ظرفیت انتقال گاز کشور افزایش می‌یابد

ظرفیت انتقال گاز کشور افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: خط لوله دوراهی دشتک- نهبندان - سربیشه، روزانه تا 7 میلیون مترمکعب به ظرفیت انتقال گاز در این منطقه اضافه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: خط لوله دوراهی دشتک- نهبندان - سربیشه، روزانه تا 7 میلیون مترمکعب به ظرفیت انتقال گاز در این منطقه اضافه می‌کند.

رضا نوشادی ادامه داد: در صورت احداث یک ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر خط لوله، امکان افزایش انتقال به 10 تا 11 میلیون مترمکعب گاز در روز فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: پروژه خط لوله گاز دوراهی دشتک - نهبندان - سربیشه به طول 300 کیلومتر با برآورد ارزش سرمایه‌گذاری 200 میلیون یورو تعریف شده و در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار گرفته است. این پروژه از انتهای خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک آغاز می‌رسد و پس از عبور از نهبندان به سربیشه در خراسان جنوبی می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران توضیح داد: این پروژه پس از بررسی فنی و تعیین روش اجرا در 2 فاز مشتمل بر فاز اول، حدفاصل دوراهی دشتک - نهبندان به طول 176 کیلومتر و فاز دوم، حدفاصل نهبندان - سربیشه به طول 122 کیلومتر، اولویت‌بندی و برای اجرا به طرح خط هفتم سراسری ابلاغ شد.

نوشادی با اشاره به پیشرفت حدود 90 درصدی فاز اول این خط لوله، برای بهره‌برداری آن در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد و افزود: این پروژه با هدف تکمیل رینگ شرقی کشور و به‌منظور کاهش ناترازی و پایداری جریان گاز در شبکه انتقال و افزایش پایداری شبکه گاز استان خراسان جنوبی تعریف شده است.

وی با اشاره به فاز دوم این پروژه که به طول 122 کیلومتر از نهبندان به سربیشه در دستور کار است، اظهار کرد: فاز دوم پروژه نیز به‌طور موازی با فاز نخست در دستور کار قرار گرفته و مشاور طراحی مشخص و طراحی پایه آغاز شده که امیدواریم تا نیمه نخست سال 1404، امکان بهره‌برداری از این فاز نیز به‌طور کامل محقق شود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد