معافیت تازه ایران دلار را ارزان می‌کند؟

معافیت تازه ایران دلار را ارزان می‌کند؟

وزارت امور خارجه آمریکا معافیتی برای بخشی از تحریم‌های نفتی ایران در نظر گرفته. معافیتی که خبرش امروز نرخ اسکناس آمریکایی را 300،400 تومان کاهش داد. اما باید دید آیا این تاثیر قرار است ماندگار شود یا نه؟

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به کنگره این کشور اعلام کرده است که معافیتی برای بخشی از تحریم‌های نفتی اعمال شده علیه ایران، در نظر گرفته. بر اساس این معافیت، که توسط آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امضا شده، ایران می‌تواند به پول‌های بلوکه شده‌اش در کره جنوبی و ژاپن دست بیابد. اما نه به صورت نقدی و با ورود ارز به کشور.

البته این ماجرای تازه‌ای نیست. وزیر امور خارجه پیش از این هم معافیتی را امضا کرده بود تا پول‌های بلوکه شده ایران در حساب‌های این کشور، صرف پرداخت به شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای شود که کالاهای غیرتحریمی به ایران صادر کرده بودند. اما چون نقل و انتقالات بازپرداخت گاهی زمان‌بر است، حالا وزیر خارجه به مدت 90 روز دیگر این معافیت را تمدید کرده.

پیشتر کره‌‌ای‌ها درباره این امکان ایجاد شده از سوی آمریکا وعده داده بودند که به جای منابع به ایران واکسن، ماسک و آمبولانس می‌دهند اما در عمل حتی با توقیف نفت‌کش‌هایشان هم تن به این وعده ندادند. درباره ژاپن هم به رغم ادعاها ريیس وقت بانک مرکزی اعلام کرد که ایران پولی در این کشور ندارد و هر چه بوده، خرج شده.

با وجود این‌ها و حتی با این که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صراحتا اعلام کرده که معافیت یاد شده «انتقال هیچ‌گونه پولی را به ایران مجاز نمی‌‌کند» بازار ارز داخل این معافیت را یک سیگنال مثبت تلقی کرده و به آن واکنش مثبت نشان داده است اما نه به اندازه همیشه!

پیش از این هر سیگنال مثبتی که به نوعی به مذاکرات وین مربوط می‌شد یا از آن ناشی می‌شد، می‌توانست تاثیر چشمگیری روی نرخ ارز بگذارد اما به نظر می‌رسد تاثیر سیگنال امروز قدرت سابق را نداشته!

خوشبینی‌ها خنثی می‌شود

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، معتقد است که با این که این سیگنال مثبت بوده و توانسته بازار را متاثر کند اما به علت کمبود ارز در بازار و البته تعطیلی‌های اخیر که موجب کاهش تقاضا شده، قدرت همیشه را نداشته است.

او می‌گوید: صرافی‌های دولتی هم در واکنش به این خبر قیمتشان را خیلی پایین نیاوردند و دلار چندانی هم وارد بازار نشد مگر دلارهای خانگی که سرمایه افراد بود و صاحبانش نسبت به زیان آن محتاط بودند.

با این حال او از یکسو به این سیگنال خوشبین است و درباره آن عنوان می‌کند: استنباط بازار در واکنش به این خبر می‌تواند این باشد که معافیت ایران از دو کشور آغاز شده و در بلند مدت می‌تواند به کشورهای دیگر تسری یابد و شرایط تجارت با ایران تسهیل شود که این روی تراز تجاری کشور تاثیر مثبت می‌گذارد.

البته افسری در کنار خوشبینی‌اش، این را هم یادآور می‌شود که نرخ ارز در کوتاه مدت تابع اخبار ولی در بلندمدت تحت تاثیر شرایط اقتصادی است.

او ادامه می‌دهد: نرخ تورم در ایران بالاست و حجم نقدینگی ما بسیار زیاد است، با این شرایط هر چقدر هم که نرخ‌ها کاهش یابد دوباره در بلند مدت افزایشی می‌شود. حتی اگر تمام تحریم‌ها را هم بردارند و ارزی هم وارد کشور شود، حتی اگر نرخ‌ها یکی دو هفته هم پایین نگه داشته شود باز در عرض چند ماه قیمت‌ها بازمی‌گردد. حتی به پول‌های بلوکه هم نمی‌توان مثل سابق خوشبین بود چون این پول‌ها نیامده از سوی دولت خرج و پیشخور شده است.

در این میان اخیرا اثر تعطیلی بازار ارز هرات بر قیمت دلار تهران نیز قابل توجه است.پیش‌بینی می‌‌شود که ادامه کشمکش‌ها در این کشور و تعطیلی بازار هرات بتواند تقاضای ارز در بازار تهران را بالا ببرد و موجب افزایش نرخ ارز شود.

برای مطالعه بیشتر گزارش تصمیم تازه آمریکا درباره تحریم‌های ایران را بخوانید.

 

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

در هفته اخیر قیمت دلار چه در بازار و چه در صرافی ملی در محدوده کانال 25 هزار تومان نوسان داشتند و در بازار تا قیمت 25650 تومان نیز گزارش شد. با این حال در صرافی ملی روند این طور صعودی نبوده است. آیا د...

TejaratNews.com/

سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

بازار ارز چشم انتظار تحولات روز‌های آتی

بازار ارز چشم انتظار تحولات روز‌های آتی

بازار ارز در هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش نرخ دلار و یورو و ورود دلار به کانال 23 هزار تومانی بود، اما این روند افزایشی بسیار آهسته پیش رفت و به نظر می‌رسد این بازار منتظر تحولات روزهای آتی است.

Bartarinha.ir/
روایت مدیر عامل سابق نیسان از جزيیات فرار از ژاپن

روایت مدیر عامل سابق نیسان از جزيیات فرار از ژاپن

ساعت 10 و نیم یک شب زمستانی در دسامبر 2019 میلادی، کارلوس گون، مدیرعامل سابق نیسان، در جعبه‌ای پنهان شد تا از ژاپن فرار کند.گون در بازخوانی خاطرات آن روز گفت: "30 دقیقه در جعبه‌ای در هواپیما در انتظار...

Bartarinha.ir/
فشار دولت ژاپن؛ هفته کاری 4روزه شود

فشار دولت ژاپن؛ هفته کاری 4روزه شود

اسپانیا قرار است هفته کاری چهار روزه را امتحان کند. همچنین در نیوزیلند و آلمان نیز این موضوع تحت بحث و بررسی است.

Bartarinha.ir/
احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟

احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را...

ایران پس از سه ماه بالاخره کشتی توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرده است. به دنبال این اقدام، از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های این کشور گرفته تا کارشناسان داخلی اظهار می‌کنند که آزادسازی کشتی کره احتمالا نشان...

TejaratNews.com/
بازارها امروز منتظر چه خبری هستند؟ / سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

بازارها امروز منتظر چه خبری هستند؟ / سفر سرنوشت‌ساز برای بازار ارز

امروز قرار است نخست وزیر کره جنوبی به ایران بیاید. پس از آزادسازی کشتی کره جنوبی امیدها برای گشایش دیپلماسی در حوزه پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی افزایش یافته و با سفر امروز این مقام ارشد کره ب...

TejaratNews.com/
این اخبار برای بازارهای امروز مهم هستند / 2 سیگنال برای بازار ارز دیجیتال

این اخبار برای بازارهای امروز مهم هستند / 2 سیگنال برای بازار ارز ...

بازار ارز روندی متفاوت از طلا و بورس را در پیش گرفته است. در روز سفر مهم نخست وزیر کره جنوبی به ایران، قیمت دلار کمی افزایش یافت اما قیمت طلا کمی ارزان شد و شاخص بورس نیز همچنان نزولی باقی ماند.

TejaratNews.com/
خبر مهم برای بازار ارز شنبه / جزيیاتی از رفع تحریم جدید

خبر مهم برای بازار ارز شنبه / جزيیاتی از رفع تحریم جدید

هرچند برخلاف گفته قبلی ريیس جمهور، عباس عراقچی، سرپرست مذاکره‌کنندگان ایران در وین گفته که مساله اصلی در مذاکرات حل نشده اما اخبار جدیدی از رفع تحریم‌ها منتشر شده است.

TejaratNews.com/
دولت با بازار ارز چه کرده است؟/ شرایط ریزش قیمت دلار

دولت با بازار ارز چه کرده است؟/ شرایط ریزش قیمت دلار

به گفته ريیس کل بانک‌مرکزی دولت ارزهای بلوکه شده‌اش را به بانک‌مرکزی فروخته یا به عبارت بهتر معادل آن پول چاپ کرده. اقدامی که تاثیر تورمی‌اش گره در معیشت مردم انداخته و احتمال بی‌ثباتی‌های بازار ارز ب...

TejaratNews.com/
ایران نفتکش کره جنوبی را در آینده نزدیک آزاد می‌کند

ایران نفتکش کره جنوبی را در آینده نزدیک آزاد می‌کند

خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع دیپلماتیک گفت: ایران احتمالا قصد دارد نفتکش توقیف شده کره جنوبی را در آینده نزدیک آزاد کند.

TejaratNews.com/
برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های حوزه‌های تخصصی بانک مرکزی در چارچوب رسالت و ماموریت‌های قانونی محوله به این نهاد و در راستای تحقق شعار سال 1400 منتشر شد.

TejaratNews.com/
در بازار ارز چه می‌گذرد؟ / چرا دلار 21 هزار تومانی نماند؟

در بازار ارز چه می‌گذرد؟ / چرا دلار 21 هزار تومانی نماند؟

آنطور که فعالان بازار ارز می‌گویند ظاهرا این روزها بازار از یک سو بر اساس عادت قدیمی‌اش اخبار رفع تحریم‌ها را پیش‌خور می‌کند و از سوی دیگر بازارساز از کاهش تقاضا در پی تعطیلات و البته اخبار مثبت مذاکر...

TejaratNews.com/
سایه سنگین سیاست ایران بر بازار ارز

سایه سنگین سیاست ایران بر بازار ارز

قیمت‌ها در بازار ارز این روزها روندی کاهشی یافته و حجم فروش بالا رفته است. فعالان این بازار، محتاطانه تحولات مربوط به سیاست خارجی و انتخابات ریاست جمهوری را رصد می‌کنند. آنها با تردید و نگرانی، در انت...

Bartarinha.ir/
تخصیص 400 ریال سود به ازای هر سهم "فولاد" در مجمع ریسک سیستماتیک مانع رشد شارپ بورس رشد 2200 واحدی شاخص در این لحظات واگذاری سهام باقی مانده دولت در هپکو به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت ارايه تسهیلات، نقطه طلایی صندوق های اهرمی تازه‌ترین خبر درباره مالیات خانه‌های گران و لوکس صندوق سرمایه گذاری مشترک کارگزاری حافظ مجمع برگزار می کند زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشتاز مشخص شد شاخص کل رشد 1700 واحدی دارد "کشرق" صورت مالی 3 ماهه منتشر کرد نرخ رسمی 20 ارز افزایش یافت مجمع صندوق سرمایه گذاری نوین نگر آسیا برگزار می شود صورت‌های مالی 12 ماهه صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان منتشر شد ثبت تصمیمات مجمع عمومی "رکیش" گزارش بورس امروز سه شنبه 12 مرداد 1400 "فخوز" صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد بورس انرژی میزبان عرضه 192 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری تورم 50درصدی در روستا‌های 10 استان صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "سپید" منتشر شد انتشار صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه "غنوش" حرکت معکوس طلا و نفت سهام خصدرا | شرکتی که زیان انباشته را 15 درصد کاهش داد سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل "تاپیکو" صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز افزایش 67 درصدی سود سیمان بهبهان، ثمره شفافیت در فروش با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟

در حال بارگیری...