بحران املاک غول اقتصادی اروپا

بحران املاک غول اقتصادی اروپا

آلمان با بزرگترین بحران املاک و مستغلات در 15 سال گذشته روبرو است.

به گزارش ایسنا، پی‌بی‌بی بانک (Pfandbriefbank)، بانک آلمانی متمرکز بر املاک تجاری، به آخرین وام‌دهنده در این کشور تبدیل شده که گزارش می‌دهد در بحبوحه آنچه بدترین ارزش املاک تجاری از زمان بحران مالی جهانی نامیده می‌شود، منابع بیشتری را برای سبد وام گذاشته شده است.

بانک گزارش کرد، ذخایر خود را در سه ماه چهارم افزایش داده و طی بیانیه‌ای اعلام کرد که 215 میلیون یورو (231.7 میلیون دلار) را برای وام‌های معوق به دلیل ادامه ضعف بازارهای املاک و مستغلات کنار گذاشته شده است، با این حال، این موسسه افزود که با وجود این گام، بانک به کمک قدرت مالی خود حتی در بزرگترین بحران املاک و مستغلات از زمان بحران مالی سودآور باقی می‌ماند.

سهام این بانک در روز جمعه بیش از سه درصد کاهش یافت و در سال جاری 27 درصد و در 6 ماه گذشته 40 درصد کاهش یافته است. بانک در روز پنج‌شنبه، به دنبال این بود، به سرمایه‌گذاران اطمینان دهد که می‌توانند دارایی‌های نقدی و نقدینگی را در ترازنامه خود داشته باشند تا به مدت 6 ماه بدون سرمایه‌گذاری جدید از سوی سرمایه‌گذاران کار کند.

نگرانی‌ها در مورد سلامت ترازنامه بانک‌ها از زمانی که بزرگترین وام‌دهنده آلمان، دویچه بانک، هفته گذشته اعلام کرد که 123 میلیون یورو در سه ماه چهارم سال گذشته برای جذب نکول احتمالی وام‌های تجاری املاک تجاری ایالات‌متحده اختصاص داده، افزایش یافته است. این رقم بیش از چهار برابر مقداری است که در مدت مشابه سال 2022 کنار گذاشته شد.

در روزهای اخیر، بانک‌های ایالات‌متحده، ژاپن و سويیس گزارش‌هایی را ارايه کردند که بخش‌های دارای مشکلات تجاری افزایش یافته‌اند. این هشدارها یک سال پس از بحرانی منتشر شده که منجر به سقوط سه وام‌دهنده منطقه‌ای ایالات‌متحده و تصرف اضطراری کردیت سوییس توسط رقیب آن، یو بی اس بانک شد.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد