پول نفت به سفره مردم می‌آید؟ / نفت 100 دلاری چه سودی برای ایران دارد؟

پول نفت به سفره مردم می‌آید؟ / نفت 100 دلاری چه سودی برای ایران دارد؟

وعده رسیدن پول نفت به سفره همه مردم یکی از وعده‌هایی است که بسیاری از مسولان کشور داده‌اند و حالا با افزایش قیمت نفت خام، این سوال بیش از پیش مطرح می‌شود که آیا پول نفت باید به سفره مردم بیاید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، واکسیناسیون گسترده در دنیا باعث شده صنایع دوباره خط تولید خود را راه بیاندازند. همین موجب افزایش تفاضای نفت شده است. تحلیلگران و کارشناسان هم پیش‌بینی می‌کنند قیمت نفت تا آخر سال میلادی به 100 دلار هم برسد.

با این حال عده‌ای معتقدند که افزایش قیمت نفت به دلیل تحریم‌ها، ثمره بخصوصی برای ایران ندارد. علی شمس اردکانی، کارشناس اقتصاد انرژی و رییس سابق کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: ارزیابی ما از تحریم‌ها و فشارهای مالی اشتباه بوده و همین هم منافع ملی ما را در خطر انداخته است.

روز گذشته، جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رییس جمهور برگزار شد و در همین جلسه اعلام شد که درآمدهای نفتی ایران در شش ماه اول سال 1400 معادل 12 ماه سال 1399 بوده و افت شدیدی داشته است.

شمس اردکانی ادامه می‌دهد: فروکش کردن کرونا، تقاضا را تکان داده اما عامل اصلی، عدم سرمایه‌گذاری جدید در حوزه نفت معمولی و نفت شیل بود.

شمس اردکانی اظهار می‌کند که سرمایه‌ها اصلا به بخش نفت باز نمی‌گردند: بخش نفت، سرمایه‌بر است. کرایه یک دکل به همراه کارکنان آن گران است و سرمایه لازم در این بخش انجام نشده. حالا هم که تقاضا تکان خورده و دوباره افزایش داشته، تولید جدیدی وجود ندارد.

پول نفت باید به سفره مردم بیاید؟

او همچنین افزایش قیمت نفت را بیش از سودده بودن، زیان‌بار می‌داند: مشتری‌ها تنها در صورتی سراغ نفت ایران می‌آیند که فروشنده نفت دیگری پیدا نکنند و مجبور باشند از ایران نفت بخرند.

بنا بر آماری که اتاق بازرگانی اعلام کرده، چین در هفت ماه گذشته تنها 11 میلیون دلار نفت از ایران خریده و این رقم نسبت به صادرات نفت ایران به چین در سال 2018 کاهش بسیار زیادی داشته است. میزان فروش نفت ایران به چین در این سال، بیش از 9 میلیارد دلار بوده است.

این کارشناس انرژی تاکید می‌کند که پول نفت تنها باید خرج سرمایه‌گذاری شود: سیستم اداری کشور نگران درآمد نفت است زیرا قصد دارد درآمد آن را خرج مشکلات و بحران‌ها کند. ما نباید پول نفت را خرج بودجه جاری کنیم. درآمد فروش نفت تنها باید خرج سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین اشتغال‌زایی شود.

او به سیاست استفاده از پول نفت برای حل مشکلات انتقاد می‌کند: در 60 سال گذشته شعار ما استفاده از پول نفت بوده است. نمی‌توانیم با این گونه به اقتصاد انرژی بی‌توجه باشیم و در زمستان و تابستان با مشکل کمبود گاز و برق مواجه شویم.

شمس اردکانی، در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که سیاست‌های ایران همواره استفاده از پول نفت در بودجه جاری بوده است. حتی بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری مانند احمدی‌نژاد، بارها وعده آوردن پول نفت بر سر سفره مردم را داده‌اند.

نفت را به هر قیمت بفروشیم؟

او همچنین نسبت به تخفیف‌های نفتی که ایران به مشتریان خود می‌دهد، انتقاد جدی دارد: تخفیف‌های نفتی زیادی که ما می‌دهیم هیچ توجیهی ندارد. اگر تقاضا افزایش پیدا کرده باشد فشار خریدار نمی‌تواند موثر واقع شود. به این دلیل که بازار در اختیار فروشندگان است، افزایش قیمت به به نفع فروشندگان است اما ما در شرایط تحریمی قرار داریم و از این قاعده مستثناییم.

به گزارش، رفینیتیو معامله‌گران چینی گفته بودند که خریداران چینی جذب قیمت‌های پایین نفت خام می‌شوند و ایران نفت خام را با تخفیف 4 الی 6 دلاری می‌فروشد. این رسانه هچنین از قول یک تاجر پکنی گفته بود: «خریداران چینی، مقاومت در برابر بشکه‌های ایرانی ارايه‌شده با تخفیف‌های زیاد را سخت می‌دانند.»

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «چین نفت ایران را ارزان می‌خرد؟» را هم بخوانید.

کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد

کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد

همزمان با رسیدن قیمت نفت به بالای میزان طی سال‌های گذشته، برخی کارشناسان و معامله گران بازار نفت معتقدند که ممکن است تا پایان سال جاری قیمت این حامل انرژی از 100 دلار در هر بشکه عبور کند. آن‌ها می‌گوی...

Bartarinha.ir/
الاکلنگ طلا و نفت

الاکلنگ طلا و نفت

قیمت نفت در معاملات روز گذشته، سه‌شنبه، افزایش یافت و با نزدیک شدن به بحران عرضه انرژی در سراسر جهان به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر رسید. این در حالی است که کاهش دما در چین نگرانی‌ها را درباره ای...

Sena.ir/
آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟»

آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر ن...

بحث تهاتر نفت در برابر کالا مدتی است که به دلیل تحریم‌ها دوباره از سر گرفته شده است. معاون توسعه صادرات کالا و توسعه تجارت در تازه‌ترین خبر اعلام کرده بود: ایران دربرابر نفت از سریلانکا چای وارد می‌کن...

TejaratNews.com/
قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت خام امریکا و نفت برنت در آغاز معاملات امروز، سه‌‍‌شنبه، برای دومین روز متوالی کاهش یافت؛ این در حالی است که تولید کارخانه های ایالات متحده در ماه سپتامبر کاهش یافت و نگرانی های جدیدی را دربار...

Sena.ir/
چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی آن‌ها با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود.

YJC.news/
سهم مردم از درآمدهای نفتی چقدر است؟/ «فقط اسم ملی روی نفت مصدق مونده!»

سهم مردم از درآمدهای نفتی چقدر است؟/ «فقط اسم ملی روی نفت مصدق مون...

کشورهای صادرکننده نفت وضعیت مشابهی ندارند. تولید سرانه نفت ایران، 31/7 بشکه نفت است. یعنی به ازای هر 1000 نفر، 31/7 بشکه نفت تولید می‌شود.

TejaratNews.com/
جزيیات عرضه نفت در بورس انرژی

جزيیات عرضه نفت در بورس انرژی

امروز کالا‌های حلال و نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود.

YJC.news/
تهاتر نفت، کالای بنجل و تکرار بابک زنجانی

تهاتر نفت، کالای بنجل و تکرار بابک زنجانی

تهاتر نفت با کالا، روشی است که پیش از این هم در مقاطعی آزموده شده که حاصلش سرازیر شدن سیل کالا‌های هندی و چینی غالبا نامرغوب به کشور بوده.

Bartarinha.ir/

بارگیری ابرنفتکش ایرانی با 2 میلیون بشکه نفت خام ونزويلا

ایران در ازای نفت چای دریافت می‌کند؟

ایران در ازای نفت چای دریافت می‌کند؟

تحریم‌ها در سال‌های اخیر باعث شده بود ایران به جای پول نفت صادراتی خود به تهاتر کالا روی بیاورد. حالا معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفته قرار است نفت ایران با چای سریلانکا ت...

TejaratNews.com/
استقبال شرکت ملی نفت از فروش محصولات در بورس

استقبال شرکت ملی نفت از فروش محصولات در بورس

مدیرعامل شرکت ملی نفت معتقد است فروش نفت نباید صرفا به‌طرق سنتی انجام شود بلکه باید به صورت حرفه‌ای و قانونی و با بکارگیری تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی باشد.

EghtesadOnline.com/
خروج شرکت ملی نفت از فروش سنتی نفت؛ آری به بورس و بخش خصوصی

خروج شرکت ملی نفت از فروش سنتی نفت؛ آری به بورس و بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت ملی نفت معتقد است فروش نفت نباید صرفا به‌طرق سنتی انجام شود بلکه باید به صورت حرفه‌ای و قانونی و با بکارگیری تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی باشد.

Sena.ir/
قیمت نفت به بیش از 85 دلار رسید

قیمت نفت به بیش از 85 دلار رسید

قیمت نفت در آخرین روز معاملات بازارهای جهانی به بالاترین رقم 3 سال گذشته و بیش از 85 دلار رسید اما بازار با قیمت 84٫86 در هر بشکه بسته شد.

TejaratNews.com/

نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد

اتفاق عجیب در بازار نفت / پای بیت‌کوین به معاملات نفتی ایران باز می‌شود؟

اتفاق عجیب در بازار نفت / پای بیت‌کوین به معاملات نفتی ایران باز م...

هنوز کشورها از رمزارزها برای معاملات حوزه انرژی و نفت استفاده نکرده‌اند. اما ممکن است پای رمزارزها کم کم به این حوزه هم باز شود. اگر چنین شود شاید ایران بتواند راحت‌تر تحریم‌ها را دور بزند. البته تحری...

TejaratNews.com/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری