بغداد: ترکیه با افرایش رهاسازی حق آبه عراق موافقت کرد

بغداد: ترکیه با افرایش رهاسازی حق آبه عراق موافقت کرد

وزیر منابع آب عراق امروز شنبه اعلام کرد که آنکارا بر افزایش رهاسازی حق آبه عراق در روزهای آینده تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، «مهدی رشید الحمدانی» وزیر منابع آب عراق امروز شنبه اعلام کرد که آنکارا بر افزایش رهاسازی حق آبه عراق در روزهای آینده تاکید کرده است.

در بیانیه وزارت منابع آب عراق آمده است: الحمدانی امروز از طریق تلویزیون مدار بسته با ویسیل اوغلو فرستاده ريیس جمهور ترکیه در امور آب دیداری مجازی برگزار کرد تا وضعیت واردات آب رودخانه‌های دجله و فرات به داخل خاک عراق بررسی شود.

بر اساس این بیانیه، الحمدانی از طرف ترکیه‌ای خواست با تجدید نظر در طرح رهاسازی آب نیاز عراق به غلبه بر شرایط فعلی کم‌آبی را تضمین کند.

در این بیانیه آورده شده است: فرستاده ویژه ريیس جمهور ترکیه در امور آب آمادگی خود را برای همکاری با عراق اعلام کرد و به شرکت آب و سدهای ترکیه برای افزایش رهاسازی آب طی چند روز آینده با توجه به ذخایری که در اختیار دارد، دستور داد.

بر اساس این بیانیه، دو طرف توافق کردند که یک هیيت فنی عراقی را برای مشاهده واقعیت ذخیره آب در سدهای ترکیه اعزام کنند و در مورد برنامه‌های عملیاتی این سدها با توجه به ذخیره موجود برای غلبه بر وضعیت فعلی بحران کم آبی که عراق با آن روبروست، گفت‌وگو کنند.

در روزهای اخیر بحث بین بغداد و آنکارا درباره سدسازی ترکیه روی رودهای حیاتی عراق به ویژه سد الجیزره بالا گرفته است.

نهاد رسانه‌ای وزارت منابع آبی عراق به تازگی در صفحه فیسبوک خود پوستری را منتشر کرد که نشان می‌داد دست ترکیه مانع بر روی دجله و فرات مانع از رسیدن آب این دو رودخانه به امتداد این رودخانه در خاک عراق می‌شود و زیر پوستر نوشته شده بود: عراق، زندگی می خواهد.

بعد از انتشار گسترده این پوستر در شبکه های اجتماعی عراقی، وزیر منابع آبی عراق دستور حذف این پوستر را از صفحه رسمی وزارت آب صادر و در بیانیه‌ای بر ضرورت ادامه گفت‌و‌گو با کشورهای منبع از طریق حرفه‌ای و دیپلماتیک و بر اساس منافع مشترک تاکید کرد و گفت، انتشار چیزهایی که به کشورهای منبع آب عراق توهین کند، قابل قبول نیست.

«ثاير مخیف الجبوری» ريیس کمیته امور آبی پارلمان عراق دوشنبه گذشته درباره قصد ترکیه برای احداث سد بزرگ الجیزره هشدار داده و گفته بود که سد جدید در دست اقدام ترکیه از خطرناکترین سدها است و در صورت احداث، یک قطره آب هم از ترکیه به عراق وارد نخواهد شد.

سد الجیزره که قرار است ترکیه آن را بر روی دجله تاسیس کند، این بار بسیاری را در عراق به واکنش واداشته است؛ از نخبگان نگران تا وزیر منابع آبی عراق که پیشتر تلاش می‌کرد بیشتر بر 7 درصد حقابه عراق از طرف ایران نه بر شریان‌های حیاتی 80 درصدی عراق از ترکیه متمرکز شود.

عراق با بحران بی‌سابقه خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی به خاطر اقدامات ترکیه در پایین آوردن میزان آب ورودی رودخانه‌های دجله و فرات روبرو است. این مسيله باعث شده تا میزان حجم آب در دسترسی زمین‌های کشاورزی در عراق به نصف کاهش یابد و در برخی از استان‌های این کشور، کشاورزی به طور کامل متوقف شود.

انتهای پیام/

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

وزیر کشاورزی عراق اجازه واردات 6 محصول کشاورزی از محموله‌های موجود در گمرک به داخل این کشور را صادر کرد.

Borna.news/
تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب عراق را از ما گرفت

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب ع...

ایلنا: نايب ريیس سندیکای صنایع خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان در شرایط فعلی حاضرند با سود صفر درصد به روند تولید ادامه بدهند و از سود قانونی 17 درصد بگذرند؛ اما به نظر...

Ilna.ir/
چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

چرا رشد 11 درصدی اقتصاد ترکیه فریبنده است؟

سال‌هاست که ترکیه یک آزمایش بی‌ملاحظه در سیاست‌های پولی غیرمتعارف اجرا می‌کند تا جایی که حتی در اوج رکوردهای تورمی...

EghtesadOnline.com/
عراق: به ایران بدهی نداریم

عراق: به ایران بدهی نداریم

سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی...

Bartarinha.ir/

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را ممنوع کرد

لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

لیر سقوط کرد/ چرا لیر ترکیه بی‌ارزش می‌شود؟

جهانروند لیر از روز چهارشنبه در بازارهای جهانی نزولی شده است و در بازار تهران نیز این ارز ارزان شده است.

KhabarOnline.ir/
هزینه سنگین وابستگی به دلار برای ترکیه

هزینه سنگین وابستگی به دلار برای ترکیه

ريیس کل بانک مرکزی ترکیه گفت که این کشور به خاطر تداوم وابستگی به دلار در حال پرداختن هزینه بسیار سنگینی است.

FarsNews.ir/
کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

ريیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در نامه ای به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد و اعلام کرد که نمی توان به دلیل تنظیم بازار از صادرات دام جلوگیری کرد.

MehrNews.com/

چین واردات برخی اقلام کشاورزی و غذایی را از تایوان ممنوع کرد

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

اقتصاد ترکیه نسبت به دیگر کشورهای جهان در شرایط همه‌گیری کرونا و حتی روند افزایشی تورم، واکنشی متفاوت نشان داده است.

EghtesadOnline.com/
جزيیات ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی تامین مالی کشاورزی قراردادی

جزيیات ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی تامین مالی کشاورزی قراردادی

شیوه‌نامه اجرایی «تامین مالی کشاورزی قراردادی» با هدف بهبود روش‌های تامین مالی سرمایه در گردش زنجیره‌های تامین در بخش کشاورزی ابلاغ شده است.

Irinn.ir/
صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

ایلنا: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه...

Ilna.ir/
ایران و عراق؛ بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ایران و عراق؛ بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ريیس اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید ظرف 15 سال آینده، تجارت مشترک ایران و عراق به بزرگترین محیط فعالیت‌های اقتصادی تبدیل خواهد شد.

Isna.ir/
برخورد جدی با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی

برخورد جدی با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی

ريیس سازمان امور اراضی کشور گفت: سازمان امور اراضی با تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی کشاورزی با قدرت و جدیت در حال برخورد است.

MehrNews.com/
آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

آخرین تلاش های ناامیدانه برای تقویت لیر ترکیه

در ترکیه، هر اتفاق غیرطبیعی، یک موضوع طبیعی جدید است. اگر ارقام رسمی را باور کنیم، تورم سالانه اکنون از 73 درصد فراتر...

EghtesadOnline.com/
ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت | سجامی شدن این افراد رایگان شد منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری بلومبرگ: کمبود سس گوجه‌فرنگی و کچاپ در آمریکا به دلیل خشکسالی و هزینه بالای سوخت 3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند درخواست انجمن شرکت‌های ریلی برای شفاف‌سازی آمارهای بخش حمل و نقل کدام نماد پالایشی بیشترین بازدهی را در یکساله... مزایده 259 سازمان اموال تملیکی برگزار می شود نشست مدیر عامل شرکت نفت سپاهان با نمایندگان عاملان پخش روغن موتور رتبه 25 ایران در سازمان بین المللی استاندارد بورس دوباره منفی شد | کاهش 3447 واحدی شاخص کل جزيیات بازگشت درآمدهای مالیاتی به استان محل فعالیت پدیده جدید بازار اجاره / فروش آپارتمان بدون اطلاع مستاجر آخرین گزارش ها از قیمت مسکن | قیمت هر متر مربع چند؟