فوری / این افراد مشمول استفاده از «کالا برگ» می‌شوند

فوری / این افراد مشمول استفاده از «کالا برگ» می‌شوند

با اجرای مرجله جدید طرح «کالا برگ الکترونیک» از امروز، تورم 11 قلم کالای مشمول طرح نسبت به قیمت‌های اردیبهشت سال 1401...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تشریح تفاوتهای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک با مرحله قبل پرداخت و گفت: اراده‌ای در دولت برا جداسازی سفره مردم از تورم وجود دارد و گام به گام با این طرح در حال حرکت هستیم. در پایلوت قبلی سبدی با 11 قلم کالا داشتیم و خریدار می‌توانست با شرط از آن استفاده‌کند. یک شرط 320 هزار تومانی بود که با خرید این رقم مبلغ 80 هزار تومان به اعتبار یارانه اضافه می‌شد. سه دهک اول درآمدی با یارانه 400 هزار تومانی که داشتند اگر 320 هزار تومان خرید می‌کردند، 80 هزار تومان به یارانه آنها افزوده می‌شد.

وی افزود: در این طرح جدید، سقف خرید 320 هزار تومان به 200 هزار تومان تبدیل و کاهش یافته است و سوی دیگر سقف هم برداشته شده است چون مبنا، قیمتهای سال 1401 است و از این به بعد هر چقدر تورم(نسبت به سال 1401) به این 11 قلم کالای معرفی شده بخورد، دولت آن را پوشش می‌دهد و مابه‌التفاوت آن پرداخت می‌شود.

عسگریان تاکید کرد: از این پس قیمت 11 قلم کالا به صورت دايم وثابت و افزایش قیمت آنها بر اساس تورم پوشش داده می‌شود. با حذف ارز ترجیحی در سال 1401 مبلغ یارانه برای سه دهک اول درآمدی 9 برابر و تبدیل به 400 هزار تومان شد. که اعتبار مورد نیاز آن 27 هزار میلیارد تومان در ماه است و 320 هزار میلیارد تومان در سال می‌شود. مردم از این مبلغ در جاهای مختلف استفاده کردند اما این مبلغ برای جلوگیری از تورم در سبد تغذیه ای مردم لحاظ شده بود؛ حالا زیر ساخت آن مهیا شده است و ابتدا طرح به صورت پایلوت اجرا شد. در این بخش اعلام کردیم قیمت‌ها در سال 1401 متوقف باقی بماند اما به شرط اینکه اعتباری علاوه بر یارانه 400 هزار تومانی به رقم یارانه شارژ و 480 هزار تومان شارژ شود اما باز هم تغییراتی اعمال شد و اتفاق مهم اینکه سقف برداشته شد. قبلا تا سقف 80 هزار تومان در صورت خرید به یارانه اضافه می‌شدکه حالا این سقف 80 هزار تومان برداشته و ممکن است بیشتر از این هم به یارانه اضافه شود.

وی ادامه داد: قرار بود دولت نسبتی از تورم را بوسیله این سبد پوشش دهد لذا 80 هزار تومان به 400 هزار تومان یارانه اضافه می‌شد اما اگر تورم بیشتر شد چه می‌شود؟ دراین مرحله تورم هر چقدر شود توسط دولت پوشش و ما به التفاوت آن روی اقلام سبد پرداخت می‌شود. مثلا در این سبد برای هر فرد ماهانه یک بسته 1200 گرمی حبوبات در نظر گرفته شده است که مبلغ هر کیلو حبوبات در 1401، 20 هزار تومان بوده که قیمت 1200 گرمش، 24 هزار تومن می‌شده اما الان قیمت روزش 58 هزار تومان است که مابه التفاوت 24 تا 58 هزار تومان 34 هزار تومان می‌شود که این رقم تورمی‌اش توسط دولت با این طرح پرداخت می‌شود . حال اگر به هر کدام از این 11 قلم تورم بخورد، مابه‌التفاوتش نسبت به قیمتپارسال جبران می‌شود و بدین دلیل است که می‌گوییم سقف آن برداشته شده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار بورس و اقتصاد