ریزش شاخص و موج بورسی در توییتر

ریزش شاخص و موج بورسی در توییتر

صحبت‌‌‌‌های محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه دولت و مجلس برای ایجاد ثبات در قیمت‌ها مصمم هستند و این مهم در دستور کار است تا هم وفور کالا و...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، کاربران زیادی به این مساله پرداختند که گوششان از این حرف‌‌‌‌ها پر است و در عمل شاهد اتفاق مثبتی در حوزه معیشت و بهبود وضعیت سفره‌‌‌‌هایشان نبوده‌‌‌‌اند.

  گلایه‌ از تورم

 این صحبت‌‌‌‌ها در حالی مطرح می‌شد که در روزهای گذشته کاربران زیادی در فضای کلی توییتر فارسی درباره گرانی‌‌‌‌ها و تورم لحظه‌‌‌‌ای کالاها نوشته بودند. این نوشتن‌‌‌‌ها اما دیگر مختص به کاربران عادی و بی‌نام و نشان نیست، بلکه فعالان سیاسی، اجتماعی و رسانه‌‌‌‌ای هم حالا در صفحه‌‌‌‌های خود درباره گرانی‌‌‌‌ها و ته کشیدن حقوق‌‌‌‌هایشان در وسط ماه می‌نویسند.

حالا در فضای صحبت از اقتصاد ایران که سوژه شماره یک جمع توییتری بورسی‌‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌‌هاست و حتی ریزش بورس هم این سوژه را کنار نمی‌‌‌‌زند، دیروز یکی از توییت‌‌‌‌هایی که در همین رابطه یعنی وضعیت اقتصادی کشور مورد توجه کاربران قرار گرفت، نوشته علی سعدوندی، اقتصاددان بود. او در صفحه توییتر خود با اشاره به این نکته که «در سنت قربانی هم بخشی از گوشت را به همسایه می‌دهند و سپس بوی کباب راه می‌اندازند» نوشت: «اقتصاد ایران گوشت قربانی شده و برادر پل مدیریتی حتی حاضر نیست یک تیکه دنبه‌اش هم به شریفی و تهرانی و آزادی و تبریزی و مشهدی و اصفهانی برسد.» و در نهایت در انتهای این توییت نوشت: «بعد با تعجب می‌پرسد چرا خروج سرمایه؟ چرا فرار مغزها؟!» در جمع توییتری بورسی‌‌‌‌ها صحبت از عملکرد بانک‌ها و تاثیر آنها روی بازار سرمایه یکی دیگر از سوژه‌‌‌‌ها بود. در همین رابطه عباسعلی حقانی‌‌‌‌نسب، تحلیلگر مالی و اقتصادی در صفحه خود نوشت: «بخش عمده‌‌‌‌ای از تلاطم‌‌‌‌های بازار سرمایه به عملکرد و اقدامات بازار پول و بانک‌ها برمی‌‌‌‌گردد. اگر می‌خواهید اقتصاد کشور و مردم و بازار سرمایه را درست کنید، باید نرخ بهره و بازار پول را درست کنید.»

  زنگ خطر ریزش بازار

بحث دیگری که در فضای توییتر فارسی راه افتاده بود، درباره وضعیت بورس و تورم بود. افراد زیادی درباره ریزش شاخص بورس و تورم افسارگسیخته این روزها در صفحه‌‌‌‌هایشان می‌‌‌‌نوشتند و در این نوشتن‌‌‌‌ها از تجربه‌‌‌‌ها، تغییر سبک زندگی و آنچه که در طول روز مشاهده می‌کنند، مسايلی را در توییت‌‌‌‌هایشان با دیگر کاربران مطرح می‌‌‌‌کردند. در رابطه با ریزش بورس و پرسش‌‌‌‌های سهامداران خرد در توییتر از کارشناسان و تحلیلگران بورس که این وضعیت تا کی ادامه دارد و بورس به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ مهدی افضلیان، مدرس و کارشناس حوزه بورس در کانال تلگرام خود مطلبی درباره نگاهش به وضعیت بازار نوشت.

 او کاهش ارزش معاملات را یک زنگ خطر برای بازار معرفی کرد و نوشت که این موضوع «نشان می‌دهد که در بازار تقاضایی به صورت بالقوه وجود ندارد که همین عامل می‌تواند زمینه‌ساز یک رکود در بازار سرمایه باشد.» افضلیان در بخش دیگری از نوشته خود به افزایش نرخ سود بین بانکی، معاملات الگوریتمی و نوسان‌گیری حقوقی‌‌‌‌ها پرداخت و این موضوع‌‌‌‌ها را عاملی در بازار معرفی کرد که «باعث می‌شود تقاضا عقب‌نشینی کند و تمایلی برای خرید سهم نداشته باشد.» او در ادامه مطلب خود که سعی کرده بود نمایی از بازار را برای مخاطبانش ترسیم کند، نوشته بود: «اما داده‌‌‌‌های موجود در بسیاری از شرکت‌ها نشان می‌دهد که فرصت‌های خوبی در میان‌مدت و بلندمدت در دل بازار وجود دارد.»  این مدرس حوزه بورس در نوشته خود به دولت هم اشاره کرد و نوشت که «تلاش دولت این است که نرخ سود بانکی را جذاب کند تا جلوی هرج و مرج در بازارها را بگیرد و در حال حاضر هم همین اتفاق افتاده است. پس حتی اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار درآمد ثابت داشته باشید باز هم پیشنهاد می‌‌‌‌کنم سراغ شرکت‌هایی بروید که با سود سالانه خود، سود بانکی را پوشش دهند چرا که با وضعیت موجود در کشور سرکوب بازار راه به جایی نمی‌برد و در نهایت شخصی برنده است که به سراغ شرکت‌های DPS محور برود چرا که هم سود سالانه خود را دریافت می‌کند و هم سود سرمایه‌ای خوبی به دست می‌آورد.»

  انتقاد از بی‌توجهی دولت به بورس

هرچند که چند وقتی می‌شود که سهامداران و چهره‌‌‌‌های بورسی در زمان ریزش بورس مثل گذشته گله و شکایت نمی‌‌‌‌کنند و خبری از انتقادهای تند و تیز نیست اما در فضایی که دیروز به واسطه ریزش بورس به وجود آمده بود، برخی از کاربران توییتر به دولت سیزدهم و شخص ابراهیم رییسی در توییت‌‌‌‌هایشان اشاره می‌‌‌‌کردند و به او هشدار می‌‌‌‌دادند که در حال قدم گذاشتن در راه دولت گذشته است. این دسته از کاربران به بی‌‌‌‌خیالی و تلقین مهم نبودن سرمایه مردم و روند سرمایه‌گذاری در کشور از سوی مسيولان اشاره می‌‌‌‌کردند و اینطور می‌‌‌‌نوشتند که از دولت رییسی که اولین بازدید خود در زمان انتخابات ریاست جمهوری را به بازدید از ساختمان بورس اختصاص داد، انتظار دیگری داشتند.

 اما هرچه زمان می‌‌‌‌گذرد امیدها نقش برآب می‌شود و این تصور تلخ برای مردم شکل می‌گیرد که سرمایه‌گذاری، مثل ساختن خانه‌‌‌‌ای روی آب است و آنچه که بر سر دارایی و سرمایه‌‌‌‌های مردم می‌رود، دلسوزی ندارد. اما نکته دیگری که در فضای توییتر و به‌خصوص جمع بورسی‌‌‌‌ها به چشم می‌‌‌‌آمد، مثل روزهای گذشته تغییر ریاست سازمان بورس بود.

با گذشت یکی دو روز، حالا افراد زیادی با قطعیت از تغییر رییس سازمان بورس در صفحه‌‌‌‌های خود می‌‌‌‌نویسند و حتی ادعا می‌کنند که وزیر اقتصاد هم با گزینه‌‌‌‌ای که آنها او را گزینه نهایی می‌‌‌‌خوانند صحبت‌‌‌‌ کرده است. با این حال نکته‌‌‌‌ای که برخی از کاربران به آن اشاره می‌‌‌‌کردند، محل فارغ‌‌‌‌التحصیلی این فرد است که باز هم دانشگاه امام صادق(ع) است. و این موضوع باعث شده کاربران زیادی در فضای توییتر و اینستاگرام این موضوع را دستمایه‌‌ای برای نوشتن به زبان طنز یا انتقاد کنند و بگویند که دولت ابراهیم رییسی، دولت دانشگاه امام صادق(ع) شده است و اگر این دانشگاه نبود معلوم نبود که گزینه‌‌‌‌های تصدی پست‌‌‌‌ها از چه ارگان یا نهادی بودند. با این حال خیلی از افراد به این موضوع می‌‌‌‌پرداختند که هدف تاسیس دانشگاه امام صادق(ع)، کادرسازی و تربیت نیرو برای تصدی پست‌‌‌‌ها در آینده بوده که حالا دولت رییسی با دست و دل‌‌‌‌بازی فراوان در حال استفاده از فارغ‌‌‌‌التحصیل‌‌‌‌های این دانشگاه است.

local_offerبرچسب‌ها:
نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی روند معاملات بورس، گفت: بررسی‌های تکنیکالی نشان‌دهنده آن است کهمحدوده های یک میلیون و 350 هزار واحد به عنوان حمایت جدی برای شاخص بورس تلقی می‌شود ...

Irna.ir/
شاخص بورس دوباره به عقب برگشت

شاخص بورس دوباره به عقب برگشت

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه‌، 25 مهرماه) با یک ‌هزار و 398 واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
چرا شاخص بورس ریخت؟

چرا شاخص بورس ریخت؟

شاخص بورس دوباره به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد بازگشت اتفاقی که یک تحلیلگر بازار سرمایه دلیل آن را وجود چند ابهام برای این بازار و انتشار اوراق دولتی برای کسری بودجه می‌‌داند که باعث رکود بیشتر ب...

TejaratNews.com/
3 عامل تاثیرگذار در ریزش اخیر شاخص بورس

3 عامل تاثیرگذار در ریزش اخیر شاخص بورس

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل اصلی تاثیرگذار در ریزش اخیر شاخص بورس، گفت: با وجود مشکلات فعلی، بازاری بهتر از بورس وجود ندارد که سهامداران بتوانند سرمایه‌های خود را برای ...

Irna.ir/
ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 38772 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، 20 مهرماه) با 38 ‌هزار و 772 واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و 418 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/

اصلاح شاخص بورس در سایه ابهام در بازار ارز

پیش‌بینی زمان رشد جدید شاخص بورس

پیش‌بینی زمان رشد جدید شاخص بورس

طی چند روز گذشته یکسری اخبار و مولفه‌ها روی برخی از نماد‌های معاملاتی اثر‌گذار در روند کلی نماگر اصلی بورس تهران باعث ایجاد روند مثبت در بازار سهام شد.

TejaratNews.com/
شاخص بورس همچنان بر مدار نزول

شاخص بورس همچنان بر مدار نزول

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، 18 مهرماه) با 10 ‌هزار و 420 واحد کاهش در جایگاه یک‌میلیون و 455 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
رشد 13.8درصدی شاخص بورس از ابتدای امسال

رشد 13.8درصدی شاخص بورس از ابتدای امسال

شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در 126 روز معاملاتی، با 180هزار و 586واحد افزایش، معادل 13.81 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 17 مهرماه) با 22 ‌هزار و 280 واحد کاهش در جایگاه یک‌میلیون و 465 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
اصلاح شاخص بورس به خط پایان رسید؟

اصلاح شاخص بورس به خط پایان رسید؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد اصلاحی که بازار در پیش گرفته بود به پایان رسیده باشد و سقف قبلی که کانال یک میلیون و 580 هزار واحد بود را به عنوان هدف نخست در پیش بگیرد، همچنین کانال یک میل...

Irna.ir/
شاخص بورس با 8 هزار واحد رشد سبز ماند

شاخص بورس با 8 هزار واحد رشد سبز ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 12 مهرماه) با هشت‌هزار و 36 واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و 484 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
رشد شاخص بورس بی‌رمق شد

رشد شاخص بورس بی‌رمق شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، 6 مهرماه) با 708 واحد افزایش در جایگاه یک‌میلیون و 425 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
رشد 2601 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 35 هزار میلیارد تومان رسید

رشد 2601 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 35 هزار م...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند نوسانی با تقویت 2601 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان "