هفت‌کچلون ، هشت برادر بودند! / رستوران داران نیکوکار و محبوب مردم

هفت‌کچلون ، هشت برادر بودند! / رستوران داران نیکوکار و محبوب مردم

اقتصاد سیاسیهمشهری آنلاین نوشت : محمد،مهدی، عباس، صفر، شعبان، غلامعلی، احمد و امیر عباسی یا هفت‌کچلون 8برادر و عزت محله باغ فردوس بودند که همسایه‌داری و خانواده‌دوستی و مرام‌شان زبانزد خیلی‌ها بود.

حدود 100 سال، شاید هم کمی بیشتر، زمانیکه هر محله تهران دست یک لوطی داشت که تمام هم و غمش مردم بود و افراد مظلوم و سعی می‌کرد هوای آنها را داشته‌باشد. درست مثل برادران«عباسی» معروف به «هفت‌کچلون» آنها 8 برادر بودند، همگی ورزشکار و اول اسم‌شان صفت حاجی بود.

محمد،مهدی، عباس، صفر، شعبان، غلامعلی، احمد و امیر عباسی یا هفت‌کچلون 8برادر و عزت محله باغ فردوس بودند که همسایه‌داری و خانواده‌دوستی و مرام‌شان زبانزد خیلی‌ها بود. پدر هفت‌کچلون «مهدی حاج عباسی» در محله امجدیه تهران، اواخر عصر قاجار آسیاب داشت. یک نانوایی هم در باغ فردوس که بعد شد 2 نانوایی. چون وضع مالی خوبی داشت به مردم نیازمند بسیار کمک می‌کرد. سرپرستی 30 بچه یتیم را به عهده گرفته بود. مادر آنها نیز زنی باسواد بود و به دختران و زنان تا اوایل دوره پهلوی قرآن تدریس می‌کرد.

پشت صحنه یک سریال با موضوع برادران هفت کچلون
از «میربابا» تا هفت‌کچلون

خاندان عباسی بعدها به قهوه‌خانه‌داری مشغول شدند و حول و حوش سال 1280 رستوران «میربابا» را در محل قهوه‌خانه راه‌اندازی کردند. حاج مهدی پسران خود را کاری بار آورد و با خدا و با اخلاق. همه کاری می‌کردند؛ نانوایی، قصابی، رستوران‌داری. 8 برادر یک ماه سخت کار کردند تا خرج درمان یک کودک سرطانی را بدهند. شاید به نصیحت پدر گوش داده بودند که می‌گفت: «هوای مردم را داشته باشید یا اگر همسایه‌ای آمد و پول غذا نداشت به او غذای کافی بدهید حتی اگر قرار بود همه غذای رستوران را به فقرا بدهید این کار را بکنید.»

پاتوق لوطی‌های تهران

برادران عباسی، موهای پرپشتی داشتند و کچل نبودند ولی چون 7 برادر؛ غیر از برادر بزرگ‌تر، در نوجوانی و جوانی موهای خودشان را از ته می‌زدند و در معرکه‌گیری‌ها شرکت می‌کردند، به هفت‌کچلون معروف شدند و این نام روی آنها باقی ماند. رستوران‌شان را هم برادران عباسی نامیدند، اما باز عامه از لفظ هفت‌کچلون برای نام رستوران استفاده می‌کردند که همچنان فعال و زبانزد مردم تهران است و از آن به عنوان یکی از رستوران‌های تاریخی و از گذشته پابرجا مانده تاریخ یاد می‌شود.

سید «مجید معصومی» پهلوانی که در زورخانه شیرافکن میل می‌زند و از پیشکسوتان شهر دراین‌باره می‌گوید: «خاندان عباسی همگی ورزشکار و سفره‌دار بودند و غذاخوری‌شان در کوچه باغ فردوس محل رفت‌وآمد لوطی‌ها و پهلوانان بود. رمضان یخی، مهدی قصاب و ... به این رستوران می‌آمدند و غذا می‌خوردند و با هم گپ می‌زدند. روبه‌روی همین کوچه، ایستگاه سعادت، بغل مسجد، زورخانه نیروی شادی وجود داشت که این پهلوانان اگر قرار بود ورزشی یا کار خیری انجام دهند یا مراسم گلریزان برای آزادی زندانی برگزار کنند به این زورخانه می‌رفتند.»

پهلوانان بامرام و مردمدار

«شهاب حاجی عباسی» فرزند پهلوان احمد (رستوران را 2 برادر آخری راه‌اندازی کردند) خاطره‌ای به نقل از پدرش به یاد می‌آورد و تعریف می‌کند: «هر کسی نام هفت‌کچلون حاجی عباسی را در بازار می‌برد برایش اعتبار می‌شد. یکی از جوانان محله می‌خواست کار و کاسبی راه بیاندازد ولی سرمایه کافی نداشته. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد از یک بازاری جنس را اعتباری بخرد و بعد از فروش جنس پول را برگرداند. آن بازاری شناختی نسبت به آن فرد نداشته که به او جنس بدهد. او هم فقط به آن بازاری گفته بچه‌محل هفت‌کچلون است. آن بازاری هم تا اسم برادران حاجی عباسی به میان می‌آید، هرچه آن جوان برای کاسبی لازم داشته به او می‌دهد. تا اینکه بعد از گذشت چند سال که پول آن بازاری را نمی‌دهد مالباخته به مغازه پدرم می‌آید. وقتی مشخصات آن مرد کلاهبردار را می‌دهد و ماجرا را برای پدرم تعریف می‌کند حاج احمد که آن جوان را می‌شناخته، می‌گوید :«این فردی که مشخصاتش را دادی بچه‌محله من است. حکما وقتی اسم من را آورده پناهی نداشته، حساب و کتاب تو الان با من است.» آن وقت حاج احمد در گاو صندوق را باز می‌کند و حدود 7هزار تومان در سال 1349 به آن بازاری می‌دهد.»

او می‌افزاید: «آن زمان با این پول می‌شد یک خانه بسیار عالی در بهترین نقطه تهران خرید. وقتی فرد بازاری آن همه پول را می‌بیند، زبانش‌بند می‌آید و می‌خواهد بدون اینکه پول را بردارد از مغازه بیرون برود که پدرم مچ دستش را می‌گیرد و می‌گوید: «پول را بردار. اگر پاتو از مغازه بگذاری بیرون هیچ حساب و کتابی از بچه‌محله ما نداری و این طرف‌ها پیدایت نشود.» بعد از چند وقت پدرم آن جوان را در محله می‌بیند و صدایش می‌کند. قبل از اینکه پدرم حرفی بزند آن جوان اشک از چشمانش راه می‌افتد و می‌گوید: «هرچه درآوردم خرج بیماری مادرم کردم.» وقتی پدرم متوجه وضعش می‌شود به آن جوان پول می‌دهد تا کار و کاسبی‌اش را دوباره راه‌بیاندازد. حاج احمد در ازای این پول فقط یک خواسته از جوان داشته که اگر صاحب ثروت و اعتبار شد بچه‌محله‌هایش را به کار مشغول کند. آن جوان بعدها یکی از خیران شد.»

شهاب حاجی‌ عباسی ادامه می‌دهد: «پدرم با مادرش مهربان و با ما دوست بود. او می‌گفت: هرچه دارم از دعای مادرم است. باورتان نمی‌شود یک آدمی که 2متر قد داشت و دور بازویش 60 سانتیمتر بود خم می‌شد و پای مادرش را می‌بوسید.»

بیشتر بخوانید :

  • لاکچری ترین تفریحگاه تهرانی های دوره قاجار کجا بود؟ / ورود برای عموم آزاد ، البته جز بانوان!
  • شغل ها و لقب های جالب دوره صفویه را بشناسید / از ملاباشی و شکارباشی تا ایشیک آقاسی باشی و یساولان صحبت و ...

21220

وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

وابستگی 95 درصدی کویت به واردات مواد غذایی

کامکو اینوست در گزارشی با بیان اینکه چالش‌های زنجیره تامین از جمله دلایل افزایش تورم در کویت است، می‌گوید که این کشور حوزه خلیج فارس 95 درصد از غذای جمعیت خود را وارد می‌کند.

FarsNews.ir/
تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی؛ از مواد غذایی تا آموزش

تورم در عربستان سعودی در ماه ژوين نسبت به سال گذشته رشد 2.3 درصدی داشته است

Borna.news/
سوت اولین قطار چگونه به صدا درآمد؟/ تلاش‌های اولیه برای ساخت راه‌آهن در دوره قاجار

سوت اولین قطار چگونه به صدا درآمد؟/ تلاش‌های اولیه برای ساخت راه‌آ...

اقتصاد کلانباشگاه خبرنگاران نوشت :انگیزه و تلاش ایرانیان جهت ساخت راه‌آهن از زمان «ناصرالدین شاه قاجار» شکل گرفت. از این زمان بود که حکومت و صاحب نظران فقدان راه‌آهن را یکی از علل عقب ماندگی کشور تلقی...

KhabarOnline.ir/
پوتین: غرب تعادل بازار مواد غذایی جهان را به هم زده است

پوتین: غرب تعادل بازار مواد غذایی جهان را به هم زده است

ريیس جمهور روسیه روز پنجشنبه گفت که سیاست‌های اقتصادی کنترل نشده غرب دلیل بر هم خوردن تعادل بازار مواد غذایی است.

FarsNews.ir/
وضعیت «بیکاری» در دوره قاجار/ توقع عجیب خانواده‌ها از دامادها و پسرها!

وضعیت «بیکاری» در دوره قاجار/ توقع عجیب خانواده‌ها از دامادها و پس...

اقتصاد سیاسیفارس نوشت : وضعیت کسب و کار تهرانی‌ها در دوره قاجار چگونه بود؟ در یک خانه چند نفر کار می‌کردند و چند نفر می‌خوردند؟ به‌روایت تاریخ، وضعیت «بیکاری» در این دوره بحرانی بوده و البته بعضی‌ها ا...

KhabarOnline.ir/

عکس| تصویری زیرخاکی از بسته بندی و صادرات کشمش در دوره قاجار

لاکچری‌بازهای دوره قاجار چه کالاهایی می خریدند؟ + عکس ها

لاکچری‌بازهای دوره قاجار چه کالاهایی می خریدند؟ + عکس ها

اقتصاد کلانفارس نوشت : 16 آذر سال 1305 شمسی، وزارت مالیه ایران لایحه‌ای برای منع ورود کالاهای تجملی به مجلس فرستاد. آن لاکچری‌بازی که اواخر دوره قاجار شایع شده بود بالاخره در اوایل قرن حاضر بلای جان ا...

KhabarOnline.ir/
مهریه دختران دوره قاجار چقدر بود؟ / آغاز سبقت مهریه بالا از شیربها

مهریه دختران دوره قاجار چقدر بود؟ / آغاز سبقت مهریه بالا از شیربها

اقتصاد سیاسی وقایع اتفاقیه نوشت: مهریه‌ای که در دوره قاجار رسم بوده، چیست؟ مهریه دختران طبقه ثروتمند در آن دوره چقدر بوده است؟ رسم و رسوم طلاق و متارکه در عهد قجری چه بوده است؟

KhabarOnline.ir/
کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

کاهش قیمت مواد غذایی در جهان!

آژانس غذایی سازمان ملل‌متحد اعلام کرد که قیمت جهانی موادغذایی در ماه ژوين برای سومین ماه متوالی کاهش یافت

Borna.news/

افزایش قیمت مواد غذایی گرسنگی در جهان را زیاد کرد

آسیا در انتظار افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

تصویری کم دیده شده از نانوایی سنگکی و بربری در تهران 120 سال پیش / نانوایی در دوره قاجار این شکلی بود + عکس

تصویری کم دیده شده از نانوایی سنگکی و بربری در تهران 120 سال پیش /...

اقتصاد کلانکافه تاریخ نوشت: تصویری از نانوایی بربری و سنگکی از مجموعه عکسهای آنتوان سوریوگین عکاس گرجستانی در سال 1275 شمسی را در این خبر می بینید .

KhabarOnline.ir/
تورم مواد غذایی؛ قیمت هایی که سر به فلک کشید

تورم مواد غذایی؛ قیمت هایی که سر به فلک کشید

این روزها شاهد افزایش قیمت بسیاری از مواد غذایی، از جمله مواد اولیه ضروری مانند نان، شیر و تخم مرغ در سراسر جهان...

EghtesadOnline.com/
روایتی عجیب از فساد و زد و بند در دوران قاجار! / هدف بساز و بفروش‌ها از خالی کردن جیب مردم + تصاویر

روایتی عجیب از فساد و زد و بند در دوران قاجار! / هدف بساز و بفروش‌...

اقتصاد کلانهمشهری آنلاین نوشت :این روزها که بحث درباره تخلفات در ساخت و ساز ساختمان‌ها و به ویژه فساد سازندگان در ساخت متروپل بالا گرفته است، خوب است به ریشه‌های تاریخی این تخلفات هم اشاره کنیم. «هانر...

KhabarOnline.ir/
فرصت سازمان ملی استاندارد به تغییر لیبل‌های مواد غذایی/ تولیدکنندگان نگران نباشند

فرصت سازمان ملی استاندارد به تغییر لیبل‌های مواد غذایی/ تولیدکنندگ...

ایلنا: مدیر کل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان استاندارد خاطر نشان کرد: سازمان ملی استاندارد بعد از اینکه ابلاغیه‌ای را تدوین و...

Ilna.ir/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات