تغییر فاز سلبریتی های بورسی در فضای مجازی

تغییر فاز سلبریتی های بورسی در فضای مجازی

در جمع توییتری بورسی‌ها و اقتصادی‌ها، شروع تعطیلات را می‌توان به طور محسوس دید. کم‌پیدایی چهره‌‌‌ها و عدم‌حضور آنها در این شبکه اجتماعی به چشم می‌‌‌آید و آن‌‌‌هایی...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، اما موضوعی که در یکی دو روز گذشته سوژه کاربران توییتر فارسی و به‌خصوص سهامداران حاضر درتوییتر فارسی قرار گرفته بود، تعطیلات بود، آن هم تعطیلات افرادی که در دو هفته گذشته از بورس نوسان‌گیری کرده بودند.

افرادی که درباره این موضوع به طنز می‌‌‌نوشتند به این مساله می‌‌‌پرداختند که نوسان‌گیرها که در این مدت به خوبی نوسان‌گیری کرده‌‌‌اند از سودی که به دست آورده‌‌‌اند این چند روز تعطیلی را رفته‌‌‌اند مسافرت و برای همین در فضای توییتر خبری از آنها نیست.

دیروز در شبکه اجتماعی توییتر یکی از سوژه‌‌‌هایی که مورد توجه قرار گرفت، نفت بود. در همین رابطه پدرام سلطانی، فعال اقتصادی در صفحه توییتر خود نوشت: «متوسط قیمت کالاهای صادراتی در سال 90 برای هر تن 508 دلار بوده که با کاهش تدریجی در طول یک دهه، در سال 99 به 305 دلار رسیده است. جالب است بدانید متوسط قیمت «نفت خام» در یک دهه گذشته هر تن 475 دلار بوده است.»

او در نهایت این پرسش را مطرح کرد که «با اقتصاد کشور چه کردید؟» یکی از افرادی که توییت سلطانی را بازنشر کرد، علی کلاهی، رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران بود. او در توییت بازنشر شده پدرام سلطانی نوشت: «وقتی از خام‌فروشی، صادرات منابع‌محور و نداشتن برنامه برای توسعه زنجیره ارزش صحبت می‌کنیم اینجاست. فروش نهاده‌های تولیدی و مواد اولیه هیچ‌گاه هیچ کشوری را از فقر خارج نکرده و باعث افزایش سطح زندگی شهروندان آن نشده (کشورهای کوچک نفت‌خیز جدا هستند) باید برای توسعه صنعت برنامه داشت.»

همایون دارابی، فعال حوزه بورس هم در قسمت نظرات برای پدرام سلطانی نوشت: «اصولا متوسط تن به دلار چه چیزی را نشان می‌دهد و چه اهمیتی دارد؟ مهم رقم کلی صادرات است که به‌رغم تنبیه 25درصدی صادرکننده‌ها توسط نرخ نیمایی در حال افزایش است.» اما پرداختن به مساله نفت در جمع توییتری بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌ها به همین جا خلاصه نشد. سیامک قاسمی، فعال حوزه اقتصاد هم در توییتر خود نوشت: «دوباره دوران طلایی کشورهای نفتی جهان آغاز شده و با درآمدهای چند ده‌میلیارد دلاری از نفت 80 دلاری، می‌توانند از نو کشورهای خود را بسازند! بازنده آنهایی هستند که خودشان را از این دوران شاید موقتی محروم کرده‌‌‌اند و منابع مشترک‌شان را هم دیگر کشورها می‌‌‌برند.» پیمان مولوی، فعال اقتصادی هم در توییتر خود بخشی از صحبت‌‌‌های وزیر نفت دولت سیزدهم را بازنشر کرد که بیان کرده درصورت رفع تحریم‌ها آماده‌‌‌ایم به چالش سوخت و انرژی کشورهای توسعه‌یافته کمک کنیم. مولوی در واکنش به این صحبت‌‌‌ها به این مساله پرداخت که ابتدا باید ظرفیت تولید نفت بالا برود، در زیرساخت‌‌‌های تشنه سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری شود، به تولید چهار دهه قبل برسید و بعد بخواهید به کشورهای توسعه‌یافته کمک کنید.

اما در این فضا، کم و بیش توییت‌‌‌های بورسی هم به چشم می‌‌‌آمد. یکی از توییت‌‌‌ها، نوشته محمد عبدزاده، مدرس دانشگاه تهران بود. او در توییتر خود نوشت: «یک بورس جهانی را فرض کنید که کشورها شرکت‌های پذیرفته‌شده‌‌‌اش هستند. ایران شرکتی زیان‌ده با ‌درصد شناوری پایین است که سهامداران عمده‌‌‌اش (عمدی یا سهوی) ولش کرده‌‌‌اند و به دلیل حجم و ارزش معاملات پایین، خیلی راحت پروژه می‌شود و همه در حال نوسان‌گیری از آن هستند، حتی بازارگردانش (چین) هم به فکرش نیست.» در توییت دیگری آمده بود:«این روزها وقتی وضعیت شرکت‌های بورسی و بخش خصوصی را با وضع بخش دولتی مقایسه می‌کنم بیش از پیش مشخص می‌شود مشکل اساسی کشور نه تحریم است و نه فشار خارجی. تنها اقتصاد دولتی است و بس. اقتصادی که همه منابع را می‌بلعد و بازدهی ندارد و بیشتر می‌خواهد.» با وجود این توییت‌‌‌ها، برخی از کاربران که جزو سهامداران خرد هستند و از زمان داغ شدن بورس به این شبکه‌‌‌اجتماعی پیوسته‌‌‌اند تا در جریان تحلیل‌‌‌ها و نظرات کارشناسان و تحلیلگران قرار بگیرند، به گزارش‌‌‌های 6ماهه شرکت‌ها اشاره می‌‌‌کردند و با استناد به نظرات برخی کارشناسان به این مساله می‌‌‌پرداختند که وضعیت بورس رو به بهبود می‌رود. در این میان برخی از این افراد که توانسته‌‌‌اند در مدت حضور خود در توییتر، مخاطبانی را به خود جذب کنند، معتقد بودند که بورس وارد فاز استراحت و در مقابل برخی از این افراد هم معتقد بودند که وارد فاز صعودی می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که این افراد اگرچه نه کارشناس بورس هستند و نه تخصصی در این حوزه دارند، اما به واسطه تجربه‌‌‌ها و حضورشان در بورس از زمان دعوت مسوولان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، جزو فعالان شبکه‌‌‌اجتماعی توییتر در حوزه بورس شده‌‌‌اند و توانسته‌‌‌اند توجه دیگر مخاطبان عادی را به خود جلب کنند.

نوید قدوسی، فعال حوزه بورس هم دیروز در توییتر خود با انتشار توییتی به مساله قیمت‌گذاری دستوری که چند وقتی است جزو سوژه‌‌‌های جمع توییتری‌‌‌ بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌‌‌هاست، پرداخت و نوشت: «اعجاز قیمت‌گذاری دستوری و برخورد تعزیراتی کنترل قیمت مرغ و تخم‌مرغ در چند ماه اخیر به یکی از عناوین مهم خبری تبدیل شده و مسوولان دانا و توانا با تشکیل قرارگاه مرغ و تهدید گران‌فروشان و فروش مرغ تنظیم بازاری سعی در بازگرداندن آرامش به زندگی مردم داشته‌‌‌اند.» در همین رابطه برخی دیگر از کاربران هم به دخالت‌‌‌های دولتی در حوزه بازار اشاره کردند و با ذکر مثال‌‌‌هایی در این رابطه از شکست خوردن طرح‌‌‌های دولتی و دخالت در بازار و تاثیر آن در بدتر شدن وضعیت و فرار سرمایه‌‌‌ها نوشتند.

اما در فضای کلی توییتر فارسی، هشتگ‌‌‌های واتس‌‌‌اپ، فیس‌‌‌بوک و اینستاگرام جزو هشتگ‌‌‌های پربازدید و پراستفاده در میان کاربران بود. این هشتگ‌‌‌ها که تا 10‌هزار توییت هم با استفاده از آنها نوشته شده بود، مربوط به اختلال دو روز پیش در این شبکه‌‌‌های اجتماعی و پیام‌رسان بود که جمعیت زیادی از کاربران توییتر فارسی درباره آن‌‌‌ نوشتند. خیلی از کاربران هم نیم‌نگاهی به طرح صیانت که آن را طرح محدودیت اینترنت می‌‌‌خوانند داشتند و درباره این مساله می‌‌‌نوشتند که طرح صیانت به طور جهانی در حال امتحان شدن است.

local_offerبرچسب‌ها:
روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مساله وجود ماینر در شرکت بورس تهران به ماه‌های پایانی سال 98 برمی‌گردد، یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیات مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیر...

JameJamOnline.ir/
شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

شفافیت و عدالت در مورد کشف «ماینر» در بورس تهران

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور شفاف‌سازی و پاسخگویی در خصوص موضوع ماینر توضیحاتی ارايه کرد.

YJC.news/
ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 38770 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات از 11 هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 38772 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
دم و بازدم بورس تهران

دم و بازدم بورس تهران

پس از دو روز افت شاخص کل بورس، سومین روز هفته با رشد نماگر اصلی تالار شیشه‌ای دنبال شد و بازگشایی مثبت بازار جهانی سبب شد تا شرکت‌های کامودیتی‌محور با تحریک نسبی...

EghtesadOnline.com/
استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

استخراج 3 بیت‌کوین در سازمان بورس تهران

ريیس کمیته بازار سرمایه مجلس درباره نصب ماینر در بورس تهران گفت: ماینر‌ها از خرداد 1399 به مدت چند ماه در بورس نصب و حدود 3 بیت کوین نیز استخراج شده است.

Bartarinha.ir/
کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

کشف 82 ماینر در ساختمان بورس تهران/ برخورد جدی طبق قوانین

شرکت توزیع برق تهران اعلام کرد: در مورد کشف تعدادی دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند صنعت برق با این مورد نیز بر اساس قوانین موجود، برخورد ج...

FarsNews.ir/
پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

پاسخ بورس تهران درباره حواشی ماینر‌ها

شرکت بورس تهران طی اطلاعیه‌ای در خصوص حواشی و اخبار منتشر شده پیرامون ماینر‌ها توضیحاتی ارايه داد.

YJC.news/
ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمترین خواسته سهامداران

ضرورت ورود دستگاه قضا به تخلفات بورس تهران/ برکناری هیات مدیره کمت...

مسلم صالحی با اشاره به اینکه برکناری هیات مدیره شرکت بورس، کمترین خواسته سهامداران آسیب دیده است، گفت: بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره بورس انجام شده است....

EghtesadOnline.com/
استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با تایید استعفای خود از این سمت گفت: با تصمیم هیيت مدیره فعلا محمود گودرزی به عنوان سرپرست منصوب شده است.

Irinn.ir/

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس تهران استعفا داد / چه کسی جایگزین او شد؟

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران ضمن اعلام استعفای خود از این سمت، توضیحاتی در این خصوص داد.

TejaratNews.com/

استعفای مدیرعامل بورس تهران/ گودرزی سرپرست شد

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

یک استعفا در بورس تهران پس از جنجال ماینرها

هيیت مدیره با این استعفا موافقت کرده و محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس تهران را به سرپرستی موقت این شرکت منصوب کرد.

Bartarinha.ir/
ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

ماجرای کشف ماینر در شرکت بورس تهران چه بود؟

روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: رسیدگی به موضوع کشف ماینر در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در دستور...

Borna.news/

احضار مدیران بورس تهران / کشف ماینر در بورس تهران رسما تایید شد

تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری