ایران می‌تواند به انگلستان بنزین صادر کند

ایران می‌تواند به انگلستان بنزین صادر کند

چند روزی است که رسانه‌ها از کمبود سوخت در انگلستان خبر می‌دهند و زمزمه‌هایی در فضای مجازی از امکان صادرات بنزین ایران به انگلستان می‌گوید. اما آیا ایران ظرفیت و توان فروش سوخت به انگلستان را دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، رویترز ادعا کرده بود که رانندگان کشور انگلستان برای پر سوخت‌گیری مجبور شده‌اند در صف‌های طولانی منتظر بمانند و ممکن است این مشکل در تعطیلات کریسمس چند برابر شود.

در همین حین، برخی از کاربران فضای مجازی ادعا کردند که عده‌ای با مراجعه به سفارت انگلستان در ایران، چند گالن بنزین به صورت نمادین به این سفارت‌خانه هدیه کردند. آن‌ها با این عمل در تلاش بودند که با طور نمادین نشان دهند ایران توانایی صادرات سوخت به انگلستان را دارد.

ایران ظرفیت صادرات سوخت به انگلستان دارد؟

سعید میرترابی، کارشناس انرژی به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: اگر کمبود سوخت انگلستان به طور رسمی به ما اعلام شود، آمادگی صادرات سوخت داریم.

او همچنین توضیح می‌دهد: روابط دیپلماتیک ما با انگلستان هم خوب است. سفیر انگلستان، همین چند وقت پیش به کشور آمد و کشور ظرفیت ارسال سوخت به انگلستان را دارد.

به جز این شرکت بریتیش‌ پترولیوم هم اعلام کرده بود ناچار شده است بعضی از جایگاه‌های سوخت خود را به دلیل کمبود راننده تعطیل کند.

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک هم می‌گوید: طرفین باید برای قرارداد سوخت توافق کنند ولی ما ظرفیت مازاد داریم.

با این حال رویترز اعلام کرده بود که مساله انگلستان، کمبود راننده است نه کمبود سوخت. خطیبی در همین باره توضیح می‌دهد: آن طور که اعلام شده مشکل کمبود راننده است اما اگر مشکل سوخت باشد، می‌توانیم به این کشور سوخت ارسال کنیم. ایران هم ظرفیت مازاد ارسال سوخت دارد و توانایی فرستادن آن را.

البته، قیمت گاز و سوخت اروپا، سیر صعودی دارد و این نشانه کمبود سوخت در این قاره است. خطیبی هم یادآوری می‌کند: تقاضای گاز در آستانه فصل زمستان اروپا بالا رفته و حالا تامین این تقاضا در اروپا تردیدآمیز شده است.

اساسا ایران می‌تواند به انگلستان سوخت صادر کند؟

برخی از کارشناسان معتقدند مشکل انگلستان به راحتی و با صدور ویزا برای رانندگان حل می‌شود. به هرحال، انگلستان می‌تواند مانند گذشته، از کشورهای همسایه سوخت وارد کند و الان هم چناچه خود این کشور اعلام کرده بود، با حل مشکلات ویزای کامیون‌ها مشکل سوخت هم حل می‌شود.

حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های نفتی شفاف‌سازی می‌کند: فرآورده‌های سوختی ما استانداردهای سوختی اروپا را ندارند. تنها بخشی از بنزین‌ مرغوب ما قابلیت ارسال به کشورهای جهان اول را دارند که آن هم در کشور مصرف می‌شوند.

فریدون اسعدی، کارشناس انرژی و مدیر گروه انرژی مرکز پژوهش‌های مجلس هم توضیح می‌دهد: نوع سوخت خودروهای انگلستان و ماشین‌های آنان متفاوت است و ما ابتدا باید ببینیم آیا سوخت تولید شده ایران را می‌توان در انگلستان استفاده کرد یا نه.

بنزین و گازوییل انگلستان میزان درصد گوگرد متفاوتی با سوخت قابل استفاده در ایران دارند.

اصلا چرا چنین ادعایی مطرح شده است؟

حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های نفتی توضیح می‌دهد: بحث صادرات سوخت از ایران به انگلستان رجزخوانی سیاسی است زیرا ما در حال حاضر ظرفیت صادرات بنزین نداریم. از طرف دیگر تحریم‌ها اصلا اجازه فروش سوخت به انگلستان را نمی‌دهد.

نماینده سابق ایران در اوپک بیان می‌کند: چنین ادعایی بیشتر برای کم کردن فشار تحریم‌ها مطرح می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در همین باره، گزارش «انتقال سوخت از ایران به لبنان، پولی یا مجانی؟» را هم بخوانید.

چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟

چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟

یکی از مشکلاتی که رانندگان با آن زیاد مواجه می‌شوند، گم شدن کارت سوخت است. در این گزارش مراحل ابطال کارت سوخت مفقود شده و صدور کارت سوخت جدید، بررسی می‌شود.

TejaratNews.com/
رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه

رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه

پس از افزایش قیمت برق و گاز در چند روز اخیر؛ صعود ناگهانی بهای بنزین و گازويیل و دیگر مواد سوختی، شهروندان فرانسوی را غافلگیر کرده است.

Irinn.ir/
ماجرای بنزین 14 هزار تومانی چیست؟

ماجرای بنزین 14 هزار تومانی چیست؟

از چند روز گذشته زمزمه افزایش قیمت بنزین و رسیدن آن به 14 هزار تومان شنیده می‌شود. اما آیا دولت جدید قصد افزایش قیمت بنزین را دارد و قیمت بنزین قرار است به زودی افزایش پیدا کند؟

TejaratNews.com/
قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟

قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین...

سوخت در ترکیه گران و کمیاب شده است و ایران یکی از کشورهایی است که ظرفیت صادرات سوخت به ترکیه را دارد. کمبود سوخت در ترکیه همزمان با ادعای مدیرعامل بورس انرژی مبنی بر افزایش قاچاق سوخت به کشورهای همسای...

TejaratNews.com/
ادعای کم فروشی در جایگاه‌های بنزین حقیقت دارد؟

ادعای کم فروشی در جایگاه‌های بنزین حقیقت دارد؟

گلایه‌های مردم از کم فروشی در برخی جایگاه‌های بنزین فراوان است، در این میان برخی مدعی اضافه کردن آب و هوا به بنزین هستند. با این حال باتوجه به اظهارات ضدونقیض باید یک هیات کارشناسی یک بار برای همیشه پ...

TejaratNews.com/
سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود

سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد طبق گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با واردات گاز از ترکمنستان، نگرانی کشور برای تامین سوخت زمستانی برطرف خواهد شد.

TejaratNews.com/
ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده!

ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده!

داریل کگل با انتشار کارتونی در سایت کگل به کمبود بنزین در اروپا و افزایش جهانی قیمت این سوخت به خصوص در قاره سبز واکنش نشان داد.

Bartarinha.ir/
رانندگان پول بنزین نزده می‌دهند؟/ آیا جایگاه‌داران در سوخت‌گیری تخلف می‌کنند؟

رانندگان پول بنزین نزده می‌دهند؟/ آیا جایگاه‌داران در سوخت‌گیری تخ...

برخی از شهروندان ادعا می‌کنند که عدد نمایشگر دستگاه سوخت‌گیری، عددی بیشتر از میزان بنزین سوخت‌گیری شده نشان می‌دهد. آن‌ها می‌گویند ممکن است در برخی از جایگاه‌ها تخلفاتی رخ داده باشد.

TejaratNews.com/
اختلال در پرداخت بهای سوخت با برخی کارت‌ها

اختلال در پرداخت بهای سوخت با برخی کارت‌ها

ريیس صنف جایگاهداران کشور گفت: امکان پرداخت بهای سوخت با کارت‌های بانکی سپه، مهراقتصاد و حکمت تا ساعت 24 امشب وجود ندارد.

Bartarinha.ir/
بحران سوخت به آلمان رسید

بحران سوخت به آلمان رسید

بعد از انگلیس، حالا در آلمان، سیر صعودی بهای سوخت، باعث تورم بالای 4 درصدی در ماه گذشته میلادی شده است.

Irinn.ir/
یک ادعا در مورد سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی

یک ادعا در مورد سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی

مدیر سازمان هوشمند سوخت گفت که تاخیر در واریز سهمیه بنزین تاکسی های آنلاین طبیعی است اما در ماه جاری تاخیری در این موضوع صورت نگرفته است.

TejaratNews.com/
مصرف بنزین رکورد زد / توزیع کارت سوخت غیرمجاز در جایگاه‌ها چقدر صحت دارد؟

مصرف بنزین رکورد زد / توزیع کارت سوخت غیرمجاز در جایگاه‌ها چقدر صح...

مصرف بنزین در هفته گذشته رکودزنی کرد. متوسط مصرف روزانه بنزین در شش ماه اول سال حدود 85 میلیون لیتر بود. این رقم در تعطیلات هفته گذشته، به 90 میلیون لیتر در روز رسید.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف بنزین در تعطیلات هفته گذشته شکست

رکورد مصرف بنزین در تعطیلات هفته گذشته شکست

در تعطیلات پایانی ماه صفر، رکورد مصرف بنزین در کشور شکست و میانگین آن به 90 میلیون لیتر در روز رسید.

TejaratNews.com/
چرا کارت‌های سوخت ارسال نمی‌شوند؟

چرا کارت‌های سوخت ارسال نمی‌شوند؟

مدیرعامل شرکت ملی پست درباره تاخیرهای صورت‌گرفته در ارسال کارت های سوخت گفت: ما در این خصوص با مشکلاتی مواجه هستیم. مشکل در خصوص تاییدیه‌های مکانی است.

TejaratNews.com/
صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستید انگلستان»

صادرات بنزین به انگلستان رجزخوانی است / «دانشجویان بیکار را بفرستی...

رویترز ادعا کرده بود رانندگان انگلستان پر کردن باک بنزین‌شان مجبور شده‌اند در صف‌های طولانی بمانند و احتمالا این مشکل در کریسمس چند برابر هم شود. حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های...

TejaratNews.com/
تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد "جهرم " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد مستاجران بخوانند / چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟ پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟ محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ تصاویر عروسی پسر سومین ثروتمند دنیا عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر یارانه 250هزار تومانی در راه است؟ ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی نان خشک گران‌تر از نان تازه! رمزارزها همچنان در مسیر صعود پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو) آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 متوسط قیمت اجاره آپارتمان در شیراز / اجاره‌نشینی در شیراز چقدر هزینه دارد؟ افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد سکه چشم انتظار فعالیت بازار ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 28 مهر جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400