مداخلات قیمتی دولت عامل جنگ بین بالادست و پایین‌دست فولاد

مداخلات قیمتی دولت عامل جنگ بین بالادست و پایین‌دست فولاد

رییس انجمن سنگ‌آهن با بیان اینکه شورای آهن و فولاد راه‌اندازی شده است، گفت: نمود بیرونی بخشنامه‌های غلط دولتی، جنگی بود که بین گروه‌های بالادستی و پایین‌دستی فولاد...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مهرداد اکبریان با اشاره به دلیل مهم تخلف و عدم ایفای تعهد صنایع پایین‌دستی فولاد از جمله نوردکاران در بورس، اظهار داشت: فشار بر سیاست گذار و تعیین قیمت غیر منطقی محصولات فولادی در بورس طی ماه‌های گذشته اصلی ترین دلیل تخلف صنایع پایین دست فولاد است چراکه فروش محصول خارج از بورس برای آنها سودهای کلانی دارد و آنها بازار آزاد را به بورس ترجیح می‌دهند.

رییس انجمن سنگ‌آهن ایران افزود: بعد از ابلاغ شیوه‌نامه فولاد بود که تحلیلگران و فعالان بازار از دولت خواستند بازار فولاد را آزاد بگذارد و تحت‌فشار پارامترهای محدودکننده حرکت نکند، اما چون دولت همچنان برای تنظیم بازار فشار می‌آورد و دست از مداخلاتش در بازار فولاد برنداشت، نتیجه این شده که به دلیل دو نرخی شدن بازار و سود بالا در فروش محصول در خارج از بورس، صنایع پایین‌دستی تنها بخش کمی از محصولاتشان را به بورس می‌آورند.

اکبریان خاطرنشان کرد: دولت مگر در سال‌های گذشته به‌صورت جزيی و ریز در بازارهای شمش، ورق فولادی، کنسانتره، حتی صنایع پایین‌دستی‌تر مثل آهن و میلگرد مداخله و قیمت‌گذاری می‌کرد؟ به‌جز در سال‌های جنگ تحمیلی که به دلیل شرایط خاص حاکم بر کشور، مداخلات دولت در بازارهای مختلف ضرورت داشت؛ در کدام سال چنین مداخلاتی در بازارها مشاهده شده بود؟

مداخلات دولت موجب بروز جنگ بین بالادست و پایین‌دست فولاد شد

به گفته رییس انجمن سنگ‌آهن ایران، زمانی این اتفاق افتاد که دولت سعی کرد در موضوع قیمت‌گذاری، به‌زعم خود از بخش خاصی حمایت کند یا سعی کرد مصرف‌کننده نهایی را با اعمال مداخلاتی در بازار مورد حمایت قرار دهد.

وی تصریح کرد: به این صورت که دولت در یک بازار، ورود پیدا کرد و قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت تمام‌شده محصولات را اعلام کرد و نتیجه آن شد که بازارها دو نرخی شدند. در عمل هم نرخ‌های اول که همان نرخ‌های یارانه‌ای اعلامی بود به مصرف‌کننده نمی‌رسید و مصرف‌کنندگان نهایی محصولات مورد نیازشان را با نرخ دوم که بسیار بالاتر از نرخ اول بود خریداری می‌کردند و این میان مبالغی هنگفت و ویژه به عده‌ای محدود می‌رسید که نه تولیدکننده بودند و نه مصرف‌کننده. درواقع عده‌ای دلال و واسطه سودجو این مبالغ را از آن خود می‌کردند.

اکبریان ادامه داد: نمود بیرونی بخشنامه‌های غیرکارشناسی دولتی، جنگی بود که بین گروه‌های بالادستی و پایین‌دستی فولاد راه افتاد.

شورای آهن و فولاد راه‌اندازی شد

رییس انجمن سنگ‌آهن ایران افزود: اخیرا، شورای آهن و فولاد راه‌اندازی شده که هم فولادی‌ها و هم معدنی‌ها در این شورا حاضر می‌شوند و تمام مباحث یعنی میزان عرضه و تقاضای واقعی و نحوه صحیح کشف قیمت‌ها را مطرح می‌کنند؛ رویکردی هم که از دل این شورا بیرون می‌آید یک رویکرد واحد است.

وی توضیح داد: این چالش، نه فقط در صنایع پایین‌دستی فولاد بلکه در صنایع بالادستی یعنی سنگ‌آهن و کنسانتره نیز وجود دارد و ما با این مشکل مواجه هستیم. قیمتی که برای کنسانتره ارايه شده 30 درصد قیمت بین‌المللی است و عددی هم که به عنوان برنده اعلام شده، نزدیک همین قیمت پایه است درصورتی‌که اگر همین امروز این کالاها را در خارج از بورس بخواهید معامله کنید ارقامی بالاتر از این عدد قابل معامله خواهد بود.

وی یادآور شد: اکنون، برخی نمایندگان مجلس به بهانه اینکه دولت نتوانسته بازار را کنترل کند، به بازار فولاد و قیمت‌گذاری‌ها ورود کرده‌اند. ما مجلس را به‌عنوان نهاد سیاست‌گذار در مباحث کلان به رسمیت می‌شناسیم، اما در حوزه مباحث جزيی و خرد مثل تعیین قیمت محصولات فولادی، دستورالعمل و آيین‌نامه باید وجود داشته باشد و قانون‌گذاری از سوی قوه مقننه، در این مباحث، نه قانونی و نه مصلحت است.

بورس، راهگشای شفافیت بازار

رییس انجمن سنگ‌آهن ایران بیان کرد: ما به بورس و به رویه بورس اعتقاد داریم. بورس کالا، راهگشای شفافیت قیمت، کشف قیمت و کشف عرضه و تقاضا باشد اما امروز دولت به خیال خود برای تنظیم بازار از بورس استفاده می‌کند که این مسيله سبب می‌شود فولادی‌ها از بورس گریزان شوند.

وی تصریح کرد: من فکر می‌کنم این موضوع را باید جدی بگیریم. یعنی اگر دولت می‌خواهد بورس را تقویت کند و همه کالاها در حوزه صنایع بالادستی و پایین‌دستی در بورس عرضه شود، لازم است که نسبت به سیاست‌های قیمتی خود بازنگری داشته باشد.

اکبریان با تاکید بر اینکه بورس ابزار کنترلی نیست، متذکر شد: بورس برای ایجاد شفافیت تشکیل‌شده و محلی برای کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است بنابراین نمی‌توان از بورس انتظار داشت نقش کنترلی در بازار ایفا کند.

وی افزود: حال اگر در بورس به‌واسطه اهرم‌هایی معاملات محدود شود. مثلا روی قیمت پایه دستور صادر شود یا در لیست عرضه‌کنندگان و متقاضیان اعمال‌نظر و محدودیت شود و یا شرایطی گذاشته شود که عده‌ای بیرون از دایره بورس باقی بمانند نتیجه این می‌شود که عده‌ای نیز تلاش می‌کنند عرضه‌های خود را خارج از این بازار انجام دهند.

اکبریان با بیان اینکه سیاست دولت سبب شد در بخش معدن، نبردی بین معدن و فولاد راه بیفتد، ادامه داد: هر دو طرف، یکدیگر را متهم می‌کردند. سنگ‌آهنی‌ها به فولادی‌ها می‌گفتند، شما ارزان می‌خرید و فولادی‌ها به سنگ‌آهنی‌ها می‌گفتند، شما خام فروش هستید. در حالی‌که واقعیت این نبود.

وی گفت: واقعیت این بود که هرچقدر فولاد کشور پیشرفت کرده است؛ سنگ‌آهنی‌ها هم به همان نسبت مواد اولیه آن‌ها را تامین کرده و این مواد اولیه خارجی نبوده که به صنایع فولاد ما تزریق شده بلکه معادن داخلی نیازهای این صنعت را برطرف کرده است. ولی متاسفانه نمود بیرونی بخشنامه‌های غلط دولتی، جنگی بود که بین گروه‌های بالادستی و پایین‌دستی فولاد به راه افتاد.

local_offerبرچسب‌ها:
ورود سنگ آهن به بورس کالا، اتفاقی بزرگ و مثبت است

ورود سنگ آهن به بورس کالا، اتفاقی بزرگ و مثبت است

پورابراهیمی با بیان اینکه اقتصاد کشور بدون نگاه علمی و تخصصی و با ادبیات سیاسی پیش نمی‌رود گفت: ورود سنگ آهن به بورس کالا اتفاقی بزرگ و مثبت است که اجرای این اقدام...

EghtesadOnline.com/
پذیرش کلوخه سنگ آهن در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش کلوخه سنگ آهن در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای از پذیرش کلوخه سنگ آهن که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران عرضه می‌شود در...

EghtesadOnline.com/
50هزار تن سنگ آهن در رقابت خریداران معامله شد

50هزار تن سنگ آهن در رقابت خریداران معامله شد

عرضه سنگ آهن در تالار حراج باز بورس کالای ایران از دقایقی قبل آغاز شد و در مقابل عرضه 50 هزار تنی سنگ آهن دانه بندی فلات مرکزی ایران، 100 هزار تن تقاضا بر تابلوی...

EghtesadOnline.com/
استمرار عرضه سنگ آهن در بورس کالا از سوی ایمیدرو

استمرار عرضه سنگ آهن در بورس کالا از سوی ایمیدرو

ريیس هیات عامل ایمیدرو می گوید برنامه ایمیدرو در مجموعه های سنگ آهنی که استخراج آنها را برعهده دارد، عرضه در بورس کالاست و این موضوع تداوم خواهد داشت.

EghtesadOnline.com/
غرقی: بورس کالا کمک به واقعی شدن قیمت سنگ آهن نکرد

غرقی: بورس کالا کمک به واقعی شدن قیمت سنگ آهن نکرد

سجاد غرقی در گفت و گو با اقتصادآنلاین با اشاره به این که نخستین عرضه سنگ آهن در بورس کالا 30 درصد قیمت واقعی سنگ آهن است گفت: از عرضه در بورس حمایت می‌کنیم مشروط...

EghtesadOnline.com/
تغییر ضریب قیمت کنسانتره سنگ آهن در نخستین فروش بورس کالا

تغییر ضریب قیمت کنسانتره سنگ آهن در نخستین فروش بورس کالا

پس از دو عرضه بدون تقاضای کنسانتره سنگ آهن شرکت فکور صنعت تهران در بورس کالا، سومین عرضه این شرکت صبح امروز با استقبال متقاضیان روبرو شد.

EghtesadOnline.com/
بورس کالا میزبان 25 هزار تن کنسانتره سنگ آهن

بورس کالا میزبان 25 هزار تن کنسانتره سنگ آهن

در تالار محصولات کشاورزی بورس کالا 610 تن خرمای استعمران عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
یک میلیون تن سنگ آهن دانه بندی مورد نیاز ذوب آهن اصفهان تامین می‌شود

یک میلیون تن سنگ آهن دانه بندی مورد نیاز ذوب آهن اصفهان تامین می‌شود

طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان امسال، یک میلیون تن سنگ‌آهن دانه بندی به ذوب‌آهن اصفهان ارسال خواهد شد.

BourseNews.ir/
عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می‌زند

عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می‌زند

صادرات سنگ آهن با کیفیت در جنوب کشور که مورد نیاز واحد‌های فولادسازی است مدتی است که خبر ساز شده و در نهایت با ورود پلیس امنیت اقتصادی هرمزگان تلاش برای جلوگیری از خام فروشی ادامه دارد.

BourseNews.ir/
بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

بررسی تکنیکال قیمت سنگ آهن

روند کلی قیمت هر تن سنگ آهن در بازار جهانی، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این کالا با 6 درصد افزایش از محدوده قیمتی 120 دلار و 85 سنت به محدوده 129 دلار و 15 سنت رسید.

TejaratNews.com/
خرید سنگ آهن "ذوب" اما بدون مزایده

خرید سنگ آهن "ذوب" اما بدون مزایده

شرکت ذوب آهن اصفهان مجوز تامین سنگ آهن را دریافت کرد.

BourseNews.ir/
رانت قیمتی سنگ آهن وافزایش قیمت فولاد

رانت قیمتی سنگ آهن وافزایش قیمت فولاد

ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس این اتفاق که آلایندگی معدن نصیب کرمانی‌ها شده و سنگ آهن با قیمت ارزان به شرکت‌های فولادی فروخته شود را امری غیر قابل قبول دانست.

BourseNews.ir/
صادرات سنگ آهن ممنوع شد

صادرات سنگ آهن ممنوع شد

سرپرست وزارت صمت، دستورات لازم برای ممنوعیت سریع و کامل صادرات سنگ آهن و ممنوعیت ثبت سفارش برای واردات ریل را اعلام کرد و گفت: تامین کامل سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن و رفع موانع جهش تولید این شرکت، ممنو...

TejaratNews.com/
بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ آهن در جهان / ایران در کجای این فهرست قرار دارد؟

بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ آهن در جهان / ایران در کجای این فهرست قرار دارد؟

میزان صادرات سنگ آهن در سال 2019 حدود 122٫5 میلیارد دلار بوده و به‌طور کلی گزارش‌‌ها نشان می‌دهد که ارزش صادرات سنگ آهن در مقایسه با سال 2015، حدود 74٫2 درصد افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
قیمت سنگ آهن ایران، واقعی نیست!

قیمت سنگ آهن ایران، واقعی نیست!

کماکان سنگ آهن ایران از سنگ آهن جهانی ارزان تر است و این محصول پتانسیل افزایش قیمت دارد.

BourseNews.ir/
خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 پدیده‌ای به نام خرید دانه‌ای میوه کنترل ویروس کرونا در فولادمبارکه افت نسبی قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نمای پایانی بورس امروز/ صعود قدرتمند شاخص کل با وجود سرخ‌پوشی اغلب نمادها رشد 24 هزار واحدی شاخص در پایان بازار زمان توزیع میوه‌های ذخیره‌شده معاونت حقوقی دادگستری استان تهران به سازمان بورس تذکر داد! قیمت دلار افزایش و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 افزایش قابل توجه حقوق سربازان در سال آینده افزایش قیمت طلا و سکه در بازار / قیمت طلا و سکه امروز 18 اسفند 99 قیمت روز خودرو در 18 اسفند توزیع کالا‌های اساسی تنظیم بازاری در تهران عمده نمادهای گروه سیمان منفی است نرخ ارز افزایشی شد عرضه اولیه جدید در راه فرابورس جدیدترین قیمت کالاهای تنظیم بازاری رشد 19هزار واحدی شاخص کل بورس قیمت دلار امروز 18 اسفند 99/ اسکناس امریکایی در مرز کانال جدید قیمت محدوده مناسب برای ورود شستا کجاست؟ + فیلم مروری بر عملکرد یک ساله "سشمال" نرخ رسمی 30 ارز کاهش یافت قیمت انواع خودرو 18 اسفند 99 + جدول عرضه 72 هزار تن انواع ورق در بورس کالا عرضه 122 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین حوزه تولید و بازارسرمایه هستیم عطر برنج طارم در بورس کالا عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی (میهن4) پرداخت سود در نماد معاملاتی (سخند1) بازگشایی نماد معاملاتی (پلوله1) عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی (خفناور4) دامنه نامتقارن پس از یک ماه بازنگری می‌شود قیمت نفت برنت از 70 دلار گذشت قیمت دلار و یورو امروز 18 اسفند 99 تحلیل وتجارت، روند صعودی کی آغاز خواهد شد؟ + فیلم نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ بهبود نسبی شرایط در پایان نیمه اول

در حال بارگیری...