تکلیف جاماندگان سهام عدالت چیست؟

تکلیف جاماندگان سهام عدالت چیست؟

20‌میلیون جامانده‌‌‌ای که قرار بود تا پایان دولت دوازدهم مشمول دریافت سهام عدالت شوند همچنان بلاتکلیفند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، حتی طرح جاماندگان سهام عدالت که یک سال پیش در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و برای بررسی در صحن علنی، به هیات‌رییسه تقدیم شده بود، معلوم نیست در نوبت بررسی قرار گیرد و آنچه از شواهد بر می‌‌‌آید، قرار است راه جدیدی برای ارايه سهام عدالت به جاماندگان، در پیش گرفته شود. این را می‌شود از اظهارات غلامرضا مرحبا که اکنون سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است استنباط کرد.

 مرحبا در پاسخ  درباره سرنوشت طرح جاماندگان سهام عدالت بعد از یک سال انتظار در هیات‌رییسه برای بررسی در صحن علنی بهارستان می‌‌‌گوید: حالا که دولت تغییر کرده و دولت جدید برای تعیین‌تکلیف جاماندگان سهام عدالت اراده کرده است، بهتر است مجلس به دنبال حرکت یک بعدی نباشد و برای حل این موضوع کار مشترکی را با دولت شروع کند.

  استارت جاماندگان عدالت در مجلس انقلابی

اولین بار بحث جاماندگان سهام عدالت را نمایندگان اصولگرای مجلس دوازدهم پیش کشیدند. از یکسو تازه پایشان به بهارستان باز شده بود و شعار حمایت از اقشار کم‌‌‌درآمد را سر داده بودند و از سوی دیگر شاخص کل بورس هر روز داشت رکورد جدیدی ثبت می‌‌‌کرد و بازار بحث‌‌‌های بورسی در محافل عمومی داغ بود. در حالی که برخی کارشناسان نسبت به نحوه ارايه و آزاد شدن سهام عدالت هشدار می‌‌‌دادند، نمایندگان مجلس دوازدهم پیش‌‌‌نویس طرحی را تدوین کردند که بر اساس آن مشمولان سهام عدالت افزایش پیدا می‌‌‌‌‌‌کردند. با وجود اینکه بنابر بر اعلام محمدرضا پورابراهیمی در شهریور سال گذشته، طرح جاماندگان سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید اما رقم دقیق مشمولان جدید سهام عدالت هیچ‌گاه به صورت قطعی اعلام نشد؛ اظهارنظر نمایندگان متفاوت بود و این رقم از حدود 5‌میلیون تا 20‌میلیون نفر برآورد می‌‌‌‌‌‌شد.

  فروکش کردن تب‌‌‌وتاب ارايه سهام به جاماندگان با نزولی شدن شاخص

با نزولی شدن شاخص کل بورس و خوابیدن تب‌‌‌وتاب مردم برای دریافت کد بورسی، تلاش‌‌‌های بورسی نمایندگان مجلس هم فروکش کرد. طرح جاماندگان سهام عدالت که در کمیسیون اقتصادی تصویب و در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار داشت، به بایگانی رفت. هرچند نمایندگان مجلس مخالفت دولت وقت (دولت حسن روحانی) با این طرح را بهانه می‌‌‌کردند و می‌‌‌گفتند وزرای اقتصادی دولت دوازدهم با این طرح مخالف و معتقد بودند منابع تامین مالی برای ارايه سهام به 20‌میلیون نفر وجود ندارد، اما اکنون که دولت تغییر کرده است نیز طرح مذکور همچنان مسکوت مانده و خبری از بررسی آن در صحن علنی بهارستان و تبدیل آن به قانون نیست.

  سرنوشت طرح جاماندگان عدالت در مجلس

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ  درباره سرنوشت این طرح می‌‌‌گوید: «دولت گذشته همکاری خوبی برای ارايه سهام به جاماندگان سهام عدالت نداشت. ما در کمیسیون اقتصادی نیز از دولت دعوت کرده بودیم و نمایندگان دولت آقای روحانی نظرشان بر این بود که برای 20‌میلیون بازمانده سهام عدالت، منابع به اندازه کافی وجود ندارد که به آنها سهم تعلق گیرد.»

او به پژوهشی از سوی مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس شورای اسلامی اشاره می‌کند: «مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس بررسی‌‌‌هایی کرده و نظرش بر این بود که می‌شود منابع این کار را تامین کرد اما به هر حال نظر دولت قبلی بر این نبود و همکاری مناسبی با مجلس انجام نداد. به همین دلیل کاری از پیش نبردیم.»

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس کسانی که قرار است سهام عدالت دریافت کنند را جزو دهک‌‌‌های پایین می‌داند و توضیح می‌دهد: «افرادی که سهام عدالت دریافت نکرده‌‌‌اند و اصطلاحا جاماندگان خطاب می‌‌‌شوند کسانی‌‌‌ هستند که واقعا مستحق دریافت این سهامند چون برخی از آنها تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی‌‌‌ یا بهزیستی هستند یا اقشار و کارمندانی که چون شغل خاصی نداشتند جزو دسته‌‌‌ای که سهام عدالت دریافت کردند، حساب نشدند. باید به این افراد کمک شود و به آنان هم سهام عدالت تعلق گیرد.»

مرحبا با تکرار اینکه «دولت گذشته برای حل این موضوع با مجلس همکاری نکرد و به همین دلیل نمایندگان به دنبال طرح رفتند» می‌‌‌گوید: اما الان گشایشی رخ داده و وزیر رفاه، کار و امور اجتماعی هم مصاحبه‌‌‌ای درباره تعیین تکیف جاماندگان سهام عدالت کرده که این صحبت‌‌‌ها برای ما دلگرم‌‌‌کننده بود و نشان می‌‌‌دهد که دولت جدید قصد همکاری در این زمینه را دارد و می‌‌‌خواهد که تکلیف بازماندگان سهام عدالت مشخص شود. او با بیان این مطلب اضافه می‌کند: «من شخصا فکر می‌‌‌کنم حالا که دولت جدید اراده کرده که تکلیف جاماندگان سهام عدالت را مشخص کند و به عرصه بیاید، ما به دنبال حرکت یک بعدی از طرف مجلس نباشیم، به دنبال طرح نرویم و کار مشترکی را شروع کنیم؛ یعنی هم دولت و هم مجلس کمک کنیم که با پشتوانه قوی و کارشناسی‌شده‌‌‌ای این مساله را حل کنیم.»

او در پاسخ به این سوال که یعنی طرح جاماندگان سهام عدالت ملغی می‌شود؟ می‌‌‌گوید: خیر، معنی کار مشترک دولت و مجلس، این نیست. گشایش‌‌‌هایی از طرف دولت جدید رخ داده که به ما نوید می‌دهد که می‌توانیم یک کار مشترک انجام دهیم. ان‌شاءالله بعد از تعطیلات از جمله مواردی که به نوبت در دستور کار کمیسیون‌ها خواهد آمد این مساله است. ما می‌توانیم با کمک و همکاری کار قوی‌‌‌تر انجام دهیم.

مرحبا درباره نظر وزیر اقتصاد دولت رییسی برای ارايه سهام به جاماندگان نیز می‌‌‌گوید: از نظر آقای خاندوزی خبر ندارم و صحبتی هم با ایشان نداشته‌‌‌ام ولی خروجی‌ای که از مجموعه دولت سیزدهم بیرون می‌‌‌آید، نشان می‌دهد که به دنبال حل‌‌‌وفصل این موضوع هستند و مخالفتی ندارند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی در پاسخ به این سوال که چرا مجلس در تصویب طرح جاماندگان سهام عدالت تعلل کرده است نیز می‌‌‌گوید: بحث تعلل نیست چون ابتدا باید زمینه‌‌‌ها را آماده کرد. دولت مجری کار است و اگر با اقناع کارها را انجام دهیم کار راحت‌‌‌تر و سریع‌‌‌تر پیش می‌رود. اینکه بیایم در جایی که دولت با چیزی مخالف است صرفا تحمیلی انجام دهیم، باعث نمی‌شود کارها خوب پیش رود. البته درست است که دولت موظف به انجام قانون است و اگر چیزی قانون شد، باید آن را انجام دهد اما چه بهتر که کار مشترکی صورت گیرد و با اقناع پیش رود؛ یعنی از طرف دولت هم پذیرش وجود داشته باشد.

مرحبا سپس تاکید می‌کند: البته دلیل تصویب نشدن طرح جاماندگان سهام عدالت در مجلس تعلل نیست و من تعلل را قبول ندارم. مجلس برای طرح‌‌‌ها و لوایح دستورکار دارد و طرح‌‌‌ها و لوایح طبق دستوری که وجود دارد به طور مرتب به صحن علنی می‌‌‌آیند و بعد از طی مراحل در نوبت بررسی قرار می‌‌‌گیرند. بعضا برخی از این طرح‌‌‌ها و لوایح هم از کمیسیون‌‌‌ها به هیات‌رییسه می‌رسد ولی آنجا شاید معاونت قوانین و کارشناسان ایراداتی بگیرند و ممکن است دوباره به کمیسیون برگشت داده و چکش‌‌‌کاری بیشتر یا اصلاح شود. بنابراین اینها عادی است و همیشه اتفاق می‌‌‌افتد. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌‌‌گوید که باید دید طرح جاماندگان سهام عدالت در کدام‌یک از این مراحل است اما به گفته او مجلس در بررسی این طرح تعلل نکرده است.

  صفر تا صد سهام عدالت

طرح توزیع سهام عدالت از سال 1385 آغاز و بر اساس آن، مالکیت بخشی از سهام برخی از بنگاه‌‌‌های دولتی به گروهی از مردم سپرده شد. اما افراد، حق فروش سهام و دریافت سود را تا 10 سال (تا سال 1395) نداشتند و مدیریت سهام عدالت در اختیار دولت بود. با ابلاغ رهبر انقلاب، سهام عدالت در اردیبهشت ماه 99 به صورت کامل آزادسازی و مدیریت کامل این سهام به مردم سپرده شد. طی 15 سال گذشته، سازمان خصوصی‌‌‌‌‌‌سازی وظیفه خرید و فروش‌ها و جابه‌‌‌جایی سهم‌‌‌های موجود در سبد سهام عدالت را برعهده داشت و مردم سود خود را به ‌‌‌صورت سالانه دریافت می‌‌‌‌‌‌کردند. با آزادسازی کامل سهام عدالت، اختیار مدیریت سهام عدالت به مشمولان سپرده شد. دو روش مدیریتی مستقیم و غیرمستقیم برای سهام عدالت درنظر گرفته شده است. در روش مدیریت مستقیم، سهامدار اختیار و قدرت تصمیم‎گیری درخصوص سهام خود را دارد. در روش مدیریت غیرمستقیم، مالکیت همچنان در اختیار مشمولان است، اما مدیریت و نگهداری سهام برعهده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود که تمام این شرکت‌ها، در بورس پذیرفته شده‌‌‌اند. 19‌میلیون نفر، روش مدیریت مستقیم و 30‌میلیون نفر، روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌‌‌اند. 30درصد از سهام عدالت در خردادماه و 60درصد از آن در مردادماه سال گذشته آزاد شد اما با آغاز موجی ریزشی در بازار سهام، سیاستگذار تصمیم گرفت تا خرید و فروش سهام مذکور را ممنوع کند.

  جاماندگان سهام عدالت چند نفرند؟

طراحان برای این سوال اساسی از همان ابتدا رقم‌‌‌های مختلفی تعیین کردند و هنوز هم رقم دقیق آن مشخص نشده است. محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیش‌تر با اشاره به اینکه قرار بود 6 دهک کم‌‌‌درآمد جامعه جزو مشمولان سهام عدالت ‌‌‌شوند اما چنین نشده است، درباره تعداد جاماندگان گفته بود: «یک‌میلیون و 200‌هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و حدود 2‌میلیون و 100‌هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده‌‌‌اند. همچنین حدود یک‌میلیون و 800‌هزار نفر نیز در سال‌های 84-85 دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌‌‌اند، اما سهامی به نام آنها واگذار نشده که در این طرح جزو جاماندگان از سهام عدالت هستند.» سیدغنی نظری خانقاه، از دیگر نمایندگان مجلس اما این رقم را حدود 20‌میلیون نفر برآورده کرده و گفته بود: «تنها 10‌میلیون نفر از آنها که شامل 6‌میلیون نفر کارگر ساختمانی، یک‌میلیون و 500‌هزار نفر کمیته امدادی‌‌‌ها، 200‌هزار نفر بهزیستی و... می‌‌‌شوند، نتوانسته‌‌‌اند سهام عدالت دریافت کنند.» او همچنین تاکید کرده بود برخی از این جاماندگان به دلیل اینکه تحت پوشش هیچ مرکزی قرار ندارند قابل شناسایی نیستند، بنابراین در کمیسیون اقتصادی مقرر شده با شناسایی و تایید کمیته امداد به این افراد هم سهام عدالت تعلق بگیرد. همچنین در بحث روستانشینان هم با توجه به کد ملی افراد این شناسایی‌‌‌ها انجام خواهد شد. با این حال همچنان رقم دقیقی برای این جاماندگان مشخص نشده است.

  ارزش روز سبد سهام عدالت چقدر است؟

سبد سهام عدالت متشکل از 49 شرکت است که در این میان 37 شرکت معادل 70‌درصد آن در بورس حضور دارند و 12 شرکت دیگر بورسی نیستند. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که دو دهک اول مشمولان سهام عدالت یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک‌میلیونی دارند و غیر از آن، 25‌میلیون نفر برگه‌‌‌های سهام عدالت 532‌هزار تومانی و 10‌میلیون نفر برگه‌‌‌های سهام 478‌هزار تومانی در اختیار دارند. این در حالی است که با توجه به نوسانات اخیر بازار سهام و رشد قیمتی که این سهام طی این 15سال تجربه کرده‌‌‌اند، ارزش هر برگه یک‌میلیونی سهام 28 برابر شده است. در حال حاضر افرادی که برگه سهام یک‌میلیون تومانی دارند، ارزش روز هر برگه آنها حدود 28‌میلیون تومان است. مابقی نیز به نسبت میزان دارایی خود از این رقم بهره‌‌‌مند خواهند شد.

local_offerبرچسب‌ها:
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته

ارزش سبد سهام عدالت در هفته گذشته در مقایسه با هفته سوم مهرماه با افت ارزش مواجه شد که نگرانی‌هایی را برای افرادی که این سهام را در اختیار دارند، ایجاد کرده است.

FarsNews.ir/
طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت/ هدف قانون‌گذار ماندگاری مردم در سهام عدالت است

طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت/ هدف قانون‌گذار ماندگاری مردم در سه...

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت با بیان اینکه طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت توسط دولت و مجلس در حال اجراست، گفت: هدف قانون‌گذار و سیاست‌مداران ماندگاری مردم در سهام عدالت است.

FarsNews.ir/
خبر خوب برای دارندگان سهام عدالت / سهام عدالت هم قیمت پراید می‌شود؟

خبر خوب برای دارندگان سهام عدالت / سهام عدالت هم قیمت پراید می‌شود...

روند شاخص کل در روزهای گذشته صعودی بوده و برخی از کارشناسان معتقدند احتمالا در هفته آینده شاخص کل بورس، وارد کانال 1.6 میلیون واحدی شود. رشدی که می‌تواند بر ارزش سهام عدالت هم اثر مثبت بگذارد.

TejaratNews.com/
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ رشد 3 درصدی ارزش سهام عدالت در یک هفته

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ رشد 3 درصدی ارزش سهام عدالت در یک هفته

ارزش سبد بورسی سهام عدالت در هفته دوم مهرماه به میزان 3 درصد رشد کرد تا کاهش هفته‌های پیشین ارزش این شرکت جبران شود.

FarsNews.ir/
جاماندگان سهام عدالت بخوانند / اعلام مشمولان سهام عدالت جدید

جاماندگان سهام عدالت بخوانند / اعلام مشمولان سهام عدالت جدید

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس کسانی را که قرار است سهام عدالت دریافت کنند جزو دهک‌‌‌های پایین می‌داند و در این خصوص می‌گوید: افرادی که سهام عدالت دریافت نکرده‌‌‌اند و اصطلاحا جاماندگان خطاب می‌‌‌شوند کس...

TejaratNews.com/
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ رشد 2.5 درصدی سهام عدالت در هفته گذشته

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ رشد 2.5 درصدی سهام عدالت در هفته گذشته

ارزش سهام عدالت پس از دو هفته کاهش در هفته گذشته با افزایش قیمت روبرو شد تا بخشی از نگرانی افراد دارای این سهام کاسته شود.

FarsNews.ir/
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش 5.5 درصدی ارزش سهام عدالت در هفته گذشته

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش 5.5 درصدی ارزش سهام عدالت در هفته گ...

سهام عدالت به دلیل اینکه از نمادهای شاخص‌ساز در بورس تشکیل شده‌، مانند شاخص کل با کاهش ارزش 5.5 درصدی مواجه شده است.

FarsNews.ir/
سهام عدالت چقدر می ارزد؟/ کاهش 1.5 درصدی قیمت سهام حاضر در سبد سهام عدالت

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/ کاهش 1.5 درصدی قیمت سهام حاضر در سبد سها...

سهام عدالت در هفته گذشته برای دومین هفته متوالی با کاهش ارزش روبرو شد و 1.5 درصد کاهش یافت.

FarsNews.ir/
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش ارزش سهام عدالت در هفته رشد بورس

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش ارزش سهام عدالت در هفته رشد بورس

سهام عدالت در هفته گذشته به دلیل کاهش قیمت نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ، با کاهش ارزش مواجه شده است.

FarsNews.ir/
جاماندگان سهام عدالت گوش به زنگ باشند/ چالش‌های سهامدارانی که سهام عدالت خود را فروخته‌اند

جاماندگان سهام عدالت گوش به زنگ باشند/ چالش‌های سهامدارانی که سهام...

تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت در نیمه دوم امسال انجام می‌شود که می‌تواند بهبودی در زندگی برخی افراد ایجاد کند.

YJC.news/
سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افزایش 12 درصدی ارزش سهام عدالت در یک ماه

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افزایش 12 درصدی ارزش سهام عدالت در یک ما...

سهام عدالت که می توانست به یک دارایی قابل توجه برای سهامداران تبدیل شود، به دلیل تصمیمات نادرست و شتاب‌زده دولت دوازدهم با کاهش ارزش قابل توجهی همراه شد، اما در یک ماه گذشته این روند کاهش ارزش متوقف ش...

FarsNews.ir/
آغاز فروش سهام عدالت از شنبه / فروشندگان جدید سهام عدالت، فعلا منتظر بمانند

آغاز فروش سهام عدالت از شنبه / فروشندگان جدید سهام عدالت، فعلا منت...

تعیین زمان 5 شهریور ماه برای لغو سفارش فروش سهام عدالت، هشدار برای کسانی بود که ممکن است سهامشان از شنبه به بعد فروخته شود.

JameJamOnline.ir/
فروش سهام عدالت از فردا آغاز خواهد شد/ فروشندگان جدید سهام عدالت، فعلا منتظر بمانند!

فروش سهام عدالت از فردا آغاز خواهد شد/ فروشندگان جدید سهام عدالت، ...

تعیین زمان 5 شهریور ماه برای لغو سفارش فروش سهام عدالت، هشدار برای کسانی بود که ممکن است سهامشان از شنبه به بعد فروخته شود.

YJC.news/
انصراف از فروش سهام عدالت امکان‌پذیر است/ دو روش برای لغو فروش سهام عدالت وجود دارد

انصراف از فروش سهام عدالت امکان‌پذیر است/ دو روش برای لغو فروش سها...

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: افراد می‌توانند درخواست فروش سهام عدالت را که پیش از این ثبت کردند، لغو کنند.

YJC.news/
خبری مهم برای جاماندگان سهام عدالت | سهام عدالت جدید در دولت ريیسی + فیلم

خبری مهم برای جاماندگان سهام عدالت | سهام عدالت جدید در دولت ريیسی...

گزینه پیشنهادی سید ابراهیم ريیسی برای وزارت تعاون از برنامه‌های خود برای توزیع سهام عدالت جدید به تمام افرادی که سهام عدالت نگرفته‌اند، خبر داد و اعلام کرد: پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهم که همه ذی ن...

NabzeBourse.ir/
حرکت بازار سرمایه بعد از دانه پاشی انتشار صورت مالی حسابرسی نشده شرکت صندوق سرمایه گذاری ارزش آفرین گلرنگ صورت مالی میاندوره ای شرکت ثبات ویستا منتشر شد تصمیمات مجمع " کساوه " ثبت شد تصمیمات " خاور " ثبت شد آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی سایپا مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توازن کوروش در نیمه آبان مجمع صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا برگزار می شود بیت‌کوین صعود کرد نوید بهبود بازار با وجود معاملات منفی برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک امین آوید به زودی " ثهام " صورت مالی 9 ماهه منتشر کرد " رکیش " صورت مالی 6 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد رشد 72 درصدی سود خالص شرکت‌ها در نیمه نخست سال پایان گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت بنزین انتشار صورت مالی میاندوره ای " دسانکو" افزایش قیمت دلار اوج گرفت سهمیه تهران از طرح جهش مسکن نابودی برخی نخلستان‌ها به دلیل آبیاری با آب شور حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی آفت بلاتکلیفی در سهام عدالت، دامنگیر تمام بورس می‌شود پشت پرده اصرار به پرداخت غیرسجامی سود سهامداران گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد کاهش حباب سکه عامل منفی در بازار / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 4 آبان امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ طلا گران شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/3 ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز