امکان تردد کشتی‌ها با حجم 5 هزار تن در کانال کشتیرانی ولگا_خزر

امکان تردد کشتی‌ها با حجم 5 هزار تن در کانال کشتیرانی ولگا_خزر

کانال کشتیرانی ولگا_خزر در سال 2024 میلادی به شرایط با ثبات حفظ عمق 4.5 متر خواهد رسید که کشتی‌ها قادر خواهند بود به راحتی با حجم بار بیش از 5 هزار تن در کانال حرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، کانال کشتیرانی ولگا_خزر مهم‌ترین زیرساخت در مسیر سراسری خزر و حلقه مهم کریدور بین‌المللی شمال- جنوب قلمداد می‌شود؛ به نحوی که یکی از راه‌های مهم کریدور شمال- جنوب کانال ولگا بوده که قابلیت آن را دارد تا فدراسیون روسیه و کشورهای اوراسیا را به کشورهای آسیای مرکزی، خلیج فارس و شبه جزیره هند متصل کند.

در این میان، افزایش میزان حمل بار در کانال ولگا- خزر از طریق بندر آستراخان و اولیا واقع در استان آستراخان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بدون انجام عملیات لایروبی، تردد کشتی‌ها با حجم بار بالای 4 هزار تن و نیز آبخور بالای 3.5 متر اجتناب ناپذیر است.

عمق کانال مذکور جهت عبور کشتی‌ها باید حداقل 4.5 متر باشد در حالی که تا قبل از ماه مارس 2023 میلادی در بهترین شرایط پرآبی رودخانه ولگا-خزر، عمق آن به حدود 3.5 متر رسید که هم اکنون با تصمیمات و پیگیری‌های استاندار آستراخان و طرح موضوع نزد ريیس جمهور روسیه شرایط به مقدار قابل توجهی بهبود پیدا کرده است و دولت فدرال با توجه به اهمیت مسیر کریدور شمال- جنوب، بودجه لازم برای آن را تخصیص داده است.

در نتیجه حمایت‌های مذکور، کارهای لایروبی و دسترسی به عمق بیش از 4 متر تا اواخر سال میلادی جاری و منتهی به دسامبر 2023 میلادی به وجود خواهد آمد که با این اقدام، امکان ورود کشتی‌ها با ظرفیت بیشتر به بندر اولیا و بندر آستراخان و افزایش حمل بار را فراهم می‌شود.

بر اساس گزارش‌های اعلام شده، با برداشت 9 میلیون تن گل و لای از بستر رودخانه ولگا، کشتی‌های عبوری می‌توانند تا عمق 4.15 متر به راحتی عبور کنند که این وضعیت در سال 2024 میلادی با برداشت 11 میلیون تن به شرایط باثبات حفظ عمق 4.5 متر خواهد رسید. در چنین شرایطی، چنانچه عمق 4.5 متر حفظ شود، کشتی‌ها قادر خواهند بود به راحتی با حجم بار بیش از 5 هزار تن در کانال حرکت کنند؛ چراکه رابطه مستقیمی بین افزایش عمق ولگا با افزایش ظرفیت بارگیری و تخلیه بنادر اصلی دریای خزر وجود دارد.

گفتنی است، مشکل اصلی این کانال طی سنوات گذشته، به گل نشستن کشتی‌های عبوری به دلیل عمق کم آن بوده که انجام اقدامات و عملیات فوری لایروبی در این رودخانه را ضروری می‌نماید که این اتفاق در بازه زمانی شش ماهه دوم سال به دلیل سرما و یخزدگی و نیز محدودیت فعالیت کشتی‌های لایروب بسیار سخت خواهد بود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد