رشد نامتقارن ارمغان بی‌توجهی به گزارش کدال

رشد نامتقارن ارمغان بی‌توجهی به گزارش کدال

به نظر می‌رسد بازار سرمایه این روزها در بلاتکلیفی به سر می‌برد که آیا دلار به محدوده بالای 30 هزار تومان خواهد رسید و موج صعودی دیگری در گروه‌های لیدر بازار شکل خواهد گرفت یا باید در این گروه‌ها سیو سود کرد و به سمت سایر سهم‌های بازار متمایل شد. به نظر می‌رسد این سردرگمی بازار ظرف یکی دو ماه آینده برطرف خواهد شد.

به گزارش بورس‌نیوز، باوجودآنکه قیمت‌های جهانی در این مدت رشد خوبی داشته و خبری هم از کاهش نرخ ارز نیست ، اما بازار سرمایه آن‌طور که باید رشد نکرده است.

سینا سلیمانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: مهم‌ترین دلیل درجا زدن‌های این روزهای بازار سرمایه ، رشد نامتقارن بازار در ماه‌های قبل بود. در 3 ماهی که بازار سرمایه شیب صعودی داشت، گروه‌هایی مثل سنگ‌آهنی‌ها‌ رشد زیادی کردند و حتی خود را با دلار 30 هزارتومانی هماهنگ کردند؛ اما بعد از رسیدن به نقطه مقاومتی و زمان اصلاح سهم‌ها، با توجه به ترسی که از قبل در دل سهامداران بود، کل سهم‌ها وارد فاز اصلاح شدند. درواقع اصلاح کل سهم‌های بازار بیشتر دلیل روانی داشت چراکه بسیاری از سهم‌های بازار در سه‌ماهه رشد این بازار رشدی نکرده بودند و اتفاقا پتانسیل‌هایی برای رشد داشتند.

وی افزود : دومین دلیل اصلاح کل بازار سرمایه دلیل تحلیلی بود. به‌طور سنتی برخی نمادهای بازار، لیدر هستند. نمادهایی که هم تاثیر زیادی درحرکت شاخص کل بورس دارند و هم به دلیل ارزش بازار بالای آن‌ها نوسان قیمت آن سهم‌ها اثر زیاد و با اهمیتی و روند بازار سرمایه دارد. سهم‌های گروه پتروشیمی فلزی و معدنی در حال حاضر مهم‌ترین لیدرهای بازار سرمایه هستند که بیشترین اهمیت را هم بر روی شاخص کل بورس و هم بر روی روند بازار سرمایه دارند. از نظر تحلیلی، افزایش قیمت‌های جهانی و افزایش نرخ ارز تا حد زیادی بر قیمت سهام سهم‌های بزرگ در بازار منعکس‌شده و نمی‌توان گفت که به‌عنوان‌مثال سهم‌های گروه پتروشیمی یا سنگ آهنی از رشد قیمت‌های جهانی جامانده‌اند. ریسک به ریوارد این سهم‌ها در حدی نیست که برای خرید خیلی جذاب باشند و طبیعی است که بازار برای خرید آن‌ها هیجانی عمل نکند.

سلیمانی درخصوص موج جدید دیگر در بورس اشاره داشت و گفت: رشد بیشتر این سهم‌ها و شکل‌گیری یک موج صعودی دیگر در این گروه‌های بازار، مشروط به افزایش نرخ ارز و دلار بالای 30 هزارتومانی یا تثبیت و افزایش قیمت‌های جهانی است. از طرف دیگر سهم‌هایی در سایر گروه‌ها و صنایع هستند که هنوز با توجه به پتانسیل‌های تحلیلی موجود رشد نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد بازار سرمایه این روزها در بلاتکلیفی به سر می‌برد که آیا دلار به محدوده بالای 30 هزار تومان خواهد رسید و موج صعودی دیگری در گروه‌های لیدر بازار شکل خواهد گرفت یا باید در این گروه‌ها سیو سود کرد و به سمت سایر سهم‌های بازار متمایل شد. به نظر می‌رسد این سردرگمی بازار ظرف یکی دو ماه آینده برطرف خواهد شد.

سلیمانی در مورد سهم‌هایی که از منظر تحلیلی پتانسیل رشد دارند و کمتر از ارزش ذاتی معامله می‌شوند، گفت: یکی از گروه‌های بازار سرمایه که از منظر تحلیلی پتانسیل رشد گروه بانکی است. بانکی‌ها اگرچه در چند ماه گذشته رشدی نداشته، اما گزارش‌های عملکرد این صنعت حاکی از رشد سودآوری و بهبود وضعیت فعالیت در بانک‌ها است.

این کارشناس بازارسرمایه اظهارکرد: راه‌اندازی بازار بین‌بانکی و‌ کنترل سود سپرده سبب شد بانک‌ها از منظر عملیاتی سوده شوند.‌البته سال گذشته هم بانک‌ها سود شناسایی کردند، اما سودی که سال گذشته توسط بانک‌ها شناسایی شد عمدتا از محل سود سرمایه‌گذاری‌ها یا از محل تسعیر نرخ ارز بود؛ ولی سود امسال بانک‌ها که اتفاقا سود قابل‌توجهی هم هست، سود عملیاتی محسوب می‌شود. این شرایط به‌تدریج بانک‌ها را به سهم‌های بنیادی بازار تبدیل خواهد کرد. سهم‌هایی که سودآور هستند و بازار به آن‌ها رغبت نشان خواهد داد.

وی افزود: گروه بانکی احتمالا در نیمه دوم امسال بازدهی خوبی برای سهامداران خود به ارمغان خواهد داشت. صنعت هلدینگ های نیروگاهی و برقی هم جزو صنایع است که پتانسیل‌های تحلیلی برای رشد دارد.‌ در میان سهم‌های سیمانی هم می‌توان سهم‌های جذابی با نسبت‌های P بر E پایینی یافت. پالایشی‌ها هم اگرچه اخیرا کمی رشد کرده اما همچنان برای سرمایه‌گذاری در نیمه دوم سال جذاب هستند.

سلیمانی در خاتمه تصریح کرد: بازار سرمایه مناسب‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاری است، مشروط بر آنکه با نگاه تحلیلی اقدام به انتخاب سهم کنیم. انتظار می‌رود فعالان این بازار هم گزارش‌های شرکت‌ها را مطالعه و بررسی کنند و هم بر اساس گزارش‌های منتشرشده، اقدام به سرمایه‌گذاری کند تا بازار متعادل‌تری را شاهد باشیم.

 

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

تالار صادراتی بورس کالای ایران، امروز میزبان دادوستد 2 هزار تن مس کاتد بود.

YJC.news/
فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز 5 آبان ماه میزبان معامله 78 هزار و 433 تن میلگرد و 23 هزار و 690 تن تیرآهن بود.

YJC.news/
سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از فیلترشکن کمترین مشکلی است که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری با آن مواجه است.

YJC.news/
«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران و هیات همراه صبح امروز به منظور بررسی عرضه محصولات بهمن موتور با اولویت عرضه محصول فیدلیتی در بورس کالا از خط تولید این شرکت بازدید و در ن...

Sena.ir/
در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

سهام‌های خرد و کوچک در هفته کاری گذشته نسبت به سهام بزرگ‌تر، افت قیمتی بیشتری را تجربه کرده اند.

YJC.news/
معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه

معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکر...

معاملات الگوریتمی که در همه بازارهای مالی جهان در حال انجام است، در بورس تهران،‌ سهامداران خرد و حقیقی را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

FarsNews.ir/
ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

گیلان رشت - ایرنا - بورس منطقه ای گیلان طی مهرماه امسال میزبان داد و ستد بیش از هشت هزار و 966 میلیارد و 447 میلیون ریال سهام بود که نسبت به به ماه گذشته بیش از 57 درصد کاهش یافته است.

Irna.ir/
بورس بالاخره صعودی شد

بورس بالاخره صعودی شد

شاخص کل بورس بعد از پشت سر گذاشتن روزهای نزولی و نوسانی امروز صعودی شد، البته این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نزولی ماند.

Bartarinha.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقیقی به 20میلیارد تومان

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقی...

افراد حقیقی امروز 20میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین سهام تولید...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد سقوط کرد.

EghtesadOnline.com/
اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص