مدرسه رفتن لاکچری شد!

مدرسه رفتن لاکچری شد!

صدای زنگ مدرسه دیگر نه تنها شور و شوقی در دل نمی‌اندازد بلکه لرزه بر تن والدین و فرزندانی می‌اندازد که باید برای خرید...

دیده‌بان: این روزها شهر پر از چهره‌هایی است که از دیدن برچسب قیمت‌ها در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر شوکه شده‌اند؛ والدینی که با فرزاندان خود برای خرید مدرسه به بازار می‌روند اما پس از مواجهه با قیمت‌های نجومی ناچار به خرید یک یا دو قلم کالای اساسی می‌شوند.

یکی از والدینی که برای خرید لوازم‌التحریر به بازار بزرگ تهران رفته بود؛ به خبرنگار دیده‌بان ایران گفت:« یک میلیون تومان برای خرید لوازم‌التحریر دخترم که کلاس هشتم هست کنار گذاشته بودیم و از این یک میلیون تومان، هشتصدهزار تومان آن صرف خرید دفتر شد و باقی نیز صرف خرید خودکار رنگی، خداروشکر دخترم امسال نیازی به کوله‌پشتی و کتونی نداشت وگرنه نمی‌دانستیم از کجا باید تهیه می‌کردیم.»

خرید به سبک قدیم 6میلیون تومان آب می‌خورد

بررسی‌های دیده بان ایران حاکی از آن است که اگر والدین بخواهند به رسم قدیم و از کتونی گرفته تا کوله پشتی و دفتر و مداد و خودکار تازه‌ای برای فرزند خود در شروع سال تحصیلی تهیه کنند، باید به طور میانگین 6 میلیون تومان هزینه کنند.

میانگین قیمت کوله‌پشتی در بازار در حال حاضر یک میلیون و 500هزار تومان است و برای خرید یک کتونی متوسط نیز این روزها باید به طور میانگین دو میلیون و 500هزار تومان هزینه کرد.

خرید حداقل هفت دفتر صد برگ در ازای هر دفتر صد هزارتومان نیز 700هزار تومان به سبد هزینه‌ای خانوار اضافه می‌کند و خرید مدادرنگی، لاک غلط گیر، خودکار و پاک‌کن روی هم‌رفته 350 هزار تومان تخمین زده می‌شود.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ قیمت خرید لباس فرم مدرسه از یک میلیون تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان در مدارس دولتی متغیر است.

هزینه خرید لوازم‌التحریر در حداقل‌ترین شکل ممکن چقدر است؟

در حداقلی‌ترین حالت، به طور میانگین خرید یک کوله‌پشتی 400هزار تومان، یک جفت کتونی 400هزار تومانی، خرید هر عدد دفتر صد برگ 41هزار تومان که به طور میانگین خرید هفت عدد از آن‌ها 287 هزار تومان هزینه می‌برد و خرید مداد‌رنگی، لاک‌ غلط گیر، خودکار و پاک‌کن و مداد نیز 300هزار تومان هزینه می‌طلبد که در نهایت در حداقلی‌ترین حالت ممکن تهیه لوازم‌التحریر برای کودک دبستانی یک میلیون و 380هزار تومان هزینه می‌برد که با احتساب لباس فرم این هزینه به 2 میلیون و 380 هزار تومان می‌رسد.

لوازم‌التحریر لاکچری دو برابر حداقل حقوق

با این‌حال در بهترین شکل ممکن باید گفت که هزینه خرید لوازم‌التحریر سقف ندارد؛ میانگین قیمت کوله‌پشتی در بهترین شکل ممکن 5 میلیون تومان است و میانگین قیمت کتونی مدرسه نیز در بهترین شکل ممکن 7 میلیون تومان است و از طرفی خرید دفتر‌هایی با جلد نفیس نیز هزینه زیادی را می‌طلبد.

بررسی‌های میدانی دیده بان ایران حاکی از آن است که هر عدد دفتر جلد نفیس در بازار 150هزار تومان قیمت دارد که در نتیجه آن خرید هفت عدد دفتر برای گذراندن سال تحصیلی به تنهایی یک میلیون و 50 هزار تومان هزینه می‌برد.

از طرفی قیمت مدادرنگی‌های وارداتی در بازار لوازم‌التحریر نیز بسیار بالا است و از یک میلیون و 300 هزار تومان آغاز می‌شود و تا 16 میلیون و 500 هزار تومان بالا می‌رود و به طور میانگین خرید یک بسته مدادرنگی وارداتی در حداقلی‌ترین حالت ممکن بیش از یک میلیون تومان هزینه می‌برد.

خرید یک بسته خودکار 8 رنگ 148 هزار تومان، یک عدد پاک‌کن 70 هزار تومان، یک عدد غلط گیر 50 هزار تومان و خرید یک عدد مداد نوکی 200 هزار تومان هزینه می‌برد.

گفتنی است که برخی از انواع مدادنوکی در بازار از یک میلیون و 500 هزار تومان تا 18 میلیون و 100 هزار تومان قیمت خورده‌اند.در نهایت باید گفت که هزینه خرید لوازم التحریر در بهترین حالت ممکن بیش از 14 میلیون تومان هزینه می‌برد که در کنار خرید لباس فرم، این هزینه به بیش از 15 میلیون تومان می‌رسد.

در کنار افزایش افسارگسیخه قیمت لوازم‌التحریر، بار شهریه مدارس بر دوش والدین سنگینی می‌کند و این در حالی است که قدرت خرید مردم با رکوردشکنی‌های تورم کاهش چشمگیری در یک سال گذشته را تجربه کرده‌است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد