17 میلیون خودرو فرسوده در کشور داریم

17 میلیون خودرو فرسوده در کشور داریم

مدیرعامل خودروسازی سایپا با بیان اینکه 17 میلیون خودرو فرسوده در کشور داریم، از مشخص شدن نتیجه ارزیابی سایپا برای واگذاری سهام درون گروهی این شرکت تا هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد علی تیموری در یک نشست خبری، گفت: در ایران تیراژهایی که طراحی می کنیم مانند دنیا اقتصادی نیست، در کشوری مانند چین هر خودرویی که طراحی و تولید می شود فقط در سال اول 2 میلیون دستگاه تولید می شود.

* عبور از بحران کیفیت با تمرکز بر روی تولید دو خودرو

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا در مورد تولید پیکان اظهار داشت: پیکان در سال 76 به تولید 100 هزار دستگاه رسید و خودروی سمند چند سال طول کشید تا به تولید یک میلیون دستگاه در سال برسد. تولید 30 تا 50 هزار از یک خودرو در سال اقتصادی نیست در نتیجه تمرکز ما امسال روی دو خودروی شاهین و کويیک است تا تولید را به روزانه هزار و 500 دستگاه برسانیم زیرا هر چه تیراژ افزایش یابد کیفیت نیز ارتقا می یابد. بنابراین الان در فضایی هستیم که باید تمرکز را روی دو محصول ذکر شده قرار دهیم تا بحران های کیفیت را پشت سر بگذاریم.

تیموری بیان داشت: ورق خودرو شاهین وارداتی است و شرکت فولاد مبارکه به علت عدم اقتصادی بودن تولید، ورق این خودرو را تولید نمی کند اما اگر تیراژ آن به 100 هزار دستگاه برسد آن گاه تولید ورق این خودرو اقتصادی می شود و فولاد مبارکه آن را تولید می کند.

وی با اشاره به وجود 17 میلیون خودرو فرسوده اظهار داشت: خودروهای تولیدی قبل از سال 90 که مصرف آنها 11 لیتر در ساعت است باید از رده خارج شد و زمانی این خودرو امکان خارج شدن از رده را دارند که دولت درباره آن تصمیم بگیرد و سرمایه گذاری کند و ما هم براساس تیراژ بالا خودرو جایگزین را را تولید کنیم.

تیموری در مورد ارتقا کیفیت بیان داشت: 70 درصد کیفیت و ایمنی در طراحی بدست می آید، پس ما باید به سمت تولید خودروهایی حرکت کنیم که در طراحی ایمنی را بدست آوریم. بنابراین باید تمرکز تولید را بر روی خودروهایی قرار دهیم که در طراحی آن خیالمان راحت باشد.

مدیرعامل سایپا افزود: دو مشکل از لحاظ کیفیت خودرو در ایران وجود دارد. 62 درصد کیفیت خودرو مربوط به قطعات است.

وی با تاکید بر اینکه پول سازنده قطعات باید به موقع پرداخت شود، گفت: زمانی که مدیریت سایپا را بر عهده گرفتم پول قطعه ساز 180 روزه پرداخت می شد الان این زمان در پایان سال گذشته به 120 روز رسیده است اما هنوز هم شرایط خوب نیست و این زمان باید به 90 روز برسد و در مورد قطعه سازان خارجی نیز باید به 40 روز کاهش یابد.

تیموری بیان داشت: تا قبل از تحریم ها ما با چینی ها به صورت اعتباری کار می کردیم، قطعه را تولید می کردند و ما پول آن را در گمرک پرداخت می کردیم بعد از تحریم ها ما وجهه خوبی برای چینی ها پیدا نکردیم زیرا به محض اینکه تحریم ها برداشته شد به سمت غرب رفتیم، آلوده شدیم و بعد هم غربی ها رفتند. این در حالی است که بیش از 17 هزار میلیارد از رفتن غربی ها سایپا زیان داد.

وی افزود: برای یک تولید با کیفیت حتی اگر طراحی درستی داشته باشد، باید نظم در تامین و تولید وجود داشته باشد و زنجیره تامین مالی قطعه ساز را باید به موقع و درست انجام داد.

تیموری بیان داشت: در سه ماه گذشته 240 پروژه برای کیفیت خودرو تعریف شده است. پروژه های کیفتی که تعریف شده نیازمند هزار و 200 میلیارد تومان نقدینگی است.

مدیرعامل سایپا اظهار داشت: ارتقا کیفیت خودرو به نقدینگی و زمان نیاز دارد زیرا برخی از قالب های تولید فرسوده شده است.

* زیان 90 میلیون تومانی تولید هر دستگاه خودروی تیبا

وی در مورد دلایل حذف خودروی تیبا از خط تولید اشاره کرد و گفت: تولید هر دستگاه خودروی تیبا در سال گذشته 74 میلیون و 500 هزار تومان زیان داشت و با افزایش نرخ های حمل و نقل و دستمزد این زیان به 90 میلیون تومان می رسید.

تیموری بیان داشت: در 5 سال گذشته شورای پول و اعتبار به خودروسازان وام پرداخت می کرد اما امسال با وجود فرامین 8 ماده ای ريیس جمهور از جمله تولید خودروی جدید، جمع آوری خودروهای ناقص و افزایش 50 درصدی تولید حتی یک ریال از سوی شورای پول و اعتبار برای خودروساز مصوب نشد.

* سهام سایپا واگذار می شود

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا اظهار داشت: گروه خودروسازی سایپا به دنبال فروش سهام درون گروهی خود به اهل آن است و برای این کار از همه نهادهای نظارتی نیز استفاده خواهیم کرد و بدون اجازه ناظران این کار را نخواهیم کرد.

وی افزود: در این راستا از ابتدای فروردین امسال با 500 وکیل از وکلای قوه قضايیه برای ارزیابی گروه سایپا قرار داد منعقد شد که تا هفته آینده نتیجه این ارزیابی مشخص خواهد شد.

* شروط بازگشت فرانسوی ها به بازار خودروی ایران

تیموری با اشاره به مالکیت فرانسوی ها بر بخشی از شرکت های رنو پارس و سایپا سیتروين بیان داشت: اگر این شرکت ها به دنبال حضور مجدد در بازار ایران در صورت رفع تحریم ها هستند باید هزینه های عدم حضور چند سال گذشته را به صورت کامل بپردازند.

وی افزود: اگر هم تحریم برداشته نشود، فعالیت صنعتی بسیار مشکل خواهد بود اما خودمان را وابسته به رفع تحریم نکرده ایم. اما در صورتی که تحریم ها برداشته شود قیمت تمام شده در پروسه های خرید تعدیل می شود.

انتهای پیام/

هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد انتشار صورت مالی حسابرسی نشده "خعمرا" 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟ نفتی‌ترین ایام سال در نمایشگاه بین‌المللی نفت/ نمایش توانمندی‌ها در دل تحریم‌ها 320 مگاوات به تولید برق کشور اضافه شد خاموشی های برق برای دولت قبلی دردسر ساز می شود؟ اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها کسری تجاری ژاپن افزایش یافت خبر جدید درباره توزیع روغن خوراکی اجاره خانه ها چند درصد گران می شود؟ مدیرعامل جدید شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منصوب شد پیشنهاد ريیس کانون صرافان برای حذف دلالان از بازار ارز امسال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود روسیه از خریداران نفت پول بیشتری خواهد گرفت تصمیم نهایی دولت برای حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان واریز شد ؟ جاماندگان چطور یارانه 300 و 400هزار تومانی بگیرند؟ | مراحل 8 گانه ثبت نام حمایت از واحدهای تولیدی بعد از آزادسازی قیمت ها بیش از 80 درصد درآمدهای نفتی بصورت ارزی وصول می‌شود ترافیک در جاده چالوس/ کندوان و هراز فردا یک‌طرفه می‌شود ترخیص و بارگیری 500 هزار تن ذرت دامی از بندر امام به داخل کشور جزيیات برنامه‌های دولت برای مدیریت تولید و بازار بعد از حذف ارز/ هشدار درباره شیوع تب کریمه کنگو شناسایی 93 شهرستان درگیر با زمین خواری نرخ جدید مواد شوینده بزودی اعلام می‌شود/ تکذیب افزایش 80 درصدی قیمت‌ها اعتراض کارگران به افزایش حقوق 10 درصدی پیشنهاد ورود فارغ التحصیلان به حوزه فرش و صنایع دستی افزایش نرخ لبنیات "غالبر" با تاثیر نرخ شیرخام فروش دو پروژه گرگان و ونک "ثبهساز" از طریق مزایده نهنگ‌ها نزول دوباره بیت‌کوین را در سر دارند