سیاست‌گذاری تعاملی در بخش تولید ضروری است

سیاست‌گذاری تعاملی در بخش تولید ضروری است

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به طراحی و تدوین یک نظام برنامه محور در حوزه تولید، برنامه ریزی متناظر با نیازهای بخش تولید را یکی از اقدامات مهم وزارت صمت خواند و با تاکید بر ضرورت بازچینش در ساختار اداری کشور، نبود یک نظام سیاستگذاری منسجم و واحد را دلیل وضعیت فعلی حوزه تولید و مشکلات آن دانست.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شاتا، سعید زرندی با حضور در برنامه گفت‌وگو خبری 18:30 شبکه خبر، در خصوص بسته پیشنهادی وزارت صمت با تاکید بر ضرورت سیاست‌گذاری تعاملی در حوزه تولید گفت: با توجه به نگاه وزارت صمت در خصوص مشارکت بخش خصوصی برای طراحی و برنامه ریزی سیاست های تولید، از روز اول فروردین ماه و با اعلام شعار سال توسط مقام معظم رهبری، اقدام به برگزاری نظر سنجی برخط، از فعالان حوزه تولید و بخش خصوصی کردیم که 955 فعال اقتصادی در این نظرسنجی شرکت کردند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت یکی از محورهای این نظرسنجی را احصاء مهم‌ترین موانع تولید در سطح اقتصاد کلان عنوان کرد و افزود: از بین 955 نفر شرکت کننده، 511 نفر عدم ثبات اقتصادی در سطح کلان، 337 نفر تورم بالا، 303 نفر نبود نقدینگی مناسب و 206 نفر تحریم‌ها را به عنوان موانع موثر در بخش تولید دانستند؛ جذابیت بیشتر درسایر بازارها و ارز دونرخی از دیگر مواردی بودند که در این نظرسنجی به عنوان موانع مهم تولید عنوان شدند.

زرندی بخش دیگر این نظرسنجی را شناسایی دستگاه هایی عنوان کرد که بیشترین نیاز را به اصلاح در ساختار و فرایندهای خود دارند که 623 نفر سازمان مالیاتی و 615 نفر شبکه بانکی را به عنوان اولویت‌های اول اعلام کردند و سازمان تامین اجتماعی، سازمان غذا و دارو، پالایش و پخش، حفاظت محیط زیست و گمرک از دیگر موانع اشاره شده در این نظرسنجی معرفی شد.

وی سوال دیگر مطرح شده در نظرسنجی را مربوط به اصلاح فرایندها در وزارت صمت اعلام کرد و گفت: مقررات زدایی با 506 مورد اولین اولویت اصلاح در داخل وزارت صمت شناسایی شد و مواردی مانند ارايه مشوق های سرمایه گذاری، جداسازی بخش تولید از بازرگانی، تفویض اختیار به تشکل‌ها، اصلاح ساختار وزارتخانه در شرایط فعلی، و ارايه اولویت‌های سرمایه گذاری نیز به عنوان دیگر اولویت ها از سوی بخش خصوصی مطرح شد.

بر اساس گفته های معاون طرح و برنامه وزارت صمت آخرین مسيله مطرح شده در این پرسشنامه مربوط به توصیه های بخش خصوصی در راستای پشتیبانی از تولید بود که واگذاری امور به خود مردم، تشویق سرمایه گذاری خرد و موضوع خرید کالای ایرانی به عنوان راه‌حل‌های پشتیبانی از تولید مطرح شد.

برنامه ریزی متناظر با نیازهای بخش تولید

زرندی انجام این نظر سنجی را در ایجاد یک محیط شفاف و برنامه‌ریزی متناظر با نیازها، موثر و کمک‌کننده دانست و گفت: بخشی از تدوین بسته های پیشنهادی بر اساس این نظر سنجی انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه نگاه وزارت صمت بر طراحی و تدوین یک نظام برنامه محور است، این نگاه را دلیل بسیاری از موفقیت های وزارت صمت دانست و با اشاره به تدوین 40 برنامه در قالب هفت محور اصلی توسط وزارت صمت، تصریح کرد: در این برنامه ها، مسيولیت‌ها و اهداف مشخص و به صورت ماهانه رصد و پایش نتایج آن انجام می‌شد و یکی از دلایل رشد هشت درصدی صنعت در سال گذشته همین نگاه هوشمندانه بوده است.

معاون وزیر صمت یکی از نیازهای اصلی در حوزه تولید را بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و با تاکید بر اقدامات وزارت صمت در راستای ارتقاء محیط کسب و کار، از شناسایی موانع و اقداماتی که وزارت صمت در رفع آن‌ها می‌تواند نقش داشته باشد خبر داد و اظهار داشت: این کار سال گذشته و با مشارکت سازمان‌های استانی و تشکل‌های بخش خصوصی با تفکیک حوزه صنعت، معدن بازرگانی داخلی و تجارت خارجی انجام شد.

طبق توضیحات زرندی سیاست وزارت صمت اداره حوزه تولید با مشارکت بخش خصوصی است و بر همین اساس بسته بسته‌های پیشنهادی در سه سطح وزارتخانه، دولت و مجلس تدوین شد.

تولید؛ عصاره مجموع سیستم حاکمیتی

وی با تاکید بر اینکه تولید عصاره کار یک سیستم حاکمیتی و نتیجه عملکرد حداقل 18 دستگاه و سازمان مختلف است تاکید کرد: ما در وزارت صمت و در تدوین بسته پیشنهادی سعی کردیم تا جایی که می شود موارد مربوط به تمامی این دستگاه ها و بخش‌ها را شناسایی و راه‌حل‌های مناسب را پیشنهاد دهیم؛ داخل وزارت صمت نیز موضوعاتی که به عنوان موانع تولید شناسایی شده بود در قالب 10 ابلاغیه در حوزه بهبود فضای کسب و کار تدوین شد که بخشی از آنها توسط وزیر سمت ابلاغ شده است.
زرندی با تاکید بر رصد و پایش مرحله به مرحله بازخورد این ابلاغیه ها و نتایج آن در حوزه تولید از آمادگی وزارت صمت برای دریافت نظرات و نیازهای بخش خصوصی در راستای احصاء موانع حوزه تولید خبر داد و گفت: ما در گام اول اصلاح و تغییرات را از خود وزارت صمت شروع کردیم اما چالش اصلی در حوزه تولید تعدد دستگاه های مداخله‌گر و مرتبط با حوزه تولید است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در پایان با تاکید بر ضرورت بازچینش در ساختار اداری کشور، نبود یک نظام سیاستگذاری منسجم و واحد را دلیل وضعیت فعلی حوزه تولید و مشکلات آن دانست و بیان کرد: اصلاح این روند یک کار بسیار سنگین انرژی بر و بزرگ است و ما امیدواریم باز طراحی ساختار نظام اداری در دستور کار دولت آینده قرار بگیرد.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت واقعی ارز، 11 تا 17 هزارتومان است/ ارز 4200 درست‌ترین تصمیم بود

قیمت واقعی ارز، 11 تا 17 هزارتومان است/ ارز 4200 درست‌ترین تصمیم ب...

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ارز 4200 درست‌ترین تصمیم بود، گفت: قیمت فعلی ارز واقعی نیست، قیمت ارز بین 11 تا 17 هزار تومان می‌ایستد. تورم کاهش پیدا می‌کند، قیمت کالای وارداتی با توجه به کاهش قیمت ارز...

TejaratNews.com/
برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های بانک مرکزی برای بازار ارز و ارز دیجیتال در سال 1400

برنامه‌های حوزه‌های تخصصی بانک مرکزی در چارچوب رسالت و ماموریت‌های قانونی محوله به این نهاد و در راستای تحقق شعار سال 1400 منتشر شد.

TejaratNews.com/
اطلاعات و همشهری هم ارز 4200 تومانی گرفتند!/ وضعیت غیرشفاف تخصیص ارز کاغذ

اطلاعات و همشهری هم ارز 4200 تومانی گرفتند!/ وضعیت غیرشفاف تخصیص ا...

« همشهری و اطلاعات هم ارز 4200تومانی گرفتند، لازم است ارشاد لیست کامل ارز 4200 تومانی و میزان تخصیص به مطبوعات را شفاف سازی کند تا حداقل خودش را از اتهام رانت دهی مبرا کند». این جملات بخشی از واکنش مو...

TejaratNews.com/
نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز

نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ا...

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان گفت: با رونمایی از تابلو قیمت، صرافان مجاز از این پس بدون نگرانی از برخورد قضایی می‌توانند قیمت‌ انواع ارز را اعلام کنند، همچنین در صورت تایید و همکاری بانک مرکزی، در آیند...

TejaratNews.com/
اولین نرخ ارز صرافی ملی بعد از انتخابات آمریکا / نرخ ارز صرافی ملی 15/8/99

اولین نرخ ارز صرافی ملی بعد از انتخابات آمریکا / نرخ ارز صرافی ملی...

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز پنجشنبه 15 آبان اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین قیمت صرافی ملی در روز گذشته حدود دو هزار و 800 تومان ارزان‌تر شده و به رقم 26 هزار و 850 تومان رسید.

TejaratNews.com/
سرنوشت عجیب ارز 4200 تومانی / ارز دولتی چگونه از بازار ضایعات فولاد سر درآورد؟

سرنوشت عجیب ارز 4200 تومانی / ارز دولتی چگونه از بازار ضایعات فولا...

فقط در پنج ماهه اول امسال دولت 69 هزار میلیارد تومان ارز 4200 تومانی توزیع کرد تا کالاهای اساسی به وفور و با قیمت ارزان به دست مردم برسد. اما حالا گزارش‌ها نشان می‌دهد این ارز گاهی به کالای نهایی تبدی...

TejaratNews.com/
برنامه ناگهانی بانک‌مرکزی برای بازار ارز / سهمیه ارز دولتی حذف شد

برنامه ناگهانی بانک‌مرکزی برای بازار ارز / سهمیه ارز دولتی حذف شد

به دنبال پیام شب گذشته ريیس کل بانک‌مرکزی، پس از پایان یافتن معاملات دیروز در بازار ارز، دو خبر مهم منتشر شد: اول حذف سهمیه 2200 دلاری برای هر کارت ملی و دوم وعده کاهش فاصله نرخ رسمی و بازار آزاد.

TejaratNews.com/
در قلب بازار ارز چه می‌گذرد؟ / ورود بورس‌بازان به بازار ارز واقعیت دارد؟

در قلب بازار ارز چه می‌گذرد؟ / ورود بورس‌بازان به بازار ارز واقعیت...

بعضی از فعالان ارزی ادعا می‌کنند، پس از ریزش شاخص بورس، بازیگران بازار سهام قیمت دلار را در بازار بالا بردند. از نگاه آنان، بورس‌بازها با ورود به بازار ارز و بالا بردن قیمت آن، زمینه‌ساز بالا رفتن انت...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار ارز تا پایان هفته / قیمت ارز نزولی خواهد شد؟

پیش‌بینی بازار ارز تا پایان هفته / قیمت ارز نزولی خواهد شد؟

با این که به نظر می‌رسد اخبار و سیگنال‌های مثبتی که از داخل و خارج کشور شنیده می‌شود، این هفته بتواند اثر مثبتی بر بازار ارز داشته باشد، مثیم خسروی، کارشناس اقتصادی معتقد است تمام این اخبار نهایتا می‌...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مثبت بورسی سرپرست وزارت صنعت / به ارز 4200 تومانی نیاز نداریم / ارز تک نرخی شود

سیگنال‌های مثبت بورسی سرپرست وزارت صنعت / به ارز 4200 تومانی نیاز ...

پذیرش آسیب‌های قیمت‌گذاری دولتی و اعتقاد به ارز تک نرخی دو اظهار نظر مهم سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت است. حسین مدرس خیابانی حتی گفته است: اعتقاد دارم اقتصاد ایران به ارز 4200 تومانی نیاز ندارد. وی...

TejaratNews.com/
قیمت ارز نیمایی حذف شد / معامله 2٫5 میلیارد ارز صادراتی در نیما

قیمت ارز نیمایی حذف شد / معامله 2٫5 میلیارد ارز صادراتی در نیما

آمار اعلامی «نیما» حکایت از آن دارد که از ابتدای سال تا 23 خرداد 99، مجموعه معاملات فروش ارز صادراتی به 2 میلیارد و 539 میلیون یورو رسیده؛ اما چند روزی است که قیمت از سامانه حذف شده است.

TejaratNews.com/
جلوی افزایش قیمت ارز گرفته شده / به تدریج قیمت ارز تعدیل می‌شود

جلوی افزایش قیمت ارز گرفته شده / به تدریج قیمت ارز تعدیل می‌شود

ريیس کل بانک مرکزی گفت: وقتی ارز در سامانه نیما افزایش قیمت پیدا کند، در بازار آزاد هم قیمت افزایش می‌‌یابد، ولی ما قیمت ارز را کنترل می‌کنیم، در حال حاضر جلوی افزایش قیمت ارز گرفته شده و به تدریج هم ...

TejaratNews.com/
ارز صرافی ملی گران شد / دومین قیمت ارز در صرافی ملی 99/2/22

ارز صرافی ملی گران شد / دومین قیمت ارز در صرافی ملی 99/2/22

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز دوشنبه برای دومین مرتبه اعلام شد و بر این اساس قیمت ارز نسبت به ابتدای صبح 200 تومان افزایش یافت و قیمت دلار به نیمه کانال 16 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
اعلام نرخ رسمی 47 ارز در اولین روز کاری سال / قیمت 27 ارز کاهش یافت

اعلام نرخ رسمی 47 ارز در اولین روز کاری سال / قیمت 27 ارز کاهش یاف...

بانک مرکزی نرخ 47 ارز را برای امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که بر اساس آن نرخ 9 ارز افزایش و قیمت 27 واحد پولی دیگر کاهش و نرخ 11 ارز دیگر ثابت ماند.

TejaratNews.com/
اولین نرخ ارز در هفته پایانی سال / قیمت ارز در صرافی ملی 98/12/24

اولین نرخ ارز در هفته پایانی سال / قیمت ارز در صرافی ملی 98/12/24

نرخ ارز در صرافی‌ ملی در آخرین شنبه سال اعلام شد که بر این اساس قیمت دلار نسبت به روز پنج‌شنبه 50 تومان کاهش یافت و به 14 هزار و 800 تومان رسید.

TejaratNews.com/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...