امضای 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در صنعت نفت در دولت سیزدهم

امضای 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در صنعت نفت در دولت سیزدهم

وزیر نفت با اعلام اینکه 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه برای تکمیل پروژه‌ها امضای شده است، گفت: پروژه بزرگ ایران ال‌ان‌جی که بیش از 8 سال زیر باران و گرمای سوزان منطقه ویژه پارس رها شده بود را توانستیم فعال کنیم و پیش‌بینی می‌شود بخش شیرین‌سازی آن ابتدای سال آینده به بهره‌برداری برسد.

‌به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی ظهر امروز (یکشنبه 14 اسفندماه) در نشست مشترک با ريیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به سرمای بی‌سابقه امسال در فصل زمستان و تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت نفت برای تامین امنیت انرژی 26 میلیون مشترک گاز در سراسر کشور اظهار کرد: سوخت‌رسانی به بیش از 100 نیروگاه کشور، همچنین صنایع عمده بخش دیگری از وظایف مهم همکاران من در وزارت نفت در فصل سرما بوده است، ضمن اینکه بنزین، گازويیل و سی‌ان‌جی مورد نیاز کشور امسال به‌خوبی تامین شده است و به‌زودی گاز مایع هم به سبد سوخت بخش حمل و نقل افزوده می‌شود.

جبران ناترازی گاز در دستور کار قرار گرفت

وی با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم، متاسفانه وزارت نفت با شماری مشکلات و تخلفات در بخش‌های مختلف روبه‌رو بود، گفت: از میان همه مشکلات موجود در همان زمان، بحث ناترازی 250 میلیون مترمکعبی گاز مطرح بود که با توجه به این موضوع بسیاری از داخل و خارج از سیستم دولت اعتقاد داشتند این موضوع مهم‌ترین چالش دولت سیزدهم خواهد بود.

وزیر نفت در ادامه به عدم تامین مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بخش‌های بالادستی در سال‌های گذشته در وزارت نفت و ناترازی گاز اشاره و تصریح کرد: تا پایان برنامه ششم باید به تولید یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب گاز شیرین در روز می‌رسیدیم، در حالی که هم‌اکنون این مقدار تولید حدود 830 میلیون مترمکعب گاز است. در زمستان سال 1399 برای نخستین بار ما شاهد قطعی‌های طولانی برق در کشور به‌واسطه کمبود گاز بودیم.

اوجی یادآور شد: در ابتدای آغاز به‌کار در وزارت نفت، مجموعه اقدام‌ها و راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدتی برای جبران ناترازی گاز در کشور در دستور کار قرار گرفت و با همت کارکنان صنعت نفت توانستیم زمستان پارسال و تقریبا زمستان امسال را با کمترین چالش و دغدغه پشت سر بگذاریم.

وی به وجود بیش از 87 میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره‌سازی شده روی آب در ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم به‌عنوان یکی دیگر از چالش‌های وزارت نفت اشاره و اظهار کرد: در آیین تودیع و معارفه بنده و وزیر وقت، ایشان به من گفتند مخزنی در خشکی و دریا نداریم که از میعانات گازی پر نکرده باشیم، این در حالی بود که ایران روزانه 800 تا 854 هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌کند، در همان زمان از سوی وزارت نفت دولت دوازدهم برای رفع دغدغه ذخیره‌سازی پیشنهاد خرید 12 فروند نفتکش غول‌پیکر به دولت داده شده بود.

میزان میعانات گازی روی آب ایران به کمتر از 20 میلیون بشکه رسید

وزیر نفت با تاکید بر اینکه در دولت گذشته با توجه به اندیشیده نشدن راهکاری برای ذخیره‌سازی و فروش میعانات گازی، دستور کاهش تولید 50 تا 80 میلیون مترمکعبی گاز در بخش بالادستی را داده بودند، ادامه داد: امروز که این گزارش را در سازمان بازرسی کل کشور ارايه می‌کنم، رقم میعانات گازی روی آب ایران به کمتر از 20 میلیون بشکه رسیده است؛ این موضوع در افزایش فروش این محصول و به‌کارگیری بیشتر آن به‌عنوان خوراک در پتروشیمی‌های کشور همچون پتروشیمی نوری و بوعلی و پالایشگاه‌های کوچک ریشه دارد.

اوجی تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود در سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی کشور به همت کارکنان صنعت نفت، پارسال به همه تکالیف بودجه‌ای کشور عمل شد و امسال نیز تا به امروز بخشی قابل‌توجه از تکالیف بودجه‌ای محقق شده است.

فروش نفت ایران قابل‌توجه است و در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد

وی گفت: فروش نفت ایران در ماه گذشته با توجه به تحریم‌ها قابل‌توجه است و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده نیز افزایش یابد. منابع ارزی حاصل از این فروش نیز بر اساس رویه‌های موجود و قابل‌قبول خوشبختانه وصول شده به‌طوری که به جرات می‌توانم بگویم این مقدار وصول حداقل 2 تا 2.5 برابر وصول مطالبات ارزی سال‌های پیش است.

وزیر نفت به شرایط سخت تحریمی حاکم بر صنعت نفت که حتی نسبت به تحریم‌های سال 97 دوران ريیس‌جمهوری ترامپ سخت‌تر است، اشاره و تصریح کرد: امروز با دیپلماسی انرژی و ترفندها و راهکارهایی که در قراردادهای فروش نفت خام به‌کار گرفته‌ایم، توانسته‌ایم حداقل مبالغی قابل‌توجه به سامانه‌های ارزی داخلی کشور همچون نیما تزریق کنیم، همچنین در 11 ماه اخیر در بخش پتروشیمی نیز 14 میلیارد دلار وصول درآمدهای ارزی انجام شده و به سامانه نیما و در سامانه تازه مبادلات ارزی تزریق شده است.

اوجی با بیان اینکه امروز دشمن به این نتیجه رسیده است، اگر بتواند وزارت نفت را به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده ارز و انرژی کشور فلج کند، می‌تواند به همه اهداف خود برسد، اظهار کرد: دشمن باید بداند این مملکت صاحب دارد و کارکنان صنعت نفت اجازه نخواهند داد امنیت تامین ارز و انرژی کشور با مخاطره روبه‌رو شود.

وی درباره آخرین وضع پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای که رفع‌کننده ناترازی گاز و جلوگیری از خام فروشی هستند نیز افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر اقدام‌های موثری در بخش تولید فرآورده متناسب با افزایش مصرف داخلی در کشور انجام نشده است و امروز شاهد برابری تولید و مصرف در بخش فرآورده‌های نفتی و دغدغه‌های به وجود آمده حاصل از آن هستیم، اگر امروز تولید فرآورده در کشور بالا بود، به‌راحتی می‌توانستیم صادرات و وصول مطالبات حاصل از آن را بسیار راحت‌تر از نفت خام انجام دهیم.

اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره، اولویت اصلی وزارت نفت

وزیر نفت اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره را اولویت اصلی خود در وزارت نفت اعلام کرد و گفت: برای نمونه پروژه بزرگ ایران ال‌ان‌جی در عسلویه را که بیش از هشت سال زیر باران و گرمای سوزان آن منطقه رها شده بود توانستیم فعال کنیم و هم‌اکنون بیش از 700 نفر در این پروژه مشغول به‌کار هستند؛ بخش یوتیلیتی آن آماده شده و مخازن آن با 98 درصد پیشرفت فیزیکی به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود بخش شیرین‌سازی این پروژه اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد. واحد ال‌ان‌جی این پروژه نیز از بخش‌های مختلف در حال پیگیری است و تلاش می‌کنیم تا پایان این دولت به نتیجه برسد.

به‌زودی تفاهم‌نامه‌ها با روس‌ها تبدیل به قرارداد می‌شود

اوجی با تاکید بر اینکه همه میدان‌های مشترک نفت و گاز ایران در دریا و خشکی در این دولت تعیین تکلیف شده است، افزود: 100 میلیارد دلار قرارداد و تفاهم برای تکمیل پروژه‌های بخش بالادستی و پایین‌دستی با شرکت‌های داخلی و خارجی امضای شده که از این رقم 40 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و 4.5 میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های روس امضا شده است. شایان ذکر است با توجه به مذاکرات اخیر به‌زودی شاهد تبدیل تفاهم‌نامه‌ها با این شرکت به قرارداد هستیم.

وی گفت: برای اصلاح الگوی مصرف و بهینه‌سازی مصرف سوخت وزارت نفت نزدیک به 36 میلیارد دلار پروژه به شورای اقتصاد ارايه کرده و مصوبه آن را گرفته است، اما نکته مهمی که وجود دارد قانون ماده 12 و اشکالات آن است. مذاکرات و مکاتباتی با مجلس شورای اسلامی در این خصوص انجام داده‌ایم و در آن قالب پیشنهادهای خوبی ارايه کرده‌ایم. اگر این ماده اصلاح نشود در بخش سرمایه‌گذاری پروژه‌های بهینه‌سازی دچار مشکل می‌شویم؛ زیرا سرمایه‌گذار به‌صورت دلاری در این‌گونه پروژه‌ها حضور می‌یابد، در حالی که برای بازگشت سرمایه و سود خود باید در انتظار جمع شدن و فروش گازويیل 300 تومانی بماند.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: در طرحی که در قالب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به مجلس ارايه شده، پیشنهاد شده در ازای سرمایه‌گذاری در این‌گونه طرح‌ها، به سرمایه‌گذار حواله سوخت بدهیم که این راهکار پیشنهاد بخش خصوصی نیز بوده است.

وزیر نفت درباره همکاری وزارت نفت و سازمان بازرسی کل کشور نیز تصریح کرد: یکی از دستگاه‌های نظارتی کشور که دقیق‌ترین و بهترین گزارش‌ها را از ما می‌خواهد، این سازمان است. گرچه خیلی از گزارش‌های خواسته‌شده این سازمان برمی‌گردد به عملکرد وزارت نفت در دولت گذشته، در بحث فساد ستیزی تاکید داریم، ضمن آنکه دغدغه‌های کارشناسان این سازمان همواره سرفصل کار من و همکارانم بوده است.

17 راهکار و برنامه برای مهار مقدار مصرف سوخت مایع و گاز

اوجی اظهار کرد: هم‌اکنون 17 راهکار و برنامه به غیر از راهکار قیمتی برای مهار مقدار مصرف سوخت مایع و گاز در دستور کار وزارت نفت قرار دارد. همکاران من با توجه به شدت مصرف انرژی در زمستان دغدغه کمبود گاز، در ایام نوروز دغدغه کمبود فرآورده‌های نفتی و تابستان دغدغه و استرس سوخت نیروگاه‌ها را دارند.

وی به عملکرد ضعیف وزارت نفت در سال‌های اخیر در حوزه منابع انسانی و ایجاد بی‌انگیزگی و مهاجرت نخبگان این صنعت اشاره و بیان کرد: دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت کشور در نامه‌ای که به مقام معظم رهبری نوشته بودند از استخدام نشدن خود شکایت کرده بودند؛ خوشبختانه توانستیم حدود 900 نفر از این عزیزان را جذب کنیم، همچنین با پیگیری‌های انجام‌شده توانستیم بیش از 36 هزار نفر از ایثارگران و فرزندان آنها را در وزارت نفت جذب کنیم و در مجموع رضایت‌مندی نسبی را میان کارکنان خود با انجام حمایت‌های رفاهی ایجاد کرده‌ایم.

قیمت طلا و سکه در پایان معاملات روز 3 فروردین سقوط وحشتناک ریال مقابل دلار با یک مثال ملموس! پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزويلا رسید مشارکت سایپا و ایران خودرو برای ارايه خدمات امدادی در سراسر کشور رشد مصرف بنزین در استان های سیستان، فارس، کردستان و قم به ترتیب 46، 25، 30 و 50 درصد خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 طلا به زودی گران تر می شود؟ 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر قیمت جدید سکه و طلا اعلام شد + جدول نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی