تسهیلات بانکی و تامین بازار مکمل هم هستند/ 15 تا 20 درصد محصولات داخلی صنعت نفت، وارد می‌شود

تسهیلات بانکی و تامین بازار مکمل هم هستند/ 15 تا 20 درصد محصولات داخلی صنعت نفت، وارد می‌شود

ريیس هیات مدیره استصنا گفت: تسهیلات بانکی با توجه به نرخ سود پایینی که دارد ممکن است موجب برخی سوء استفاده‌ها شوند ولی از آن طرف این تسهیلات برای شرکتهای دانش بنیان اصیل سخت است.

به گزارش خبرنگار مهر، احسان ثقفی ريیس هیيت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت در نشست خبری با اشاره به نامگذاری سال و جهتگیری دانش بنیان گفت: اشتغالی می تواند پایدار باشد که مولد باشد و توسعه پایدار در گرو تولید است و تولیدی می تواند پایدار باشد که دانش بنیان باشد و این موارد می توانند همدیگر را تکمیل کنند.

وی افزود: نمایشگاه نفت امسال عملا پس از سه سال وقفه در حال برگزاری است. متاسفانه نمایشگاه نسبت به سازندگان خجالت می کشد تولیدکنندگانی هستند که در اوج تحریم ها تولید کردند ولی امروز به خاطر فضای محدود نمایشگاه نمی توانند حضور داشته باشند. بالغ بر 200 عضو از اعضای انجمن استصنا درخواست حضور داشتند ولی نزدیک به 130 از جانمایی شدند و بقیه نتوانستند حضور داشته باشند.

ثقفی ادامه داد: توقع ما از متولیان کار این است که چاره برای موضوع بیاندیشند؛ می‌توانند نمایشگاه را تخصصی تر کنند و به جای یک نمایشگاه در سال چند نمایشگاه تخصصی برگزار شود.

وی افزود: برنامه ای که هنوز امسال نهایی نشده ولی قطعا در برنامه‌های آینده ما است رونمایی از آکادمی استصنا به همکاری معاونت علمی فناوری است. همچنین در جلساتی که با انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی داشتیم احتمالا هفته دیگری تفاهم‌نامه همکاری امضا خواهیم کرد، یک تفاهم نامه همکاری هم با پارک پژوهش و فناوری صنعت نفت امضا خواهیم کرد.

ريیس هیيت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات نفت خاطرنشان کرد: در دوره جدید تعامل قوی تر شده و دسترسی به دولتمردان راحت تر شده است ولی باید کمکم ثمرات این همکاری را هم مشاهده کنیم که این موضوع در این دوره نمایشگاه صنعت نفت می تواند به خوبی مورد بررسی قرار گرفت.

ثقفی گفت: در ماه رمضان یک جلسه افطاری داشتیم که 70 درصد از مدیران دولتی حضور داشتند که این موضوع نشان از همکاری خوب با اعضای انجمن است البته جا دارد از مسيولین وزارت صمت هم گلایه کنم که فقط یک نفر از آن مجموعه حضور داشت.

وی با اشاره به تشکیل یک نهاد تعامل میان 19 عضو تشکل‌های مهندسی و سازمان برنامه و بودجه گفت: امیدواریم به فراخور موضوعات روز این تعامل به وجود بیاید همانطور که رهبری هم تاکید داشتند استراتژی توسعه صنعتی نباید با تغییر دولت ها دستخوش تغییر شود.

این مقام صنفی در پاسخ به وضعیت شرکت های دانش بنیان گفت: به طور کلی ما 200 عضو دانش بنیان داریم و در برنامه داریم شرکت هایی که به صورت ماهوی دانش محور هستند را تشویق کنیم به اینکه به صورت رسمی دانش بنیان ثبت شوند. همچنین در بحث حمایتی تولید بار اول حمایت هایی را با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری شروع کردیم که همین جا دارد از آقای ستاری و معاونین وی تشکر کنم که جزو اولین مهمانان هیيت مدیره جدید انجمن بودند وعده هایی داده شد که هنوز هم پیگیر هستند و اگر کم کاری بوده از جانب ما بوده است.

ثقفی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با تسهیلات بانکی به دانش بنیان‌ها گفت: تسهیلات مالی و بانکی یک شرط لازم است ولی کافی نیست. تسهیلات بانکی با توجه به نرخ سود پایین که دارد ممکن است موجب سوء استفاده برخی شرکت های محدود که دانش بنیان نیستند شود ولی از آن طرف این تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان اصیل سخت است مخصوصا شرایط که در زمینه وثیقه ها دارند بنابراین تسهیلات بانکی و تامین بازار شرایط مکمل هم هستند.

ثقفی با بیان اینکه برای افزایش تولید نفت تا مدت دو سال هر چقدر تجهیزات نفتی نیاز باشد ما تامین می‌کنیم، افزود: اعتقاد دارم تا 95 درصد توانایی ساخت داخل داریم. ولی در صحنه عملیاتی 70 درصد تجهیزات را ساخته‌ایم که از جهت کیفیت حتما کف استانداردهای جهانی را پاس کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر از تجهیزات با وجود ساخت در داخل باز هم از خارج خریداری می‌شود، گفت: به طور حدودی می توان گفت 15 تا 20 درصد محصولاتی هستند که از خارج خریداری می شود ولی توانایی ساخت داخل آن وجود دارد. دلیل آن هم به طور خوشبینانه این می‌شود که مدیران ریسک باید از داخل آن می خواهند تحمل کنند و بدبینانه هم این می‌شود که منافع در این زمینه وجود داشته باشد.

محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟