دولت موضع خود در مورد واردات خودرو را شفاف کند/ چرا این تعداد خودروی لوکس وارد می‌شود؟

دولت موضع خود در مورد واردات خودرو را شفاف کند/ چرا این تعداد خودروی لوکس وارد می‌شود؟

ایلنا: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطر نشان کرد: مجلس از دولت تشکر می‌کند که لایحه دوفوریتی واردات خودرو کارکرده را تقدیم کرد تا مشکل بازار‌ خودرو را حل کند اما...

سید احمد رسولی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا ارز مورد نیاز برای واردات خودرو کارکرده تامین شده است؟ گفت: دولت باید به این پرسش پاسخ بدهد و بگوید چرا در آستانه استیضاح فاطمی امین شتاب زده لایحه دوفوریتی برای واردات خودرو کارکرده را به مجلس تقدیم کرد؛ اما تا به امروز اقدامی برای عملیاتی کردن آن‌ انجام‌ نداد؟ آیا  دولت پیش از تقدیم این لایحه به مجلس بررسی‌های همجانبه را انجام نداده بود و نظر بانک مرکزی را در این باره نپرسید؟

وی با اشاره به اولین تجربه تقدیم طرح واردات خودرو کارکرده از سوی مجلس در سال 99، تصریح کرد: بانک مرکزی در آن سال با واردات خودرو بدون انتقال ارز موافقت کرد. اما بانک مرکزی با اعمال نفوذ عده‌ای دیدگاه خود را در مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر داد. در حال حاضر بانک مرکزی باید به این‌ پرسش پاسخ بدهد که اگر امروز‌ مشکل ارز داریم چرا در این حجم‌ خودرو لوکس وارد کشور شده و می‌شود؟ این در حالیست که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی همواره از تولیدکنندگان می‌پرسند که ارز برای تامین مواد اولیه را از کجا تامین می‌کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: مجلس از دولت تشکر می‌کند که  لایحه دوفوریتی واردات خودرو کارکرده را تقدیم کردتا مشکل بازار‌ خودرو را حل کند اما چرا اقدامی برای عملیاتی کردن آن نمی‌کند ما تا چه زمان باید در جاده‌ها قربانی بدهیم؟‌ بارها پلیس راهور اعلام‌ کرد که خودروهای بی‌کیفیت داخلی و یا همان ارابه‌های مرگ عامل اصلی تصادفات در کشور هستند. مجمع تشخیص مصلحت و مافیای خودرو داخلی و خارجی باید نسبت به جان‌هایی که در این چند سال از دست رفتند پاسخگو باشد.

به گفته این نماینده مجلس؛ باید سخنگوی دولت که در همه زمینه‌ها اظهار نظر  و حتی برای مجلس نیز تعیین تکلیف می‌کند درباره موضع دولت در زمینه واردات خودرو کارکرد به صورت شفاف سخن بگوید.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمان تعطیلی مجلس یکبار مصوبه مجلس را رد کرد،‌ گفت: متاسفانه ريیس مجلس نظر مجمع را ابلاغ کرد و در واقع مجمع برخلاف قانون اساسی اقدام به قانونگذاری کرد در حالی که طبق اصل 57 قانون اساسی وظیفه قانونگذاری متوجه مجلس است اما‌ مراکز مختلف اقدام‌ قانونگذاری می‌کنند.

وی ادامه داد: قانونگذاری را یا به اشخاص واگذار کنیم و یا اینکه باید این روند را متوقف کنیم. افرادی که در برابر مردم پاسخگو نیستند و مردم آنها را نمی‌بینند، در واقع افراد نامريی هستند که قانونگذاری می‌کنند. اما این نمایندگان مجلس هستند که ناسازها را نسبت به رفتارهای غیرقانونی این جماعت می‌شنوند.

رسولی نژاد تصریح کرد: زمانی که دولت لایحه دوفوریتی می‌دهد به این معناست که منابع آن را تامین کرده و این موضوع نیز  درآمدهای دولت را کاهش نمی‌دهد، آیا این طرح فقط برای عدم استیضاح فاطمی امین به مجلس ابلاغ شد؟ آیا دولت می‌خواهد خودرو وارد کشور شود؟ هدف مجلس از واردات خودرو واردکردن خودروهایی با قیمت 5 تا 20 هزار یورو است تا قیمت خودرو داخلی تنظیم و کیفیت آنها بالا برود؟ از این‌رو بر این نکته تاکید می‌کنم که دولت موضع خود را در این زمینه به شکل شفاف مطرح و بیان کند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد