تحقق درآمد دولت‌ از محل خصوصی‌سازی امسال کمتر از نیم درصد‌

تحقق درآمد دولت‌ از محل خصوصی‌سازی امسال کمتر از نیم درصد‌

مدیرکل رسیدگی به بررسی فنی و امور اقتصادی دیوان محاسبات گفت:‌ دولت امسال از محل خصوصی‌سازی، کمتر از نیم درصد تحقق درآمد داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میزگرد بررسی روند خصوصی‌سازی در کشور امروز با حضور سیدمحمدرضا طباطبایی، مدیرکل رسیدگی و بررسی فنی و امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات و زهره عالی‌پور مشاور ريیس سازمان خصوصی‌سازی و معاون سابق این سازمان در محل خبرگزاری مهر برگزار شد.

‌در ابتدای این نشست طباطبایی اظهار داشت: دیوان محاسبات در راستای تحقق شعار «دیوان محاسبات فناورانه و مردم پایه» شماره تلفن 198 را برای دریافت گزارش‌های مردمی در نظر گرفته است و سلسله‌ نشست‌هایی نیز برای اقناع افکار عمومی برگزار می‌کند، اهمیت خصوصی‌سازی بر کسی پوشیده نیست و در راستای مشارکت عامه مردم در اقتصاد به شمار می‌رود.

مدیرکل رسیدگی به بررسی فنی و امور اقتصادی دیوان محاسبات در مورد پیش‌بینی درآمد دولت در لایحه بودجه سال آینده از محل خصوصی‌سازی بیان داشت:‌در لایحه بودجه، 711 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی درآمد شده است که با توجه به عملکرد این بخش در سال‌ جاری که از 2559 هزار میلیارد ریال وصولی هشت ماهه فقط 980 هزار میلیارد ریال بوده است یعنی حدود 34 صدم درصد محقق شده است و پیش‌بینی می‌شود درآمد این بخش در سال آینده هم به اندازه کافی محقق نشود.

وی افزود: یکی از اهداف مهم خصوصی‌سازی کاهش تصدی‌گری است و نگاه قیمت‌گذاری و نیز مقررات متفاوت آسیب‌زا بوده و دولت باید از نقش یک نگهبان به دولت باغبان تغییر وضعیت کند یعنی به جای اینکه نگذارد مردم وارد اقتصاد شوند اجازه بدهد وارد شوند و مانند یک باغبان نظارت، توانمندسازی و حمایت کند نه اینکه در ورودی در سختگیری کند که کسی وارد نشود و اجازه فعالیت در عرصه اقتصاد به مردم داده نشود.

طباطبایی اظهار داشت: اصلاح ساختار در بخش خصوصی‌سازی به حکمرانی بهتر ختم می‌‌شود که در آن عدالت اجتماعی و کارآمدی نظام باید باشد و همه موارد درآمدی باید در برنامه سالانه دولت یعنی بودجه سالانه وجود داشته باشد که اگر بودجه اصلاح ساختار شود منجر به شفافیت می‌شود که آن هم از پیش‌بینی کردن منابع پایدار برای هزینه‌‌های پایدار دولت است؛ باید دولت کوچک‌سازی شود و مدیریت هزینه در راستای عدالت‌بخشی و توسعه متوازن صورت گیرد و دیوان محاسبات در چند سال اخیر پیگیری اصلاح ساختار بودجه با این نگاه است.

مدیرکل رسیدگی به بررسی فنی و امور اقتصادی دیوان محاسبات در بخش دیگری از این میزگرد اعلام کرد:‌ به اعتقاد اغلب کارشناسان، دولت در اداره شرکت‌ها کارایی ندارد و بخش خصوصی بهره‌ورتر عمل می‌کند؛ بخش خصوصی را در اقتصاد مشارکت‌ دهیم.

وی اضافه کرد: در دولت اول و دوم سازندگی بحث خصوصی‌سازی و کوچک‌سازی دولت مطرح شد اما سرعتی نداشت؛ در سال 80 سازمان گستر ش املاک دولت با تغییر ساخت به سازمان خصوصی‌سازی تغییر پیدا کرد و اقدامات خصوصی‌سازی شروع شد.

ادامه دارد...

رقم مالیات هر خانه‌ خالی محاسبه شد | مالیات 100 میلیون تومانی هر خانه خالی واقعیت دارد؟ رشد 3539 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 6.2 هزار میلیارد تومان رسید بازگشت رشد به معاملات بورس در آخرین روز معاملاتی هفته سفیر اسبق ایران در مسکو تشریح کرد: زمینه‌های درآمدزایی ایران از ظرفیت‌های روسیه رشد کم رمق بورس تهران | افزایش 3 هزار و 539 واحدی شاخص کل هر شاخه گل برای روز مادر چند؟ سوداگری دلیل اصلی تورم بخش مسکن/ عمده تسهیلات 2000 هزار میلیاردی بانکها صرف دلالی مسکن شد کاهش قیمت خودروهای پرفروش بازار | جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ 29 دی 1400 همکاری ایران و روسیه در نفت و گاز تا کجا پیش می رود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 29 دی خبر مهم درباره آزادسازی واردات خودرو صعود بی جان بورس سقوط بیت‌کوین حتمی است | بدبینی سرمایه گذاران رمزارزها کنترل سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا جذب سرمایه گذار خارجی مستلزم بهبود فضای کسب و کار جزيیاتی از واردات «گندم» قبل و بعد از حذف ارز 4200 صاحبان مشاغل بیشتر از کارگران کمک حمایتی گرفتند پایان خوش بورس در این هفته / زور فملی به پالایشی‌ها نرسید نخستین قسط واریزی به صندوق تثبیت بازار؛ امروز اختصاص 2.5 میلیارد دلار ارز به 6 درصد جامعه برای خرید گوشی‌های لوکس سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا کنترل می‌شود قیمت طلا و سکه کاهشی شد قیمت دلار در بازار آزاد (29 دی) بیش از 21 هزار تن قیر در تالار صادراتی بورس کالا دادوستد شد آغاز بازارگردانی "ومهان" از نخستین روز هفته آینده پارامترهای بازارگردانی "واحیا" تغییر می کند نرخ مالیات خانه‌ها و خودرو‌های لاکچری اعلام شد خبر مهم برای صاحبان این خودروها رکورد تورم انگلیس بعد از 30 سال شکست جدیدترین قیمت سکه در بازار (29 دی) اعلام رقم عیدی امسال کارگران | شگرد برخی کارفرمایان برای نپرداختن عیدی کارگران! خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست یارانه برق به کجا می رود+ ویدیو جنجال واردات گوشی‌های بالای 600 دلار شگرد بانک‌ها برای ندادن وام بدون ضامن تامین مالی زنجیره ای، گامی در راستای حمایت از تولید پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن تنش روسیه و اروپا قیمت گاز را افزایش می‌دهد؟ سلطه بیت کوین تمام می شود؟ ماجرای راه‌اندازی اینترنت ملی با کمک چین چیست؟ پیش بینی مهم از آینده قیمت سکه شاخص در کانال یک میلیون و 279 هزار واحد نفت در سال آینده 105 دلاری می شود بازارگردانی "مفاخر" در بازار اول فرابورس صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد آلمان فقط برای 17 روز گاز دارد/دست آلمانی‌ها در حنای لهستان وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند فوری / مالیات خودرو‌های سواری تعیین شد جدیدترین قیمت طلا در بازار (29 دی) سکه‌بازان به بازار دلار هجوم بردند