چرا دلار ارزان نشد؟ / معامله‌گران دست دولت را خواندند!

چرا دلار ارزان نشد؟ / معامله‌گران دست دولت را خواندند!

ورود دلار به کانال 27 هزار تومان دوام چندانی نداشت و قیمت دلار مجددا وارد کانال 28 هزار تومان شد. افزایش قیمت دلار در حالی است که ایران گفته به زودی به میز مذاکره بر می‌گردد. خبری که باید دلار را ارزان می‌کرد. اما نتوانست. چرا؟

به گزارش تجارت‌نیوز، مهم‌ترین سیگنال کاهش قیمت دلار در بازار، خبری بود که وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد. او گفته بود ایران به زودی به میز مذاکرات هسته‌ای در وین بر می‌گردد. خبری که بازار ارز مدت‌هاست انتظار آن را می‌کشد و پیش‌بینی‌ها می‌گفت می‌تواند باعث ریزش قیمت دلار شود.

اما به نظر می‌رسد اخبار نگران‌کننده برای دلار قدرت بیشتری دارد و این اخبار بر قیمت دلار در بازار اثر گذاشته و اجازه نداد دلار در کانال 27 هزار تومانی بماند.

چرا دلار ارزان نشد؟

اما این اخبار نگران‌کننده چیست و چرا دلار ارزان نمی‌شود؟

اولین خبر به درخواست وزیر امور خارجه بر می‌گردد. امیر عبدالهیان در کنار خبر بازگشت به میز مذاکرات، درخواست آزادسازی 10 میلیارد دلاری از آمریکا را دارد. خبری که می‌گوید احتمالا ایران به این زودی به میز مذاکرات بر نمی‌گردد و حتی ممکن است خبر عبدالهیان برای بازگشت به میز مذاکره، نوعی حرف‌درمانی برای کنترل قیمت دلار باشد.

جز این، روز گذشته معاونت اقتصادی دولت درآمد نفتی شش ماهه ابتدایی سال جاری را لو داد. گزارشی که نشان می‌داد ایران در شش ماهه نخست امسال تنها 1٫2 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است. اگرچه دولت این آمار را مثبت می‌داند اما همچنان یکی از کمترین درآمدهای نفتی در چهار دهه گذشته است.

آمار تجارت خارجی ایران هم چندان امیدوارکننده نیست. بر اساس آمار گمرک، ایران در شش ماه نخست سال جاری 21.8 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته اما در مقابل 23 میلیارد و 200 میلیون دلار کالا وارد کرده است.

نکته دیگر اینکه ایران فقط در شهریور ماه 6٫6 میلیارد دلار کالا وارد کرده است. آمار صادرات غیرنفتی در کنار صادرات 1٫2 میلیارد دلاری نفتی نشان می‌دهد تقاضا برای ارز بیش از عرضه است و همین سیگنال افزایش قیمت می‌دهد.

عامل دیگر این است که احتمال می‌رود درآمد نفتی اندک ایران، باز هم کمتر شود. چون آمریکا در حال رایزنی با چین است که خرید نفت ایران از چین را به کمترین میزان ممکن برساند.

چین مهم‌ترین و بزرگترین خریدار نفت ایران است و اگر مذاکره آمریکا و چین جواب دهد احتمالا باید منتظر کاهش بیشتر درآمد نفتی ایران هم بود.

مرکز پژوهش‌های مجلس هم اخیرا در گزارشی اعلام کرده که کسری بودجه ایران در سال 1400 حدود 300 هزار میلیارد تومان است. اما دولت هنوز نگفته که برای جبران این کسری بودجه عجیب چه برنامه‌ای دارد.

اما کارشناسان می‌گویند هر راهی برای تامین این کسری بودجه به معنای افزایش نقدینگی و تورم است و این دو مساله هم قطعا به معنای افزیش قیمت دلار است.

بازار، دست دولت را خواند؟

اما اخیرا مساله دیگری هم در بازار ارز مطرح می‌شود و آن هم بازی دولت با قیمت دلار است. مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی چندروز پیش در یک برنامه تلویزیونی به نقش فعال بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار اشاره کرد و گفته بود: اگر این بازار در مقطعی با افزایش تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.

اما زمانی که دلار از مرز 27 هزار تومان گذشت و به 28 هزار و 400 تومان رسید این سوال مطرح شد که چرا دولت مانع رشد قیمت دلار نشده است؟

همان زمان اقتصادنیوز در گزارشی نوشت احتمالا بانک مرکزی در تلاش است که از طریق ایجاد شوک در بازار، ارزهای خود را در قیمت بالا بفروشد. یعنی راهی جدید برای تامین کسری بودجه دولت و تامین بخشی از هزینه‌ها.

خبر بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای اگرچه معامله‌گران را وارد فاز احتیاط کرده است اما مجموع اخبار به نحوی است که می‌گوید قیمت دلار میل به افزایش دارد.

از طرفی دولت بارها با خبر بازگشت به مذاکرات و آزادسازی منابع ارزی، بازار را کنترل کرده و گویا معامله‌گران دست دولت را خوانده‌اند و کمتر به اخبار امیدبخش مخابره شده از طرف دولت توجه می‌کنند.

مطالعه بیشتر: پول نفت به سفره مردم می‌آید؟ / نفت 100 دلاری چه سودی برای ایران دارد؟
اولین واکنش دلار به صحبت‌های ريیسی / افزایش قیمت دلار امروز 27 مهر

اولین واکنش دلار به صحبت‌های ريیسی / افزایش قیمت دلار امروز 27 مهر

پس از صحبت‌های دیشب ريیسی بازار دلار واکنش افزایشی نشان داد و قیمت دلار در بازار آزاد به کانال 27 هزار و 300 تومان رسید. همچنین نرخ ارز در صرافی ملی افزایشی بود.

TejaratNews.com/

سیگنال سکه به معامله‌گران دلار / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 27 مهر

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

عقبگرد دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا، در بازارهای جهانی فرصت صعود به طلا را داد مساله‌ای که در پی آن سکه و طلا در بازار داخلی نیز روندی صعودی را دنبال کردند.

TejaratNews.com/
قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/26

قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7...

قیمت طلا و سکه امروز با توجه به ثبات نسبی بهای جهانی طلا و افزایش نرخ ارز تعیین شد و بر این اساس قیمت نیم سکه به شش میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/

کاهش نرخ ارز در بازار امروز / قیمت دلار امروز 26 مهر چقدر شد؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی تاکنون نوسان قابل توجهی داشته. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به هر طریقی قیمت دلار را پایین نگه دارد. از کنترل دستوری تا تزریق ارز به بازار. اما آیا ار...

TejaratNews.com/
عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد!

روزنامه کیهان در سرمقاله امروز خود مدعی شد که گزارش پیش‌بینی قیمت دلار توسط برخی از اعضای دولت حسن روحانی درز داده شده است!

Bartarinha.ir/
فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر

فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز...

رفتار احتیاطی بازیگران ارزی به‌طور مشخص در روند بازار روز یکشنبه مشهود بود. دلار در این روز در بیشترین حالت، 27 هزار و 250 تومان قیمت خورد و در نهایت حدود ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 220 تومان ب...

TejaratNews.com/

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 672 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

صعود دلار به مرز حساس / علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

روز شنبه، دلار در مسیر برگشت و صعود قرار گرفت تا کمی انتظارات نزولی تعدیل شود. در بیست و چهارمین روز مهرماه، اسکناس آمریکایی ساعت 3 بعدازظهر با قیمت 27 هزار و 250 تومان به فروش رفت که 180 تومان بالاتر...

TejaratNews.com/

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / قیمت دلار امروز 24 مهر چقدر شد؟

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/24

قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 803 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

انتشار یک پیش‌بینی عجیب از قیمت دلار

جدولی جنجالی درباره پیش‌بینی نرخ دلار منتشر شده که هنوز مسيولان سازمان برنامه و بودجه نسبت به این ادعای مطرح شده واکنشی نشان نداده‌اند.

Bartarinha.ir/

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 24 مهر / پیش‌بینی قیمت دلار

ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه شاخص با رشد 12 هزارواحدی به کار خود پایان داد