حل مشکلات بنیادی بورس نیازمند همکاری کدام ارگان‌هاست؟

حل مشکلات بنیادی بورس نیازمند همکاری کدام ارگان‌هاست؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: برای اینکه بخواهیم گامی برای حل مشکلات بنیادی بازار برداریم در اولین قدم نیازمند اصلاحاتی در زمینه‌ حقوقی بازار سرمایه هستیم.

مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که حل مشکلات بنیادی بازار سرمایه نیاز به همکاری کدام نهاد و ارگان ها دارد؟ اظهار کرد:حل مشکلات بنیادی بازار سرمایه در چند محور قرار می‌گیرد که هر محور نیازمند نقش آفرینی چند بخش است. عمده فعالیت هر سیستم استواری بر محیط حقوقی، قواعد و مقررات آن بنا است. در نتیجه برای اینکه بخواهیم گامی برای حل مشکلات بنیادی بازار برداریم در اولین قدم نیازمند اصلاحاتی در زمینه‌های حقوقی بازار سرمایه هستیم، که اصلاح حقوقی در بازار سرمایه نیازمند تعامل و اقدام سریع تر مجلس، وزرات اقتصاد است. چندین سال است که قانون جدید بازار سرمایه در مجلس در حال بررسی است که باید هرچه زودتر این موضوع عملیاتی شود.

بیشتر بخوانید

  •  اصلاح قیمت خودرو مجدد بررسی می شود/ سیاست دولت پرهیز از قیمت گذاری دستوری است

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: محور دوم در زمینه اصلاحات بنیادی در حوزه سیاست‌گذاری‌ها است. امروز با این موضوع مواجه هستیم که سیاست‌گذاری‌ها در بازار سرمایه به صورت جزیره ای اتخاذ می شود. اکنون روی مثبت یا منفی بودن این مضوع صحبت نمی کنیم، محور جزیره ای بودن تصمیات است. به طور مثال بانک مرکزی سیاستی در مورد نرخ سپرده بین بانکی مشخص می‌کند. بانک مرکزی در این حوزه فقط به خودش و منافع خود توجه دارد و اصلا تاملی در تاثیرگذاری این مورد در بازارهای موازی مانند بورس ندارد.

میرزایی تصریح کرد: مورد بعد حوزه بودجه وسازمان برنامه بودجه است که به جرات گفته می شود در زمان بستن بودجه سال بعد هیچ توجه ای به بازار سرمایه نمی‌شود. بخش بعدی وزرات اقتصاد است که برای نقش این وزرات خانه در اصلاحات بنیادی بازار می توان ساعت ها بحث کرد اما نگاه به بازار سرمایه برای محل تامین کسری بودجه و بعضا برخی دخالت ها از عواملی است که باید اصلاح شود. نکته بعد تدوین شورای هماهنگی در سطح امور مالی کشور است تا سیاست‌های کلی مشخص شود .ارگان های دیگر نیز در اصلاح بنیادی بازار سرمایه نقش خواهند داشت. از آموزش و پرورش و وزارت علوم در حوزه آموزش و آشنایی اصولی افراد با بازار سرمایه و سرمایه گذاری گرفته تا وزارت صمت در حوزه قیمت گذاری دستوری که نباید به آن جزیره ای و تک بعدی توجه کرد. حتی به نقش وزارت نفت برای تعیین یک سری مولف‌ها مانند نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی ها می‌توان اشاره نمود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: محور عملکرد بعدی در حوزه قیمت سهام و شفافیت‌ها مطرح می شود. باید بازار سرمایه و ارکان آن این موضوع را اصلاح کنند. به طور مثال کنترل رفتارهای پرخطر و سوداگرانه برخی از اشخاص حقوقی یا برخورد با رفتارهای سلیقه ای از دیگر موارد لازم برای اصلاح بنیادی است.

میرزایی بیان کرد: اما مهم ترین مولفه و پیشگام‌ترین موضوع برای رشد بنیادی و اصلاح آن بدون شک بهبود فضای کسب و کار در کشور است و مشخص است که این موضوع در یکی و دو ماه انجام نمی‌گیرد. ثبات متغیرهای کلان موردی مهمی است. بدون استثنا بنگاهای بورسی ما با توجه به شوک‌های که در متغییر های مختلف مانند نوسانات ارز وجود دارد نمی توانند عملکرد مناسب و ثابت و حرکتی رو به رشد داشته باشند. تا زمانی که شرایط به همین شکل باشد و ثباتی برقرار نشود هیچ بنگاهی به سمت فعالیت های سودآور و بلندمدت نمی روند و اکثرا می خواهند شرایط را از طریق دستکاری قیمت جبران کنند. در کل برای اصلاح بنیادی نیازمند یک برنامه ریزی اصولی و بلند مدت همراه با عزمی همگانی در همه سطوح هستیم. موضوعی که یک شبه به دست نخواهد آمد و تا زمانی که مشکلات بنیادی حل نشود، روند اصلی به همین شکل خواهد ماند.

انتهای پیام/

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

از این پس تمام بانک‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه ملزم هستند، اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی، سهام و هزینه‌های مالی را به صورت ماهانه افشا کنند.

YJC.news/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی سازمان بورس گفت: همه بانک‌های پذیرفته ‌شده در بورس ملزم هستند علاوه بر افشای اطلاعات مربوط به تسهیلات پرداختی به مشتریان و سپرده‌های دریافتی از آ...

Irna.ir/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بانک مرکزی بخشنامه آگاه کردن کتبی ممنوع‌ الخروج‌ ها را صادر کرد

بانک مرکزی بخشنامه آگاه کردن کتبی ممنوع‌ الخروج‌ ها را صادر کرد

در پی پیگیری وتاکیدات مکرر ريیس قوه‌قضاییه در راستای رعایت حقوق شهروندی افراد و لزوم اطلاع به آنها در مورد موضوع ممنوع‌ الخروجی، بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای با اشاره به مطالبات ريیس قوه قضايیه، از ب...

JameJamOnline.ir/
صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بانک مرکزی: اعتبار نداریم/ وزارت راه: قبول نداریم

بانک مرکزی: اعتبار نداریم/ وزارت راه: قبول نداریم

ثبت نام وام ودیعه مسکن در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی از اتمام اعتبار بانکها خبرداده و معاون وزیر راه این اتمام اعتبار را قبول ندارد.

JameJamOnline.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چه کسانی می‌شود؟

بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چ...

بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به شبکه صرافی‌های کشور ابلاغ کرده است که بر اساسا آن میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی از 2000 یورو به 2200 یورو افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک ها و موسسات اعتباری موظفند ظرف مدت حداکثر هفت روز کاری پس از درخواست «تسهیلات‌گیرنده»، «ضامن» و یا «وثیقه‌گذار»،...

Borna.news/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی