چشم انداز هفتگی بورس

چشم انداز هفتگی بورس

معاملات هفته گذشته بورس تهران تحت‌تاثیر احیای تقاضای معامله‌گران با صعود 6/ 3‌درصدی شاخص‌کل به پایان رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ به‌رغم حرکت قیمت عمومی سهام در مسیر افزایشی در هفته معاملاتی گذشته با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد‌ که خروج سهامداران حقیقی از معاملات سهام ادامه دارد؛ امری‌که نشان می‌دهد فضای نامطمين در بازار سهام همچنان وجود دارد. علاوه بر این، میزان تقاضا طی هفته به‌تدریج کاهش یافت و در نهایت نماگر سهام در آخرین روز معاملاتی شاخص در عبور از کانال یک‌میلیون و 500 هزار واحد ناکام ماند.

احتمالا همین فضا موجب شده است، غالب تحلیلگران شرکت‌کننده در نظر‌سنجی این هفته فضای بازار را محتاطانه پیش‌بینی کنند. بر همین اساس غالب کارشناسان حاضر در نظر‌سنجی این هفته روند شاخص سهام را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. با این حال سهامداران با خوش‌بینی بیشتر در انتظار معاملات هفته هستند و غالب این افراد معتقدند مسیر صعودی شاخص‌کل در هفته جاری تداوم می‌یابد.

  از نگاه تحلیلگران

صعودی: 33‌درصد از کارشناسان حاضر در نظرسنجی روند قیمت سهام در هفته جاری را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این افراد بورس تهران این هفته بار دیگر شاهد افزایش تقاضای معامله‌گران خواهد بود. خبر افزایش سود پالایشگاه‌ها با فرمول جدید وزارت نفت برای خوراک دریافتی آنها مهم‌ترین دلیل احیای تقاضای سهامداران خواهد بود. افزایش تقاضا در این گروه با فعال‌کردن ورود جریان نقدینگی می‌تواند به دیگر گروه‌ها نیز سرایت کند؛ چرا‌که بسیاری از سهام نسبت به یک سال و نیم گذشته بیشتر از 50‌درصد اصلاح را تجربه کرده‌اند و ارزش دلاری آنها نیز نسبت به صعود نرخ ارز در این بازه زمانی به‌مراتب کاهش بیشتری را تجربه کرده است. این عامل می‌تواند موجی از تقاضا را به‌سوی سهام جلب کند. از سوی دیگر اعلام نرخ تورم فارغ از اثرات آن در بخش‌های اقتصادی می‌تواند زمینه تقویت تقاضا در بازار سهام را فراهم کند. مسیر افزایشی قیمت نفت و کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی نیز دیگر عامل حمایت‌کننده از بازار سهام است. به‌نظر می‌رسد این موارد همچون هفته گذشته منجربه پیشی‌گرفتن تقاضا از عرضه سهام شود.

کم‌نوسان: 60‌درصد از  کارشناسان شرکت‌کننده در این نظر‌سنجی روند شاخص‌کل در هفته‌جاری را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. کاهش ارزش معاملات در هفته‌های اخیر خود نشان‌دهنده حضور یک فاز احتیاطی در بازار سهام است. به اعتقاد این افراد هرچند  عرضه سهام  در هفته گذشته کاهش یافت اما جریان تقاضا نیز از ابتدای هفته مسیر احتیاطی پیش گرفت. برخی عوامل بیان‌کننده ارزندگی سهام است با این حال هنوز ابهاماتی وجود دارد که جرات خرید را از سهامداران سلب می‌کند. اخبار در زمینه توافق هسته‌ای و تاثیرات آن بر روند نرخ دلار یکی از عواملی است که می‌تواند مختصات بازار سهام را بر‌هم بزند. ابهامات در این‌باره می‌تواند منجر به سیطره روند کم‌نوسان در بازار سهام شود. از این‌رو به‌نظر می‌رسد این روند محتاطانه طی هفته جاری نیز ادامه داشته باشد.

نزولی: 7 ‌درصد کارشناسان مزبور روند معاملات سهام در هفته جاری را نزولی عنوان کرده‌اند. به اعتقاد این افراد احتمالا نگرانی سهامداران از تجربه نزول در هفته‌های پایانی شهریور‌ماه به تشدید عرضه سهام منجر شود. از سوی دیگر  اصلاح نرخ ارز در روزهای پایانی هفته احتمالا ادامه داشته باشد و بر این اساس به‌نظر می‌رسد بازار با افت قیمت‌ روبه‌رو شود. از طرفی ناکام ماندن شاخص‌کل از رسیدن به کانال یک‌میلیون و 500 هزار واحدی موید این موضوع است که تقاضا در بازار شکننده است. در کنار این موارد نگرانی‌های سیاسی نیز می‌تواند دیگر عامل اثرگذار در عقب‌نشینی قیمت‌ها شود.

  سهامداران چه می‌گویند؟

صعودی: 47‌درصد از سهامداران شرکت‌کننده در این نظر‌سنجی روندی صعودی برای معاملات سهام در هفته آینده پیش‌بینی کرده‌اند. این گروه معتقدند با توجه به سطوح نرخ دلار و قیمت کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی شاخص‌کل همچنان پتانسیل کسب قله‌های بالاتر را دارد، خاصه آنکه به‌رغم افزایش نرخ دلار و کامودیتی‌ها در بیش از یک‌سال گذشته، بازار سهام مسیر مخالف طی کرده است و این موضوع می‌تواند به احیای تقاضا در بین سهامداران منجر شود.

کم‌نوسان: 37درصد سهامداران حاضر در این نظر‌سنجی نیز معتقدند معاملات بورس در این هفته تحت‌تاثیر ابهامات در روند توافق هسته‌ای، برخی تحولات منطقه‌ای و برخی اخبار مبنی بر قیمت‌‌گذاری دستوری در صنایع لبنی منجر به حرکت شاخص در یک روند کم‌نوسان خواهد شد.

نزولی: 16درصد از سهامداران حاضر در این نظر‌سنجی ریزش قیمت‌ها در هفته جاری را پیش‌بینی کرده‌اند. این سهامداران معتقدند شرایط بازار سهام از دیدگاه معامله‌گران شکننده و ناپایدار  است. بر همین اساس از هر صعودی به مثابه یک فرصت برای خروج از بازار سهام توجه می‌کنند. این امر می‌تواند منجر به تشدید صفوف فروش و  نزول قیمت سهام شود.

local_offerبرچسب‌ها:
گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از فک پلمب بورس تهران+ تصاویر

گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از فک پلمب بورس تهران+ تصاویر

درب پارکینگ ساختمان بورس تهران که صبح امروز پلمب شده بود اکنون فک پلمب شده است.

YJC.news/

بورس تهران پلمب شد!

بدهی بورس تهران به شهرداری دلیل پلمب یکی از درب‌های ساختمان بورس/‌سایر درها‌ در بورس تهران باز است

بدهی بورس تهران به شهرداری دلیل پلمب یکی از درب‌های ساختمان بورس/‌...

طبق اعلام یکی از مسيولان بورس تهران، به علت اختلاف شهرداری و بورس تهران در موضوع ماده 100، شب گذشته درب پارکینگ ساختمان بورس تهران واقع در سعادت‌آباد توسط ماموران شهرداری تهران پلمب شد اما سایر درب‌ها...

FarsNews.ir/
دم و بازدم بورس تهران

دم و بازدم بورس تهران

پس از دو روز افت شاخص کل بورس، سومین روز هفته با رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای دنبال شد و بازگشایی مثبت بازار جهانی سبب شد تا شرکت‌های کامودیتی‌محور با تحریک نسبی...

EghtesadOnline.com/
استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

ريیس کمیته بازار سرمایه مجلس درباره نصب ماینر در بورس تهران گفت: ماینر‌ها از خرداد 1399 به مدت چند ماه در بورس نصب و حدود 3 بیت کوین نیز استخراج شده است.

Bartarinha.ir/
ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمترین خواسته سهامداران

ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمت...

مسلم صالحی با اشاره به اینکه برکناری هیات مدیره شرکت بورس، کمترین خواسته سهامداران آسیب دیده است، گفت: بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره بورس انجام شده است....

EghtesadOnline.com/
" فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد واردات خودرو یکی دیگر از شروط حذف قرعه‌کشی است جاماندگان سهام عدالت تعیین تکلیف می شوند خزانه پنهانی برای حمایت از ارزنده‌های بازار ضرورت تامین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران اعتماد به صنعت خودرو بر می‌گردد عرضه دو محصول پتروشیمی شازند در بورس انرژی فروش فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از 343 میلیارد ریال قیمت طلا به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید صعودی شدن قیمت نفت خام تحت تاثیر کمبود بازار افزایش و کاهش نرخ 12 ارز