یک نگاه جدید؛ در میان بورسی ها / نگاه ها به اقتصاد تغییر کرده است؟

یک نگاه جدید؛ در میان بورسی ها / نگاه ها به اقتصاد تغییر کرده است؟

کم و بیش در آخر هفته‌‌ ای که گذشت، یک ژانر در میان جمع توییتری بورسی‌‌ ها راه افتاد. در این ژانر کاربران این حوزه به دغدغه‌ های خود در حوزه‌‌ ای که فعالیت می‌...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد، در همین رابطه امیر گلوانی، فعال حوزه بورس در توییتر خود نوشت: «به‌عنوان فعال بازار سهام عرض می‌کنم که اگر ملاک صرفا بورس هست، عدم‌توافق و عدم‌رفع تحریم‌‌ها، افزایش خلق پول، تورم و رشد قیمت ارز را نیز حمایت کنید، چرا‌که همگی به نفع بورس است اما به ضرر 85 میلیون ایرانی‌‌.»

 اما مجید امروی، فعال بازار سرمایه هم در قسمت نظرات این توییت نوشت: «به‌عنوان یک ایرانی درباره بازار خودرو عرض می‌کنم که اگر ملاک صرفا خودرو است، عدم‌توافق و عدم‌رفع تحریم‌‌ها، افزایش خلق پول، تورم و رشد قیمت ارز را نیز حمایت کنید، چرا‌که همگی به نفع خودرو است اما به ضرر 85 میلیون ایرانی‌‌.» او همچنین در توییت دیگری با اشاره به موضوع اصلی توییتی که درباره آن نوشته بود، برای کاربران توییتر نوشت: «سعی کنیم بین فعال و متخصص تفاوت ایجاد کنیم. تورم و خلق پول  قاعدتا قیمت اسمی همه دارایی‌ها را افزایش خواهد داد، اما افزایش در قیمت خودرو، دلار، املاک و بورس می‌تواند متفاوت باشد و قطعا بورس در رتبه اول نیست. قیمت سهام علاوه‌بر موارد فوق به بهره‌وری نیز وابسته است.»

سعید درخشانی، فعال حوزه اقتصاد و بورس هم در توییتر خود در این رابطه نوشت: «به‌عنوان یک فعال بازار سرمایه و اقتصادی که 15 سال از عمرم را صرف این کار کردم، اعلام می‌کنم که تحریم به نفع بازار سرمایه نیست، تورم به نفع بازار سرمایه نیست، اما قیمت رقابتی پول ملی (و نه افزایش افسار گسیخته) به نفع اقتصاد و بازار سرمایه است.»

در توییتر نماینده‌های مجلس شورای اسلامی هم خبر دست‌اول برای آنها که در رابطه با آن می‌‌نوشتند، افتتاح اتاق بازرگانی ایران و برزیل بود. در همین رابطه مجتبی رضا‌‌خواه، نماینده مجلس در توییتر خود نوشت که «به همراه سفیر ایران، جمعی از نمایندگان مجلس و فعالان بازرگانی ایرانی و برزیلی، اتاق بازرگانی مشترک ایران و برزیل در سايوپايولو را افتتاح می‌کنیم.

توسعه روابط اقتصادی و به‌ویژه افزایش صادرات ایران به برزیل در دستور کار اتاق بازرگانی است.» کاربران توییتر اما بی‌‌توجه به محور اصلی این خبر از کنار آن رد شدند و بیشتر درباره هزینه‌های این سفر و دستاوردش برای مردم نوشتند. به اعتقاد کاربرانی که به این موضوع می‌‌پرداختند، گرهگشای مشکلات اقتصادی امروز کشورمان رابطه با برزیل و چند کشور محدود نیست بلکه رفع تحریم‌ها و رابطه با جهان آزاد است که اقتصاد شکوفا دارند، نه کشور‌هایی که در حد و اندازه خودمان هستند.

آنها همچنین هزینه‌های سفر نماینده‌های مجلس برای شرکت در این افتتاحیه را محاسبه کرده بودند و با کنایه و گلایه برای آنها می‌نوشتند که آیا به فکر منافع خودشان هستند یا مردم. با وجود این انتقادها و کنایه‌ها، احمد نادری از دیگر نماینده‌های مجلس شورای‌اسلامی هم در توییتر خود نوشت: «در مراسم افتتاح اتاق بازرگانی مشترک ایران و برزیل، ازنقش پارلمان‌ها ‌‌و دیپلماسی پارلمانی در گسترش روابط همه‌جانبه دو‌‌کشور گفتم. پارلمان‌ها به‌خاطر رویکرد از پایین به بالا و برخاستن از بطن مردم و رابطه مستقیم و روزانه با مردم، تجلی اراده مردمی‌اند و می‌توانند بن‌بست‌های سیاسی را بشکنند.»

از توییت‌‌‌هایی هم که در جمع توییتری بورسی‌‌ها در آخرهفته گذشته مورد‌توجه قرار گرفت، می‌‌‌‌توانیم به توییت ولید هلالت، فعال حوزه بورس اشاره کنیم. او در رابطه با قطع گاز و برق و تاثیر آن در اقتصاد کشور نوشت: «قطع گاز و برق صنعت فولاد، پتروشیمی و سیمان باعث می‌شود مازاد عرضه داخل که صادر می‌‌شد، به شکل جدی کاهش یابد. اگر فرض کنیم 20درصد کاهش تولید داشته باشیم، این کاهش تولید از بخش صادرات محصولات است و طبعا کاهش درآمد صادراتی، عددی بیش از 20درصد برای کشور خواهد بود!»

یکی دیگر از توییت‌‌ها، توییت پیمان مولوی، فعال حوزه اقتصاد بود. او در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از یک ساعت، این سوال را از کاربران پرسید که آیا این ساعت زیباست؟ مولوی بعد از مطرح کردن این سوال پرسید که آیا می‌توانیم در ایران چنین ساعتی بسازیم؟ و در ادامه توییت خود و در پاسخ به این پرسش نوشت: «سریعا گروهی یافت می‌شوند و می‌گویند بله اگر حمایت شویم، می‌‌توانیم!» این فعال اقتصادی در ادامه توییت خود اینطور نوشت که «این کلمه حمایت یعنی: همه واردات ساعت ممنوع شود تا ما یک ساعت تولید کنیم و همه انتخاب‌‌ها محدود شود به محصولات ما! شاید هم فقط یک محصول.»

مسعود خوانساری

‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

شاخص تولید صنعتی ایران طی مهرماه به دلیل کاهش تقاضا و افت موجودی مواداولیه 8/ 6واحد افت داشته‌‌؛ زنگ خطری برای تولید در کشور. همچنین روند نزولی رشد شاخص‌کل تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در مهر‌‌1400 نسبت به ‌ماه مشابه سال قبل مجددا آغاز شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
بورسی های مقیم توییتر چه می گویند؟

بورسی های مقیم توییتر چه می گویند؟

در جمع توییتری بورسی‌‌‌ ها و اقتصادی‌‌‌ ها همچنان از امنیت سرمایه‌‌‌ گذاری در ایران صحبت می‌ شود. آنها چند روزی است که از تجربه‌‌‌ های خود با زبان انتقاد و طنز در...

EghtesadOnline.com/
دولت سیزدهم و ناامیدی بورس بازان در توییتر

دولت سیزدهم و ناامیدی بورس بازان در توییتر

انفعال، امید، بی‌‌امیدی؛ این سه کلمه از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم در شبکه‌‌ اجتماعی توییتر مدام در رفت و برگشت بوده است.

EghtesadOnline.com/
استاندارد دوگانه بورسی ها؛ در توییتر و اینستاگرام

استاندارد دوگانه بورسی ها؛ در توییتر و اینستاگرام

مساله‌‌‌ای که همیشه بین کاربران این دو شبکه‌‌‌اجتماعی مورد جدال بوده است؛ به این معنا که کاربران توییتر معتقدند از واقعیت‌‌‌ها و اتفاق‌‌‌های ملموس می‌‌‌نویسند و...

EghtesadOnline.com/
حاشیه‌های بورس در توییتر / «بورس پول لازم است، اینقدر به حاشیه نروید!»

حاشیه‌های بورس در توییتر / «بورس پول لازم است، اینقدر به حاشیه نرو...

شاخص بورس بازار سهام امروز 10 هزار واحد افت کرد و همچنان سهامداران نسبت به وضع موجود گلایه‌های بسیاری دارند. بخشی از این انتقادات به فضای توییتر نیز کشیده شده است.

TejaratNews.com/
گنجشگک توییتر طرفدار ندارد

گنجشگک توییتر طرفدار ندارد

در روز جمعه و در دومین روز معاملات این سهام تازه وارد، افت 7.2 درصدی قیمت سهام توییتر موجب ناامیدی سهامداران شد.

Sena.ir/
توییتر در بورس نیویورک لانه می کند

توییتر در بورس نیویورک لانه می کند

شبکه اجتماعی توییتر با نزدیک شدن به تاریخ عرضه اولیه سهام خود، به تدریج در خصوص جزيیات عرضه اولیه خود افشاگری می کند.

Sena.ir/
بورس نیویورک لانه گنجشک توییتر

بورس نیویورک لانه گنجشک توییتر

توییتر در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر اعلام کرد که در حال تکمیل مدارک در کمیسیون اوراق بهادار برای عرضه اولیه سهام در آمریکا است.

Sena.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت