در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم

در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم

صنعتایسنا نوشت: عضو هیيت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه بازار 85 میلیونی کشور دو دستی تقدیم ترکیه، چین و بنگلادش شده، گفت که در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم؛ به طوری که شبکه‌های گسترده فروش آنلاین پوشاک ترکیه ظرف سه روز پوشاک ترک را در منزل تحویل می‌دهند.

مجید افتخاری ، با بیان اینکه در شرایط فعلی اراده‌ای برای مقابله با قاچاق پوشاک در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: قاچاق پوشاک در کشور به شرایط قبل از سال 1397 که به طور لجام گسیخته‌ای کالای قاچاق عرضه می‌شد برگشته است.

وی با بیان اینکه از نیمه سال 1398 برخورد با قاچاق پوشاک در سطح عرضه متوقف شد، گفت: در این مدت برخورد با کالای قاچاق ناچیز بوده است. برای مثال در شرایطی که از یک فروشگاه آنلاین معروف پوشاک قاچاق ضبط شد، حتی برای یک ساعت سایت این فروشگاه بسته نشد.

عضو هیيت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران معتقد است رویکرد ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز تغییر کرده و به جای پیگیری‌های سال 1397 بیشتر به سمت انفعال رفته است. حتی اخیرا اعلام کرده وظیفه برخورد با قاچاق را ندارد، بلکه فقط هماهنگ کننده است و باید دستگاه‌های مرتبط کنار هم قرار گیرند. این در حالی است که هماهنگ کردن این تعداد دستگاه با یکدیگر کار زمان بر و پیچیده‌ای است.

قاچاقچیان ماه‌های زیادی از سال حاشیه امن دارند!

افتخاری با بیان اینکه در ماه‌های اخیر در هر مقطعی یک دستگاه با برخورد با قاچاق در سطح عرضه مخالفت کرده، گفت: از طرف دیگر با توجه به مناسبت‌ها و تعطیلی‌ها در کشور، قاچاقچیان زمان زیادی از سال در حاشیه امن هستند؛ برای مثال در ماه محرم، شب عید نوروز و اعیاد دیگر با آنها برخورد نمی‌شود.

در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم

وی با بیان اینکه با افزایش دستمزد، حامل‌های انرژی و در مقابل ثبات نسبی نرخ ارز، قاچاق سودآور شده، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد هجمه قاچاق پوشاک از بنگلادش و چین بودیم و حالا هم در حال تبدیل شدن به مستعمره ترکیه در صنعت پوشاک هستیم. روزانه چند ده تن قاچاق پوشاک از طریق رویه مسافری به کشور وارد می‌شود.

تحویل سه روزه پوشاک ترک، در منزل!

همچنین به گفته عضو هیيت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، شبکه‌های گسترده فروش آنلاین پوشاک ترکیه هم در کشور فعالیت می‌کنند؛ به طوری که ظرف سه روز پوشاک ترک در منزل تحویل داده می‌شود و تمام فعالیت بانکی هم از سیستم مجاز داخل کشور استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها، سهمیه مناطق آزاد و ته لنجی نیز وجود دارد.

افتخاری با بیان اینکه بازار 85 میلیونی کشور دو دستی تقدیم ترکیه، چین و بنگلادش شده، تصریح کرد: قاچاق پوشاک از ترکیه به طور سرسام آوری در حال افزایش است. این در حالی است که هیچ برنامه‌ای برای حمایت از تولیدکنندگان در داخل وجود ندارد. حتی وزارت صمت پوشاک را از اولویت اول در بحث مقابله با قاچاق خارج و به اولویت پنجم منتقل کرده است.

وی با بیان اینکه کشور هر روز با شیوه های نوین قاچاق مواجه است، گفت: سال گذشته با افزایش قاچاق پوشاک از بنگلادش و توسعه فروش آنلاین پوشاک مواجه بودیم و امسال هم قاچاق از ترکیه به روش‌های گوناگون افزایش یافته است.

مجوز فعالیت برندهای خارجی سال 99 تمام شد

در این میان به گفته عضو هیيت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران قرار بوده از ابتدای تیرماه با برندهای مخرز پوشاک قاچاق برخورد شود، اما عملا هیچ اتفاقی نیفتاده است. این در حالی است که کلیه برندهای خارجی در کشور غیرقانونی هستند. برندهایی که اعلام می‌کنند در کشور در حال تولید هستند هم غیر قانونی محسوب می‌شوند و طبق استعلامی که از کشورهای مبدا گرفته شده، آنها هیچ نمایندگی در ایران ندارند.

بیشتر بخوانید :

  • ارزش صادرات واحدهای تولیدی-صنعتی منطقه آزاد انزلی به 67 میلیون دلار رسید
  • همه چیز راجع به صنعت در ترکیه

وی افزود: در اصل از سال 1399 مجوز فعالیت برندهای خارجی که در ایران تولید می‌کردند، تمام شده و فعالیت آن‌ها در حال حاضر غیرقانونی است. اما این برندها همچنان در حال فعالیت هستند و هیچ برخوردی با آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

بلاتکلیفی در مقابله با قاچاق پوشاک

همچنین به گفته وی سال گذشته ستاد مقابله با قاچاق مقرر کرده بود، مال‌ها و مراکز تجاری، تابلوهای برندهای محرز قاچاق را جمع‌آوری کنند که این امر محقق نشده و تاکنون هم برخوردی با آنها صورت نگرفته است. با وجود اینکه ستاد نامه کتبی در این رابطه داشته، امروز می‌گوید مسيول جمع‌اوری تابلوهای شهرداری است و برخورد با پدیده قاچاق عملا به بخش‌های مختلف پاسکاری می‌شود. بنابراین در این شرایط که با برندهای محرز قاچاق برخورد نمی‌شود و صندوق‌های مکانیزه هم هنوز نصب نشده، طرح شناسه کالا به تنهایی تاثیری بر کاهش قاچاق نخواهد داشت. همچنین تبصره چهار ماده 18 که بر اساس آن هر کالای فاقد شناسه، قاچاق محسوب می شود و باید ضبط شود، در حال پاسکاری بین دستگاه‌های مختلف است و تا این لحظه ابلاغ نشده است.

22046

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب عراق را از ما گرفت

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب ع...

ایلنا: نايب ريیس سندیکای صنایع خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان در شرایط فعلی حاضرند با سود صفر درصد به روند تولید ادامه بدهند و از سود قانونی 17 درصد بگذرند؛ اما به نظر...

Ilna.ir/
چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

سال‌هاست که ترکیه یک آزمایش بی‌ملاحظه در سیاست‌های پولی غیرمتعارف اجرا می‌کند تا جایی که حتی در اوج رکوردهای تورمی...

EghtesadOnline.com/
لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

جهانروند لیر از روز چهارشنبه در بازارهای جهانی نزولی شده است و در بازار تهران نیز این ارز ارزان شده است.

KhabarOnline.ir/
هزینه سنگین وابستگی به دلار برای ترکیه

هزینه سنگین وابستگی به دلار برای ترکیه

ريیس کل بانک مرکزی ترکیه گفت که این کشور به خاطر تداوم وابستگی به دلار در حال پرداختن هزینه بسیار سنگینی است.

FarsNews.ir/
تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

اقتصاد ترکیه نسبت به دیگر کشورهای جهان در شرایط همه‌گیری کرونا و حتی روند افزایشی تورم، واکنشی متفاوت نشان داده است.

EghtesadOnline.com/
صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

ایلنا: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه...

Ilna.ir/
آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

در ترکیه، هر اتفاق غیرطبیعی، یک موضوع طبیعی جدید است. اگر ارقام رسمی را باور کنیم، تورم سالانه اکنون از 73 درصد فراتر...

EghtesadOnline.com/

تورم در ترکیه به بالاترین میزان خود در 24 سال اخیر رسید

تورم ترکیه رکورد 24ساله را شکست

تورم ترکیه رکورد 24ساله را شکست

نظرسنجی خبرگزاری آنادولو (AA) پیش‌بینی کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه ژوين 4.44 درصد افزایش می‌یابد، در حالی که...

Bartarinha.ir/
چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

با حرکت فدرال رزرو و بانک مرکزی ترکیه در جهت های مختلف، نرخ تبدیل دلار به لیر افزایش یافت.

Bartarinha.ir/

قیمت لیر ترکیه امروز پنجشنبه 13 مرداد ماه

پیش‌بینی تورم 60 درصدی در ترکیه/ تصمیم بانک مرکزی ترکیه...

پیش‌بینی تورم 60 درصدی در ترکیه/ تصمیم بانک مرکزی ترکیه...

جهاندولت ترکیه تورم بالاتری را برای بقیه سال پیش بینی می کند.

KhabarOnline.ir/
نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح در 24 سال اخیر رسید

نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح در 24 سال اخیر رسید

ایلنا: آمارهای رسمی ترکیه حاکی از آن است که نرخ تورم در ترکیه در ماه ژوين 2022 به 78.6 درصد رسید.

Ilna.ir/
قیمت لیر ترکیه امروز 16 تیرماه

قیمت لیر ترکیه امروز 16 تیرماه

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 1.830 تومان رسید.

Borna.news/
تورم ترکیه باورنکردنی شد!

تورم ترکیه باورنکردنی شد!

تورم در استانبول با 94.4 درصد به بالاترین سطح خود طی 24 سال گذشته رسید.

Gostaresh.news/
ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ تعلل در قیمت گذاری رشد قیمت تن ماهی را انفجاری کرد قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد رشد 69 درصدی وصول درآمدهای مالیاتی در چهارماهه اول سال جاری سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ طراحی خودروهای جدید و خاص تا تیر 1403/ رونمایی از 7 پلتفرم جدید 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد چرا قیمت‌های جدید شیرخشک اعلام نمی‌شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟!