معمای قاچاق پوشاک بنگلادشی به ایران

معمای قاچاق پوشاک بنگلادشی به ایران

درحالی‌که اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک می‌گوید بخش بزرگی از بازار پوشاک ایران به تصرف بنگلادشی‌ها درآمده، اما در واردات رسمی ایران از این کشور فقط «نخ و پارچه» دیده می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، چندوقت اخیر مجید افتخاری، عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک عنوان کرد: «درپی کوچک شدن بازار پوشاک اروپا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، کشور بنگلادش به بازار پوشاک ایران ورود کرده و به‌علت قیمت پایینی که دارد، هیچ‌تولیدکننده داخلی‌ای نمی‌تواند با آنها رقابت کند؛ چراکه کالاهای استوکی که اروپا به‌دلیل شرایط کرونا سفارش آنها را کنسل کرده، به‌صورت تناژی و با قیمت بسیار نازل به کشور وارد می‌شود.»

میزان واردات پوشاک طی سال‌های اخیر کاهش شش برابری داشته است و اگر نگاهی به محصولات موجود در فروشگاه‌ها داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که این آمار با حجم پوشاک خارجی موجود در فروشگاه‌ها همخوانی ندارد.

به‌نظر می‌رسد این کالاها از مبادی غیررسمی (قاچاق) وارد کشور شده‌اند. مورد جالب‌توجه و عجیب، ادعای واردات پوشاک از بنگلادش است. بررسی‌ از آمارهای رسمی گمرک نشان می‌دهد در شش ماهه نخست سال جاری 17 میلیون و 600 هزار دلار کالا از این کشور وارد ایران شده اما هیچ‌کدام به نام پوشاک وارد نشده و کد تعرفه وارداتی آنها پارچه و نخ است.

واردات پارچه و نخ از بنگلادش با اسم لباس؟

براساس گفته مجید افتخاری پس از اروپایی‌ها، ترک‌ها و چینی‌ها، اخیرا بنگلادشی‌ها هم به بازار پوشاک ایران وارد شده‌اند اما بررسی‌ از آمارهای رسمی نشان می‌دهد ردی از بنگلادش در واردات رسمی پوشاک کشور دیده نمی‌شود و پوشاک وارداتی کشور در شش ماهه نخست امسال از کشورهای ترکیه، آلمان، امارات، چین و فرانسه وارد شده است.

اما نکته جالب‌توجه اینکه از حدود 17٫5 میلیون دلار واردات رسمی ایران از بنگلادش، کل آن مربوط به چهار قلم شامل 1- پارچه تاروپودباف از کنف یا سایر الیاف نسجی پوسته ساقه نباتات، 2- نخ از کنف یا از سایر الیاف نسجی پوسته ساقه نباتات یک لایه، 3- نخ از کنف یا از سایر الیاف نسجی پوسته ساقه نباتات چندلایه و 4- پراکسید هیدروژن (آب‌اکسیژنه) حتی جامد شده با اوره است. در اینجا می‌خواهیم بااحتیاط حرف بزنیم اما اگر حجم پوشاک بنگلادشی در بازار ایران زیاد باشد، این شايبه وجود خواهد داشت که تعرفه‌های مربوط به نخ و پارچه احتمالا باید پوشاک باشد یا اینکه پوشاک در خارج از مبادی رسمی و به‌صورت قاچاق وارد کشور شده است.

فروش پوشاک قاچاق اغلب در فضای مجازی

ريیس اتحادیه فروشندگان بیان کرد: «اغلب پوشاکی که از راه‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شوند، درحال‌حاضر توسط دستفروشان کنار خیابان، فضای مجازی و سایر روش‌های زیرزمینی به فروش می‌رسند که با یک گشت کوچک درکنار خیابان‌ها و فضای مجازی این امر به‌راحتی قابل‌رصد است.»

ابوالقاسم شیرازی درباره افزایش حجم قاچاق پوشاک در کشور عنوان کرد: «با شیوع ویروس کرونا حجم پوشاک غیرمجاز در مغازه‌ها کاهش یافته بود اما در سه‌ماه اخیر مجددا میزان ورود پوشاک قاچاق (کالاهای بنگلادشی) به کشور روند افزایشی به خود گرفته که باید مسيولان مربوط به حوزه قاچاق آن را بررسی کرده و راه‌های ورود آنها را مسدود کنند، زیرا با این روند تولیدکنندگان پوشاک بیشتر از گذشته متضرر خواهند شد.»

وی درخصوص فعالیت تولیدکنندگان پوشاک افزود: «قبل از برگزاری نمایشگاه مدکس برخی از آنها تعطیل شده بودند اما بعد از آن اغلب آنها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.» گفتنی است اگر کمبود مواد اولیه تولید پوشاک در کشور با همین روند حرکت کند، کارگاه‌های تولید پوشاک در کشور به ورشکستگی و تعطیلی خواهند رسید.

سود 70 درصدی پوشاک خارجی

در بررسی‌های میدانی یکی از فروشندگان پوشاک عنوان کرد: «نه‌تنها فروش پوشاک خارجی برای ما سود بیشتری دارد، بلکه خرید کالای قاچاق نیز برای ما مقرون به‌صرفه‌تر است؛ چراکه قیمت مناسب‌تری دارد. به‌طوری‌که اگر فروش محصولات تولید داخلی 30 درصد سود با دوره انتظار بالا است؛ فروش پوشاک خارجی 60 تا 70 درصد سود دارد و سریع‌تر هم به فروش می‌رسند، چون مشتریان اغلب به‌دنبال کالاهای خارجی همچون چین، پاکستان، بنگلادش و… هستند و تمایلی به خرید پوشاک ایرانی ندارند.»

سندسازی راهی برای فروش راحت پوشاک قاچاق

در تحقیقات میدانی، فروشنده مغازه‌ای درخصوص بازرسی که از اصناف صورت می‌گیرد، بیان کرد: «اغلب برای بازرسی‌ها به عمده‌فروشی‌ها مراجعه می‌شود. اگر هم به مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک مراجعه کنند از کالاهای قاچاق مطلع نخواهند شد، زیرا برای خرید آنها فاکتورسازی انجام می‌شود، بنابراین خرید پوشاک قاچاق توسط خرده‌فروشی‌ها به‌راحتی از چشم‌ها پنهان می‌شود.»

پوشاک خارجی ارزان‌تر از ایرانی!

یکی از تولیدکنندگان پوشاک افزایش چندباره قیمت مواد اولیه در یک‌سال، افزایش همه‌ساله دستمزد کارگران، قیمت بالای مواد اولیه، افزایش مالیات، عدم‌حمایت از تولید و… را ازجمله دلایل مهم خروج تولیدکنندگان از این حوزه و اقدام به واردات قاچاق دانست و عنوان کرد: «این دلایل موجب شده تولیدکنندگان پوشاک در کشور حجم تولید خود را کاهش دهند که موجب افزایش قیمت‌ها نیز شده است، از سوی دیگر با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در جامعه و تمایل افراد برای خرید پوشاک خارجی خریداران ترجیح می‌دهند کالای خارجی که ارزان‌تر است را خریداری کنند و همچنین کمبود برندسازی در صنعت پوشاک ایران موجب شده مشتریان تمایلی به استفاده از کالای ایرانی را نداشته باشند.»

یکی دیگر از تولیدکنندگان پوشاک گفت: «با توجه به اینکه مواد اولیه تولید پوشاک (پارچه، نخ، یراق و…) وارداتی است و اغلب نساجی‌های داخلی با نصف ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، بنابراین محصولات وارداتی ظاهرا صرفه بیشتری برای برخی فروشندگان دارد. تحریم‌ها و همچنین افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت تمام‌شده آنها شده است، بنابراین با چنین شرایطی اصلا تولید داخلی صرفه اقتصادی برای ما ندارد. از سوی دیگر برای تولید یک محصول باید نقدینگی قابل‌توجهی در دست تولیدکننده باشد، زیرا با شرایطی که در بازار حاکم است تولیدکننده پوشاک باید با سایرین (فروشنده پارچه، یراق و…) به‌صورت نقد معامله کند که همین امر دامنه تولید پوشاک داخلی را کوچک‌تر کرده است.»

منبع: فرهیختگان

مطالعه بیشتر: علت گرانی پوشاک ایرانی
علت گرانی پوشاک ایرانی

علت گرانی پوشاک ایرانی

نایب ريیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران اظهار کرد: مولفه‌های اقتصاد کلان در گران بودن پوشاک ایرانی تاثیرگذار است. در واقع علاوه بر مشکلات داخلی اقتصاد کشور، وضعیت اقتصادی استانداردی در حو...

TejaratNews.com/
ورود پوشاک تاناکورا و قاچاق از مرز پاکستان

ورود پوشاک تاناکورا و قاچاق از مرز پاکستان

این روزها بازار غیر رسمى پوشاک دست دوم با عنوان فروش اجناس خارجى که مشترى‌هاى زیادى هم دارد بسیارى را راغب کرده است که براى خرید پوشاک با هزینه کمترى لباس‌هاى استوک و تاناکورا را انتخاب کنند.

TejaratNews.com/
پوشاک زمستانی 40 درصد گران شد

پوشاک زمستانی 40 درصد گران شد

عضو هیيت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از آغاز عرضه پوشاک زمستانی خبر داد و گفت: پوشاک زمستانی به طور متوسط نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

TejaratNews.com/
سیل ورود پوشاک بنگلادشی به کشور

سیل ورود پوشاک بنگلادشی به کشور

عضو هیيت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک اظهار کرد: سونامی کالاهای بنگلادشی به طرز عجیب و غریبی در حال ورود به کشور است و هیچ تولیدکننده داخلی نمی‌تواند با آنها رقابت کند.

TejaratNews.com/
تابلوی برند‌های پوشاک خارجی جمع می‌شود

تابلوی برند‌های پوشاک خارجی جمع می‌شود

عضو هیيت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از رونق قاچاق پوشاک در پی کاهش فروش پوشاک ناشی از محدودیت‌های کرونایی خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ برند خارجی در سطح کشور مجوز فعالیت ندارد و در...

Bartarinha.ir/
افزایش 50 درصدی قیمت پوشاک و دلیل آن

افزایش 50 درصدی قیمت پوشاک و دلیل آن

عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از افزایش 50 درصدی قیمت پوشاک نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و علت آن را اعمال محدودیت در واردات مواد اولیه بدون ظرفیت‌سنجی از سوی وزارت صمت عن...

TejaratNews.com/
فروش پوشاک ایرانی به نام برند خارجی! / بازار پوشاک شب عید تعطیل می‌شود؟

فروش پوشاک ایرانی به نام برند خارجی! / بازار پوشاک شب عید تعطیل می...

برندهای خارجی از پاساژهای لاکچری رفتند. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک می‌گوید: آن دسته از فروشندگانی که مجوز فروش برندهای خارجی را داشتند با تولیدکنندگان ایرانی قرارداد بستند و پوشاک ا...

TejaratNews.com/
بازار پوشاک حداقل 40درصد کوچک شد!

بازار پوشاک حداقل 40درصد کوچک شد!

عضو هیيت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک ضمن ارايه توضیحاتی درباره جزيیات فروش فوق‌العاده پوشاک در آستانه شب عید، از افت 40 درصدی تقاضای پوشاک نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و گفت که افزای...

Bartarinha.ir/
مصرف پوشاک داخلی 20 درصد افزایش یافت

مصرف پوشاک داخلی 20 درصد افزایش یافت

مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک و سلولزی وزارت صمت با بیان اینکه ریسندگی‌های کشور با ظرفیت کامل در حال کار کردن هستند، گفت: سال گذشته 47 تا 48 هزار تن افزایش ظرفیت ریسندگی در پنبه را داشتیم.

TejaratNews.com/
بازگشت بی‌سرو صدای برند‌های خارجی پوشاک

بازگشت بی‌سرو صدای برند‌های خارجی پوشاک

بررسی‌ها و گزارش‌های دریافتی از برخی مجتمع های تجاری بزرگ پایتخت، از بازگشت برخی برندهای خارجی پوشاک به بازار کشورمان با وجود ممنوعیت فعالیت آنها حکایت داشته و حضور گسترده آنها استمرار طرح مقابله با ب...

Bartarinha.ir/
پذیره‌نویسی مردمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک

پذیره‌نویسی مردمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: تاسیس شرکت سهامی عام پروژه و پذیره‌نویسی مردمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک را دنبال می‌کنیم.

TejaratNews.com/
پذیره‌نویسی مردمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک

پذیره‌نویسی مردمی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پوشاک

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تاسیس شرکت سهامی عام پروژه و پذیره نویسی مردمی برای سرمایه گذاری در صنعت پوشاک را دنبال می کنیم.

FarsNews.ir/
ريیس اتحادیه پوشاک: قاچاق پوشاک استوک هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد، چرا مسيولین برخورد نمی‌کنند

ريیس اتحادیه پوشاک: قاچاق پوشاک استوک هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد...

ريیس اتحادیه تولید پوشاک نوشت:قاچاق پوشاک به جهت ماهیت استوک پوشاک مورد قاچاق هیچ ارتباطی به میزان نرخ ارز ندارد و قاچاق پوشاک در هر شرایطی مقرون بصرفه بوده و هیچ یک از کشورها توانایی رقابت با پوشاک ا...

TasnimNews.com/
پتانسیل بی‌نظیر 4 صنعت پوشاک،کفش، لوازم خانگی و مبلمان برای جهش تولید/ قاچاق پوشاک 800 هزار شغل را از بین برد

پتانسیل بی‌نظیر 4 صنعت پوشاک،کفش، لوازم خانگی و مبلمان برای جهش تو...

مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه جز 3کشور تولید کننده پوشاک هستم اما فقط 50درصد پوشاک داخل را تامین می کنیم گفت: 4 صنعت کفش، پوشاک، لوازم خانگی و مبلمان پتاس...

TasnimNews.com/
هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه دلار از 30هزار تومان هم عبور می‌کند؟ خودرو‌های آمریکایی در جاده‌های کشور؟! قیمت مسکن دولتی 4 برابر خانه‌های پرند و پاکدشت هفته آینده دلار گران می‌‌شود؟ / دلار سهمیه‌ای چه آسیبی به بازار ارز زد؟ میرکاظمی: بودجه با حداقل ردیف به مجلس می‌رود افشاگری یک نماینده از احتکار خودروسازان پیش‌‎بینی قیمت طلا در هفته سوم آذر / خرید طلای آب شده زیاد شد واکنش‌ها به شروع فروش فوق‌العاده خودروسازی‌ها خبر مهم برای سهامداران خپارس بودجه با حداقل ردیف به مجلس می‌رود