مارکتینگ تکنولوژی درخدمت کسب‌وکارهای ایرانی

مارکتینگ تکنولوژی درخدمت کسب‌وکارهای ایرانی

کسب و کارگفتگو با مزدک پاکزاد هم‌بنیانگذار و مدیرعامل اسمارتک انجام شد.

تابناک اقتصادی نوشت، دنیایی رو تصور کنید که کسب‌وکارها با شناخت نیاز شما، ارتباطی درست و هوشمندانه با شما برقرار می‌کنند و در زمانی که برای شما مناسب است، پیامی که دقیقا راه‌حلی برای نیاز شماست را از طریق راه ارتباطی درست به شما می‌رسانند.

دنیایی که از تبلیغات صرف و فله‌ای به دنیایی پا می‌گذارید که به جای اینکه تحت حمله پیام‌های تبلیغاتی بیهوده، غیرهدفمند و محصول‌محور قرار بگیرید، پیام‌های کسب‌وکار برای شما هدفمند، مناسب دغدغه و راه‌حل محور است. این دنیا چندان هم دور از دسترس نیست و به واسطه‌ی ابزارهای مارکتینگ تکنولوژی که این روزها خون تازه‌ای به فضای دیجیتال مارکتنیگ دمیده‌اند امکان‌پذیر شده است. دنیایی هدفمند و هوشمند که کسب‌وکار با استفاده از آن هزینه‌های تبلیغاتی خود را هوشمند مدیریت و با کاربر ارتباطی پایدار و ریشه‌دار برقرار می‌کند.

در ایران، تا همین چند سال پیش دانش تکنولوژی بازاریابی‌، در انحصار سرویس‌دهنده‌های خارجی بود اما حالا شرکتی نوپا و دانش‌بنیان داخلی با کلی جوان خلاق و پرانگیزه سر برآورده که این خدمات پیشرفته را برای متقاضیان داخلی که اغلب ابرشرکت‌های کسب‌وکار ایران هستند، فراهم کرده است.

با مزدک پاکزاد هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت اسمارتک گفت‌وگو کردیم تا ببینیم در میان جولان غول‌های خارجی این تکنولوژی در شرکت‌های ایرانی، چطور این شرکت ایرانی جای خود را باز کرده و حالا رقیبی سرسخت برای آنهاست. گفت‌وگوی جذابی است که جواب خیلی از سوالاتی که در این حوزه دارید را می توانید تا انتهای این مصاحبه پیدا کنید.

ایجاد ارتباط اختصاصی با مشتریان باعث افزایش فروش می‌شود جناب پاکزاد؛ اسمارتک از کجا شروع کرده و چه خدمات جدیدی ارايه می‌دهد؟

اواخر سال 96 با هدف بهبود تعامل بین کسب‌وکارها با مشتریان‌شان و ارتقاء کیفیت ارتباط با مشتریان، تولید محصولات نرم‌افزاری را شروع کردیم.

کیفیت ارتباط به این معناست که به‌جای ارتباط یک طرفه عرضه‌کننده با مشتری، جنس این ارتباط دوطرفه بشود. این ارتباط مبتنی بر شناخت اختصاصی است. یعنی جنس ارتباط فروشنده با دو مشتری مختلف، متفاوت بوده و براساس خواسته‌ها، نیازها و سلیقه‌ی او تغییر می‌کند و پیامی که مشتری در این ارتباط به آن نیاز دارد را دریافت می‌کند.

شناخت تخصصی نیاز ویژه ی هر مشتری، ابزار مبتنی بر فناوری و دانش‌بنیان می‌خواهد. در داخل کشور ما این ابزار به شدت کم بوده و خلاء آن احساس می‌شد و همچنین سرویس‌دهنده‌های خارجی موجود در بازار ایران در این حوزه، بسیار کمتر از نیاز بازار بودند.

ما در اسمارتک، درحال حاضر در حوزهی تکنولوژی بازاریابی، با پلتفرم اتوماسیون بازاریابی inTrack، شبکه تبلیغات هوشمند AdVerge، سامانه مدیریت افیلیت مارکتینگ Affillio و پلتفرم داده‌های مشتریان deepin خدمات جامع و متنوعی را به کسب‌وکارها ارايه می‌دهیم.

کسب‌وکارهای بزرگ ایران به محصولات دانش بنیان اعتماد کردند تصاحب سهم بازار آن هم در یک برهه ی سه ساله و جلب اعتماد ابرشرکت‌ها چگونه اتفاق افتاد؟

در سال 97 بیشتر درگیر توسعه محصول و ساخت پلتفرم و فعالیت‌های زیرساختی بودیم و اگر برگردیم به آن سالها، دشواری‌های زیادی را به واسطه ی افزایش ناگهانی نرخ دلار و ناپایداری‌های شدید حاصل از آن پشت سر گذاشتیم. اوایل سال 98 موفق شدیم مجوز شرکت دانش‌بنیان نوع یک بگیریم. به رغم اینکه محصول‌مان هنوز بالغ نبود و تیم‌مان هم کوچک محسوب می‌شد، اتفاق خوبی برای مجموعه ی نوپای ما بود. با مطالعه در حوزه مارتک، مارکتینگ اتومیشن و با بررسی محصولات خارجی و بومی سازی آن‌ها براساس نیاز کسب‌وکارهای بزرگ، توسعه ی زنجیره‌ای از محصولات در حوزه ی مارکتینگ تکنولوژی را در دستور کار قرار دادیم و یک محصول اتوماسیون مارکتینگ ایرانی را راه‌اندازی و محصولات خود را به مجموعه‌های برتر ایرانی با تعداد مشتریان زیاد در حوزهی بازاریابی و فروش، عرضه کردیم.

در بین ابرمجموعه‌های طرف مذاکره، به دیجی‌کالا رسیدیم و با اینکه با خدمت‌دهنده خارجی قرارداد داشتند، از تیم و محصول ما بسیار استقبال کردند.

ایجاد میلیون‌ها ارتباط هدفمند برای رشد کسب‌وکارها منظورتان از مشتری زیاد برای شرکت‌های طرف قرارداد چه مقدار است؟

این محصولات برای شرکت‌هایی با جامعه هدف میلیونی توسعه داده شده است. البته استفاده از محصول ما برای مجموعه‌های موسوم به SME با جامعه ی هدف کوچکتر، که حداقل 50 هزار نفر کاربر داشته باشند هم قابل عرضه و استفاده از آن مقرون به صرفه است. ما با شناخت خصوصیات بازار داخلی به سمتی رفتیم که محصول را برای استفاده ی کسب‌وکارهای متوسط و کوچک هم سازگار کنیم. در حال حاضر استفاده از این محصولات را به استارتاپ‌ها توصیه نمی‌کنیم اما آمادگی آن را داریم در راستای توانمندسازی این مجموعه‌ها با آنها همکاری کنیم و سرویس رایگان در اختیارشان قرار دهیم.

کاهش چشمگیر هزینه‌های مارکتینگ سازمانها به کمک مارتک بهترین بازدهی محصول اسمارتک در چه میزان از مشتری بروز می کند؟

طبیعی است مشتریان ما هرچقدر کاربر بیشتری داشته باشند، بازدهی شان در بهره‌برداری از محصول ما افزایش خواهد یافت. در سطح کسب وکارهای بزرگ و ملی، نتیجه به‌کارگیرییری محصولات مارتک کاملا ملموس و مشهود است. در مقیاس‌های یک تا دو میلیونی هم این حس اثربخشی، هم در کاهش هزینه‌های مارکتینگ و هم در کیفیت اجرا و ارتباط کاملا مشهود خواهد بود.

محصولات دانش بنیان رقیب جدی محصولات خارجی از چه زمانی بازار داخلی، شما را به عنوان یک نمونه موفق و توانا برای جایگزین شدن با رقیب خارجی پذیرفت؟

سال 98 به عنوان سرویس‌دهنده به دیجی‌کالا وارد شدیم و آغاز این همکاری بر پایه ی اعتماد به نیروی متخصص داخلی بنا شد و تولیدات ما به مرور جایگزین سرویس دهنده معروف خارجی شد. شروعی که برای ما به شدت چالش برانگیز بود چون اولین مشتری ما بزرگترین مشتری‌مان شد.

کرونا و جهش نرخ ارز در مقابل نیروهای متخصص داخلی کوتاه آمدند گویا در کنار جهش نرخ ارز، چالش بزرگ دیگری هم در همین مدت کوتاه سراغ تان آمد؛ شیوع کرونا!

هم چالش سخت و هم تجربه‌ای گرانبها؛ در اواخر سال 98 به دوران کرونا وارد شدیم و اینکه دیگر همه ی بازار به سمت فعالیت آنلاین سوق پیدا کرد و هر کسی هم که تا آن موقع خرید آنلاین را تجربه نکرده بود به خاطر شرایط جدید بهداشتی، ترغیب به برطرف کردن نیازهایش به شکل آنلاین شد.

آزمونی ناگهانی و خارج از پیش‌بینی بود. خوشبختانه پلتفرم‌های ما از این آزمون هم سربلند بیرون آمد. ما با تلاش زیاد موفق شدیم با تکیه بر نیروی متبحر و جوان خودمان بر این موج و سونامی غلبه کنیم و تجربه موفقی را با همکاری نزدیک بخش‌های مختلف دیجی‌کالا پشت سر گذاشتیم.

حقیقت این است که بدون نرمش و همکاری تنگاتنگ دیجی‌کالا امکان عبور از این جریان پیش‌بینی نشده وجود نداشت؛ چون اگر بخواهید بدون بررسی و تقویت لازم سیستم را زیر فشار ببرید، کل زیرساخت‌ها نابود می شود.

پایان بخش نخست گفت‌وگو؛ بخش دوم بزودی منتشر می‌شود.

پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب