برای این گروه از مشترکان کنتور هوشمند نصب می‌شود | هزینه نصب کنتور هوشمند چقدر است؟

برای این گروه از مشترکان کنتور هوشمند نصب می‌شود | هزینه نصب کنتور هوشمند چقدر است؟

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر با اشاره به نصب کنتور هوشمند برای مشترکان خانگی گفت: درحال حاضر فقط برای مشترکان خیلی پرمصرف که قبوض بالایی دارند، کنتور هوشمند نصب می شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، هادی مدقق با اشاره به آخرین وضعیت طرح کنتورهای هوشمند، اظهار کرد: این طرح با اولویت مشترکان بزرگ آغاز شد، درحال حاضر تقریبا برای همه 100 هزار مشترک صنعتی بزرگ که بالای 30 کیلووات ساعت مصرف برق دارند و اغلب چاه‌های کشاورزی که بالغ بر 200 هزار مشترک را دربرمی‌گیرد، کنتور هوشمند نصب شده است.

وی با بیان اینکه مابقی نیز تا یک‌ماه آینده تکمیل خواهد شد و تا تابستان اکثر بار کشاورزی و صنعتی را می‌توان از این طریق کنترل‌پذیر کنیم، گفت: اولویت بعدی که آغاز شده نیز شامل مشترکان اداری می ‌شود، در این بخش نیز عمده مشترکان در سال‌های گذشته مجهز به سیستم هوشمند شدند و برای مابقی مشترکان نیز برنامه‌ریزی شده که برای آن‌ها نیز نصب شود؛ منظور از مشترکان عمومی و اداری دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها می‌شود که برنامه‌ریزی شده پس از مشترکان صنعتی و کشاورزی کامل شوند.

مدیریت 500 مگاوات در تهران

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر با بیان اینکه این طرح با اولویت کلان‌شهرها و به‌ویژه تهران انجام خواهد شد، افزود: با نصب کنتورهای هوشمند در تهران قرار شده تا در تابستان امسال 500 مگاوات بار اداری مدیریت شود، بر اساس آنچه که در مصوبه دولت آمده باید در ساعات اداری و غیر اداری، مدیریت بار صورت بگیرد، سال‌های گذشته صرفا رویت می‌کردیم و نهایتا تذکر داده می‌شد اما امسال قرار است محدودیت را اعمال کنیم.

مدقق با بیان اینکه بر اساس این طرح اگر بعد از ساعت اداری بانک‌ها و ادارات خارج از الگوی گفته شده مصرف داشته باشند، برق آن‌ها قطع می‌شود، گفت: درصورتی که این سازمان‌ها و ادارات بار مصرفی خود را کاهش دهند، برق آن‌ها مجدد وصل می‌شود، آنچه تعیین شده این است که  ادارات در ساعات غیر اداری 10 درصد مصرف داشته باشند. اگر میزان مصرف بیش از این میزان مصرف داشته باشند، برق آن‌ها قطع خواهد شد؛ باید هر سازمان یک مسوول انرژی و تاسیسات داشته باشد که دستورالعمل دولت را اجرایی کند اما اگر این اتفاق نیفتد، برق آن‌ها قطع خواهد شد و در صورت کاهش بار مجدد وصل می‌شوند.

وی با بیان اینکه این طرح تنبیهی نیست و مصرف آن‌ها را محدود خواهیم کرد، گفت: باتوجه به اینکه مجموعه‌های دولتی و حتی خصوصی معمولا  نسبت به هزینه‌های انرژی حساس نیستند، امیدواریم با اجرای این طرح این مساله مدیریت شود.

نصب کنتور هوشمند برای مشترکان خانگی پر مصرف

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر با اشاره به نصب کنتور هوشمند برای مشترکان خانگی نیز گفت: درحال حاضر فقط برای مشترکان خیلی پرمصرف که قبوض بالایی دارند، کنتور هوشمند نصب شده، مشترکان خانگی وجود دارند که در واقع خانگی محسوب نمی‌شوند چراکه مصارف بالایی دارند و اغلب در باغ ویلا ساکن هستند که برای آن‌ها نیز کنتور هوشمند برای مدیریت بار نصب می‌شود.

مدقق با بیان اینکه قبوض بالای پنج میلیون تومان نیز برای مشترکان خانگی پر مصرف صادر می‌شود، برای بخشی از این مشترکان کنتور هوشمند نصب شده و برای مابقی نیز نصب خواهیم کرد؛ در بخش خانگی مبنا بر قطع برق نیست و تمرکز ما روی تذکر و اعلام هشدار است، اکثر مجموعه‌های خانگی در این بخش انگیزه مالی برای کاهش مصرف برق ندارند و باید از بحث‌های اجتماعی و فرهنگی برای مدیریت بار آن‌ها  استفاده شود.

چرا طرح فهام کامل نمی‌شود؟

وی با اشاره به دلایل عدم توسعه طرح هوشمندسازی، گفت: مشکل اصلی نقدینگی است، منابع این طرح از توانیر بوده و به خاطر ناترازی که بین قیمت تمام شده و تعرفه وجود دارد مشکلاتی ایجاد شده و همین موضوع باعث شده صنعت برق نتواند اولویت کاری خود را به موقع انجام دهد، بنابراین مهم‌ترین کاری دریافت کمک از  دولت و شرکت‌های غیر دولتی که می‌توانند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند، است.

پایان هوشمندسازی مشرکان دیماندی و سه‌فاز غیرخانگی

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری نوین توانیر با بیان اینکه هوشمندسازی مشرکان دیماندی و سه‌فاز غیرخانگی در حوزه تجاری، عمومی و کشاورزی امسال به پایان می‌رسد اما وقتی وارد بخش خانگی و تجاری کوچک می‌شویم، تعداد بسیار است، اظهار کرد: در قانون بودجه پیش‌بینی شده که هزینه را از مشترک دریافت کنیم، هرچند این قانون وجود دارد اما مشکلات خاص خود را دارد. این کار حتما نیازمند سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی بوده، روش‌هایی نیز پیشنهاد داده شده اما سرمایه‌گذاری که بخواهد در این بخش حضور داشته باشد تاکنون اعلام نشده است.

هزینه نصب کنتور هوشمند

مدقق درباره هزینه نصب هر کنتور هوشمند، گفت: در بخش خانگی و مشترکان تک‌فاز قیمت تمام شده، حدود 750 تا 800 هزار تومان است اما وقتی سرمایه‌گذار وارد این حوزه شود هزینه‌های مالی افزایش می‌یابد.

محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی توضیحات وزیر نفت در خصوص قیمت بنزین / پول فروش نفت... "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟