اسکناس‌های قدیمی بازمی‌گردند

اسکناس‌های قدیمی بازمی‌گردند

در حالی که همچنان درباره مزایای اصلاح پولی و حذف چهار صفر، بحث‌های بسیاری میان اقتصاددانان مطرح است، بانک مرکزی نخستین بار در مرداد سال‌جاری با رونمایی از ایران‌چک‌های 50 هزار تومانی که چهار صفر آن کمرنگ شده بود، خود را برای اجرای اصلاح پولی آماده کرد.

ایسنا: در حالی که همچنان درباره مزایای اصلاح پولی و حذف چهار صفر، بحث‌های بسیاری میان اقتصاددانان مطرح است، بانک مرکزی نخستین بار در مرداد سال‌جاری با رونمایی از ایران‌چک‌های 50 هزار تومانی که چهار صفر آن کمرنگ شده بود، خود را برای اجرای اصلاح پولی آماده کرد.

روزنامه «ایران» در ادامه نوشت: این روند طی روزهای اخیر بار دیگر با رونمایی از چهار قطعه اسکناس جدید شامل هزار تومانی، دو هزار تومانی، 5 هزار تومانی و ایران‌چک 100 هزار تومانی، شدت گرفت به طوری که صفرهای اعداد انگلیسی به طور کامل حذف شده‌اند.

مسيولان بانک مرکزی به این اسکناس‌های جدید «اسکناس‌های بین نسلی» می‌گویند، چرا که در صورت اجرایی‌شدن طرح حذف چهار صفر همچنان امکان استفاده را خواهد داشت.

رونمایی از اسکناس‌های 1 تا 5 تومانی

با اسکناس‌های جدیدی که از سوی بانک مرکزی رونمایی شده است، درواقع شکل جدید اسکناس‌های نسل جدید را می‌توان مشاهده کرد. اسکناس هزارتومانی با حذف چهار صفر دراعداد انگلیسی همان اسکناس یک تومانی شده است و اسکناس‌های 2 و 5 هزارتومانی نیز به ترتیب 2 و 5 تومانی شده‌اند. ایران چک 100 هزارتومانی نیز در شمایل جدید به یک اسکناس 100 تومانی تبدیل شده است.

اما در کنار حذف صفرهای انگلیسی و کمرنگ شدن صفر اعداد فارسی، نکته مهم دیگر بازگشت دوباره اسکناس‌های خرد به چرخه تولید است. هرچند هیچگاه به‌صورت رسمی اسکناس‌های خرد مانند هزارتومانی از چرخه تولید کنار نرفته بود، اما در سال‌های اخیر تولید چندانی نیز نداشته است اما با رونمایی از اسکناس‌های جدید قرار است دوباره هزارتومانی و دوهزارتومانی به‌صورت گسترده چاپ و توزیع شود.

در واقع قرار بود طبق برنامه بانک مرکزی و همچنین رفرم پولی مسکوکات بتدریج جای اسکناس‌های خرد را بگیرد، چرا که پس از رفرم بخصوص در واحد خرد تومان (قران) اسکناس دیگر کارآیی ندارد. اما مشکل اصلی برای ضرب و توزیع مسکوکات این است که هم اکنون ارزش فلز مسکوکات از ارزش مبادلاتی آنها بالاتر رفته است.

به گفته عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی هزینه ضرب هر سکه 500 تومانی بالغ بر 820 تومان است. این موضوعی است که باعث شده است تا در سال‌های اخیر ذوب مسکوکات توسط برخی از دلالان مشاهده شود تا با تبدیل‌کردن مسکوکات به شمش فلز درآمد بیشتری به دست بیاورند. بر همین اساس یکی از موانع اصلی جایگزینی مسکوک با اسکناس همین صرفه اقتصادی آن است. چه آنکه سرانه مسکوک در ایران به ازای هر ایرانی 25 است در حالی‌که این عدد در سایر کشورها سه رقمی گزارش شده است. اما سرانه اسکناس 109 اعلام شده است که از میانگین جهانی آن بالاتر است. براساس اعلام بانک مرکزی، در مجموع حدود 8 میلیارد قطعه اسکناس درکشور در گردش است ضمن اینکه سالانه یک میلیارد قطعه اسکناس نیز به‌دلیل عمرپایین امحا می‌شود.

از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا در یک سال اخیر نیز باعث شده است تا میزان استفاده از مسکوکات بشدت کاهش یابد و هرچند نظام پرداخت الکترونیک تا حدود زیادی جای اسکناس را هم گرفته است، اما در ایام کرونا استفاده از اسکناس درمقابل مسکوک قابل قبول‌تر به نظر می‌رسد. آن‌طور که همتی اشاره کرده با اجرای این طرح سکه‌های یک و دو تومانی ضرب می‌شود که جای اسکناس‌های هزار و دوهزار تومانی فعلی را خواهد گرفت و به این ترتیب نقش مسکوکات نیز در مبادلات خرد مردم بیشتر می‌شود.

با وجودی که در طول دهه‌های اخیر بارها درباره تغییر واحد پول ملی و حذف صفرها بحث شده است اما در دهه 90 اجرای این طرح به‌صورت جدی مطرح شد و در مرداد سال گذشته هیات دولت حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرد و این لایحه به مجلس ارسال شد و نمایندگان خانه ملت نیز کلیات لایحه دولت را تصویب کردند. سرانجام در اواخر فروردین‌ماه 98 پس از تصویب دولت و تایید مجلس شورای‌ اسلامی این طرح یک گام دیگر به مرحله اجرا نزدیک شد. در اردیبهشت ماه امسال نیز ماده واحده تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر تصویب و بر اساس این ماده واحده «با حذف چهار صفر از پول ملی، ریال به تومان تغییر می‌کند و بر اساس لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور هر تومان معادل 10‌هزار ریال و اضعاف آن قران خواهد بود و هر تومان معادل 100 قران شود.

مقابله با اسکناس تقلبی

بهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس بانکی در این‌باره گفت: یکی از دلایل چاپ و توزیع دوباره اسکناس زیر 5 هزار تومان، احتمالا این است که اسکناس‌های تقلبی در کشور از چرخه خارج شود.

وی توضیح داد: هم اکنون 7 تا 8 درصد از نقدینگی کشور را اسکناس و مسکوک در دست مردم تشکیل می‌دهد و درصورتی که اسکناس تقلبی درجریان باشد آثار منفی بسیاری براقتصاد ملی خواهد داشت.

به گفته وی، بانک مرکزی با چاپ اسکناس‌های جدید که ضریب امنیتی بالاتری نسبت به اسکناس‌های قدیمی دارد، سعی می‌کند تا امکان ورود اسکناس‌های تقلبی به بازار را بگیرد. هرچند بانک مرکزی آمار اسکناس و مسکوک در دست مردم را دارد، اما با این کار می‌تواند آمار خود را به روز کند.

این کارشناس بانکی با اشاره به اینکه یکی از دلایل دیگر برای چاپ اسکناس‌های جدید فراهم کردن زمینه اجرای طرح حذف چهارصفر از پول ملی است، ادامه داد: روی اسکناس‌های جدید صفرهای کمرنگ شده و جامعه را برای اجرای رفرم پولی آماده می‌کند.

حسینی هاشمی همچنین گفت: البته با توجه به کاهش قدرت خرید پول ملی، اسکناس‌های خرد کارآیی خود را در مبادلات از دست داده است و بر همین اساس قرار بود که مسکوکات بتدریج جای اسکناس‌های خرد را بگیرد، اما با توجه به اینکه ارزش فلز سکه‌ها از ارزش معاملاتی آن بالاتر رفته است، امکان ذوب و فروش شمش فلزات وجود دارد.

نکته مهمی که بانک مرکزی باید توجه کند

کامران ندری اقتصاددان نیز اظهار کرد: در زمانی که طرح حذف چهارصفر و تغییر واحد پول ملی در دولت به تصویب رسید، هنوز اسکناس هزارتومانی کارآیی داشت، اما در مدت یکسال اخیر با رشد تورم، این اسکناس کارآیی خود را در معاملات تا حدود زیادی از دست داده است.

وی تاکید کرد: این نکته نشان می‌دهد که اگر بانک مرکزی در مهار و کنترل تورم موفق نشود، واحد پول جدید و اسکناس‌های آن نیز بسرعت کارآیی خود را از دست خواهد داد.

به گفته وی، درواقع در فاصله اعلام برنامه حذف چهار صفر تا مرحله ابتدایی اجرای آن اسکناس هزار تومانی کاربرد خود را از دست داده است و اگر تورم با رشد ادامه یابد، طرح رفرم پولی نیز به سرنوشت آن دچار می‌شود. برهمین اساس این موضع یک هشدار برای بانک مرکزی است تا همانگونه که بارها اعلام شده است، در رفرم پولی تمام حلقه‌های زنجیره مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بر همین اساس اسکناس‌های هزارتومانی که قرار است بزودی در بازار توزیع شود، گردش زیادی نخواهد داشت، چرا که امکان خرید کالاهای بسیار محدودی را دارد و برهمین اساس برای مواردی مانند عیدی دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد و گردش زیادی نخواهد داشت.

ندری همچنین گفت: هم اکنون علاوه بر هزینه بالای چاپ اسکناس که تولید اسکناس‌های خرد را غیرقابل توجیه می‌کند، ارزش ذاتی مسکوکات نیز از ارزش مبادلاتی آن بیشتر شده است.

جزییات رونمایی از سه اسکناس‌ جدید

جزییات رونمایی از سه اسکناس‌ جدید

رییس سازمان اسکناس و مسکوک اظهار داشت: سعی کردیم در مجموع طراحی‌های اسکناس، ایران‌چک و مسکوک از المان‌های مذهب، فرهنگ و تاریخ استفاده کنیم.

Bartarinha.ir/
اسکناس 10هزار تومانی جدید در راه بازار

اسکناس 10هزار تومانی جدید در راه بازار

نسل جدید اسکناس 10هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات منتشر و به زودی توزیع خواهد شد.

Bartarinha.ir/
عرضه ایران چک یکصد هزار تومانی و اسکناس ده هزار تومانی جدید

عرضه ایران چک یکصد هزار تومانی و اسکناس ده هزار تومانی جدید

ایران چک یکصد هزار تومانی و اسکناس ده هزار تومانی جدید با طراحی و خصوصیت‌های امنیتی نوین به زودی توزیع خواهند شد.

Borna.news/
حذف خاموش 4صفر از اسکناس 10هزار تومانی

حذف خاموش 4صفر از اسکناس 10هزار تومانی

روابط عمومی بانک مرکزی روز گذشته خبر از رونمایی اسکناس جدید 10 هزار تومانی با مشحصه‌های امنیتی جدید داد؛ اسکناسی که مهم‌ترین تغییر آن کم‌رنگ شدن چهار صفر آن بود. به نظر می‌رسد این دومین گام بانک مرکزی...

Bartarinha.ir/
اسکناس جدید 10هزار تومانی چاپ شد

اسکناس جدید 10هزار تومانی چاپ شد

اسکناس جدید 10 هزار تومانی با مشخصه های ویژه امنیتی چاپ شد.

Bartarinha.ir/
ساخت خونه با اسکناس!

ساخت خونه با اسکناس!

کیوان زرگری با انتشار کارتونی در صفحه طنز و کارتون شهرونگ به تاثیر گرانی مصالح ساختمانی بر بازار مسکن و افزایش قیمت‌ها و فشار بر اقشار متوسط جامعه واکنش نشان داد.

Bartarinha.ir/
جایگزین‌های اسکناس نو برای عیدی درشعب بانک پارسیان

جایگزین‌های اسکناس نو برای عیدی درشعب بانک پارسیان

جایگزین‌های اسکناس نو برای عیدی درشعب بانک پارسیان

BourseNews.ir/
سهم اندک دلار در حواله‌های ارزی کشور/سهم کمتر از 5 درصدی بازار اسکناس از معاملات ارزی

سهم اندک دلار در حواله‌های ارزی کشور/سهم کمتر از 5 درصدی بازار اسکناس از معاملات ارزی

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی ضمن تاکید بر ضرورت تحقق هدف طرح حذف دلار از معاملات بین المللی، با تصویب آن مخالفت و اعلام کرد: تصویب این طرح در مجلس نه تنها مفید نیست بلکه قطعا مضر است و بازار ا...

Sena.ir/
استقبال از ورود اسکناس ارز صادراتی

استقبال از ورود اسکناس ارز صادراتی

نکته مثبت در بحث های دیروز رییس کل بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس این بود که به هر حال بانک مرکزی پذیرفت در بازار ارز فیزیکی مداخله کرده و اجازه تزریق ارز صادرکنندگان یا صرافی را صادر کرد.

Sena.ir/
بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار آمادگی شورای عالی بورس برای کمک به تسریع تامین مالی بنگاه‌ها عرضه سهام عدالت منوط به ظرفیت بازار سرمایه است برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزند خواندگی است اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» تغییر مالکیت 990 میلیون اوراق بهادار مالی فلاح: افزایش سرمایه سرخ‌آبی‌ها به تصویب مجمع فوق‌العاده رسیده است لغو افزایش سرمایه ذوب آهن شرکت پتروشیمی غدیر درج شد مدعیان فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها یک بشکه هم نفروختند اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» خرید صندوق‌های درآمد ثابت باید به صورت خرد انجام شود آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز مرغ تنظیم بازاری نداریم؛ در صف بایستید! بازگشت قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی / دلار شنبه چقدر شد؟ اگر سهامدار «آبادا» هستید بخوانید/ کام شیرین سهامداران در روز شلوغ «آبادا» شرکت پتروشیمی غدیر درج شد روز پر رونق «بپیوند»/ صعود بپیوند با صف خرید ادامه یافت آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز عرضه 46 تن زعفران در بورس کالا بدهی آمریکا تا 2051 دو برابر خواهد شد 21 میلیارد دلار وام ارزی پرداخت شد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای/ فرآورده‌های نفتی در راس معاملات اقدامات نظارتی فرابورس در قبال دستکاری قیمت در نماد «واحصا» زیان سرمایه‌گذاران همه بازارها در هفته دوم اسفند/ ثبت بیشترین افت قیمت برای طلا اگر سهام برکت دارید، بخوانید (16اسفند)/ صف خرید برکت در اولین روز هفته ادامه کاهش قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 99/11/16 کتاب «پرایس اکشن: بازگشت‌ها» به کتابخانه سازمان بورس رفت

در حال بارگیری...