اوراق دولتی دلیل اصلی ریزش بورس نیست

اوراق دولتی دلیل اصلی ریزش بورس نیست

ماه‌هاست هر زمان دولت اقدام به فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه می‌کند، سرمایه‌گذاران آن را یکی از علل اصلی ریزش بورس می‌دانند. موردی که تمام واقعیت نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته 7.5 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی در فرابورس به فروش رسید و مجددا جو نسبتا هیجانی بازار سرمایه را فرا گرفت. ماه‌هاست که هر زمان دولت اقدام به فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه می‌کند، سرمایه‌گذاران آن را یکی از علل اصلی ریزش بورس می‌دانند، تفکری که اغلب از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد با اطلاعات نه چندان کامل شکل گرفته است. برای تشریح این مسيله و اینکه اوارق فروشی دولت چطور و چقدر می‌تواند بر قیمت سهام اثرگذار باشد، به گفت‌‌وگو با برخی از کارشناسان اقتصادی پرداختیم.

خریداری 90 درصد از اوراق بدهی توسط صندوق های سرمایه گذاری

احسان سلطانی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص اوراق فروشی جدید دولت و خرید بیش از 6.6 هزار میلیارد تومانی آن توسط فعالین بازار سرمایه، اظهار کرد: هر زمانی که خبری از فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه منتشر می‌شود، جو هیجانی منفی در بازار شکل می‌گیرد. هم اکنون تصورات سرمایه‌گذاران به سمتی رفته که فروش اوراق را برابر با کاهش شاخص بورس می‌دانند. در حالی که کشش بازار سرمایه بیشتر از مقدار اوراقی است که دولت می‌فروشد و فروش اوراق ارتباطی به بازدهی نزولی بورس ندارد، زیرا 90 درصد از این اوراق توسط صندوق‌های درآمد ثابت خریداری می‌شوند که این صندوق‌ها نیز ارتباطی با بازار سهام ندارند.

بیشتر بخوانید

  • عرضه اوراق دولتی براساس کشش بازار سهام

او بیان کرد: در سال 99 مجموع تامین مالی دولت از بازار سرمایه 139 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است که طبق آمار از ابتدای سال تا پایان مهر ماه 45 هزار و 500 میلیارد تومان و تا اواخر آبان ماه تقریبا 40 هزار و 600 میلیارد تومان به تسویه اوراقی که زمان سررسید آن‌ها فرارسیده، پرداخته است. دولت از آبان ماه تا پایان سال نیز قرار است، 19 هزار میلیارد تومان دیگر، تسویه کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: گاهی اوقات در بازار فرابورس آمار بسیار بالایی از فروش اوراق منتشر می‌شود که مربوط به اوراق فروشی دولت نیست و حاصل معاملات عملیات بازار باز بانک مرکزی است. عملیات بازار باز یکی از ابزار‌های سیاست‌های اقتصادی دولت است که از طرف بانک مرکزی اعمال می‌شود و اوراقی است که بین بانک مرکزی و بانک‌ها معامله می‌شود. طبق قانون آمار این معاملات برای شفافیت بیشتر در بازار فرابورس افشا می‌شود.

خالص تامین مالی دولت در مهر و آبان ماه منفی است

این کارشناس اقتصادی در خصوص خالص فروش اوراق دولت در چند ماه اخیر اظهار کرد: خالص تامین مالی از انتشار اوراق در مرداد ماه 8 هزار و 750 میلیارد تومان و در شهریور ماه 20 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است. از طرفی در مهر و آبان ماه خالص تامین مالی دولت از اوراق منفی بوده که این رقم نشانگر این است که در این دو بازه زمانی تسویه اوراق سررسید شده بیشتر از تامین مالی دولت بوده است. طبق آمار در مهر ماه خالص تامین مالی دولت منفی 2 هزار میلیارد تومان و در آبان ماه منفی 6 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است. دولت در مرداد، شهریور، مهر و آبان به طور خالص توانسته 20 هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه اسلامی، تامین مالی کند.

کنترل نقدینگی به کمک انتشار اوراق بدهی

او بیان کرد: دولت‌ها هر ماه موظف هستند، اوراقی که  زمان سررسید آن‌ها فرارسیده، تسویه کنند. طبق آمار روز گذشته اوراق دولتی با نماد اراد 91 با سود 15 درصد و اراد 92 به سود 16 درصد به فروش رسید که زمان سررسید هر کدام به ترتیب مرداد و آبان سال 1401 است. دولت برای تامین کسری بودجه راهکار‌هایی دارد که یکی از این راهکار‌ها فروش اوراق است. انتشار اوراق در کوتاه مدت می‌تواند نقدینگی و پایه پولی را کنترل کند ولی در میان مدت و بلند مدت، اگر منبع مناسبی برای بازپرداخت این اوراق در نظر گرفته نشود، مجددا دولت باید اوراق منتشر کند که در این صورت اصطلاحا اوراق را با اوراق تسویه می‌کند. هم اکنون بخشی بزرگی از اوراق که روز گذشته به فروش رسید برای تسویه اوراقی که در سال گذشته منتشر شد بود است.

تصورات غلط در خصوص فروش اوراق بدهی بازار را پر تلاطم کرد

رضوی پور کارشناس اقتصادی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تصورات غلط سرمایه گذاران از اوراق فروشی دولت و تاثیر منفی آن بر بازار سرمایه گفت: در حال حاضر این تصور وجود دارد که فروش اوراق سبب نزول بازار سرمایه می‌شود که این تصوری اشتباه است. روز گذشته میزان اوراقی که دولت در بازار به فروش رساند حدود 7.5 هزار میلیارد بوده است که رقم ناچیزیست و کمتر از یک درصد از ارزش بازار سهام می‌باشد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص میزان فروش اوراق دولتی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: در مهر و آبان ماه خالص فروش اوراق بدهی توسط دولت منفی بوده است، و اوراق در طی عملیات بازار باز بانک مرکزی خرید و فروش شدند. عملیات بازار باز تابعی از تامین مالی دولت نیست بلکه تابعی از سیاست پولی بانک مرکزی است. تامین مالی دولت که سبب تعویق بازار سرمایه می‌شود و بدهی دولت را افزایش می‌دهد، نسبت به عملیات بازار باز متفاوت است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به یکی از موانع رشد بورس و قیمت سهام، گفت: مشکل اصلی بازار سرمایه، بازده انتظاری پایین آن در دید کلان است. بازده انتظاری پایین بازار سرمایه به بخشی از کسری بودجه که از طریق فروش دارایی تامین می‌شود، بازمی‌گردد. در بودجه 1400، دولت موظف بوده، قریب به 90 هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی تامین مالی کند و قریب به 130 هزار میلیارد تومان نیز از دارایی‌های خود را به طلبکاران (سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری) پرداخت کند که طبعا این نهاد‌ها دارایی‌ها را برای نقدشوندگی، در بازار سرمایه عرضه می‌کنند.

در پایان می‌توان نتیجه گرفت اثر فروش اوراق بدهی برای تامین مالی دولت بر روی بازار سرمایه، بیشتر اثر روانی و هیجانی بوده است تا اثری واقعی که منطبق بر واقعیت‌ها باشد. چرا که در چهار ماه اخیر خالص تامین مالی دولت از این بازار کمی بیش از 20 هزار میلیارد تومان بوده که طبق اظهار کارشناسان اغلب خریداران آن هم بانک‌ها و یا صندوق‌های با درآمد ثابت بوده‌اند که ارتباطی با قیمت سهام در بورس ندارند.

انتهای پیام/

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

بورس در حالی به استقبال سومین هفته از آذرماه می‌رود که افت در این بازار همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/

سهامداران نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند/ 2 استراتژی مورد نیاز سهامداری در بازار سرمایه

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید سهامداران

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید...

بورس درحالی روزهای رکودی خود را پشت سر می‌گذارد که روند خروج پول سهامداران حقیقی از بازار سرمایه شدت گرفته و ورود پول به صندوق‌های با درآمد ثابت نیز رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

FarsNews.ir/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه به طرح فروش اموال مازاد دولت اشاره کرد و گفت: تامین کسری بودجه از طریق فروش اموال مازاد از جمله اقدامات مثبتی است که اجرای آن از طریق بازار سرمایه می‌تواند تاثیر...

Irna.ir/
اوراق بدهی دولت خریدار ندارد! / 758 میلیارد تومان فروش رفت

اوراق بدهی دولت خریدار ندارد! / 758 میلیارد تومان فروش رفت

بیست و یکمین مرحله حراج اوراق بدهی امروز با عرضه 6 هزار و 650 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
اولین سیگنال دلار به مذاکرات/ دلار 30 هزار تومان شد؟ شاخص هم وزن نیز منفی است "قطعی گاز" در زمستان؛ کم تاثیر اما جنجالی شاخص کل همراه با افت 4 هزار واحدی سودآوری 110 درصدی بانک کارآفرین گزارش به ريیسی درباره مرغ و تخم مرغ در هواپیما 637هزارمیلیارد به حجم نقدینگی اضافه شد تشدید ریزش بورس با عرضه‌های اولیه جذاب! / کاهش جذابیت تاریخی عرضه‌های اولیه اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها هر کیلو زعفران 45 میلیون تومان؟ فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی تا آخر سال تمدید شد اوراق مسکن چند؟ خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده