بیش از 5 برابر سال 1400 نقدینگی وارد بازار سرمایه شد

بیش از 5 برابر سال 1400 نقدینگی وارد بازار سرمایه شد

امیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: در سال 1401 مجموعا بالغ بر 81 هزار میلیارد تومان تزریق نقدینگی از طریق حساب کارگزاری‌ها به بازار سرمایه بوده که بخش قابل توجهی از آن در ماه‌های آذر و اسفند 1401 صورت پذیرفته است. این رقم برای سالهای 1400 و 1399 به ترتیب مبالغ 15 و 63 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از بورس 24؛ امیرمهدی صبایی مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس درخصوص این پرسش که "آیا در سال‌های اخیر نقدینگی از بازار سرمایه خارج شده است؟ " گفت: در سال 1401 بالغ بر 39 هزار میلیارد تومان خالص سهام انتقال یافته از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بوده است، اما به اشتباه در بین برخی فعالین بازار و برخی رسانه ها، از واژه «خروج پول» برای تبیین این وضعیت استفاده می‌شود. به عبارتی آنچه که اتفاق می‌افتد، خالص انتقال سهام از حقیقی به حقوقی و بالعکس هست، که در اشتباهی رایج، به آن عنوان خروج/ورود پول به بازار اطلاق می‌شود.

وی افزود: از طرفی در سال 1401 در مجموع خالص خرید سهام توسط صندوق‌های بازارگردانی و صندوق‌های حمایتی تثبیت و توسعه، بالغ بر 28.7 هزار میلیارد تومان بوده، لذا بدیهی است که با قرار گرفتن صندوق‌های مذکور در سمت خرید در روزهای منفی، بخشی از سهام متعلق به حقیقی‌ها به این صندوق‌ها (که دارای شخصیت حقوقی هستند) منتقل می‌شود، لذا بخشی از خالص انتقال سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها، به فعالیت مستمر صندوق‌های حمایتی و بازارگردان‌ها، مربوط می‌شود.

صبایی بیان کرد: در هر حال در سال گذشته بالغ بر 39 هزار میلیارد تومان خالص سهام انتقال یافته از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بوده که بخشی از آن ناشی از تحرکات صندوق‌های حمایتی و بازارگردان‌ها است اما برای اینکه بدانیم واقعا در بازار سرمایه ورود/خروج پول اتفاق افتاده یا خیر، باید به مجاری اصلی ورود/خروج نقدینگی رجوع کنیم.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: اصلی‌ترین مجاری برای ورود/خروج نقدینگی، حساب کارگزاری‌ها محسوب می‌شود، در واقع اشخاص برای ورود نقدینگی و خرید اوراق بهادار، باید وجه نقد را به حساب کارگزاری‌ها واریز کنند و برای خروج نقدینگی، درخواست وجه کرده و مبلغ نقد مورد نظر را از کارگزاری‌ها دریافت کنند. در سال 1401 مجموعا بالغ بر 81 هزار میلیارد تومان تزریق نقدینگی از طریق حساب کارگزاری‌ها به بازار سرمایه بوده، که بخش قابل توجهی از آن در ماه‌های آذر و اسفند 1401 صورت پذیرفته است. این رقم برای سالهای 1400 و 1399 به ترتیب مبالغ 15و 63 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی در ادامه افزود: لازم به ذکر است از ابتدای سال 99 تاکنون، در 10 ماه از 36 ماه (که داخل بازه زمانی شهریورماه 99 تا نهایتا آبان ماه 1400 قرار دارد)، شاهد خالص خروج ماهانه نقدینگی از بازار سرمایه بودیم و از آبان 1400 تاکنون در هیچ ماهی خالص جریان نقدینگی منفی نبوده است. به هر ترتیب با وجود جریان نقدینگی منفی در برخی ماه‌های سال، همان گونه که اشاره شد، برآیند خالص جریان نقدینگی، در کلیه سه سال اخیر مثبت بوده است. ضمنا آخرین ماه خالص خروج نقدینگی، مربوط به آبان 1400 است. البته بدیهی است جریان ورود و خروج روزانه نقدینگی در بازار سرمایه امری عادی تلقی می‌شود و مهم جمع جبری و خالص جریان نقدینگی است که ارقام مربوط به آن تشریح شد.

صبایی گفت: روند ورود نقدینگی به بازار سرمایه در فروردین ماه نیز ادامه یافته که عمده سهم آن متعلق به اشخاص حقیقی است.

این مقام مسيول در سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار با اتخاذ سیاست‌هایی از جمله تنوع ابزارهای مالی متناسب با ذايقه و ریسک پروفایل سرمایه‌گذاران، افزایش عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌ها، تعمیق بازارهای مختلف از جمله بازار بدهی برای تامین مالی ناشران و بنگاه‌ها، تسهیل برای ورود شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های سهامی پروژه و ...، تقویت نظارت هوشمند بر فعالیت نهادهای مالی خدمات دهنده با هدف ارتقا سلامت بازار سرمایه و ...، تلاش دارد تا با افزایش اعتمادسازی به بازار سرمایه، ورود جریان مستمر و قابل اتکا نقدینگی به بازار که در ماه‌های اخیر رشد داشته، به صورت منطقی و پیوسته ادامه یافته و در جهت افزایش کارایی بازار، به نحو صحیحی در سطح کلان اقتصاد تخصیص یافته، تا به نوبه خود در راستای تحقق شعار سال جدید یعنی «مهار تورم» و «رشد تولید» گام بلندی برداشته باشد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد