روند سنتی نوروزی بورس شکست

روند سنتی نوروزی بورس شکست

بورس در نوروز سنت‌شکنی کرد و پس از 6 سال مجددا شاهد افت نماگر اصلی خود در روزهای نیمه‌تعطیل نوروز بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ارزش معاملات خرد نیز در محدوده کمتر از 5 هزار میلیارد تومان برآورد شد تا بازار سهام، بهار خود را با رکود آغاز کند. همانند گذشته تحت تاثیر سیاست دامنه نوسان نامتقارن، بیش از نیمی از سهم‌ها هر روز با عدم تحرک معاملاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بازار سهام در نخستین هفته کاری آخرین سال قرن، سنت رونق نوروزی در 6 سال گذشته را شکست تا با ثبت ارزش معاملات خرد روزانه در محدوده کمتر از 5 هزار میلیارد تومان و افت یک درصدی شاخص، بهار خود را با رکود نسبی آغاز کند. در همین حال، با تداوم اجرای سیاست دامنه نوسان نامتقارن، کمابیش نیمی از نمادهای معاملاتی در هر روز با صف‌های فروش و عدم‌تحرک معاملاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به‌رغم آشکار شدن آثار منفی ادامه این سیاست بر نقدشوندگی بازار و کاهش انگیزه خریداران به دلیل هراس از افتادن در تله صف‌های فروش، هنوز نهاد ناظر زمان مشخصی در خصوص نحوه تغییر محدودیت‌ها اعلام نکرده است. این در حالی است که در آخرین جلسه شورای عالی بورس در هفته پایانی اسفند، اختیارات لازم به سازمان جهت تعدیل محدوده نوسان بر اساس ملاحظه شرایط اعطا شد. در سمت متغیرهای بنیادی نیز در دو هفته گذشته در بازارهای جهانی روند منفی نسبتا ملایم در نرخ نفت و فلزات اساسی رقم خورد. در سمت نرخ برابری دلار اما با وجود ثبات نرخ نیمایی در محدوده کمتر از 23 هزار تومان، قیمت‌ها در بازار آزاد به کانال 25 هزار تومانی وارد شد. به‌زعم تحلیلگران نموداری، دلار آزاد در بازه 26 هزار تا 26 هزار و 500 تومانی با مقاومت نسبی روبه‌‌روست. علاوه بر این، خبر رشد فروش نفت ایران به چین به محدوده چشمگیر یک میلیون بشکه در روز در ماه مارس امکان مدیریت تقاضا و تثبیت نسبی ارز در کوتاه‌مدت را تقویت می‌کند.

تصویر بزرگ از علت تداوم رکود بورس

درحالی‌که مطالعه وضعیت خرد شرکت‌های بورسی به‌ویژه در گروه‌های بزرگ کالایی و صادر کننده حاکی از تداوم وضعیت مطلوب تولید و فروش این بنگاه‌هاست، قیمت این سهام در نگاه اول دچار نوعی کم واکنشی نسبت به تحولات بنیادی به نظر می‌رسند. بر این اساس، به‌رغم انتظار ثبت رکود سودآوری شرکت‌ها در فصل زمستان در محدوده 100 هزار میلیارد تومان و کاهش نسبت قیمت بر درآمد متوسط بازار بر اساس پیش‌بینی سود 1400 شرکت‌ها به کمتر از 10 واحد، هنوز هم نشانه متقنی از حضور پررنگ تقاضا به چشم نمی‌خورد. برای درک این تناقض، نگاهی از منظر کلان می‌تواند راهگشا باشد. واقعیت این است که به‌رغم عملکرد مطلوب شرکت‌های بورسی، هنوز نسبت‌های کلان ارزش‌گذاری بازار سرمایه ایران در سطوح بالایی هستند. در همین راستا، قرار داشتن کل ارزش بازار سهام بورسی و فرابورسی در سطحی معادل دو برابر تولید ناخالص داخلی و نیز دو برابر نقدینگی، بر اساس میانگین بازارهای در حال توسعه و حتی کشورهای پیشرفته، ارزش‌گذاری بالایی محسوب می‌شود. از منظر بازدهی هم، به‌رغم همه فراز و فرودها، باید به خاطر داشت که بورس تهران پس از جبران کامل آثار افت ارزش ریال در نرخ سهام تا پایان 98، در سال 99 مجددا بیش از 50 درصد بازدهی دلاری (بر اساس متوسط رشد شاخص) را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرد که هماهنگی لازم با شرایط کلان اقتصادی و همگرایی بازدهی با سایر بازارها در موج تورمی نداشت. علاوه بر اینها، چشم‌انداز پیش روی بورس در سال 1400 به لحاظ تداوم رشد درآمد فروش شرکت‌ها (هم به دلیل تثبیت نرخ‌های جهانی و هم از منظر قیمت ارز)، با شرایط متفاوتی نسبت به فضای تورم افسارگسیخته در سال گذشته مواجه است. به این ترتیب می‌توان گفت هر چند متغیرهای تحلیلی در سطح خرد کماکان علايم مساعدی از وضعیت عملکرد شرکت‌ها نشان می‌دهند اما از منظر نسبت‌های کلان، می‌توان به تصویر شفاف‌تری در زمینه دلایل رکود بورس رسید.

عقب‌نشینی چین از بازار کالایی

برخی منابع تحلیلی که وضعیت اقتصاد چین را رصد می‌کنند پیش‌تر نسبت به امکان کند شدن تقاضای مواد خام این کشور پس از تخفیف بحران کرونا هشدار داده بودند. در آخرین نمونه، نشریه وال‌استریت ژورنال در هفته گذشته در یک گزارش مفصل به تغییر مدل رشد اقتصادی چین و فاصله گرفتن از تمرکز بر تقاضای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و تولید صنعتی پس از فروکش کردن شیوع کرونا پرداخته است. بر این اساس، اقداماتی که سیاست‌گذاران این کشور در مواجهه با شیوع بیماری در سال 2020 اتخاذ کردند عمدتا به‌ صورت ‌سیاست‌های تحریک عرضه یعنی کمک به تولیدکنندگان در بخش صنعتی و مسکن اجرا شده که حالا بر مشکل عمیق بدهی‌های فزاینده نسبت به تولید ناخالص داخلی و نیز تداوم سرمایه‌گذاری‌های غیر‌مولد افزوده است. علاوه بر این، خرید حجم عظیمی از مواد اولیه و فلزات توسط تجار این کشور در مواردی به صورت موجودی‌های انبار بزرگ در بنادر و داخل خاک چین در آمده است. وال‌استریت ژورنال انتظار دارد که روند تقاضا در ماه‌های پیش رو به‌ویژه در بخش فلزات صنعتی (نظیر مس) از سوی چین تضعیف شود. خبرگزاری رویترز نیز به پر شدن مخازن ذخیره‌سازی نفت در بنادر چین و احتمال افت تقاضا در کوتاه‌مدت اشاره کرده است. همه اینها در کنار زمانبر شدن تصویب بودجه سرمایه‌گذاری عمرانی در ایالات متحده موجب شده تا در کوتاه‌مدت، چشم‌انداز قیمت مواد خام و فلزات به قوت ماه‌های اخیر نباشد؛ چشم‌اندازی که البته به دلیل ارتباط درآمدی بیش از نیمی از شرکت‌های بورس تهران (به لحاظ درآمدی) با قیمت‌های جهانی کالا برای سرمایه‌گذاران ایرانی نیز شایان توجه است.

پیام هشدار سیاست‌گذار پولی

‌به‌رغم فضای نیمه تعطیل ایام نوروز، فعالیت ريیس کل و روابط عمومی بانک مرکزی درباره تبیین شرایط دشوار تامین کسری بودجه و پیامدهای ناگوار پولی‌سازی آن ادامه یافته است. در همین راستا، ريیس کل بانک بخشی از تورم دو سال اخیر را به افزایش پایه پولی ناشی از دریافت ریال در ازای ارزهای مسدودی نسبت داده است. روابط عمومی بانک نیز به ناگزیر بودن تمکین بانک مرکزی نسبت به احکام قانونی در خصوص تامین ریال اشاره کرده است. اشاره به روش پرمخاطره تامین کسری بودجه از محل چاپ پول در حالی صورت می‌گیرد که دولت در سال گذشته طیف وسیعی از اقدامات نظیر فروش 120هزار میلیارد تومان اوراق بدهی، بیش از 30هزار میلیارد تومان سهام به صورت خرد و فروش حدود 14هزار میلیارد تومان سهام به صورت نقدی به بانک‌ها را اجرا کرد که هر یک از آنها نقش بسزایی در عدم‌تعمیق رشد پایه پولی داشتند. حالا کشور در حالی وارد سال جدید شده که ارقام مصارف بودجه تا 60 درصد نسبت به قانون سال گذشته بالا رفته و حتی اگر خوش‌بینانه فرض شود که منابع بودجه نیز همین میزان رشد کند، رقم کسری بودجه در همین ابعاد بزرگ می‌شود. با توجه به ظرفیت محدود فروش سهام، به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران باید به دنبال روشی عاجل برای جلوگیری از بروز کسری‌های بزرگ و پیامدهای آن باشند؛ روشی که اگر از مسیری غیر از تقویت منابع (از محل فروش اوراق بدهی، افزایش مالیات و فروش نفت) تامین شود معنایی جز تهدید افتادن به ورطه تورم‌های بزرگ و تشدید بی‌ثباتی در سطح اقتصاد کلان ندارد. برای سرمایه‌گذاران بورس تهران نیز هرچند ممکن است تشدید فشارهای تورمی از محل چاپ پول در نگاه اول وسوسه‌انگیز به نظر برسد اما مطالعه نمونه‌های مشابه در سطح جهانی حاکی از آن است که ورود به فاز تورم‌های بزرگ و بی‌ثباتی ناشی از آن در نهایت نتیجه مثبتی از جنس کسب بازدهی واقعی (تورم زدایی شده) برای سهامداران به دنبال ندارد.

local_offerبرچسب‌ها:
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی شرایط بورس در روزهای عید / بورس، عید سبز می‌شود؟

پیش‌بینی شرایط بورس در روزهای عید / بورس، عید سبز می‌شود؟

بازار سهام در دو هفته پایانی اسفند روند نوسانی اما نسبتا صعودی را پشت سر گذاشت. معاملات بازار به گونه‌ای در جریان است که نمادهای بزرگ حمایت می‌شوند و شاخص روند صعودی دارد. آیا این روند صعودی در ایام ن...

TejaratNews.com/
ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

هفته اول معاملات بورس در سال 1400 با ادامه روند فرسایشی طی شد و بسیاری از سهم‌ها قفل در صف فروش بودند. چرا روند فرسایشی تمام نمی‌شود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس فردا 17 فروردین / بورس فردا مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس فردا 16 فروردین / بورس این هفته سبز می‌شود؟

بورس در سال 1400 چگونه است؟ / انتخابات بورس را مثبت می‌کند؟

بورس در سال 1400 چگونه است؟ / انتخابات بورس را مثبت می‌کند؟

پیش‌بینی‌ها از روند بازار در سال 1400 متفاوت است. برخی بازار را مثبت و برخی تعادلی پیش‌بینی می‌کنند. بازار سهام از فاکتورهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد و کارشناسان معتقدند باید این فاکتورها مشخص شود تا بتو...

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 11 فروردین 1400/ بورس مثبت می‌شود؟

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 11 فروردین 1400/ بورس مثبت می‌شود؟

امروز 10 فروردین 1400 شاخص کل حالت نوسانی داشت و بعد از یک نزول، یک صعود را تجربه کرد، اما در نهایت در بازه قرمز رنگ به کار خود پایان داد. آیا بورس مثبت خواهد شد؟ آیا کانال 1.3 میلیون واحدی فردا از دس...

NabzeBourse.ir/

بورس امروز سه شنبه 10 فروردین 1400/ تابلوی بورس امروز چگونه بود؟ + فیلم

پیش‌بینی بورس امروز 15 فروردین / روند منفی بورس ادامه‌دار است؟

پیش‌بینی بورس امروز 15 فروردین / روند منفی بورس ادامه‌دار است؟

شاخص بورس دیروز منفی بود و به یک میلیون و 282 هزار واحد رسید. امروز برای بازار سهام چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

TejaratNews.com/
بورس امروز شنبه 14 فروردین 1400/ شاخص بورس امروز چگونه بود؟ + فیلم

بورس امروز شنبه 14 فروردین 1400/ شاخص بورس امروز چگونه بود؟ + فیلم

شاخص کل بورس روز چهارشنبه 11 فروردین 1400 شاخص کل در نهایت با کاهش 8650 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 294 هزار و 543 واحدی آرام گرفت. امروز شنبه 14 فروردین 1400 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ای...

NabzeBourse.ir/
تحلیل بورس در هفته دوم فروردین ماه/ توافق ایران و چین چه تاثیری بر بورس دارد؟

تحلیل بورس در هفته دوم فروردین ماه/ توافق ایران و چین چه تاثیری بر...

کارشناس بازار سرمایه می گوید: در روزهای پایانی سال ما بازار بهتری را نسبت به قبل شاهد بودیم و به نظر میرسد که ادامه همان روند را داشته باشیم مضاف بر اینکه تفاهم نامه ای که با چین به امضا رسید می تواند...

NabzeBourse.ir/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
افزایش 17 هزار و 182 واحدی شاخص بورس تهران / بازدهی سالانه بورس تهران 150 درصد شد

افزایش 17 هزار و 182 واحدی شاخص بورس تهران / بازدهی سالانه بورس ته...

شاخص کل بورس ارواق بهادار تهران در پایان معاملات چهارشنبه آخرین روز کاری سال جاری با رشد 17 هزار و 182 واحد به رقم یک میلیون و 307 هزار و 657 واحد رسید.

FarsNews.ir/

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین سهامداران «برکت» بخوانند (25فروردین) / صعود برکت برای سومین روز متوالی

در حال بارگیری...