4 راهکار ریکاوری صنعت برق

4 راهکار ریکاوری صنعت برق

در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب قیمت‌ها در بازار انرژی عملا تمایلی از سوی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت برق مشاهده نمی‌شود.

به گزارش بورس نیوز، طی هفته‌های اخیر قطعی متوالی برق در سطح کشور موجب مشکلاتی برای مردم و بخش تولید در سراسر کشور شده و بیش از گذشته توجه و اهمیت به صنعت برق را گوشزد کرده امری که درگذشته زیاد به آن توجه نشده و همین غفلت موجب شده تا اکنون صنعت برق کشور با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود.

مسعود بهمنی راد کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی برای بورس نیوز دراین‌باره نوشت: خشک‌سالی‌های اخیر در کنار گرمای هوا و افزایش تقاضا برای مصرف برق سبب شده است تا بار دیگر توسعه صنعت برق و ضرورت سرمایه‌گذاری در آن موردتوجه قرار گیرد.

در سال‌های اخیر به دلیل عدم افزایش نرخ برق و به‌صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در این بخش برای بخش خصوصی از تمام ظرفیت موجود برای توسعه استفاده‌نشده است.

عمده برق مورداستفاده در کشور از طریق نیروگاه‌های حرارتی (گازی) باراندمان 30 درصدی تولید می‌شود درحالی‌که با تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی راندمان آن‌ها تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. در این‌گونه نیروگاه‌ها، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گاز‌های خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخارآب موردنیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به‌صورت سیکل ترکیبی نباشد، گاز‌های خروجی آن، که می‌توانند تا 600 درجه سانتی‌گراد دما داشته باشند، مستقیما وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن‌ها هدر می‌رود. درحالی‌که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده می‌شود و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخارآب تولید می‌کند؛ بنابراین با استفاده از این روش، راندمان (بازده) سیکل افزایش می‌یابد.

تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی در سالیان اخیر از اولویت‌های وزارت نیرو بوده و مشوق‌هایی نیز در این زمینه در نظر گرفته‌شده است. چیزی در حدود 12 هزار مگاوات ساعت برق نیز از طریق نیروگاه‌های آبی کشور تولید می‌شود که خشک‌سالی‌های اخیر ظرفیت تولید این بخش را کاهش داده است.

در سالیان اخیر در کشور‌های همسایه توجه ویژه‌ای به انرژی خورشیدی برای تولید برق شده است. در کشوری مانند ترکیه نزدیک به 20 درصد از برق تولیدی از طریق انرژی خورشید تولید می‌شود و ایران نیز می‌تواند از این الگو برای تولید برق استفاده کرده و از منابع تجدید پذیر بجای منابع گازی و آبی استفاده نماید.

نیاز سالیانه کشور به توسعه صنعت برق چیزی در حدود 5 هزار مگاوات ساعت برآورد می‌شود که با افزایش مشترکین جدید و نیاز‌های صنعتی و کشاورزی می‌تواند افزایش هم داشته باشد.

در کنار این مهم استفاده رمز ارز‌ها از برق تولیدی در سالیان آتی می‌تواند کسری تولید برق را افزایش دهد. در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب قیمت‌ها در بازار انرژی عملا تمایلی از سوی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت مشاهده نمی‌شود.

آزادسازی تدریجی قیمت‌ها، خرید برق تولیدی از انرژی‌های تجدید پذیر با نرخ‌های ترجیحی (پرداخت سوبسید از سوی دولت)، جلوگیری از اتلاف انرژی تولیدی در شبکه توزیع برق (که تا 10 درصد برق تولیدی برآورد می‌شود) و رفع موانع موجود برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این صنعت می‌تواند کمبود‌های موجود در تولید برق را تا حدودی برطرف نماید.


  • بیشتر بخوانید:
رفع خاموشی‌ها و نیازی 15میلیاردیورویی!
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/

علت قطعی برق کشور چیست؟/خاموشی تا آخر هفته ادامه دارد

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

5 پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته آخر تیر ماه

پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه از بورس هفته سوم تیر ماه

آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق

حادثه در خاک عراق رخ داد و باتوجه به اینکه خارج از مرز ایران بوده هیچ آسیبی به تاسیساتی ایرانی وارد نکرده است.خط مذکور در حال حاضر قطع است و تا رفع کامل این مشکل نمی‌توان این خط را مجددا وارد مدار کرد...

Bartarinha.ir/
مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق، آب استان البرز را قطع کرد / کدام مناطق آب ندارند؟

قطعی برق در استان البرز، حالا سبب شده که آب هم در برخی از مناطق این استان قطع شود. اگرچه شرکت آبفای کرج از قطع آب اظهار بی‌اطلاعی می‌کند اما وزارت نیرو می‌گوید دلیل قطعی آب در این استان، قطع برق است. ...

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/
پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود

در حال بارگیری...