افزایش 86 درصدی قیمت اقلام خوراکی

افزایش 86 درصدی قیمت اقلام خوراکی

مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در تیرماه امسال را منتشر کرده که نشان‌دهنده ثبت رکورد‌های تازه‌ای در تورم مصرف‌کننده است.

بورس نیوز: بنابر این گزارش نرخ تورم سالانه تیر ماه 1401 برای خانوار‌های کشور با 1،1 درصد افزایش نسبت به تورم سالانه خرداد به 40.5 درصد رسیده است.

این شاخص برای خانوار‌های شهری با 1.1 افزایش 40 درصد و برای خانوار‌های روستایی با 1.4 درصد افزایش 43.2 درصد بوده است.

بر این اساس در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان»، گروه «لبنیات و تخم مرغ» و گروه «نان و غلات» بوده است. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» نیز گروه «بهداشت و درمان»، «هتل و رستوران» و «مبلمان و لوازم خانگی» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

نکته مهم اینکه در حالی که نرخ تورم سالانه در تیرماه برای کل کشور 40،5 درصد اعلام شده، اما این شاخص برای دهک اول یعنی فقیرترین گروه 44.8 درصد و برای دهک دهم یعنی ثروتمندترین 38.9 درصد بوده است.

افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه هم چشمگیر بوده است. این شاخص که افزایش قیمت در تیرماه امسال را با تیرماه سال گذشته مقایسه می‌کند در این ماه به عدد بیسابقه 54 درصد رسیده است. یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین 54 درصد بیشتر از تیر 1400 برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. این شاخص در مقایسه با تورم نقطه‌ای خرداماه 1.5 درصد افزایش یافته است.

نکته نگران کننده اینکه نرخ تورم نقطه‌ای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 4.4 واحد درصدی 86 درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 0.1 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری 52.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی 60.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

اما نرخ ماهانه تورم یعنی مقایسه قیمت‌ها در تیر امسال نسبت به خرداد امسال، با کاهش 7،6 درصدی به عدد 4.6 درصد رسیده است که دلیل آن حذف یارانه و ارز 4200 تومانی و جهش قیمت‌ها در خرداد و بعد ثبات نسبی آن در تیرماه بوده است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری 4.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7.0 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی 4.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 11.0 واحد درصد کاهش داشته است.

این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد