وضعیت بازار گوشت، قرمز شد

وضعیت بازار گوشت، قرمز شد

در بازار هر کیلو گوشت مرغ گرم 99، منجمد 78، گوساله 540 تا 560 و گوسفند 750 هزار تومان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، هر کیلو گوشت مرغ گرم 99 هزار تومان، گوشت مرغ منجمد 78، شقه گوسفند 570، گوشت گوساله 540 تا 560 و ران گوسفند 750 هزار تومان شد.

در حالی شاهد افزایش نرخ انواع گوشت در بازار هستیم که مسوولان و مدیران متولی مرداد ماه قول داده بودند دام پایه پروار وارد و گوشت آن تا آبان ماه به بازار عرضه شود.

وعده‌ای که محقق نشد

در نشست خبری آبان سازمان امور عشایر ایران اعلام شده بود، در راستای حمایت دولت از عشایر و حفظ دام مولد، طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر در حال انجام است و تا کنون عشایر برای تولید قراردادی یک میلیون و 400 هزار راس دام اعلام آمادگی کرده‌اند که این نشان می‌دهد این ظرفیت در جامعه عشایری وجود دارد.

در طرح تولید قراردادی گوشت دام عشایر، نهاده دامی جو با قیمت 10 هزار و 300 تومان از طریق شرکت پشتیبانی امور دام به عشایر داده می‌شود و به دلیل قرارگیری دام در چرخه پروار گوشت بیشتری تولید خواهد شد.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه تا کنون حدود 60 درصد از این طرح انجام شده است، یادآور شده بود، بهترین زمان برای پروار دام در آبان است که کوچ پاییزه عشایر تمام‌شده و عشایر در مناطق قشلاقی خود مستقر شده‌اند. چرخه پروار دام در این طرح 4 ماهه بوده و 25 درصد دامی که در چرخه تولید قراردادی قرار می‌گیرد بره است.

در گزارشی دیگر، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور در همین ماه (مرداد) اعلام کرده بود، طی تفاهم نامه‌ای که قرار است اتحادیه با شرکت پشتیبانی امور دام داشته باشد، نهاده‌های دامی مورد نیاز از این طریق تامین و در اختیار دامداران قرار گیرد. اگر این امور به درستی انجام شود در 4 تا 5 ماه آینده، بازار گوشت با محصولات داخلی تامین می‌شود و نیاز به واردات گوشت منجمد نخواهد بود.

وی با اشاره به دستور خرید دام پایه پروار عنوان کرده بود، دام سنگین پایه پروار قرار است در وزن‌های مختلف 200 تا 400 کیلو گرمی خریداری شود. عرف کشتار گوساله با وزن 500 تا 550 کیلو گرم بوده که معمولا اگر خوراک خوب باشد روزانه یک کیلو به وزن دام اضافه می‌شود.

معمولا یک گوساله 400 کیلو گرمی بین 40 تا 45 روز (حدود 2 ماه) زمان نیاز دارد تا آماده کشتار شود.

به گفته این فعال بازار گوشت قرمز، زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم بازار گوشت به تعادل برسد که در بخش مرغ و آبزیان نیز عرضه به میزان کافی و قیمت‌ها متعادل باشد.

به نظر می‌رسد برنامه‌ها مسیر خود را طی نکرده که امروز شاهد افزایش قیمت انواع گوشت سفید و قرمز در بازار هستیم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد