میزان سودآوری صنعت پتروشیمی در سال 99

میزان سودآوری صنعت پتروشیمی در سال 99

صنایع پتروشیمی با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از فروش نفت خام، در تولید و صادرات ،منبعی برای تامین ارز و نیاز‎‌های داخلی کشور هستند. اما در شرایط تحریم‌ها که همه صنایع با مشکلاتی مواجه هستند، عملکرد واحدهای پتروشیمی چگونه بود و برای سال 1400، روند این صنعت چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، صنایع پتروشیمی با ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از فروش نفت خام، در تولید و صادرات منبعی برای تامین ارز و نیاز‎‌های داخلی کشور هستند. اما در شرایط تحریم‌ها که همه صنایع با مشکل مواجه هستند، عملکرد واحدهای پتروشیمی چگونه بود و برای سال 1400، روند این صنعت چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

علی فاطمی، کارشناس صنایع پتروشیمی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در سال 99 عملکرد واحد‌ها بسیار خوب بود. تفاوت قیمت‌های ایجاد شده و تفاوت نرخ ارز برای واحدهای صنایع پتروشیمی جذابیت ویژه داشت.

وی افزود: به این صورت که افزایش قیمت بر روی سایر نهاده‌ها مثل برق، آب و خصوصا خوراک گاز طبیعی ایجاد نشد. عمده واحد‌ها از این زمینه خوب استفاده کردند و بیشترین درآمد را کسب کردند. هرچند برای انتقال درآمدها به ایران با مشکل روبه رو بودند اما توانستند برای تامین نیازهای خارجی خود اقدام کنند.

این کارشناس ادامه داد: امسال طرح‌های جدید در صنایع پتروشیمی اجرا شد و در حال حاضر همزمان تعداد زیادی طرح گسترش در واحدهای پتروشیمی در حال اجرا است. هرچند در مرحله عملیاتی با مشکلاتی مواجه هستند اما همین شروع شدن این طرح‌ها نشانه جذابیت موضوع تولید و صادرات برای واحدها است. افزایش قیمت ارز و فراورده‌های نفتی در سال 98 و 99 برای واحدهای پتروشیمی بسیار جذاب و پر درآمد بوده است.

بهربرداری از واحدهای جدید پتروشیمی

فاطمی عامل رشد در تولید این صنعت را اینگونه عنوان کرد: رشدی که در میزان تولید صنایع پتروشیمی ایجاد شده ناشی از به خط تولید رسیدن واحدهای جدید است. مثلا پروژه کود شیمیایی لردگان، با ظرفیت یک میلیون تن در سال، تولید خود را شروع کرده و افزایش عمومی تولید را در صنایع پتروشیمی باعث شده است.

وی افزود: واحدهای متعددی به صورت پروژه در حال اجرا هستند اعم از پلاستیک‌ها و کودشیمیایی که در سال‌های آینده قطعا پیشرفت‌های چشمگیری را نشان خواهند داد. مثلا واحد مسجد سلیمان در سال 1400با ظرفیت یک میلیون تن تولید به بهره برداری خواهد رسید.

فاطمی گفت: در سال 99 علی‌رغم مشکلات، اجرای واحدهای جدید در دستورکار بوده و پیگیری شده است. بنابر این ما در سال آینده در تولیدات صنایع پتروشیمی افزایش قابل توجهی خواهیم داشت.

وی گفت: در سال 99 مواقعی به دلیل مشکلات سرمای زمستان و گاز توقف تولید صنایع پتروشیمی بوده است اما ما توقف تولید به دلیل عدم امکان صادرات نداشته‌ایم.

این کارشناس پتروشیمی افزود: در سال 99 شرایط جذاب ارزی و تفاوت قیمت‌ها باعث درآمدهای خوبی برای صنایع پتروشیمی شده است و باعث شد که بسیاری به سرمایه‌گذاری روی بیاورند و از ارزانی مواد و خوراک صنایع پتروشیمی در داخل کشور استفاده کنند. سود اصلی در افزایش قیمت تولیدات پتروشیمی برای سرمایه‌گذاران جذاب بود.

راه وصول درآمدهای صادرات محصولات پتروشیمی

فاطمی در خصوص دریافت منابع حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در شرایط تحریم‌های ایران گفت: درآمد ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی ما به دو صورت دریافت می‌شود، یک مرحله از طریق بخشی است که طبق مجوز دولت خود واحد‌ها مجاز هستند 25 درصد از منابع صادراتی خود را برای تامین قطعات یدکی،جایگزینی تجهیزات و طرح‌های گسترش خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: مثلا شرکت پتروشیمی کرمانشاه طرح گسترش اجرا کرده است و خب طبیعتا این طرح همراه با خرید تعداد زیادی تجهیزات است و تامین این نیاز با استفاده از منایع خارجی انجام می‌شوند.
این کارشناس گفت: بخش دیگری از درآمد حاصل از صادرات به صورت انتقال غیر محسوس از طریق صراف‌ها در اختیار سامانه‌های ارزی بانک مرکزی قرار می‌گیرد و کمک زیادی به تامین ارز کشور می‌کند. در حال حاضر صراف‌هایی هستند که به صورت غیر رسمی نقل و انتقال پول را انجام می‌دهند و این مشکل را برای واحدهای صادرکننده حل کرده‌اند.

فاطمی در رابطه با پیش‌بینی عملکرد صنایع پتروشیمی در سال آینده گفت: این روند در سال 1400 هم ادامه خواهد داشت و با امید به بهبود شرایط تحریم ها کمک بیشتری به ارز مورد نیاز صنایع و بازرگانان خواهدشد.

وی افزود: خریداران بالفعل قبلی ما هنوز هستند و انتقال پول هم از طریق صرافان انجام می‌شود و بانک های رسمی که زیر نظر هستند در جریان قرار نمی‌گیرند و درآمد حاصل از فروش هم برای مصرف داخلی صنایع پتروشیمی و هم برای فروش به نیازمندان به ارز به صورت قبل ادامه خواهد یافت و بعید است که در سال آینده مشکلی ایجاد شود.

مطالعه بیشتر: وضع خوب بورس انرژی / جهش دوم پتروشیمی در حال تکمیل است
زنگنه: ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی 25 میلیون تن افزایش یافت

زنگنه: ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی 25 میلیون تن افزایش یافت

وزیر نفت از افزایش 25 میلیون تنی ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی کشور در سال 99 خبر داد.

TejaratNews.com/
دستاورد‌های پتروشیمی تبریز در سال 99 سال جهش تولید

دستاورد‌های پتروشیمی تبریز در سال 99 سال جهش تولید

دستاورد‌های پتروشیمی تبریز در سال 99 سال جهش تولید

BourseNews.ir/
اگر سهام بوعلی دارید، بخوانید (18فروردین)/ نزدیکی مجدد قیمت سهام پتروشیمی بوعلی سینا به قیمت عرضه اولیه

اگر سهام بوعلی دارید، بخوانید (18فروردین)/ نزدیکی مجدد قیمت سهام پ...

در معاملات امروز فرابورس سهام شرکت پتروشیمی بوعلی سینا حول صفر تابلو نوسان کرد و با افت قیمت رو به رو شد.

EghtesadOnline.com/

عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا

افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا

افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا

قیمت میانگین هر تن پلی پروپیلن در هفته گذشته با افت 1.6 درصدی نسبت به هفته منتهی به 18 فروردین ماه به 428.403 هزار ریال در هر تن رسید.

BourseNews.ir/
رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر

رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر

شرکت پتروشیمی امیرکبیر در هفته‌ای که گذشت 2.500 تن پلی اتیلن سنگین در بورس کالا عرضه نمود که با تقاضای 3.210 تنی و حجم معاملات 2.500 تنی این محصول در هفته گذشته، با نرخ میانگین 286.724 هزار ریال در هر...

BourseNews.ir/
افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه

افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه

در هفته گذشته شاهد عرضه 2.000 تنی آرتوزایلین پتروشیمی برزویه در بورس کالا بودیم که با تقاضا و حجم معاملات 2.000 تنی از این محصول همراه بود.

BourseNews.ir/
قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا تا 24 اسفند، امروز و از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.

FarsNews.ir/
آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز

آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز

مدیر پذیرش بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش پتروشیمی تبریز در هیات پذیرش و درج نماد این شرکت در آینده‌ای نه چندان دور خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تاثیر افزایش نرخ برق بر پتروشیمی ها و فولادی ها چقدر است

تاثیر افزایش نرخ برق بر پتروشیمی ها و فولادی ها چقدر است

در گروه فولادی، جمع آثار ناشی از رشد قیمت گاز و برق، بین 10 تا 20 درصد تاثیر کاهنده بر سود شرکت ها خواهد داشت.

BourseNews.ir/
آتش دوزخ در بهشت پرندگان! / پتروشیمی میانکاله در آستانه احداث

آتش دوزخ در بهشت پرندگان! / پتروشیمی میانکاله در آستانه احداث

در روزهایی که بهشت پرندگان شاهد مرگ بیش از 2300 پرنده مهاجر است در خبرگزاری‌ها صحبت از کلید خوردن پتروشیمی میانکاله پس از چهارسال وقفه مطرح است. طرحی که از ابتدا تاکنون با ابهامات زیادی همراه بوده و ا...

TejaratNews.com/
بیشترین اثرات منفی بر پتروشیمی جم و شیراز / "شبصیر" با رشد سودآوری همراه خواهد بود

بیشترین اثرات منفی بر پتروشیمی جم و شیراز / "شبصیر" با رشد سودآوری...

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در جلسه‌های بررسی لایحه بودجه سال 1400 کل کشور، نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی از 25‌درصد به 20‌درصد کاهش خواهد یافت و به عبارتی شاهد کاهش 20‌درصدی مالیات بر درآمد شر...

BourseNews.ir/
نگاهی به روند پتروشیمی ها در هفته گذشته

نگاهی به روند پتروشیمی ها در هفته گذشته

نگاهی به روند پتروشیمی ها در هفته گذشته

BourseNews.ir/
گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا

گزارش عملکرد هفتگی شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا

قیمت میانگین هر تن پلی‌پروپیلن در هفته گذشته با افت 11 نسبت به هفته منتهی به 2 بهمن‌ماه به 292.234 هزار ریال در هر تن و ارزش معاملات این محصول در هفته گذشته به 491 میلیارد و 306 میلیون ریال رسید.

BourseNews.ir/
کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند

در حال بارگیری...