4 عامل موثر بر قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

4 عامل موثر بر قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی با بیان چهار عامل اثرگذار بر وضعیت بازار ارز در سال جاری، عنوان می‌کند که به آینده این بازار خوشبین است و انتظار افزایش قیمت ارز در 1400 را ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی، در تحلیل وضعیت بازار ارز در سال 1400 چهار عامل را معرفی و تاثیر هر یک را تصریح می‌کند. او می‌گوید:

1٫ بازار ارز به عنوان بخشی از اقتصاد ما تحت تاثیر مسايل سیاسی است پس اگر مذاکره‌ای صورت بگیرد، با این که اصلاح ساختاری در بازار صورت نگرفته، می‌تواند در میان مدت موجب کاهش تنش‌ها در بازار شود.

2٫ آمارهای پولی از جمله رشد نقدینگی نشان می‌دهد پول ملی ما تحت تاثیر تورم بالا مقداری از ارزش خود را از دست داده است، در دهه اخیر رشد اقتصادی هم نداشتیم. در چنین فضایی تضعیف پول ما در برابر سایر ارزها عجیب نیست. پس وضعیت داخلی اقتصاد وضعیت ریال در برابر دلار را به روشنی تصریح می‌کند.

3٫ من تصور می‌کنم بازار کالاهای اساسی در دنیا وارد روند قیمتی افزایشی آن هم برای بلند مدت شده‌اند و این می‌تواند موجب افزایش درآمد ارزی ما باشد. حالا چه نفت بفروشیم، چه محصولات کشاورزی، چه فلزات و….

4٫ برای محاسبه ارزش ارزها در برابر هم تورم کشورها مقایسه می‌شود. اگر تورم کشورهای مقابل ایران تورم قابل اعتنا داشته باشند شتاب کاهش ارزش پول ملی ما کمی کمتر می‌شود.

نظام‌های پولی دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته از جمله ایالات متحده اکنون در وضعیتی قرار دارند که خاص است و برای اولین بار است که آن را در جهان می‌بینیم. انتظاری که از نظام پولی بین‌المللی فعلی می‌رود این است که در آینده نزدیک شاهد تورم‌های قابل اعتنا در کشورهایی باشیم که مدت‌هاست این تورم‌ها را تجربه نکرده‌اند. از جمله پول‌هایی که این تورم می‌تواند بر آن اثر بگذارد دلار، یورو و ین است.

یک سوم قیمت دلار هزینه تحریم است!

رادپور تاکید می‌کند: صادرات غیرنفتی ما اکنون وضعیت خوبی دارد و حتی بیش از فروش نفت ما است مثلا از صنعت پتروشیمی حدود 40 میلیارد دلار درآمد ارزی داریم با این حال درآمد ارزی ناشی از آن با هزینه زیادی به کشور باز می‌گردد.

او باور دارد در حال حاضر یک سوم قیمت ارز ما مربوط به هزینه‌های ناشی از دور زدن تحریم‌های بانکی برای ورود ارز به کشور است پس اگر تحریم‌ها برداشته شود حتی اگر هیچ اتفاقی هم در فروش ما نیفتد قیمت ارز کمتر می‌شود.

این کارشناس عنوان می‌کند: ما در نظام ارزی بین‌المللی راحتی نمی‌بینیم مگر این که مسايل مربوط به تحریم را حل کنیم. با این حال من به وضعیت بازار ارز در سال 1400 خوشبین‌تر از 99 هستم و فکر می‌کنم ثبات بیشتری هم داشته باشیم. من به شخصه انتظار جابجایی رو به بالای شدید ارز برای امسال را ندارم.

رکود موقت بازار ارز

رادپور درباره تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بر بازار ارز سال 1400 نیز می‌گوید: انتخابات اثر سیستماتیکی ندارد. البته اثر مسايل سیاسی بر امور اقتصادی کمرنگ نیست ولی تاثیر انتخابات بر بازار ارز خیلی قابل توضیح نیست فقط به طور طبیعی کمی رونق بازارها کم می‌شود آن هم به دلیل نگرانی از سیاست‌های دولت بعدی. این رکود موقت است.

او ادامه می‌دهد: از نظر انتظارات ممکن است مردم به این دولت نسبت به دولت بعدی برای برقراری ارتباطات بین‌المللی خوشبین‌تر یا بدبین‌تر باشند. اگر همین افق‌هایی که حالا نسبت به برجام و رفع تحریم‌ها وجود دارد هم با آمدن دولت جدید مسدود شود، ناامیدی به بازار ارز هم سرایت می‌کند.

مطالعه بیشتر: 5 وعده برباد رفته روحانی در بازار ارز سال 99 / دلار 15 هزار تومانی چه شد؟

 

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو امروز 17 فروردین

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/18

قیمت دلار در 12 فروردین 1400

قیمت دلار در 12 فروردین 1400

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 12 فروردین 1400 در صرافی‌های بانکی به 25 هزار و 205 تومان رسید.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

دیروز نیز در ادامه روند کم نوسان و کاهشی، اسکناس آمریکایی 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 24 هزار و 580 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین در صرافی ملی روی نرخ 25 هزار و 229 تومان و در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 350 تومان خریدوفروش شده است، این شاخص بازار ارز روز گذشته را با افزایش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/

علت افزایش قیمت دلار چیست؟ / دلار صرافی ملی هم وارد کانال 25 هزار تومان شد

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

امروز شنبه 14 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای بار سوم اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به نرخ قبلی 36 تومان کاهش پیدا کرد و به رقم 24 هزار و 562 تومان رسید.

TejaratNews.com/

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

دلار به کانال 24هزار تومان بازگشت

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

شروع پرقدرت دلار در اولین روزهای کاری امسال / بورس در نوروز چه شد؟

شروع پرقدرت دلار در اولین روزهای کاری امسال / بورس در نوروز چه شد؟

در اولین هفته فعالیت بازارها در سال نو در معامله‌ فلزات طلایی کم‌نوسان طی شد، بازار سرمایه تنها بازاری بود که افت کرد اما دلار رشد قیمت بیش از پنج درصدی را از آن خود کرد.

TejaratNews.com/
گرانی مجدد دلار صرافی ملی

گرانی مجدد دلار صرافی ملی

نرخ دلار و یورو در صرافی ملی بار دیگر افزایش یافت و قیمت دلار از 252 هزار و 297 ریال به 252 هزار و 500 ریال رسید.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/26 فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد پیش‌بینی بورس هفته آخر فروردین / شرط افزایش معاملات چیست؟ منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت نزولی یا صعودی؟ قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید

در حال بارگیری...