اظهارات ضد و نقیض پیرامون قبض‌های نجومی!

اظهارات ضد و نقیض پیرامون قبض‌های نجومی!

از حدود یک ماه گذشته با صدور قبوض برق تابستانه مشترکین خانگی اخبار و گزارشات متعددی از افزایش چشمگیر قبوض برخی از مشترکان به گوش می رسید اما سوال اصلی مردم علت این افزایش قیمت با وجود قطعی های مکرر در فصل گرما بود.

از حدود یک ماه گذشته با صدور قبوض برق تابستانه مشترکین خانگی اخبار و گزارشات متعددی از افزایش چشمگیر قبوض برخی از مشترکان به گوش می رسید اما سوال اصلی مردم علت این افزایش قیمت با وجود قطعی های مکرر در فصل گرما بود.

افزیش ناگهانی قبوض برق واکنش های متعددی را به دنبال داشت و بخشی از مردم با به اشتراک گذاشتن قبوض برق خود و مقایسه آن با بازه زمانی مشابه در فضای مجازی نسبت به این اقدام انتقاد کردند. مشترکان خانگی تاکید داشتند که میزان مصرف برق آنان نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و این افزایش قیمت با وجود قطعی های گسترده برق در فصل تابستان برخلاف عدالت است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با موج گسترده انتقادات مردمی در تذکرات خود در صحن مجلس این موضوع را دنبال کرده و بر ضرورت روشن سازی علت این اقدام از سوی وزارت نیرو تاکید کردند. مجمع نمایندگان استان های گلستان و کرمانشاه نیز با صدور بیانیه ای تاکید کردند که قبوض برق مصرفی مشترکین 3 الی 4 برابر شده و باتوجه به مشکلات اقتصادی، معیشتی، بیکاری و خشکسالی مردم توان پرداخت قبوض را ندارند.

با گذشت چندین هفته از موج اعتراضات مردمی و نمایندگان مجلس، چندی پیش مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور، با اشاره به علت این افزایش قیمت تاکید کرد: امسال با توجه به شدت گرمای هوا، مصرف برق به‌خصوص برای استفاده از وسایل سرمایشی افزایش یافته و 85 درصد مشترکان خانگی بیش از 2 برابر الگوی مصرف، برق مصرف کرده‌اند که این دست از مشترکان باید مبلغ زیادی را بابت قبوض پرداخت کنند.

وی همچنین از فراهم شدن امکان پرداخت اقساطی قبوض برق خبر داد و تاکید کرد مشترکانی که بیشترین الگوی مصرف را داشته‌اند می‌توانند قبوض خود را در 3 قسط پرداخت کنند.

به دنبال این اظهارات در کنار موج اعتراضات مردمی پای کارشناسان این حوزه نیز به میدان آمد و این سوال مطرح شد که چگونه با وجود قطعی های مکرر برق در ساعات اوج مصرف تابستان بیش از 85 درصد مشترکان خانگی 2 برابر الگوی مصرف از برق استفاده کرده اند و این که الگوی مصرف بر اساس چه معیاری تعریف شده است که فقط 15 درصد مردم کشور قادر به رعایت آن بوده اند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به این اظهارات بی تفاوت نبوده و انتقاد خود را نسبت به این موضوع مطرح کردند. غلامرضا شریعتی نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی، این اظهارات را نوعی توجیه برای افزایش قیمت برق خواند و تاکید کرد که باید مشخص شود این الگو بر چه اساسی تعیین شده است.

وی همچنین با طرح سوالاتی از این قبیل که در تابستان سال جاری که روزی 4 ساعت قطعی برق داشتیم چگونه مردم دو برابر الگوی مصرف از برق استفاده کرده اند؟ چطور در سال گذشته که دما در همین حدود بود و مردم از همین سیستم های سرمایشی استفاده می کردند شاهد مصرف فراتر از الگوی مصرف نبودیم؟ چرا مردم باید با وجود قطعی های مکرر برق در تابستان چندین برابر پول برق بپردازند؟ انتقاد خود را نسبت به این اظهارات مطرح کرد.

کمال حسین پور نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد که چگونه مردم در فصل تابستان که 2 الی 4 ساعت در ساعات اوج مصرف با قطعی برق مواجه بودند، دو برابر الگوی مصرف برق استفاده کرده اند که امروز با افزایش قیمت مواجه شوند.

وی همچنین با طرح این سوال که از کجا معلوم که صنعت برق نمی خواهد کسری بودجه خود را از جیب مردم جبران کند، تاکید کرد که قطعا مجلس در روزهای آینده در این زمینه جلسه برگزار خواهد کرد و باید آمار واقعی ارايه شود چراکه اصلا منطقی نیست که 85 درصد مشترکان بیش از دو برابر الگوی مصرف برق استفاده کرده اند.

رحمت الله فیروزی پوربادی نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت توجه دولت به اقشار آسیب پذیر جامعه، تاکید کرد که قبوض صادر شده برای این قشر از جامعه مبلغ بالایی است و قطعا اقشار آسیب پذیر از لوازم برقی لاکچری استفاده نکردند که در گروه مشترکان پرمصرف قرار بگیرند.

وی همچنین با اشاره به خسارات قطعی های مکرر برق به زندگی مردم، تاکید کرد که نمی توان با یک نگاه کلی قیمت را بالا برد و علت را نیز مشترکان پرمصرف مطرح کرد. شرکت برق قبل از آنکه به فکر نفع مادی خود باشد و یا کسری منابع خود را جبران کند، باید به فکر مردم باشد.

در این میان پس از پیگیری خبرنگار ایسنا و قول نمایندگان مجلس برای دنبال کردن این موضوع؛ مجددا سخنگوی صنعت برق کشور در سخنانی کاملا متناقض با اظهارات اولیه خود، بیان کرد: 82.5 درصد مشترکان زیر الگو برق مصرف می‌کنند، یعنی 25 میلیون مشترک خانگی از 30 میلیون زیر الگو مصرف هستند. پنج میلیون مشترک بیش از الگو مصرف دارند، از این تعداد فقط مصرف 850 هزار مشترک بیش از دو برابر الگو است که برای آن‌ها نیز صرفا میزان مازاد بر دو برابر الگو با تعرفه متوسط خرید برق از تجدید پذیرها محاسبه می شود. در واقع تنها برای 2.6 درصد مشترکان که بسیار پرمصرف هستند قبوض نجومی صادر شده است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در سال‌های گذشته خبری از قبض‌های نجومی در صنعت برق نبود و این موضوع که گفته می‌شود آیا صنعت برق از این طریق به دنبال رفع کمبودهای خود است، درست است یا خیر؟ گفت: چنین موضوعی صحت ندارد، این افزایش تعرفه تنها برای 850 هزار مشترک رقم خورده و رقم و اعداد برای سایر مشترکان خیلی سنگین نیست.

به نظر می رسد این اظهارات کاملا متناقض، نه تنها اظهارات قبلی سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص علت افزایش قبوض برق مشترکان خانگی را تکذیب می کند بلکه به نوعی افزایش قیمت را مختص گروه پرمصرف جامعه تلقی می کند. در حالی که گزارشات مردمی در نقاط مختلف کشور حاکی از افزایش قیمت است.

در حالی رجبی پس از پیگیری مجدد خبرنگار ایسنا اظهارات اولیه خود را صد و هشتاد درجه تغییر داد که در طی این زمان ظاهرا هیچ کس حتی روابط عمومی صنعت برق کشور نیز اظهارات وی را بازخوانی و تصحیح نکرده و اگر این پیگیری ها نبود همچنان همان آمار قبلی مرجع بود.

از سوی دیگر اظهارات قبلی سخنگوی صنعت برق کشور مبنی براینکه 85 درصد مشترکان خانگی بیش از 2 برابر الگوی مصرف، برق مصرف کرده‌اند همچنان بر سایت این وزارتخانه باقی است. اذهان عمومی جامعه منتظر شفاف سازی در خصوص این اظهارات متناقض درباره قبوض نجومی برق هستند.

local_offerبرچسب‌ها:
دلیل افزایش قیمت برق در قبوض مشترکین نسبت به دوره قبل

دلیل افزایش قیمت برق در قبوض مشترکین نسبت به دوره قبل

سخنگوی صنعت برق دلیل افزایش قیمت برق در قبوض مشترکین نسبت به دوره قبل را تشریح کرد.

Irinn.ir/
تنظیم قیمت برق و تعادل عرضه و تقاضا به کمک بورس

تنظیم قیمت برق و تعادل عرضه و تقاضا به کمک بورس

متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در تنظیم قیمت برق به دنبال متعادل کردن عرضه و تقاضای برق هستیم و در این زمینه مصوباتی در دست پیگیری داریم که بورس هم می‌تواند...

EghtesadOnline.com/
قیمت برق پرمصرف‌ها افزایش یافت

قیمت برق پرمصرف‌ها افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق گفت: برای ایجاد بازدارندگی در مصرف بیش از حد برق، از این پس مشترکینی که بیش از الگوی تعیین شده مصرف دارند، متحمل افزایش قیمت 16 درصدی هزینه علاوه بر افزایش قیمت 7 درصدی برای عموم مشترک...

Bartarinha.ir/
قیمت برق پرمصرف‌ها چقدر گران می‌شود؟

قیمت برق پرمصرف‌ها چقدر گران می‌شود؟

دبیر سندیکای برق گفت: افزایش قیمت برق به صورت سالانه اعمال و امسال نیز بهای برق پرمصرف‌ها با 16 درصد افزایش محاسبه می‌شود.

Bartarinha.ir/
قیمت برق تغییر نکرده است

قیمت برق تغییر نکرده است

وزیر نیرو گفت: قیمت برق به هیچ‌وجه افزایش پیدا نکرده و هرآنچه عمل شده، همان بوده که پیش از این در قبوض کاغذی به ثبت می‌رسیده است.

TejaratNews.com/
طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن