بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه برق امسال کنترل‌پذیر می‌شود

بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه برق امسال کنترل‌پذیر می‌شود

برنامه‌ها و اقدامات جامع شرکت توانیر در راستای مدیریت مصرف برق، حفظ پایداری و عبور از اوج بار تابستان 1402 تشریح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، همزمان با فرارسیدن دوره اوج بار 1402، همایش مشترک وزارتخانه‌های نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران ارشد صنعت برق با هدف هماهنگی و تبادل نظر سه وزارتخانه برای عبور بی دغدغه از اوج بار تابستان در وزارت نیرو برگزار شد.

مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست با ارايه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات جامع این شرکت در بخش مدیریت مصرف و حفظ پایداری و گذر از اوج بار شبکه، ضمن قدردانی از اقدامات مجموعه برق کشور در تابستان 1401 و همراهی مشترکان با برنامه‌های مدیریت مصرف برق، قضاوت مردم عزیز کشور را ملاک این موفقیت عنوان کرد.

"آرش کردی" قابلیت اعتماد و اطمینان از اجرای موفق برنامه‌ها برای گذر موفق از تابستان را با ایجاد اعتماد به نفس در مجموعه برق کشور همراه دانست و با تاکید بر تداوم شاکله کلی برنامه‌های مدیریت مصرف در تابستان پیش رو، از پیشرفت در بخش هوشمندسازی و کنترل پذیری بارهای مصرفی خبر داد.

وی میزان رویت پذیری بارهای مصرفی شبکه در سال گذشته را 55.7 درصد عنوان کرد که امسال به بیش از 65 درصد افزایش می‌یابد.

کردی، کنترل پذیری بار مصرفی را از قابلیت‌های جدید عنوان کرد و افزود: سال کذشته با کنترل پذیری 23.4 درصد از بارهای اولویت دار آغاز شد و امسال بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه کنترل پذیر می‌شود و مشترکان خانگی با 750 کیلوواتساعت مصرف ماهانه و بالاتر، چنانچه تمهیدی برای کاهش مصرف اتخاذ نکنند در اولویت نصب کنتورهای هوشمند قرار می‌گیرند.

کردی 2 هزار مگاوات صرفه‌جویی در بخش خانگی را قابل حصول عنوان کرد و فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی با استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیما و رسانه‌ها و جراید را از اقدامات عمده برشمرد که از سوی روابط عمومی‌های وزارت نیرو، توانیر و شرکت‌های برق در حال پیگیری است.

وی از کاهش متوسط مصرف ماهانه برق خانوار از 266 کیلووات‌ساعت در سال 1400 به 258 کیلوواتساعت در سال گذشته خبر داد که امسال کاهش مصرف به 253 کیلووات‌ساعت برای این بخش پیش‌بینی شده است.

کردی با اشاره به تنفیذ مصوبه سال گذشته هیيت وزیران برای امسال، این مصوبه را ملاک عمل و غیر قابل تخطی عنوان کرد و کاهش 30 درصدی مصرف برق ادارات در ساعات کاری و کاهش 60 درصدی مصرف در ساعات غیر اداری را از مصوبات مربوطه برشمرد و از قابلیت تنظیم از راه دور کنتورهای برق ادارات و بخش دولتی خبر داد.

وی تاکید کرد: مدیریت بار مصرفی صنایع باید به گونه‌ای اعمال شود که عرضه محصولات در بازار دچار چالش نشود و امکان جا به جایی بار و مدیریت مصرف صنایع انرژی بر نیز طی دو سوم از سه ماه تابستان فراهم شده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته امکان مدیریت بار صنایع خارج از شهرک‌ها به دلیل تغذیه این صنایع از فیدرهای عمومی قابل انجام نبود و امسال درصد عمده‌ای از بار مصرفی این صنایع از طریق هوشمندسازی و رویت پذیری قابل مدیریت شده و برای بخش تجاری نیز 300 مگاوات مدیریت مصرف در بخش کسبه و 200 مگاوات در بخش مشترکان دیماندی پیش‌بینی شده است.

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند