دلار بالا می رود؛خط فقر هر روز جا عوض می کند

دلار بالا می رود؛خط فقر هر روز جا عوض می کند

اقتصاد کلانهمدلی نوشت: در روزهایی که نرخ دلار هر بار قله جدیدی را فتح می‌کند، یکی دیگر از متغیرهای پولی نیز در سکوت خبری در حال رکوردشکنی است؛ متغیری که با معیشت رابطه مستقیمی دارد و به نظر می‌رسد در صورت روی کار نیامدن سیاست‌های کارشناسی، خط فقر 18 میلیون تومانی را یک‌بار دیگر جابه‌جا خواهد کرد. آمارها می‌گوید، طی 9 سال اخیر، حجم نقدینگی، بیش از 700 درصد افزایش یافته است.

این یعنی سرعت رشد تورم هم به همین اندازه بیشتر شده؛ البته به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، نقدینگی، صرفا عامل اصلی تورم در ایران نیست، ولی می‌توان آن را یک متغیر بسیار تاثیرگذار در تورم دانست.
طبق نظریه‌های مقداری پول در شرایطی که میزان فعالیت‌های اقتصادی و سرعت گردش پول ثابت بماند، می‌تواند نوعی رابطه مستقیم بین رشد نقدینگی و تورم وجود داشته باشد. در شرایطی که سرعت گردش نقدینگی به دلیل افزایش سهم شبه‌پول در سال‌های اخیر کاهش یافته، از اثرگذاری مستقیم افزایش نقدینگی بر تورم کاسته شده است که این به معنی تغییر در رابطه تورم و رشد نقدینگی نیست بلکه گسست آن‌ها در سال‌های اخیر به دلیل تغییر اجزای رشد نقدینگی بوده که در اثر تغییر در سود واقعی سپرده‌ها اتفاق افتاده است.
هر چه هست، حالا جدیدترین آمار رسمی از جزيیات حجم نقدینگی و متغیرهای پولی بیان‌گر رشد 37.8 درصدی حجم نقدینگی در یک سال منتهی به مردادماه است. این در حالی است که حجم نقدینگی در کانال 5000 هزار میلیارد تومانی قرار دارد. آنطور که جزيیات آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد، در مردادماه امسال، حجم نقدینگی به بیش از 5 هزار و 401 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ رقمی که نشان از نرخ رشد 37.8 درصدی در دوازده ماه منتهی به این ماه دارد.
از سوی دیگر، تغییرات پنج ماهه ابتدایی سال نیز خبر از افزایش 11.3 درصدی رشد حجم نقدینگی دارد. در این میان، نکته قابل تامل، روند افزایشی این شاخص مهم پولی در سال‌های اخیر است، به گونه‌ای که در مردادماه سال 1392 (آغاز دولت یازدهم حسن روحانی) حجم نقدینگی 640 هزار میلیارد تومان بود و در ادامه با افزایش قابل توجه، به رقم 4 هزار و 68 هزار میلیارد تومان در شهریورماه 1400 رسید. در ادامه با آغاز به کار دولت سیزدهم، این روند با شیب ملایم‌تری همراه شد و حالا در پایان مردادماه سال جاری، به بیش از 5 هزار و 401 هزار میلیارد تومان رسیده که بیان‌گر افزایش بیش از 743 درصدی است.

چه میزان از نقدینگی، پول و شبه‌پول است؟

بررسی اجزای تشکیل دهنده این حجم از نقدینگی - یعنی پول و شبه‌پول - نشان می‌دهد که در پنجمین ماه سال، سهم پول از نقدینگی 5401 همت، بیش از هزار و 200 هزار میلیارد تومان است که از این میزان، حدود 89 هزار میلیارد تومان به صورت اسکناس و مسکوک در دست مردم است و بیش از هزار و 100 هزار میلیارد تومان نیز به عنوان سپرده‌های دیداری است.
بد نیست بدانید که سپرده دیداری حسابی نزد بانک است که معمولا بهره‌ای به آن تعلق نمی‌گیرد و هر لحظه که مشتری اراده کند، می‌تواند از طریق واگذاری چک به سایر افراد، از آن برداشت کند. به سپرده دیداری، سپرده قرض‌الحسنه جاری نیز گفته می‌شود. بر همین اساس، افزایش 55.6 درصدی حجم پول در یک سال منتهی به مرداد 1401 است. به بیان دیگر، حجم پول از رقم 781 هزار میلیارد تومانی در مرداد سال قبل به حدود هزار و 216 هزار میلیارد تومان در مرداد امسال رسیده است.


اما سهم «شبه پول» از حجم نقدینگی چقدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد شبه پول در پنجمین ماه سال با رشد یک ساله 33.3 درصدی همراه بوده و به رقم بیش از 4 هزار و 185 هزار میلیارد تومان رسیده است.
در این میان، زیرمجموعه شبه‌پول مواردی همچون سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز، سپرده کوتاه‌مدت، سپرده یک ساله و سپرده دو ساله است؛ به‌گونه‌ای که به عنوان نمونه در مردادماه امسال، بیش از هزار و 143 هزار میلیارد تومان به عنوان سپرده یک ساله در بانک‌ها قرار دارد.

تغییرات نه‌ساله؛ پایه پولی هفت برابر شد

بررسی بخش دیگری از آمار متغیرهای پولی در مردادماه، نشان از رشد قابل توجه پایه پولی در نه سال اخیر دارد، به گونه‌ای که پایه پولی در مردادماه 1392 در سطح 96.3 هزار میلیارد تومان قرار داشت و در پایان تابستان سال گذشته (پایان دولت روحانی) به رقم 519 هزار میلیارد تومان رسید. این روند افزایشی حالا در مردادماه سال جاری، با رشد یک ساله 30.3 درصدی به رقم بیش از 672 هزار میلیارد تومان رسیده است.

افزایش تورم خدمات در سال جاری

رد پای افزایش نقدینگی حالا دیگر نه فقط در بحث‌های غیررسمی که در میان آمارهای رسمی نیز دیده می‌شود. بر اساس آمارها، تورم نه فقط در بخش خوراکی‌ها که در بخش خدمات نیز افزایش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد که بی‌ربط به افزایش نقدینگی در سال‌های اخیر نیست.
بر اساس آمار، شاخص قیمت تولیدکننده در بخش‌های خدمات در تابستان امسال نسبت به فصل قبل 16.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 56.1 درصد و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 49.7 درصد افزایش داشته است.
بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار ایران با عنوان «شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات ـ فصل تابستان 1401 (بر مبنای سال پایه 1395)» آمده است که در تابستان سال جاری درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 16,2 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (13.8درصد)، 2.4 واحد درصد افزایش داشته است.

خدمات حوزه «جا و غذا» صدرنشین و «ارتباطات و اطلاعات» در قعر

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط ارايه‌دهندگان خدمات به ازای تولید خدمات‌شان در داخل کشور، در فصل تابستان 1401 نسبت به فصل قبل، 16.2 درصد افزایش دارد.
در این فصل بیش‌ترین تورم فصلی با 30.7 درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا» و کمترین تورم فصلی با 4.8 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.
همچنین درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان امسال 56,1 درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاعات در فصل قبل (49.4 درصد)، 6.7 واحد درصد افزایش داشته است.
به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط ارايه‌دهندگان خدمات به ازای تولید خدماتشان در داخل کشور، در فصل تابستان 1401 نسبت به فصل دوره مشابه سال قبل، 56.1 درصد افزایش دارد. در این فصل بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با 117.1 درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا» و کمترین تورم نقطه به نقطه با 25.8 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.
در فصل تابستان 1401، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات در چهار فصل منتهی به تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل 49,7 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (47.3 درصد)، 2.4 واحد درصد افزایش داشته است.

220
به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط ارايه‌دهندگان خدمات به ازای تولید خدماتشان در داخل کشور، در چ‌هار فصل منتهی به تابستان 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل، 49.7 درصد افزایش دارد.
در این فصل بیشترین تورم سالانه با 96.4 درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا» و کمترین تورم سالانه با 25.5 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.

بیشتر بخوانید:

  • چند نفر در ایران اشتغال ناقص دارند؟ / موتور فعال تولید فقر

220 46

local_offerبرچسب‌ها:
رکوردشکنی دولت در پرداخت تسهیلات خرد بانکی/ اعطای تسهیلات به بیش از یک میلیون نفر در 9 ماه قیمت سکه از کانال 17میلیون پایین آمد الزام دستگاه‌ها به ارايه لیست پرداخت پاداش کارکنان به خزانه داری کل کشور با انعقاد قرارداد چهار میلیارد دلاری‌‌‌، کاهش صادرات به عراق تا حدی جبران می‌شود بازگشت سکه تمام بهار آزادی به کانال 16 میلیون تومانی اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم نماد استقلال به بورس بازگشت عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها بورس هفته را سبز به پایان برد / رشد 3168واحدی شاخص کل پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی انتخاب بین کوپن و یارانه نقدی اختیاری شد ريیس بانک مرکزی: رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم از اولویت‌‌های بانک مرکزی است قیمت پراید رکوردشکنی کرد توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید قیمت دلار و یورو صرافی ملی امروز چهارشنبه 6 آذر 1401 علاقه به ساخت مسکن در تهران کم شده؟ چرا نان قهوه‌ای مفیدتر است؟ این خوراکی‌ها ارزان شدند مصوبه سازمان بورس برای کنترل نرخ اوراق روز آرام در بازار ارز/ دلار رنگ ثبات را دید برندگان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو مشخص شدند + ظرفیت و تعداد متقاضیان تصویب بودجه 1402 به تعویق افتاد+ جزيیات مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون شرایط دریافت وام ازدواج دانشجویی اعلام شد ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان... تداوم نوسان کاهشی قیمت دلار/ بیش از 5 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شد