شاید تورم ترکیه تا پایان سال میلادی کاهش پیدا کند

شاید تورم ترکیه تا پایان سال میلادی کاهش پیدا کند

نرخ تورم ترکیه که در مدت زمان کوتاهی به 80 درصد رسیده بود تاپایان سالروند کاهشی دارد و احتمالا به 70 درصد می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری برنا، تورم ترکیه به دنبال بحران ارزی دسامبر گذشته، ناشی از یک سری کاهش غیرمتعارف نرخ بهره افزایش یافت و در نهایت 44 درصد از ارزش لیر در برابر دلار در سال گذشته از دست رفت.

افزایش قیمت سالانه به 80 درصد در ماه گذشته نزدیک شد که بالاترین رقم در 24 سال اخیر است و دلیل آن تسهیل پولی، کاهش ارزش پول و جهش قیمت جهانی کالاها پس از تهاجم روسیه به اوکراین عنوان شده است.

نظرسنجی رویترز نشان داد که انتظار می‌رود تورم سالانه قبل از کاهش ناشی از اثرات پایه از سال قبل، در پایان سه ماهه سوم به 84.7 درصد افزایش یابد.

رجب طیب اردوغان، ريیس‌جمهور ترکیه گفته است که بار تورمی بر خانوارها تا پایان سه ماهه اول سال 2023 کاهش خواهد یافت اما برآورد میانه در نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که در این دوره تنها به 50.8 درصد کاهش می‌یابد و تا پایان سه ماهه دوم زمان انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی تورم 42.3 درصد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس این نظرسنجی، تورم تا پایان سال 2023 به 34.4 درصد کاهش می‌یابد و یک سال بعد به 20.0 درصد می‌رسد.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که علیرغم افزایش هزینه‌های زندگی، بانک مرکزی نرخ سیاستی خود را حداقل تا پایان سال آینده روی 14 درصد نگه می‌دارد. این در راستای برنامه دولت است که نرخ‌های پایین را برای افزایش اعتبارات و صادرات در اولویت قرار می‌دهد.

برخی از اقتصاددانان در این نظرسنجی بیان کردند که بانک مرکزی علیرغم فشار اردوغان برای محرک‌های پولی، تغییر جهت و نرخ سیاست خود را افزایش داده است.

انور ارکان، اقتصاددان ارشد بانک Tera Yatirim گفت: این بانک در زمانی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در مبارزه با تورم سیاست‌های سخت‌تری را در نظر می‌گیرند به سیاست‌های سست ادامه خواهد داد.

ارکان افزود: تا مدتی انتظار هیچ اقدامی از سوی بانک مرکزی نداریم و برای حداقل سه ماه دیگر توسعه سیاستی در راستای اهداف رشد محور مدیریت اقتصاد را پیش‌بینی می‌کنیم.

برنامه اقتصادی اردوغان بر صادرات و اعتبار برای تقویت رشد تاکید دارد، علیرغم انتقادات گسترده اقتصاددانان و قانون‌گذاران که مخالف این سیاست هستند و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که فشار اقتصادی به حمایت وی آسیب می‌زند.

در همین حال، اقتصاد ترکیه پس از همه‌گیری کووید-19 به رشد 11 درصدی در سال گذشته بازگشت که بالاترین نرخ آن در یک دهه اخیر است اما اقتصاددانان می‌گویند که این روند در حال حاضر کند شده است و باید ادامه یابد.

میانگین برآورد 36 اقتصاددان برای رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال 2022، 3.3 درصد بود، در مقایسه با 3.0 درصد که در نظرسنجی قبلی اعلام شد. میانگین برای سال‌های 2023 و 2024 به ترتیب 3.2 و 3.0 درصد اعلام شده است.

هدف این برنامه اقتصادی کاهش کسری مزمن حساب جاری ترکیه با افزایش صادرات است اما افزایش قیمت واردات انرژی بر آن تاثیر گذاشته است.

اقتصاددانان برآورد خود را برای کسری حساب جاری در سال کنونی اصلاح و به‌طور متوسط ‌5.5 درصد تولید ناخالص داخلی اعلام کردند، در حالی که در نظرسنجی آوریل 4.4 درصد بود. آنان آن را 3.5 درصد در سال 2023 برآورد می‌کنند که از 2.8 درصد قبل تغییر کرده است.

انتهای پیام/

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
رتبه باورنکردنی قدرت خرید مردم تهران در جهان

رتبه باورنکردنی قدرت خرید مردم تهران در جهان

​در این جدول که 251 شهر در جهان براساس قدرت خرید مردم رده‌بندی شده‌اند، اسلام آباد پاکستان در رتبه 225 و استانبول...

Bartarinha.ir/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب عراق را از ما گرفت

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب ع...

ایلنا: نايب ريیس سندیکای صنایع خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان در شرایط فعلی حاضرند با سود صفر درصد به روند تولید ادامه بدهند و از سود قانونی 17 درصد بگذرند؛ اما به نظر...

Ilna.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

سال‌هاست که ترکیه یک آزمایش بی‌ملاحظه در سیاست‌های پولی غیرمتعارف اجرا می‌کند تا جایی که حتی در اوج رکوردهای تورمی...

EghtesadOnline.com/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

تورم؛ کابوس سیاسی امریکا؟/ بایدن چند میلیارد به اوکراین...

جهاندر حالی که آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان می دهد که تورم ایالات متحده همچنان به شکستن رکوردهای جدید خود ادامه می دهد، دولت بایدن به صرف هزینه‌های هنگفت متهم شده است.

KhabarOnline.ir/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

کدام کشورها بیشترین تورم را دارند؟

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت شاخص تورم در تعدادی از کشورهای منتخب در فروردین و اردیبهشت...

Bartarinha.ir/
قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل 39 کانتینر با...

وزیر راه و شهرسازی گفت: قطار باری روسیه به مقصد هند، از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده...

Borna.news/
بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

اقتصاد کلانتسنیم نوشت :بانک مرکزی اعلام کرد تورم ماهانه اقلام خوراکی از 25.4 درصد در خردادماه به 5.7 درصد در تیرماه کاهش یافت. کاهش حدود 20 واحد درصدی تورم اقلام خوراکی از خرداد تا تیر، به وضوح پایان ...

KhabarOnline.ir/
پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد