کمتر از 6 میلیارد یورو به حساب 6 بانک ایرانی واریز شد/ فرزین: شکایت ایران از کره جنوبی به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است

کمتر از 6 میلیارد یورو به حساب 6 بانک ایرانی واریز شد/ فرزین: شکایت ایران از کره جنوبی به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است

فرزین با بیان اینکه بانک‌های کشاوزی، سامان، پاسارگاد، گردشگری، شهر و کارآفرین در دو بانک قطری الدوخان و الاهلی حساب باز کردند، افزود: طبق توافقات، تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بین المللی بانک‌های قطری و همچنین سويیفت صورت خواهد پذیرفت.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ محمدرضا فرزین، ريیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: همان گونه که می دانید، در نوزدهم مرداد سال جاری، کلیه منابع غیرقابل دسترس ایران در کره جنوبی ـ که در حساب‌های دو بانک کره‌ای و شعبه سيول بانک ملت در کره جنوبی نگهداری می‌شد ـ به حساب بانک مرکزی سويیس برای تبدیل به یورو منتقل شد.

وی با بیان اینکه در این مدت بانک‌های کشاوزی، سامان، پاسارگاد، گردشگری، شهر و کارآفرین در دو بانک قطری الدوخان و الاهلی حساب باز کردند، افزود: طبق توافقات، همه پرداخت‌ها توسط کارگزاران بین المللی بانک‌های قطری و همچنین سويیفت انجام خواهد گرفت.

وی افزود: ما طی روز گذشته، نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که حساب شش بانک ایرانی نام برده فعال شده و امروز نیز معادل 5 میلیارد و 573 میلیون و 492 هزار یورو به حساب 6 بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدوخان قطر واریز شده است.

ريیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: همه منابع حاصله ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند و بنا به مصالح ملی و در راستای تقویت ریال استفاده می‌شود.

ريیس کل بانک مرکزی در مورد آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در کره جنوبی، تصریح کرد: شکایت ایران از کره جنوبی به دلیل عدم دسترسی به وجوه مزبور و کاهش ارزش وون به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است و ادامه می‌یابد.

فرزین گفت: دسترسی به منابع ارزی در چند کشور در حال انجام است و در صورت تحقق قطعی نتایج آن اعلام می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ پیش از این، ريیس کل بانک مرکزی در این باره گفته بود: متاسفانه نزدیک به 7 میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه 90 بصورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود و به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک یک میلیارد دلار آن کاهش ارزش برابری داشته شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد