تورم در اتحادیه اروپا رکورد 8 درصدی ثبت کرد/ کسری تجاری آلمان یک میلیارد یورو شد

تورم در اتحادیه اروپا رکورد 8 درصدی ثبت کرد/ کسری تجاری آلمان یک میلیارد یورو شد

برای نخستین بار در 30 سال اخیر تورم در این کشور اتحادیه اروپا به سطح رکورد هشت درصد نزدیک شده، رشد اقتصادی کاهش یافته...

به گزارش خبرگزاری برنا، سپهر اقتصادی آلمان در هفته‌های اخیر ابری و مدل پایدار اقتصاد این کشور مخدوش شده است.

برای نخستین بار در 30 سال اخیر تورم در این کشور اتحادیه اروپا به سطح رکورد هشت درصد نزدیک شده، رشد اقتصادی کاهش یافته و تراز تجاری در مدار قرمز قرار گرفته است.

بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های کمیسیون اروپا که روز پنج‌شنبه هفته گذشته (14 ژويیه) منتشر شد، رشد اقتصادی آلمان که مدت‌ها لوکوموتیو اقتصادی 27 کشور اتحادیه اروپا شناخته می‌شد، در سال 2023 فقط 1.3 درصد خواهد بود و این در حالی است که میانگین این نمودار برای منطقه یورو 1.5 درصد را نشان می‌دهد.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 با اشاره به کسری تجاری یک میلیارد یورویی آلمان در ماه می که از سال 1991 بی‌سابقه ارزیابی شده است، این شرایط را نشانه مولفه‌ای نادرست برای کشور قدرتمند جهان در عرصه صادرات ارزیابی می‌کند.

بر اساس این گزارش، صنعت آلمان که یک چهارم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد، پس از چندین دهه سود بردن از انرژی ارزان، حال هزینه وابستگی بیش از حد خود به گاز روسیه را می‌پردازد.

فرانس 24 با اشاره به گزارش روزنامه اقتصادی ل‌زکو (Les Echos) به افزایش بهای انرژی در این کشور اشاره و اضافه می‌کند که ارزش واردات گاز طبیعی به آلمان بین آوریل 2019 تا آوریل 2022 بیش از 2 برابر و این رقم در حوزه واردات نفت در مدت مشابه 55 درصد افزایش یافت.

در این گزارش با اشاره به اینکه نزدیک به یک سوم گاز مصرفی آلمان در حوزه صنایع سوزانده می‌شود، آمده است: این شرایط موجب شده است که دولت این کشور برای نجات شرکت‌های شاخص خودروسازی و شیمیایی خود که بسیار انرژی‌بر هستند، مرحله دوم طرح اضطراری را در پایان ژوين فعال کند.

واردات قطعات ارزان و مونتاژ با عنوان "ساخت آلمان"

فرانس 24 دلایل بروز این شرایط را از یک طرف افزایش قیمت انرژی و زمینه ژيوپلیتیکی و از طرف دیگر رابطه نزدیک آلمان با چین ارزیابی کرده است؛ چراکه پکن به عنوان شریک تجاری پیشرو برلین، یک بازار مهم برای بخش خودروسازی آلمان است که نزدیک به 30 درصد از گردش مالی را به خود اختصاص می‌دهد.

این گزارش با اشاره به اینکه این چشم‌انداز در حال کوچک شدن است، می‌افزاید: تقاضای چین در حال کاهش و راهبرد کووید صفر پکن باعث کاهش مصرف خانوارها شده است و با فروش تنها یک میلیون خودرو در ماه آوریل، فروش صنعت خودروسازی آلمان در چین نسبت به سال قبل 35.7 درصد کاهش یافته است.

فرانس 24 ادامه می‌دهد: آلمان به عنوان یک چرخ دنده مرکزی در ماشین جهانی شدن در دهه 2000، حال خود را در خط مقدم هرج و مرج لجستیکی ناشی از بهبودی پس از کووید-19 می‌بیند.

بر اساس این گزارش، اختلالات در زمینه عرضه، به شدت به صنعت آلمان خسارت زده است زیرا این کشور به واردات قطعات ارزان قیمت و سپس مونتاژ آنها با عنوان "ساخت آلمان" عادت کرده است.

آلمان در پایان یک چرخه اقتصادی؟

بنابراین اقتصاد آلمان اهرم‌های اصلی رشد خود را یکی پس از دیگری از دست می‌دهد؛ موضوعی که فرانس 24 با طرح این سوال که این موضوع "بدشانسی ساده در عرصه جهانی شدن و یا نشانه مدلی که به پایان یک چرخه رسیده است؟" به آن اشاره دارد.

آخیم تروگر (Achim Truger) یکی از مشاوران اقتصادی دولت آلمان اعلام کرده است: پیش‌بینی می‌شود که آلمان در حال وارد شدن به آغاز دوره ضعیف‌تری است و اگر در گذشته همیشه شاهد این بودیم که این کشور نقش الگو را بازی می‌کند، شاید زمان آن رسیده است که نگاهی واقع‌بینانه به نقاط قوت و ضعف آن داشته باشیم؛ چراکه هیچ کس کامل نیست.

بر اساس گزارش فرانس 24، پس از دهه‌ها سیاست تعدیل دستمزدها که به شرکت‌های آلمانی امکان کاهش هزینه‌ها را می‌داد و با وجود افزایش حداقل دستمزدها در اکتبر، درخواست‌های اتحادیه‌های آلمان برای افزایش حقوق بیش از گذشته افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در ماه ژوين، بخش بزرگی از باراندازهای این کشور در هامبورگ و برمن کار خود را متوقف کردند و به تازگی نیز اتحادیه قدرتمند آلمانی IG Metall خواستار افزایش هشت درصدی دستمزدها در سال آتی میلادی برای سه میلیون و 800 هزار کارگر فعال در حوزه صنعت است؛ درخواست‌هایی که به اساس گزارش روزنامه ل‌تریبون (La Tribune)، به سردی توسط کارفرمایان آلمانی پاسخ دریافت می کنند.

انتهای پیام/

کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

در حالی در بازار جهانی ارزش دلار فقط یک قدم کوچک تا برابری با یورو فاصله دارد که در بورس مسکو ارزش دلار بیشتر از یورو شده است.

FarsNews.ir/
لغو 1000 پرواز در آلمان به علت اعتصاب کارکنان

لغو 1000 پرواز در آلمان به علت اعتصاب کارکنان

شرکت لوفت‌هانزا آلمان اعلام کرد، بیش از هزار پرواز خود را در آستانه اعتصاب یک روزه کارمندان بخش زمینی این شرکت که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، لغو کرده است.

FarsNews.ir/
کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

ژاپن پیش‌بینی رشد اقتصادی سال مالی خود را کاهش داد.

Borna.news/
واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه به اتحادیه اروپا...

واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه به اتحادیه اروپا...

اتحادیه اروپا در تلاش برای یافتن منابع گازی جهت جایگزینی گاز روسیه، واردات گاز طبیعی مایع از نیجریه را دو برابر...

Gostaresh.news/
صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

ایلنا: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه...

Ilna.ir/
صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

مرکز آماری اروپا اعلام کرد صادرات پسته ایران به اروپا در 4 ماهه نخست 2022 به 64 میلیون و 228 هزار یورو رسید.

Borna.news/
عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

جهانبه دلیل تعدیل انتظارات تورمی، کاهش تقاضای مصرف کننده و کاهش بیش از حد فعالیت های تجاری بانک روسیه، روبل روسیه در برابر دلار آمریکا 2.7 درصد تضعیف شده است.

KhabarOnline.ir/
قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت فروش دلار امروز (پنجشنبه) در صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به روز گذشته(چهارشنبه)، 27 هزار و 919 تومان مبادله م...

Gostaresh.news/
کانادا و آلمان عقب کشیدند/ توربین به روسیه تحویل می‌شود

کانادا و آلمان عقب کشیدند/ توربین به روسیه تحویل می‌شود

طبق اعلام رویترز توربین مورد نیاز برای خط لوله «نورد استریم 1» ابتدا از کانادا به آلمان ارسال خواهد شد و سپس برلین آن را به گازپروم روسیه تحویل می‌دهد.

FarsNews.ir/
آلمان برای کاهش بیشتر صادرات گاز روسیه آماده شود

آلمان برای کاهش بیشتر صادرات گاز روسیه آماده شود

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان گفت آلمان باید برای کاهش بیشتر عرضه گاز از سوی روسیه آماده شود زیرا پوتین استراتژی بالا بردن قیمت‌ها برای تضعیف همبستگی اروپا را دنبال می‌کند.

Isna.ir/
برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خودرو میانگین 1750 یورو ارزبری دارد

برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خود...

مدیرعامل شرکت ساپکو گفت: قیمت دستوری موجب شده تا ایران‌خودرو برای تولید هر دستگاه خودرو 206 تیپ دو 45 میلیون تومان...

Borna.news/
تایید واکسن آبله میمونی در اتحادیه اروپا

تایید واکسن آبله میمونی در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا تاییدیه واکسن آبله میمونی شرکت باوارین نوردیک موسوم به ایموانکس(Imvanex) را صادر کرد.

Borna.news/
کشورهای اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز

کشورهای اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز

ایلنا: در پی کاهش عرضه گاز از سوی روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌دنبال راهی برای کاهش تقاضای گاز هستند.

Ilna.ir/
هشدار کمبود برخی کالاهای اساسی در آلمان

هشدار کمبود برخی کالاهای اساسی در آلمان

نشریه آلمانی نوشت: در صورت کاهش عرضه گاز روسیه در ماه‌های آینده، آلمان ممکن است با کمبود برخی کالاهای اساسی مانند کاغذ توالت و مقوا مواجه شود.

FarsNews.ir/
رکورد بی سابقه عرضه گاز روسیه به چین/ کاهش 20 درصدی پمپاژ به آلمان

رکورد بی سابقه عرضه گاز روسیه به چین/ کاهش 20 درصدی پمپاژ به آلمان

شرکت گازپروم روسیه گزارش داد که عرضه گاز طبیعی به چین به رکوردی بی سابقه رسیده است، این شرکت در عین حال خبر داد که از...

Borna.news/
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد چرا قیمت‌های جدید شیرخشک اعلام نمی‌شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند