آغاز طولانی‌ترین حفاری افقی دریایی در خاورمیانه؛ از ماه آینده/ زیمنس قرارداد یک میلیارد دلاری را به بهانه تحریم لغو کرد

آغاز طولانی‌ترین حفاری افقی دریایی در خاورمیانه؛ از ماه آینده/ زیمنس قرارداد یک میلیارد دلاری را به بهانه تحریم لغو کرد

ایلنا: مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به اجرای طولانی‌ترین حفاری افقی زیردریایی خاورمیانه اشاره کرد و گفت: پروژه خط لوله گاز 30اینچی از زیر آب بندرعباس -...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا نوشادی در حاشیه بازدید از خط دوم پروژه احداث خط انتقال گاز 56 اینچ تقویتی محمدیه قم – پارچین در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران هیچ پروژه نیمه تمامی ندارد و این موضوع در بین شرکت‌های دولتی منحصر به فرد است، اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال توسط رهبر معظم انقلاب به نام سال تولید دانش بنیان، اشتغال‌آفرین، 2 اقدام مهم در شرکت مهندسی و توسعه گاز در زمینه توسعه دانش‌بنیان انجام شده است.

وی در ادامه گفت: شرکت زیمنس قرارداد یک میلیارد دلاری برای خدید 100 دستگاه توربین را به بهانه تحریم لغو کرد با این حال متخصصان داخلی، توانستند داخلی‌‎سازی را انجام دهند. کمپرسورهایی که با زیمنس قرارداد بسته بودیم، بازدهی 80 درصد داشت اما  امروز کمپرسورهایی که در داخل ساخته شده، بازدهی 93 درصد دارد.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: تمام کمپرسورهای این شرکت که در سال 1402 نصب می‌شوند، راندمان حداقل 89 درصد خواهند داشت.

نوشادی با بیان اینکه اکنون 211 قرارداد فعال داریم، اظهار داشت: 5.4 میلیارد دلار پروژه‌های تعریف‌شده در حوزه ذخیره‌سازی گاز دو قرارداد 2 میلیارد دلاری برای ساخت توربوکمپرسور و یک قرارداد 3.2  میلیارد دلاری نیز توسعه میدان شوریجه است.

وی گردش مالی امسال شرکت را حدود 500میلیون یورو اعلام کرد و افزود: این رقم با طرح‌های ذخیره‌سازی گاز افزایش می‌یابد.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با بیان اینکه این شرکت امسال را سال سیستان و بلوچستان نامگذاری کرده است، ادامه داد: روز جمعه  عملیات تزریق گاز به خط لوله زاهدان – دوراهی دشتک و دوراهی دشتک – زابل تکمیل و آخرین ایستگاه کنترل فشار، تزریق گاز شد و گاز طبیعی به زابل رسید که مجموع خطوط 220 کیلیومتری آن از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز اجرایی شده است. در ادامه هم گازرسانی به داخل شهرها و صنایع این شهر انجام می‌شود. از دیگر پروژه‌های در حال اجرا در این استان، چهار گستره بزرگ از مسیر ایرانشهر تا چابهار است که امیدواریم طبق برنامه اجرایی شود. امسال بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز به بهره‌برداری می‌رسد که بیش از 50درصد آن در استان سیستان و بلوچستان است.

وی در ادامه به اجرای طولانی‌ترین حفاری افقی زیردریایی خاورمیانه اشاره کرد و گفت: پروژه خط لوله گاز 30اینچی از زیر آب بندرعباس - لافت - قشم را تا یک ماه آینده اجرا می‌کنیم.

نوشادی افزود: یکی از محصولات دیگر دانش‌بنیان هم نوعی پوشش است که از این پس که شبکه انتقال گاز کشور عمر مفید خود را پشت سر گذاشته و باید تغییر یابند، به کار خواهد آمد. اگر این پوشش آزمون‌های نهایی را بگذراند و آیین‌نامه‌های اجرایی هم مصوب شود برای شبکه انتقال گاز کشور می‌تواند معجزه قلمداد شود که البته در گام‌های نخستین است.

وی یادآور شد: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران همچنین در حال سامان‌دهی مجموعه‌ نرم‌افزاری مدیریت پروژه و طرح است که مراحل پایانی استقرار آن می‌گذرد و امیدواریم همسو با شفاف‌سازی عملکرد مجموعه‌ها پیشگام باشیم و به مردم بگوییم چه تعداد پروژه، چه مقدار پیشرفت داریم.

نوشادی گفت: 85 درصد از تجهیزات مورد نیاز مهندسی و توسعه گاز در کشور داخلی‌سازی شده است.

وی گفت: صورت‌های مالی سال 99 شرکت‌های دولتی در کدال منتشر شده است که بر اساس آن به نظر می‌رسد شرکت مهندسی و توسعه گاز زیان ده است اما با دقت در صورت‌های مالی مشخص می شود که این شرکت را باید در مجموعه شرکت ملی گاز ببینیم و صورت‌های مالی را بررسی کنیم.

نوشادی افزود: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، طرح‌های مورد نیاز شرکت ملی گاز ایران را اجرا می کند و در اختیار سایر شرکت‌های زیر مجموعه گاز برای بهره‌برداری قرار می‌دهد بنابراین بررسی سود و زیان برای ان شرکت به تنهایی منطقی نیست.

وی تاکید کرد: در قراردادهایی مانند بای بک یا بیع متقابل، هزینه اجرای پروژه 10 درصد بود اما در مهندسی و توسعه گاز قیمت اجرای پروژه 1.5 تا 2.5 درصد است و حاضریم پیمانکار سایر بخش‌های دولت باشیم.

اثر افزایش نرخ های اخیر بر دو صنعت بورسی قزاق ها خواستار روابط تجاری با ایران شدند شوینده گران نمی شود آشوب بازار پس از انتشار یک خبر / آیفون های 80 میل... کاهش قیمت طلا در معاملات امروز 4 خرداد افزایش سرمایه 66 درصدی این نماد بورسی ترس از بورس پر زد قیمت جدید سکه اعلام شد / 4 خرداد تجار ایران و روسیه ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند رایزنی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی‌ها مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد متاورس بنگاه اقتصادی آینده دنیا است کاهش نرخ 13 ارز/ نرخ 22 ارز افزایش یافت افزایش قیمت نفت با تاثیر از افزایش تقاضا هزینه خرید خانه در منطقه 2 + جدول برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز ارزش معاملات بازار قرارداد‌های آتی حدود 2 همت شد قیمت دلار وارد کانال جدید شد | قیمت دلار در بازار امروز تاسیس دفتر مرکزی توسعه صادرات روسیه در ایران امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد / 4 خرداد هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران روابط جدیدی میان ایران و رسیه وضع می‌شود عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ پرداخت 5473 میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون به مددجویان نهاد‌های حمایتی جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 پرداخت تسهیلات با 3 نرخ مختلف به بنگاه‌های تولیدی دام و طیور ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد زمینه فعالیت سرمایه گذاران روس در ایران را فراهم می‌کنیم افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد تصمیم نهایی دولت برای رتبه بندی معلمان | زمان رتبه بندی معلمان مشخص شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات