کودکان افغان در خطر مرگ هستند

کودکان افغان در خطر مرگ هستند

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه یک میلیون کودک زیر پنج سال در افغانستان در معرض خطر مرگ ناشی از سوء تغذیه هستند، خواستار کمک‌های بین‌المللی شد.

خبرگزاری فارس: «مارگارت هریس» سخنگوی سازمان جهانی بهداشت روز جمعه گفت که حداقل یک میلیون کودک زیر پنج سال در افغانستان در معرض خطر مرگ ناشی از سوء تغذیه قرار دارند.

وی در این خصوص گفت: سوء تغذیه همچنان چالشی رو به رشد برای سلامتی در سراسر افغانستان است. پیش‌بینی می‌شود که حدود 3.2 میلیون کودک زیر پنج سال تا پایان سال دچار سوءتغذیه حاد شوند. حداقل یک میلیون از این کودکان بدون درمان فوری، در معرض خطر مرگ بر اثر سوء تغذیه حاد قرار دارند.

این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین به شیوع سرخک در افغانستان در سال 2021 اشاره و خاطرنشان کرد که «برای کودکان مبتلا به سوء تغذیه، سرخک حکم اعدام است».

وی افزود: از ژانویه 2021 بیش از 24000 مورد بالینی سرخک، 2397 مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک و 87 مورد مرگ گزارش شده است.

هریس در ادامه، از جامعه جهانی خواست تا به کودکان و نیازمندان در افغانستان کمک کند.

پیش‌تر، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که در شش ماه نخست امسال بیش از 460 کودک در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان جان باختند.

این نهاد اوضاع کنونی کودکان را نگران‌کننده خواند و تاکید کرد که مصونیت و حفاظت از کودکان باید اولویت کاری در بخش‌های کار حکومت باشد.

«سمنتا مورت» مسيول صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد گفت: «ما درباره کودکانی که در نتیجه وسایل انفجاری امسال جان باخته‌اند نگران هستیم. جان باختن حتی یک کودک بسیار اندوه‌آور است، باید هر شهروندی تلاش کند تا از کودکان محافظت شود.»

همزمان، دیدبان حقوق بشر خواهان کمک‌های بی‌درنگ برای بهبود اوضاع کودکان در افغانستان شد. «هیدر بار» عضو سازمان دیدبان حقوق بشر گفت: «ما خیلی نگران اوضاع کودکان در افغانستان هستیم. اکنون، اوضاع در این کشور خوب نیست و  در حال بدتر شدن است. اما مساله‌ای که بیشتر ما را  متاثر می‌سازد گرسنگی و سوء تغذیه است. یک میلیون کودک در افغانستان به سوء تغذیه دچار شده‌اند که به گفته سازمان ملل یک میلیون آنان با خطر مرگ روبرو هستند.»

چندین دهه نبرد در افغانستان، روند زندگی بسیاری از ساکنان این کشور را دگرگون ساخته است. جنگ افغانستان، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم حتی بر کودکان پیش از تولد اثرهای زیان باری داشته که در برخی رویدادها حتی به معلولیت آنان انجامیده است.

در کنار نبردها، سال‌هاست که فقر اقتصادی هم از مسایلی بوده که سبب شده تا کودکان ناگزیر به کارهای سخت رو بیاورند و از نعمت آموزش و پرورش دور بمانند.

local_offerبرچسب‌ها:
افغانستان پول برق ایران را می‌دهد؟

افغانستان پول برق ایران را می‌دهد؟

ایران با وجود کمبود برق به کشورهای همسایه برق صادر می‌کند. یکی از این کشورها افغانستان است و حالا اسپوتنیک ادعا کرده که بدهی افغانستان به کشورهای صادرکننده برق، مبلغ 62 میلیون دلار است. آیا افغانستان ...

TejaratNews.com/
تحولات افغانستان چه اثری بر بورس ایران خواهد گذاشت؟

تحولات افغانستان چه اثری بر بورس ایران خواهد گذاشت؟

بخش عمده‌ای از صادرات ایران به مقصد افغانستان صورت می گیرد و تحولات افغانستان بر بازارهای مالی کشور از جمله بورس تاثیرگذار است.

YJC.news/
چین و معادن افغانستان پس از تصرف طالبان

چین و معادن افغانستان پس از تصرف طالبان

افغانستان در بهترین شرایط یک بازی طولانی مدت است و اکنون که طالبان برنده شده اند، بیشتر نمایشی بلند مدت برای منافع چین است. بعد از پنج سال، این احتمال وجود دارد که افغانستان به یک صادرکننده مواد معدنی...

BourseNews.ir/
تاثیر تحولات افغانستان بر بازار طلای ایران / سکه چقدر گران شد؟

تاثیر تحولات افغانستان بر بازار طلای ایران / سکه چقدر گران شد؟

طبق تحلیل عضو هیات‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر تحولات سیاسی افغانستان تاثیر خود را در نوسانات نرخ ارز در داخل داشت و سبب شد با وجود کاهش قیمت اونس جهانی، روند صعودی قیمت سکه و طلا...

TejaratNews.com/
خیز چین به سوی ثروت معدنی افغانستان

خیز چین به سوی ثروت معدنی افغانستان

در حالی که جهان با نگرانی فزاینده به تحولات سیاسی افغانستان می نگرد، توجه اذهان عمومی به تدریج به ثروت معدنی این کشور و نحوه بهره برداری دولت طالبان از آن معطوف می شود.

Bartarinha.ir/
بایدن: عملیات تخلیه آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت

بایدن: عملیات تخلیه آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت

علی‌رغم کشته شدن 12 نظامی آمریکا در اثر انفجارهای کابل ريیس‌جمهور آمریکا گفت عملیات خروج آمریکایی‌ها از افغانستان ادامه خواهد داشت.

Bartarinha.ir/
بازگشت روند تجارت ایران و افغانستان به حالت عادی

بازگشت روند تجارت ایران و افغانستان به حالت عادی

سخنگوی گمرک گفت: روند تجارت بین ایران و افغانستان که طی یک ماه و نیم گذشته کند شده بود تقریبا به حالت عادی باز گشته است.

Irinn.ir/
رشد عجیب ارزش پول افغانستان در ایران

رشد عجیب ارزش پول افغانستان در ایران

بعد از سقوط کابل، ارزش پول ملی افغانستان در بازارهای کابل و هرات به شدت کاهش پیدا کرده اما این روند در کشور ما وارونه شده و قیمت هر واحد پول افغانستان در بازار ایران، بیشترین رشد را در مقایسه با دیگر ...

Bartarinha.ir/
امکان افزایش 2 برابری تجارت با افغانستان / آغاز دوباره صادرات سوخت

امکان افزایش 2 برابری تجارت با افغانستان / آغاز دوباره صادرات سوخت

یک مقام ایرانی به رویترز خبر داده که ایران، صادرات سوخت به افغانستان را چند روز قبل به درخواست دولت جدید این کشور، دوباره آغاز کرده است.

TejaratNews.com/

صادرات بنزین و گازويیل به افغانستان پس از درخواست طالبان

رشد عجیب ارزش پول افغانستان در ایران!/ دلالان ارز به سراغ افغانی رفتند

رشد عجیب ارزش پول افغانستان در ایران!/ دلالان ارز به سراغ افغانی ر...

بیش از دو هفته است که ارزش پول ملی افغانستان( افغانی) در برابر دلار آمریکا در حال ریزش است. با این حال ارزش پول افغانستان در بازار ایران و در یک اتفاق عجیب رو به رشد است. ظاهرا برخی در داخل منتظر بازگ...

TejaratNews.com/
گمرک: همه مرزهای ایران و افغانستان فعال هستند

گمرک: همه مرزهای ایران و افغانستان فعال هستند

سخنگوی گمرک ضمن تکذیب بسته بودن مرز میلک گفت: همه مرزهای ایران با افغانستان، از جمله مرز میلک باز و مرزهای تجاری کشورمان با افغانستان همگی فعال هستند.

Bartarinha.ir/
بحران ارزی در انتظار افغانستان است؟

بحران ارزی در انتظار افغانستان است؟

منابع آگاه از عزم جزم آمریکا برای ممانعت از دستیابی طالبان به منابع دلاری خبر داده اند.

Bartarinha.ir/
تداوم تعطیلی بزرگ‌ترین بازار صرافان افغانستان

تداوم تعطیلی بزرگ‌ترین بازار صرافان افغانستان

بزرگ‌ترین بازار صرافان افغانستان که به «سرای شاهزاده» معروف است با ورود طالبان به کابل بسته شد و همچنان تعطیل است.

TejaratNews.com/
احتمال تعلیق پرواز‌های ایران به افغانستان

احتمال تعلیق پرواز‌های ایران به افغانستان

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور از احتمال تعلیق همه پرواز‌های ایران به افغانستان در شرایط فعلی خبر داد.

Irinn.ir/
بازگشت شاخص بورس به مدار صعود با 8 هزار واحد رشد "ولیز" 9 واحد آپارتمان را به مزایده گذاشت حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "پیزد" نظر داد "نوری" تعمیرات اضطراری دارد/ تعطیلی فعالیت "نوری" به مدت 40 روز چراغ آیفکس سبز شد الزام بانک مرکزی برای دریافت «اینماد» خلاف قانون است رشد دسته‌جمعی شاخص‌های منتخب بورس تهران بورس بالاخره سبز شد | افزایش 8 هزار و 486 واحدی شاخص کل بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 1401 پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند این گروه از مدیران حقوق نمی‌گیرند از وعده‌های بورسی مسيولان چه خبر؟