پایان داستان کمبود روغن در بازار نزدیک است

پایان داستان کمبود روغن در بازار نزدیک است

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به این که یکسری شایعات مبنی بر افزایش نرخ نان وجود دارد،...

مهندس حسین علی بیگی با اشاره به تفاوت آرد ماکارونی و آرد نانوایی ها، عنوان کرد: با توجه به افزایش اختلاف قیمتی که بین آرد داخل کشور و خارج از کشور بود به شدت بحث قاچاق آرد را ما شاهد بودیم همچنین صادرات ماکارونی هم که از آرد 4 هزار تومان داخل کشور استفاده می‌شد باعث شده بود بخش عمده‌ای از آرد به صورت مستقیم و غیر مستقیم قاچاق و از کشور خارج شود.

وی ادامه داد: همین مسيله موجب شد دولت بابت این که افزایش قیمتی را اعمال کند که نرخ گندم مربوط به کارخانجات ماکارونی نرخ تمام شده باشد تصمیم گیری کند.

 علی بیگی افزود: این موضوع در سال 1401 در دستور کار قرار گرفت که تا ابتدای اردیبهشت ماه این به صورت نرخ گندم تمام شده 12هزار تومان در اختیار کارخانه‌ها قرار بگیرد تا به آرد تبدیل و مورد مصرف قرار بگیرد و به تبع مطرح شدن این مسيله باعث شد کارخانجات علی رغم این که گندم و آرد ارزان تحویل گرفته بودند از فروردین توزیع ماکارونی نداشتند بنابراین متاسفانه کارخانجات به دلیل زیاده خواهی از ارايه و توزیع ماکارونی با نرخ تمام شده گذشته امتناع کردند و بحث کمبود در سطح کشور و استان پیش آمد.

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان، اضافه کرد: از طرف دیگر عملا میزان تقاضا و خرید مردم هم بنابر شنیده‌های خودشان مبنی بر افزایش نرخ ماکارونی افزایش پیدا کرد به همین دلیل شاهد کمبود ماکارونی هستیم اما درحال‌حاضر که نرخ ماکارونی افزایش پیدا کرده این محصول با نرخ جدید شروع به توزیع شده است.

علی بیگی در خصوص کمبود روغن در سطح استان یادآور شد: کمبود روغن به دلیل عدم تخصیص ارز برای روغن خام مورد نیاز کارخانجات روغن کشی بود، این کارخانجات به بهانه این که روغن خام ورودی تخصیص داده نشده از تحویل روغن امتناع کردند و استان قم هم در این زمینه مشکل دارد چرا که نه کارخانه ماکارونی و نه کارخانجات تولید روغن در سطح استان نداریم لذا استان وارد‌کننده هستیم به همین دلیل تاثیر‌پذیری از بازار خارج استان را شاهد هستیم.

معاون توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فروش روغن مشروط به خرید اجناس دیگر را عین تخلف عنوان کرد و ادامه داد: تعدادی از کارخانجات روغن اعلام می‌کنند که مرکز پخش در سطح شهرستان‌ها داریم و از همین طریق محصول را توزیع می‌کنیم و ما هم اعلام کردیم که لیستی از شبکه‌های پخش باید در اختیار ما قرار دهند ولی این شبکه‌ها اختصاصا در زمینه توزیع روغن فعالیت نمی‌کنند و در واقع شرکت توزیع و پخش مواد غذایی تشکیل می‌دهند و در کنار روغن محصولات دیگری مثل تن ماهی رب و دیگر محصولات را پخش می‌کند و از چندین برند به عنوان شرکت پخش مجوز می‌گیرند و این شرکت‌ها در توزیع موادی که دچار کمبود می‌شوند محدودیت ایجاد می‌کنند و توزیع روغن را مشروط می‌کنند به تخلیه و خرید دیگر محصولات غذایی که این مسيله عین تخلف است و جرم محسوب می‌شود.

علی بیگی در ادامه اضافه کرد: به همه شرکت‌های توزیع‌کننده هم اعلام کردیم که فروش روغن مشروط به خرید دیگر اجناس جرم است و هر گزارشی که به سامانه 124 و 125 تعزیرات اعلام شود شدیدا با این موارد برخورد می‌شود.

وی با اشاره به این که یکسری شایعات مبنی بر افزایش نرخ نان وجود دارد، اظهار کرد: اعلام می‌کنیم که مردم نگرانی نداشته باشند دولت هیچ تصمیمی مبنی بر افزایش نرخ نان ندارد.

علی بیگی متذکر شد: در صورت گران شدن آرد این افزایش نرخ مشمول مردم نمی‌شود و نرخ نان افزایش پیدا نمی‌کند لذا به این صورت است که به نانوا آرد گران تر می‌دهند و ما به التفاوت را به حساب نانوا که مسيول ارايه نان به مردم است می‌فرستند بنابراین شهروندان نگرانی در خصوص افزایش نرخ نان سنتی نداشته باشند.

وی در پایان با بیان این که با تخصیص روغن خام مشکل کمبود روغن تا هفته آینده برطرف خواهد شد، ادامه داد: سهمیه استان 1200 تن تخصیص داده شده و توزیع این محصول را در هفته جاری آغاز خواهیم کرد.

 

مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان