ابهامات بورس با تعیین سقف نرخ سوخت صنایع کاهش یافت

ابهامات بورس با تعیین سقف نرخ سوخت صنایع کاهش یافت

کارشناس بازار سرمایه گفت: بعد از مدت‌ها شفافیت مناسبی در بورس، با تعیین سقف نرخ خوراک و سوخت گاز صنایع رخ داد.

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به مصوبه 10 بندی حمایت از بورس ستاد اقتصادی دولت، گفت: در این یکی از بند‌های این مصوبه آماده است که در سال 1401 سقف قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها، معادل قیمت گاز صادراتی و حداکثر پنج هزار تومن در نظر گرفته شده است. همچنین سقف سوخت گاز برای صنایعی از جمله فولاد‌ی‌ها و پالایشگاهی‌ها معادل 40 درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و حداکثر 2 هزار تومان لحاظ شده است. قیمت گاز مصرفی در سایر صنایع از جمله سیمانی‌ها نیز 10 درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و مانند سال گذشته در نظر گرفته شد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این بند از مصوبه 10 بندی، به نرخ گاز مصرفی صنایع مختلف بازار می‌گردد و شامل صنایع پتروشیمی، پالایشی، فولادی و در کنار آن صنایع سیمان و حتی نیروگاه‌ها نیز مشمول این موضوع هستند. به طوری که اکثریت صنایع مهم بورسی ما مشمول این ماده و این بند می‌شوند.

خبری زاد گفت: نرخ گازی که به عنوان خوراک در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود یک فرمول دارد که تابع قیمت‌های جهانی گاز است. در سال‌های قبل فرمول محاسبه نرخ سوخت صنایع مذکور 20 درصد نرخ خوراک تعیین شده بوده است و هیچ کدام سقف و کفی نداشته اند و هر نرخی که برای خوراک مشخص می‌شد بر اساس فرمول، 20 درصد آن نرخ برای سوخت محاسبه می‌شد.

او در ادامه افزود: اما در لایحه بودجه 1401 این موضوع دیده شده بود که نرخ سوخت از 20 درصد نرخ خوراک به 100 درصد نرخ خوراک افزایش یابد؛ که این بند در صورت تصویب می‌توانست تاثیر منفی زیادی بر روی صنایع مختلف، مخصوصا صنایع فلزی و فولادی داشته باشد که یکی از این تاثیرات منفی آن می‌توانست کاهش شدید حاشیه سود این صنایع باشد.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: اما حالا دولت اصلاحیه دو قسمتی در این باره اعلام کرد. با این اصلاحیه سقف نرخ خوراک  معادل 5 هزار تومان اعلام شد که تقریبا معادل 20 سنت به ازای هر متر مکعب  است. مورد بعد اینکه سقف نرخ سوخت صنایع را 2000 تومان تعیین کرد که به این ترتیب بعد از مدت‌ها شفافیت مناسبی در این زمینه رخ داد.

خبری زاد گفت: می‌توان به این موضوع به دو شکل نگاه کرد. اول آنکه اثر منفی آن، بسیار کمتر از چیزی است که در پیش نویس بودجه وجود داشته و بیشتر اثر منفی کم موجود هم، بر شرکت‌های اوره‌ساز‌ و متانولی‌ها است. اما دید دوم که دید مثبت و غالب است این است که سرانجام سقفی برای نرخ خوراک صنایع تعیین شد، نرخی که از حدود 8 هزار تومان به 5 هزار تومان کاهش پیدا کرد و به عبارتی این اختلاف در خود صنایع باقی ماند و به سود شرکت‌ها است. اختلافی که می‌تواند مقدمه‌ای برای سودآوری صنایع نیز محسوب شود، چرا که باید هزینه کمتری بپردازند.

او گفت: از آن جایی که بسیاری از این صنایع از جمله صنایع پیشتاز و لیدر بازار هستند با افزایش سودآوری می‌توانند به عنوان موتوری محرک برای حرکت کلی بازار شوند.

انتهای پیام/

اختصاص اولین خط اعتباری روسیه برای نیروگاه سیریک 12 شاخص بورس تهران در اولین هفته بهمن منفی شدند عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا، فردا کشتارگاه ها پاییز امسال چقدر گوشت و مرغ عرضه کردند؟ رشد 93 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در 10 ماهه امسال افت 3.3 درصدی ارزش سهام عدالت/ سود سهام عدالت سال 99 تا پایان سال پرداخت می شود پیش‌بینی قیمت دلار پس از توافق وین عرضه یک میلیون تن سیمان در بورس کالا قیمت جدید دلار اعلام شد (8 بهمن) وضعیت خطرناک معیشتی برای 60 درصد از بازنشستگان قیمت جدید سیمان اعلام شد | آخرین وضعیت عرضه میلگرد اختصاص 75 میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی و جوان سازی باغات چای قیمت جدید سیمان اعلام شد پالایش اصفهان با تک محصول به بورس کالا آمد پیش بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات وین قیمت دلار صرافی ملی امروز جمعه 8 بهمن 1400 قیمت انواع خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد ( 8 ... افزایش قیمت عجیب سکه های پارسیان در بازار + جدول ماجرای هکرهایی که 400 میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند/ اقدام آمریکا علیه دزدان ارزهای دیجیتالی فروش و درآمد سازنده آیفون رکورد زد آخرین وضعیت چاه های غیر مجاز کارگران در حسرت وام جدید خرید نان در ایرانشهر فقط با پارتی! موعد وعده یک ماهه وزیر راه برای احداث راه آهن شلمچه-بصره بودجه 1401 چه تاثیری بر قبوض آب و برق می‌گذارد؟ احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا زمان دقیق پیش فروش بلیت قطارهای مسافری اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ جزيیات جدید درباره حقوق کارگران در سال 1401 برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است