واکنش سامسونگ به آبروریزی جعلی بودن عکس ماه / عکس

واکنش سامسونگ به آبروریزی جعلی بودن عکس ماه / عکس

فناوریزومیت نوشت: سامسونگ با انتشار پستی وبلاگی، توضیحات زیادی درمورد روش کارکرد عکاسی از ماه ارايه داده است که البته این توضیحات همه‌ی کاربران را متقاعد نمی‌کند.

سامسونگ با انتشار پستی وبلاگی به زبان انگلیسی، تکنیک‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند رده‌بالای خود را برای عکاسی از ماه توضیح داده است. محتوای این پست کاملا جدید نیست و به‌نظر می‌رسد ترجمه‌ای از مقاله‌ای باشد که سال گذشته به زبان کره‌ای منتشر شد و اکنون با کمی ویرایش به زبان انگلیسی برگردانده شده است. به‌هرحال از آن‌جا که این توضیحات در وب‌سایت رسمی غول فناوری کره‌ی جنوبی ارايه شده است می‌توان فناوری پردازش تصویر آن را دقیق‌تر بررسی کرد.

انتشار توضیح تکنیک عکاسی از ماه با گوشی‌های سامسونگ در پاسخ به پستی است که یکی از کاربران ردیت مبنی‌بر جعلی بودن عکاسی از ماه با پرچم‌داران شرکت کره‌ای منتشر کرده بود؛ پستی که با سرعت سرسام‌آور در سرتاسر اینترنت بازنشر شد و بسیاری از وب‌سایت‌های مهم فناوری درمورد آن نوشتند. پیش‌از این نیز شاهد چنین انتقاداتی بودیم اما روشی که ibreakphotos در توضیح جعلی بودن عکاسی از ماه روی گوشی‌های سامسونگ ارايه داد، نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرد؛ توضیحاتی که نشان می‌دهد شرکت کره‌ای جزيیات زیادی را به تصور محوشده‌ی ماه اضافه می‌کند تا واضح‌تر و واقعی‌تر به‌نظر برسد.

بیشتر بخوانید:
  • صندلی‌های استثنایی شاسی بلند جدید کیا/ عکس
  • مغز درد را حس نمی‌کند، پس چرا سردرد می‌گیریم؟
  • این دوربین ها هلی کوپترهای هوانیروز را همپای هلی کوپترهای روسی و آمریکایی کرد !

سامسونگ توضیح می‌کند که ویژگی Scene Optimizer، از ترکیب چند تکنیک برای ایجاد تصاویر بهتر از ماه بهره می‌برد. قابلیت Super Resolution این شرکت هنگام بزرگ‌نمایی 25 برابر یا بیشتر فعال می‌شود و از پردازش فریم برای ترکیب بیش‌از 10 تصویر استفاده می‌کند تا نویز را کاهش و وضوح را افزایش دهد. علاوه‌براین نوردهی صحنه بهینه‌سازی می‌شود تا ماه در آسمان، تاریک به‌نظر نرسد و از ویژگی Zoom Lock بدین منظور بهره می‌برد؛ تکنیکی که با استفاده از لرزش‌گیر اپتیکال و دیجیتال، تاری تصویر را کاهش می‌دهد.

به گزارش ورج، درواقع شناسایی ماه روی گوشی‌های رده‌بالای سامسونگ در گام اول با مدل یادگیری عمیق هوش مصنوعی انجام می‌شود. این مدل براساس انواع شکل‌ها و جزيیات ماه در حالت‌های مختلف از هلال تا ماه کامل و همچنین براساس تصاویر گرفته شده از دید روی زمین ساخته شده است.

اما به‌نظر می‌رسد مرحله‌ی کلیدی استفاده از موتور بهبود جزيیات هوش مصنوعی، باعث ایجاد جنجال‌های اخیر شده که سامسونگ در پست وبلاگی خود توضیحات زیر را درمورد آن ارايه داده است:

دوربین گوشی‌های گلکسی پس‌از انجام پردازش چند فریمی، از موتور بهبود جزيیات مبتنی‌بر هوش مصنوعی که از یادگیری عمیق Scene Optimizer بهره می‌برد، نویز باقی‌مانده را به‌طور موثر حذف می‌کند تا جزيیات تصویر را بهبود دهد.- سامسونجگ

در ادامه، نمودار فرآیندی که سامسونگ از موتور بهبود جزيیات به‌عنوان شبکه‌ی عصبی کانولوشن(نوعی مدل یادگیری ماشینی که معمولا برای پردازش تصاویر استفاده می‌شود) استفاده می‌کند آورده شده است. این روند، نتیجه را با جزيیات بهبودیافته در مقابل تصاویر مرجع با وضوح بالا، مقایسه می‌کند.

به‌نظر می‌رسد مرحله‌ی فوق همان بخشی است که جزيیات به تصویر ماه اضافه می‌شود؛ جزيیاتی که هنگام عکاسی از ماه، ابتدا در تصویر آن وجود ندارند. اگرچه سامسونگ توضیحات زیادی درمورد تکنیک‌های مورداستفاده در گوشی‌های گلکسی خود برای ثبت عکس از ماه ارايه داده است اما بعید به‌نظر می‌رسد همه را متقاعد کند.

سامسونگ پست وبلاگی خود را با این جمله به پایان می‌رساند: «ما به بهبود Scene Optimizer ادامه می‌دهیم تا هرگونه سردرگمی احتمالی که امکان دارد بین عکس گرفتن از ماه واقعی و تصویر آن رخ دهد، از بین برود.»

سامسونگ می‌گوید بهینه‌سازی‌های الگوریتم‌های خود را ادامه خواهد داد تا مثل روش کاربر ردیت، فریب یک عکس روی نمایشگر کامپیوتر را نخورد.

58321

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد