مصرف برق صنعت ماینینگ یک درصد تولید برق کشور است

مصرف برق صنعت ماینینگ یک درصد تولید برق کشور است

نايب‌ريیس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز سازمان نصر گفت:مصرف برق صنعت ماینینگ یک درصد تولید برق کشور است و خاموشی‌های کشور ارتباطی به ماینینگ ندارد.

خواندن 2 دقیقه

به گزارش بورس نیوز، امید علوی، نايب‌ريیس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز سازمان نصر با بیان اینکه مصرف انرژی رمزارز‌ها در دنیا را خیلی دقیق نمی‌توان اندازه‌گیری کرد، گفت: مصرف انرژی رمزارز را از روی قدرت پردازش یا هش‌ریت شبکه محاسبه می‌شود. با تخمین زدن مقدار هش‌ریت و تعداد دستگاه‌هایی که در دنیا وجود دارد، میزان مصرف برق شبکه بیت‌کوین را محاسبه می‌کنند. از آنجایی که بیشترین ماینینگ رمزارز مربوط به بیت‌کوین است، معمولا ملاک مصرف برق هم مصرف بیت‌کوین است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هش‌ریت شبکه بیت‌کوین حدود 180 اگزاهش است و تخمین می‌زنیم که حدود 14 هزار مگاوات‌ساعت یا 14 گیگاوات ساعت مصرف شبکه بیت‌کوین در دنیا باشد، البته در حداکثر حالت ممکن اگر این دستگاه‌ها نسل دوم یا چیپست‌های 24 نانومتری و 16 نانومتری باشند، درصورتی که چیپ‌ست‌هایی که اکنون تولید و استفاده می‌شوند 7 و 5 نانومتری است، بنابراین در بدترین حالت، مصرف کل شبکه بیت‌کوین 15 هزار مگاوات است.

این فعال حوزه رمزارز درباره سهم ایران از صنعت ماینینگ توضیح داد: در ایران عدد ماینینگ قانونی 300 مگاوات است و اگر استخراج غیرقانونی را هم 300 مگاوات در نظر بگیریم، مجموع استخراج حدود 600 تا 700 مگاوات می‌شود و از لحاظ درصدی بین 4 تا 5 درصد کل شبکه بیت‌کوین را می‌توان برای ایران در نظر گرفت. این عدد در دنیا و حتی در ایران عدد بزرگی نیست. ما 60 هزار مگاوات تولید برق داریم و 600 مگاوات، یک درصد این مصرف است، بنابراین مشکل قطعی برق و خاموشی‌های کشور چه در زمستان و چه تابستان با این موضوع حل نخواهد شد و خاموشی‌های کشور ارتباطی به ماینینگ ندارد.

علوی با بیان اینکه سوءمدیریت را گردن کوتاه‌ترین دیوار یعنی ماینینگ می‌اندازند، گفت: در پنج سال گذشته هیچ سرمایه‌گذاری جدی در حوزه انرژی در کشور انجام نشده و این هم به دلیل سوءمدیریت است. بدهی بخش خصوصی و بخش نیروگاهی کشور پرداخت نشده، نیروگاه‌ها مستهلک شدند و نتوانستند تعمیرات اساسی انجام دهند. تمام این‌ها دست در دست هم داده و تولید برق در کشور کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو از اتفاقاتی که در چند سال گذشته افتاده از جمله تحریم‌ها و گران شدن نرخ ارز که بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار داده بود، استفاده کرد و تولید برق را افزایش نداد. در این مدت، ظرفیت اسمی ما که 70 هزار مگاوات بوده و ظرفیت عملیاتی که 60 هزار مگاوات بوده به شدت کاهش پیدا کرده است. در دو سال گذشته بارندگی خوب بود و صنایع تعطیل بود، اما امسال صنایع جان گرفتند و بارندگی کم شد، به همین دلیل کشور با مشکل قطعی برق مواجه شد.

نايب‌ريیس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز سازمان نصر خاطرنشان کرد: هر سال باید طبق برنامه‌های توسعه کشور، افزایش مصرف برق را بین 5 تا 7 درصد در نظر بگیریم، اما وزارت نیرو تولید برق را به اندازه افزایش مصرف برق افزایش نداده و به همین دلیل الان با خاموش کردن صنایعی مانند استخراج و صنایع پرمصرف، سعی می‌کنند جلوی خاموشی‌ها را بگیرند. در زمستان هم از خاموش کردن معابر و صنعت ماینینگ استفاده کردند.

علوی گفت: صنعت ماینینگ را خاموش کردند، صنعت‌گران ناامید شدند، اما در مقابل کسانی که به دلیل خاموشی چراغ‌ها و ایجاد ناامنی، در جاده‌ها و خیابان‌ها تصادف کردند و جانشان را از دست دادند، در مقابل افرادی که در خیابان مورد دزدی و ضرب و شتم قرار گرفتند، چطور می‌توانید پاسخگو باشید؟ متاسفانه در کشور نظارت و بازرسی دقیقی صورت نمی‌گیرد، در آن صوت مسوولان وزارت نیرو باید به خیلی از این سوالات پاسخ می‌دادند.

وی با اشاره به مصوبه هیات دولت در 13 مرداد 1398 برای رسمی کردن صنعت ماینینگ در ایران، بیان کرد: این مصوبه بند‌های بدی داشت که تبعاتش را امروز می‌بینیم. نرخ صادراتی قرار دادن برای حامل‌های انرژی صنعت ماینینگ، چه گاز و چه برق، برای وزارت نیرو انحصار ایجاد کرد و با بالا تعریف شدن قیمت برق، زمینه زیرزمینی شدن صنعت ماینینگ فراهم شد. ما بار‌ها در مقالات و نشست‌های مختلف اعلام خطر کردیم که صنعت استخراج زیرزمینی می‌شود، اما هیچکس گوش نکرد و امروز شاهدیم که سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در کشور انجام نمی‌شود و به کشور‌های همسایه، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان می‌رود و کشور از این نعمت جدید بی‌بهره می‌ماند.

نايب‌ريیس کمیسیون بلاک‌چین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: امیدوارم دولت جدید از دید بازتری برخوردار باشد، ما می‌بینیم که ريیس جمهوری اعلام می‌کند که دستگاه‌های ماینینگ چهار ماه خاموش باشند. صنعت استخراج دو ماه در زمستان خاموش بود، چهار ماه در تابستان. کدام صنعت با شش ماه خاموشی می‌تواند دوام داشته باشد؟

علوی با بیان اینکه در دولت جدید باید با نگرش دقیقی به صنعت رمزارز‌ها و پدیده استخراج نگاه شود، افزود: وضعیت اقتصادی کشور، رشد بسیار چشمگیر رمزارز‌ها در 12 سال گذشته، ظرفیت‌هایی که می‌تواند برای اقتصاد داشته باشد و حتی تهدید‌هایی که می‌تواند داشته باشد، تمام این‌ها رگولاتور را به قانون‌گذاری و نگاه دقیق و نظارت به این حوزه وادار می‌کند. رگولاتور موظف است هرچه سریع‌تر قانون‌گذاری و نظارت کند و فضای کسب‌وکار و درآمد را برای ایرانیان امن و شفاف کند.

وی خاطرنشان کرد: همین حالا نزدیک به 40 مرکز قانونی استخراج رمزارز داریم که در هر کدام از این مراکز به صورت مستقیم بین 20 تا 50 نفر مشغول به کار بودند و حالا بیکار شدند؛ برای تمام این تجهیزات و زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری و هزینه شده و این‌ها می‌توانستند کالایی را تولید کنند که در اقتصاد تحریمی به کشور ما کمک کند و وارد چرخه اقتصاد شود و فشار ارزی را کاهش دهد، اما سوء مدیریت و نگاه سلبی و انحصاری وزارت نیرو دودی را بلند کرده که چشمان کشور را می‌سوزاند و امیدوارم دولت بعدی اشتباهات این دولت را تکرار نکند.


  • بیشتر بخوانید:
شناسایی مزرعه بیت کوین غیرمجاز در خرم آباد
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: در آبان ماه سال گذشته کف حمایتی شاخص کل به یک میلیون و 300 هزار واحد رسید اما همین کف امروز نسبت به سال گذشته شکسته شده است و شاخص کل از این محدوده هم پایی...

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...